Manželé se mohou kochat krásnými západy slunce na horizontu.

Manželé se mohou kochat krásnými západy slunce na horizontu. | foto: Martin Zeman

Čím menší, tím lepší. Nechci domu otročit, říká majitel dřevostavby

  • 77
Náš první dům jsme stavěli před sedmnácti lety, kdy jsme se pustili do podnikání s dřevostavbami. V té době nebyly tak známé a nejlepší způsob, jak klienty přesvědčit o jejich kvalitách, bylo, že v jedné z nich budeme sami bydlet, říká Milan Schmiedt.

Dům sloužil zároveň jako kancelář a návštěvy zájemců byly na denním pořádku, což bylo poměrně vyčerpávající. Tato dřevostavba navíc vyžadovala neustálou péči - od zalévání pokojových květin, přes úklid tří podlaží až po sekání trávníku v létě.

Časově náročná údržba se postupně přestala slučovat s naším velkým koníčkem, jímž je cestování. Milujeme volnost a chceme mít možnost odcestovat třeba i na několik měsíců, aniž by nás doma vázala povinnost starat se o nějakou nemovitost. Toto kritérium bylo tedy základním kamenem koncepce našeho nového domu, již druhého.

Další z vlastností, které měla stavba splňovat, byla bezbariérovost a energetická úspornost. Výsledkem je přízemní dřevostavba, jejíž tepelné ztráty se blíží pasivnímu domu.

Dispozice obsahuje pouze to nejnutnější: obývací pokoj s kuchyní, ložnici, pracovnu, šatnu a saunu. Dominantní a nejvyšší hmotou domu je garáž, kde má svoje místo obytné auto, náš partner pro cestovatelské výpravy. Jelikož jsme vyměnili třípodlažní dům za bungalov, museli jsme prostor důkladněji promýšlet.

Dostatečné úložné prostory jsou základem. Skvělý je například sklad vedle garáže, kde najdou svoje místo věci používané jednou za čas. Je důležité myslet na to, kam dám lyže, potřeby pro údržbu zahrady nebo květiny na přezimování.

Kvalitní vzduch především

Konstrukce naší dřevostavby je difuzně uzavřená (systém má na vnější straně stěny materiál, který má vysoký difúzní odpor a nepropustí vodní páru), což obnášelo dokonale provedené detaily, aby nebyla ohrožena funkčnost stavby.

Složitost v aplikaci a detailech parozábrany je vykompenzovaná jednoduchostí celé skladby, kde nemusím řešit správné řazení materiálů podle rozdílného difuzního odporu vodní páry, nemalou výhodou je také nízká cena.

Někteří klienti se mylně domnívají, že dům s difuzně otevřenou konstrukcí takzvaně dýchá, což částečně nahrazuje větrání. To ale není pravda. Difuzně otevřená konstrukce umožňuje odvod vlhkosti z konstrukce, větrání je ale v obou typech skladby stěny nezbytností.

Manželé Schmiedtovi mají prozatím štěstí a výhled západním směrem jim nestíní žádný soused.

Co se týče větrání, dlouho jsem zastával názor, že postačí intenzivní a pravidelné větrání okny. Zejména proto, že rekuperace ve svých začátcích znamenala nezanedbatelné navýšení rozpočtu, ovšem dnes už to tak být nemusí. My jsme do našeho domu po úvaze zvolili lokální typ rekuperace.

V dispozici již nezbývalo místo na klasickou vzduchotechnickou jednotku a toto řešení nás oslovilo i svou nízkou cenou a absencí rozvodů. Jde o ventilátory se speciálním keramickým výměníkem, kdy 70 sekund vyfukuje vzduch ven a 70 sekund jej nasává dovnitř.

Výměník tak nejdříve akumuluje teplo z odpadního vzduchu, které pak předává vzduchu příchozímu. Výhodou tohoto systému je mimo jiné to, že odpadá potřeba neustále kupovat a měnit filtry.

Ovšem má to i své nevýhody. Při vyšším výkonu jsou jednotky dost hlučné. To jsme nakonec vyřešili tím, že je pravidelně spouštíme pouze ráno a večer zhruba na hodinu. Měříme vlhkost vzduchu v domě a podle těchto hodnot takové větrání naprosto postačuje na udržení zdravé vlhkosti v interiéru.

Pohlídali jsme si také adekvátní stínění. Dům je vybaven vnějšími žaluziemi. V létě je nejefektivnějším prostředkem proti přehřívání domu nepouštět přes den teplý vzduch dovnitř a větrat co nejvíce v noci, kdy je teplota venku nižší než uvnitř.

Manželé nejsou spokojeni s akustikou. Plánují na okna pověsit závěsy.

Technické parametry:

  • Velikost pozemku: 835 m2
  • Zastavěná plocha: 255 m2 včetně teras a přístřešku pro auto
  • Užitná plocha: 155 m2
  • Spodní stavba: železobetonová deska bez pasů
  • Stavební systém: dřevostavba, panelový systém s difuzně uzavřenou konstrukcí
  • Tepelné izolace: 14 cm minerální vaty v konstrukci a 22 cm polystyrénu ve fasádním systému
  • Fasáda: akrylová s dílčími obklady keramickými pásky
  • Střecha: dřevěné sbíjené vazníky se styčníkovými plechy, obloukové střechy z lepených dřevěných profilů
  • Střešní krytina: ocelová Lindab, imitace taškové krytiny, na obloucích falcovaný plech
  • Okna: šestikomorová plastová bílá s izolačním trojsklem
  • Podlahová krytina: dlažba ve vstupu, WC, kuchyni a koupelně se saunou, ostatní prostory koberce
  • Vytápění: hlavní zdroj tepla – elektrické odporové podlahové topení regulované termostaty pro každou místnost, doplňkové vytápění krbem vestavěným do prefabrikovaného komínu Schiedel
  • Skladba stěny směrem dovnitř: 5 mm akrylová omítka bílá s dvěma vrstvami lepidla a perlinkou, 220 mm fasádní polystyren, 12,5 mm sádrovláknitá deska Fermacell, 140 mm konstrukce z KVH hranolů vyplněná minerální vatou, 0,5 mm parozábrana, 12,5 mm sádrovláknité desky Fermacell greenline
  • Celková tloušťka stěny: 390 mm
  • Hodnota U: 0,13 W/m2K

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním červnovém čísle magazínu Dřevo&Stavby.