Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vymyslel a postavil skvělou dřevostavbu. Plochou střechu úřad zakázal

  1:00aktualizováno  1:00
Jindřich projektuje mosty a silnice, přesto se pustil do návrhu vlastního domu. Měl jasnou představu, jak má vypadat i jaké uživatelské parametry má mít. Navíc je puntičkář a detailista. „Nastudoval jsem nejnovější technologie a na všechny problémy vymyslel vhodné řešení,“ říká.

Výše posazená sedlová střecha s půdním prostorem vytváří na první pohled dojem patrového domu, namísto bungalovu. | foto: Martin Zeman

Přečetl jsem mnoho článků o dřevostavbách, jak se v nich ve srovnání se zděnou stavbou příjemně bydlí, zásadním důvodem našeho rozhodnutí ale bylo, že jsou rychleji postavené. Firma přivezla na pozemek už hotové sendvičové panely a za tři dny byl dům pod střechou.

Než k tomu ale došlo, museli jsme opravdu řadu věcí vyřešit. Například pozemek jsme získali sice na krásném místě, ale na sesuvném svahu, který tvořil pás jílu a letitá navážka. Terénní návrh jsem si spočítal sám, bagry nechal vyhloubit obrovskou jámu až na nosné podloží, zasypal ji štěrkem a tak máme jistotu, že kdyby víc zapršelo, dům nám nesjede ze stráně do lesa.

Fotogalerie

Když jsme hledali inspiraci pro náš dům, zhlédli jsme se v bungalovu, jehož část měla sedlovou střechu a k ní byla přičleněná kostka s plochou střechou. Z této představy jsme nechtěli ustoupit. Místní stavební úřad však pro zdejší lokalitu vydal striktní regulativy, které ploché střechy nepřipouštějí.

Přestože pozemek nemáme v původní starší zástavbě, ale mezi samými novostavbami, uvidíte tu jen sedlové a valbové střechy. Nakonec jsme získali povolení na stavbu pultové střechy s mírným třístupňovým náklonem, a aby tato část domu nevypadala jako typická přistavěná garáž, vytvořili jsme dokola uzavřenou atiku s malým průzorem zboku, kudy odtéká voda.

Může se hodit

Zrekonstruovaný dům 3+KK, Vémyslice okr. Znojmo

Zrekonstruovaný dům 3+KK, Vémyslice okr. Znojmo

Cena 1.300.000,- Kč včetně DPH

Více na Reality.iDNES.cz.

Chcete chcete si i vy nechat postavit dřevostavbu? Zadejte si na firmy jednoduše poptávku na AAApoptavka.cz!

Toto neplánované zvýšení nám zvedlo i sousední sedlovou střechu, protože atiku jsme pod ni kvůli sněhu a dešti museli zapustit. Vzniklý prostor pod střechou jsme alespoň výhodně využili pro pochozí půdu, se kterou sice vybraná stavební firma standardně nad bungalovy nepočítá, přesto se s naším zadáním vypořádala.

V obvyklé střešní konstrukci z příhradových vazníků provedla trámovou výměnu tak, že uprostřed vznikl dostatečný průchozí prostor a my můžeme půdu využívat pro uskladnění sezonního oblečení a sportovního vybavení.

Návrh domu jsem nejprve nechal pro manželku převést do virtuálních 3D verzí, aby si naše budoucí bydlení mohla představit, a musím říct, že se velmi podobají tomu, jak to nakonec dopadlo. Po schválení jsem svůj projekt poskytl několika firmám, které se zabývají dřevostavbami. Pouze jedna firma dokázala v té době, to znamená v roce 2006 - 2007, přistoupit na naše atypická řešení.

Pro ostatní byly tehdy technologickým problémem například velké prosklené stěny s francouzskými okny z důvodů velkých rozponů mezi podpěrami u otvorů a maximálně proskleného rohu v návrhu. Vlastní řešení jsem vymyslel i pro další pro nás důležité detaily - zasazení krbu do sendvičové stěny objektu, skladbu komína, přívod vody do koupelny venkovní stěnou, zapuštění světel, zmíněné zastřešení.

Kompletní návrh dostala firma v digitální podobě a převedla ho do projektu pro stavební povolení a následně i do dílenské dokumentace, ve které si uzpůsobila tloušťky stěn, sloupky, velikost otvorů, aby vyhovovaly jejímu výrobnímu systému, a podle ní vyrobila jednotlivé panely.

Stavitelé, kteří tady posléze montáž dozorovali a měli zkušenosti s jinými stavbami, mi potvrdili, že naše způsoby řešení byly v té době asi technologicky nejdál, co kdy dělali. To byl také důvod, proč jsem začal věřit, že by se náš dům mohl povést.

 V dřevostavbě není nikde přiznané dřevo. Majitelé mají rádi modernější...

V dřevostavbě není nikde přiznané dřevo. Majitelé mají rádi modernější materiály - ocel, hliník, sklo.

Vytápění je věda

Systému vytápění domu jsem se hodně věnoval. Základem je podlahové teplovodní vytápění, které také kromě jiného ovlivnilo výběr stavební firmy, protože se pokládá mokrým procesem (máme ho zalité anhydridem) a tuto technologii z oslovených firem opět respektovala jen naše firma. Dalším zdrojem tepla je vzduchotechnika s rekuperační jednotkou, která je napojená na zemní kolektor.

Přiváděný čerstvý vzduch prochází potrubím uloženým v šachtě na zahradě, kde dochází k výměně tepla mezi vzduchem a okolní zeminou. V zimním období je proudící vzduch ohříván, v letních horkých dnech pak naopak ochlazován, protože teplota půdních vrstev je v hloubce kolem dvou metrů konstantní (+10°C).

V době, kdy jsme dům stavěli, se tento systém ale běžně nepoužíval. Dnes bych po zkušenostech ještě několik trubek pod zem přidal, aby vzduch potrubím procházel pomaleji a tepelná výměna byla větší. Znovu se mi ale tak hluboko kopat nechce.

Pro zvýšení tepelné účinnosti vzduchotechniky jsme za přívod vzduchu do interiéru nainstalovali navíc radiátor, který je napojený na teplovodní zdroj vytápění. Celý systém je centrálně ekvitermně regulovaný, v každé obytné místnosti a koupelně jsou ještě termostaty, které spolu s dálkovým prostorovým přístrojem přes řídící jednotku ovládají jednotlivé větve a elektrický kotel.

V jarních a podzimních měsících nemusíme podlahové topení dokonce ani zapojovat, k vytápění plně stačí jen vzduchotechnika se zapnutým radiátorem, která nám tak v domě vytváří příjemný vzduch i dostatečné teplo.

V případě nárazového ochlazení a také pro příjemnou atmosféru zatápíme v krbu. Komín jsem navrhl z liaporových tvárnic a obklad vložky z kvalitního nosného a tepelněizolačního materiálu, podle mě neuvěřitelných parametrů (pevnost v tlaku 15 MPa, tepelná vodivost při teplotě 400°C je 0,08 W/(m.K)), takže ani při velkém žáru obklad teplo nepropouští a obkladový nerezový plech zůstává studený.

Občas nám ale při přikládání krb „bouchnul“, přestože má zvenku nasávání a komín máme vyšší, než je u bungalovů obvyklé. Dodatečně jsem proto pro zvýšení odtahu zabudoval do komína generátor tahu, který ovládáme spínačem, když potřebujeme zvýšit intenzitu proudění spalin a vzduchu. Krb nám od té doby funguje perfektně.

Venkovní zastřešení terasy z klasické krytiny by zbytečně zatemnilo obytné...

Venkovní zastřešení terasy z klasické krytiny by zbytečně zatemnilo obytné místnosti. Skleněná krytina spolu s hliníkovými slunolamy jsou nejen estetickým řešením.

Rolls-royce s trabantovým motorem

Tak příznačně ohodnotili odborníci na vytápění kombinaci našeho nízkoenergetického domu, vybaveného vzduchotechnikou a rekuperací, s elektrickým kotlem, když jsem se začal zabývat výší faktury za elektřinu po prvním roce provozu.

Náklady jsme sice už podstatně snížili, protože dodavatelská firma nám na základě reklamace vyměnila regulační jednotku, abychom dosáhli parametrů, které byly společností deklarovány, a naučili jsme se také systém více regulovat. Zdroj vytápění je ale zásadní věcí, kterou se budeme do budoucna ještě zabývat.

Původně jsme měli v návrhu kotel plynový. Od něho jsme ustoupili poměrně rychle, protože bychom museli vykopat asi padesátimetrovou přípojku, něco by stál sám kotel, další komín se nám k domu nehodil. Nakonec jsme to spočítali na 190 tisíc korun, které jsme ušetřili rozhodnutím pro elektřinu.

Uvidíme, až se zase nějaké peníze sejdou, můžeme sem pořídit solární kolektory, a také tepelná čerpadla například vzduch-vzduch jsou už finančně přístupnější. Stačí přepojit trubky, topení bude fungovat dál a investice se začnou teprve vyplácet.

Pocitově žití v dřevostavbě mezi teplými stěnami je opravdu příjemné. My už to tak nevnímáme, ale když nás navštíví sousedka, která bydlí v podobném domě bez rekuperace, chválí si u nás svěží vzduch. Balzámem na duši, když člověk sedí a odpočívá, jsou také hlasy ptáků z vedlejšího lesa, jakmile ale spíte při otevřeném okně, v pět hodin ráno vás moc nepotěší. Stačí zavřít, přes trojskla nepronikne dovnitř ani pípnutí.

Technické parametry

 • Velikost pozemku: 1 156 m2
 • Zastavěná plocha: 174 m2
 • Užitná plocha: 149 m2
 • Stavební systém: montovaná dřevostavba HAAS FERTIGBAU v systému THERMO-PROTECT
 • Tepelné izolace: minerální izolace
 • Fasáda: vyztužená organická omítka
 • Střecha: pultová střecha s PVC fólií se sklonem 3° a sedlová střecha s betonovou krytinou ve sklonu 29°
 • Okna: plastová
 • Zasklení: izolační trojsklo
 • Podlahová krytina: plovoucí laminátová podlaha, kamenná dlažba
 • Vytápění: elektrokotel s podlahovým teplovodním vytápěním, krbová vložka na dřevo, vzduchotechnika s rekuperační jednotkou
 • Skladba stěny směrem z interiéru: bílý nátěr, sádrokartonová deska 12,5 mm, parozábrana, dřevotřísková deska 13 mm, minerální vlna 140 mm, dřevotřísková deska 13 mm, deska z pěnové tvrzené hmoty 40mm, vyztužená organická omítka
 • Celková tloušťka stěny: 223 mm
 • Hodnota U: 0,2 W/m2.K

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním červencovém čísle magazínu Dřevo&Stavby.

Autor:Nejčtenější

Pětičlenná rodina si postavila za Prahou skvělý dům za 2 miliony korun

Rodině se v domě bydlí skvěle, je pro ně ideálně velký.

Manželé s třemi dětmi si koupili na východ od Prahy pozemek o rozloze 1 000 metrů čtverečních a postavili na něm...

V září zbourali chatu a v březnu se stěhovali do dobře promyšleného domu

Dům byl dodán na klíč jako celek. Jedinou subdodávkou majitelů byla kuchyně.

Jednoduchý návrh a dobrá lokalita nedaleko Prahy společně stvořily příjemnou dřevostavbu. Dům pojme rodinné oslavy o...Splňte si sen o roubence. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

Řemešín, Kralovice, okres Plzeň-sever. Roubená chalupa má dispozici 1+1 a je na...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Byt 2+kk září i díky architektce barvami. Veselé bydlení pro mladý pár

Partneři si přáli světlý interiér. Architektka zvolila pastelovou modrou, která...

Na víkend se většinou mizí z města do přírody. Kateřina s partnerem Petrem to mají naopak. Dvakrát v měsíci vyrážejí...

Jana se zbavila staré ložnice. Nová ve stylu art deco vyšla na 80 tisíc

Majitelka dodala do proměny novou postel, kterou si již dříve pořídila.

V tomto dílu pořadu o bydlení uvidíte přeměnu ložnice ve stylu art deco a rytmu charlestonu. Návrhář Petr Šlejmar...

Další z rubriky

Stodola, kde si muži plní své touhy aneb Továrna na splněné sny

Stodolu postavili roku 1887 z lámaného kamene, který se těžil v nedalekém lomu....

Zajímavě zrekonstruovanou stodolu na Českobudějovicku pojednal majitel velmi originálním způsobem. Vznikl tak...

Na zlomené srdce si koupila byt. V říjnu ji nemile překvapil

1

Když si rodačka z Pardubic pořídila v sousedním Hradci Králové svůj vlastní byt, byla štěstím bez sebe. Spokojenost...

Domek v dělnické kolonii se po přestavbě proměnil na moderní bydlení

Přestavba na moderní bydlení pro rodinu s dítětem získala řadu ocenění za to,...

Dům je součástí historického souboru dělnické kolonie, která vznikla v průmyslové části jižního Londýna na přelomu 18....Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.