Dřevostavba, nebo zděný dům? Kde se lépe žije a co je opravdu výhodné

  1:00
Stavební trh je v Česku přesycený firmami, které nabízejí stavbu rodinného domu na klíč, kdekoliv, z čehokoliv a samozřejmě za nejlepší cenu. Volba padne nejčastěji na zděný dům, nebo dřevostavbu. Zjistěte, jaký typ stavby je pro vás nejvýhodnější.

Dřevostavba s plochou střechou je postavena z předem smontovaných systémových panelů, které jsou vyplněny vatou. | foto: Denisa Schulzová

Může se hodit

Také chcete bydlet podle svých snů a přání? Vyberte si své nové bydlení na Reality.iDNES.cz. Nabízíme domy, byty i pozemky po celé ČR.

„V naší zemi má zděný systém velkou tradici, a proto je stále ještě nejvyhledávanější technologií výstavby. I přesto, že jsme my Češi díky tradici zděných domů, co se týče typu výstavby konzervativní, se i u nás v posledních letech trend dřevěných staveb velmi rozšířil,“ vysvětluje Petr Bardůnek, stavební odborník ze společnosti Deufol.

Osvědčeným a nejvyužívanějším stavebním materiálem zděné výstavby je klasická pálená cihla. Existuje však mnoho druhů zdících materiálů, proto bychom neměli výběr toho správného podcenit a věnovat mu dostatek času.

Výhody zdiva jsou:

  • známá tradice materiálu
  • dobré akustické vlastnosti
  • menší náchylnost na dotvarování

Nevýhody zděné stavby:

  • zvýšené nároky na přesuny a dopravu materiálu
  • vyšší cena
  • vysoká pracnost
  • více mokrých procesů
  • delší proces akumulace tepla
  • nadbytečné výdaje za energie

Stavba zděného domu je energeticky náročnější a tudíž více zatěžuje životní prostředí. Hrubou stavbu je dobré naplánovat tak, aby střešní konstrukce byla dokončena ještě před zimou.

V zimním období by si stavba měla odpočinout a "vymrznout". Na jaře se obvykle zahajuje dokončování výstavby objektu. Čím déle bude stavba otevřená a bude mít možnost "dýchat", tím lépe se zabrání případnému plesnivění a praskání zdiva. Přílišné urychlení stavby zděného domu může skončit narušením konstrukcí. Obecně lze tedy říci, že stavba zděného domu je náročnější na finance i čas.

Dřevostavba skeletová nebo z panelového systému?

Rovnocenným partnerem zděného domu se staly dřevostavby. Mezi jejich největší výhody patří:

  • suchá výstavba
  • kratší doba výstavby
  • ekologická výstavba
  • dobré tepelně izolační vlastnosti
  • nízká objemová hmotnost
  • nenáročná likvidace a snížení provozních energií
  • vyšší podlahová plocha a nižší cena

Nevýhody spojené s dřevostavbami:

  • nároky na přesnost a důsledné provedení detailů
  • nižší odolnost vůči živelným pohromám
  • vyšší nároky na požární bezpečnost

Montáž skeletové dřevostavby je otázkou zhruba několika týdnů, ale i tento čas lze zkrátit, a to využitím systémových panelů.

"Stavební metoda panelového systému dřevostavby je založena na strojní výrobě jednotlivých panelů domu, které jsou na stavbu dopravovány vcelku, aby na místě docházelo pouze k jejich montáži, a díky tomu můžeme postavit hrubou horní stavbu během tří dnů, a to včetně fasádních výplní, střechy z vazníkové konstrukce a střešní krytiny, čímž minimalizujeme riziko vad a poruch konstrukcí, které mohou způsobit povětrnostní podmínky. Montáž panelové dřevostavby se střechou s klasickým krovem pak trvá zhruba 20 dní,“ vysvětluje odborník na dřevostavby Martin Tuscher.

Při výběru stavební firmy dejte přednost společnostem s dlouholetou tradicí a reálnými zkušenostmi v obrábění a zpracování dřeva. Velmi důležitá je férová cena, vysoká kvalita výroby, komplexnost nabízených služeb a to, aby montáž probíhala proškolenými a zkušenými odborníky.

Náklady u zděné stavby a dřevostavby

Náklady za energie. Důležitý je tepelný odpor

Petr Bardůnek použil k porovnání vybraných technických údajů dvě standardní konstrukce, které reprezentují zděnou (cihla) a dřevěnou výstavbu (systémový panel).

U zděné jde o cihelný blok tloušťky 440 mm se zateplením (kontaktním zateplovacím systémem - KZS) tloušťky 100 mm a u dřevostavby se jedná o systémový panel tloušťky 165 mm se zateplením tloušťky 100 mm, tvořený nosným rastrem z dřevěných KVH hranolů, vyplněný minerální izolací a je uzavřen z obou stran sádrovláknitými deskami.

Slovníček technických údajů

  • Tepelný odpor (zjednodušeně prostup tepla stěnami) udává míru odporu proti pronikání tepla. Čím vyšší je tepelný odpor materiálu či konstrukce, tím pomaleji teplo prochází, a proto je cílem, aby byl tepelný odpor obálky budovy (podlaha na terénu, obvodové stěny i střecha) co nejvyšší. Je důležitou hodnotou konstrukce a značí se jako R [m²K/W]. Tento koeficient vyjadřuje tepelně izolační vlastnosti materiálu a je dán součtem tepelných odporů všech vrstev konstrukce.
Tepelný odpor
KonstrukceŠířkaSoučinitel R
Cihelný blok + KZS540 mm6,17
Systémový dřevěný panel + KZS265 mm5,77

Hodnoty cihelného bloku jsou převzaty z podkladů výrobce, hodnoty systémového panelu dřevostavby byly použity z panelu Deufol-Systému.

  • Součinitel prostupu tepla (laicky množství unikajícího tepla z místnosti) se značí jako U [W/m²K] a vyjadřuje celkovou výměnu tepla mezi prostory oddělenými od sebe stavební konstrukcí. Součinitel prostupu tepla a koeficient tepelného odporu se využívá k výpočtu tepelných ztrát.
Součinitel prostupu tepla
Konstrukce ŠířkaSoučinitel U
Cihelný blok + KZS540 mm0,16
Systémový dřevěný panel + KZS265 mm0,17

Hodnoty cihelného bloku jsou převzaty z podkladů výrobce, hodnoty systémového panelu dřevostavby byly použity z panelu Deufol-Systému.

Srovnáním zmíněných tepelně-technických vlastností zděné masivní konstrukce a dřevostavby by se mohlo zdát, že rozdíly těchto ukazatelů jsou zanedbatelné. Avšak ve prospěch dřevostaveb hraje fakt, že šířka stěnových konstrukcí, při zachování půdorysu, nabízí majiteli větší podlahovou plochu, než jaká je u zděných objektů. Díky menší šířce konstrukce dřevostavby se vám zvětší podlahová plocha o 7 až 14 %.

Rychlost výstavby a pracnost

Na základě údajů českého statistického úřadů se průměrná doba výstavby u nás u rodinných domů pohybuje kolem 54 týdnů. Tuto statistiku ovlivňuje především stále převažující trend zděných staveb, které jsou z hlediska pracnosti a nutných technologických přestávek podstatně časově náročnější než výstavba dřevostaveb. U těch lze stanovit kompletní realizaci nesrovnatelně kratší, a to v průměru tří až pěti měsíců.

Náklady na dopravu a ekologický přístup

Nižší hmotnost konstrukčních prvků dřevostavby se velmi příznivě projeví v dopravě a následně v poklesu škodlivých emisí a spotřebě energie. Na 100 m2 zděné stěny tloušťky 440 mm je zapotřebí 33 tun cihelných bloků. Oproti tomu u dřevostavby je na 100 m² zapotřebí 4 tun dřevěných a ostatních materiálů v souvrství panelu.

Víte, jak vypadá realita?

Pro porovnání výše nákladů na vytápění vycházíme ze dvou skutečných rodinných domů 5+1, které mají srovnatelnou podlahovou plochu 230 m² a zastavěný prostor 600 m³. Oba porovnávané domy jsou dvoupodlažní, nepodsklepené, stojí ve stejné nadmořské výšce a celoročně v nich žije čtyřčlenná rodina s domácím mazlíčkem.

První dům byl zkolaudován v roce 2012. Je zděný z cihelných bloků šířky 440 mm, s plochou střechou, plastovými okny s izolačním dvojsklem a vnější zateplení tvoří polystyren tloušťky 100 mm a k vytápění slouží plynový kotel.

Náklady na vytápění zděného domu (v Kč)
LedenÚnorBřezenDubenKvětenČerven
8 5206 7103 36066000
ČervenecSrpenZáříŘíjenListopadProsinec
0001 5505 2007 060

V tabulce jsou uvedené náklady na vytápění plynem pro jednotlivé měsíce v roce. Hodnoty vychází z reálných nákladů majitele zděného objektu.

Druhý dům byl zkolaudován v roce 2013. Jde o dřevostavbu s plochou střechou a byl postaven z předem smontovaných systémových panelů, které jsou vyplněny vatou. Dům byl rovněž zateplen polystyrenem tloušťky 100 mm. Teplo domova zajišťuje plynový kotel.

Náklady na vytápění dřevostavby (v Kč)
LedenÚnorBřezenDubenKvětenČerven
3 9803 8101 80047000
ČervenecSrpenZáříŘíjenListopadProsinec
0009903 1803 720

V tabulce jsou popsány náklady na vytápění plynem pro jednotlivé měsíce v roce. Hodnoty vychází z reálných nákladů majitele dřevostavby.

Porovnáním nákladů na vytápění u obou typů domů lze jednoznačně říci, že vyšší náklady připadají právě na tradiční zděný dům než na dřevostavbu. Roční náklady na vytápění dřevostavby jsou průměrně o 30 % nižší. Tato skutečnost vychází z podstaty akumulace tepla.

Při vytápění zděného domu se nejdříve teplo hromadí v cihelné stěně a až poté se teplo kumuluje v místnosti. U dřevostavby je to jiné. Dřevěné konstrukce sice teplo také hromadí, ale pouze v omezené míře. Díky této vlastnosti se teplo v místnosti kumuluje téměř ihned po zatopení. Proto dřevostavby mohou daleko pružněji reagovat na změny a aktuální potřeby svých uživatelů, bez větší časové prodlevy.

Hodnoty vychází z reálných nákladů majitele objektu.

Méně znamená více

Z celkového srovnání zděné a dřevěné výstavby vychází jako vítěz dřevostavba. Náklady na výstavbu, kde je zděná stavba zhruba o 10 % dražší než dřevostavba, i z pohledu ekologie a šetrnosti k životnímu prostředí. Dalším silným argumentem je doba výstavby, která u dřevostavby představuje v průměru pouhé čtyři měsíce.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na rozdílné náklady na vytápění objektu. V posuzovaných rodinných domech činil rozdíl nákladů na vytápění 40 %. Bydlení v nízkoenergetické dřevostavbě vám ušetří na topení za deset let 160 tisíc korun.

Ať se rozhodnete pro zděný dům, nebo dřevostavbu, určitě si najděte rovnocenného partnera, který vám ukáže ideální cestu k novému domovu. Neopomíjejte fakt, že kvalitní firma má kvalifikovaný tým, který se přizpůsobí přáním a představám a společně vytvoříte vysněný dům. Nezapomínejte, že na prvním místě jste vy.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Původní dům si odvezl kamarád. Pak si postavili nejlepší bydlení v životě

14. března 2024

Na svažitém pozemku pod lesem a s výhledem do kraje si manželé postavili dřevostavbu. Nejdřív ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V jednoduchosti je krása, moderní dřevostavba do Beskyd skvěla zapadla

16. března 2024

V malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd stojí rodinný dům, který je dokonalým příkladem...

Svou dřevěnou chatu u Sázavy milují, inspiraci našli ve Finsku

12. března 2024

Kamila a Roman se svými syny vždy snili o útočišti, kde by mohli trávit víkendy a uniknout z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen o domě s velkou zahradou a výhledem se mu splnil, až když se ho vzdal

13. března 2024

Seriál Vždy jsem chtěl bydlet na kopci, nejlépe s výhledem na hory a zároveň vodu, odkud se ozývá křik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Útulný interiér v pudrových barvách dokáže doslova pohladit

19. března 2024

Lidé se s oblibou stěhují do okolí větších měst, kde hledají klid, přírodu a také dostatek...

KVÍZ: Znáte bydlení nejslavnějších hvězd? Otestujte se

19. března 2024

I domy mají své osudy, slavné obyvatele či neopakovatelné události, které se v nich odehrály. Znáte...

Ze stěn staré chaty musela nejdřív pomocí písku zmizet akrylová barva

18. března 2024

Chata stará více než sto let rozhodně nebyla na „odpis“, jednu zásadní chybu ovšem měla. Tou bylo...

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...