Velká terasa bezbariérově propojená se zahradou je splněným snem obyvatel domu.

Velká terasa bezbariérově propojená se zahradou je splněným snem obyvatel domu. | foto: Martin Zeman

U Mikulova postavila dřevostavbu. Solární panely odmítla

  • 60
Dřevostavba v Březí u Mikulova je splněným snem. „Miluji vzdušnost, velká okna a nemám ráda zbytečné příčky. Náš dům splňuje všechny mé požadavky, je minimalistický, praktický a bez zbytečností. V domě žiji s rodinou více jak rok a nic bychom nezměnili,“ říká majitelka.

„Moje představy o novém bydlení byly poměrně jasné. Mám zkušenost s životem ve zděném domě, stavbě z pórobetonových tvárnic, ale i v prostorném bytě s terasou, který byl v nové přístavbě domu z materiálů na bázi dřeva. Spousta mých přátel má dřevostavbu a tyto domy mě svými vlastnostmi zkrátka oslovily.

Vítězem je nakonec dům z konstrukce na bázi dřeva, přízemní, nepodsklepený, bezbariérový a s velkou terasou a zahradou. Mým snem sice byla moderní plochá střecha, tu však úřady nepovolily. Návrh vychází z typového projektu domu Praktik upraveného podle mých individuálních požadavků.

Dispozice obsahuje pouze vzdušný obytný prostor s kuchyňským koutem, ložnici, dva pokoje a zázemí. Spolupráce s firmou byla příjemná. Projekt domu bez problémů upravili podle mých požadavků, netlačili mě do dražších variant technického zařízení domu, naopak mi vždy objektivně poradili, co se vyplatí a kde se mi náklady nikdy nevrátí.

Zcela vyhověli také mému přání oslovit jiného dodavatele pro dodávku kuchyně. To však byla výjimka, v nabídce společnosti jsem si jinak vybrala vše od oken po podlahu.

Slunce jako velký pomocník

Ohřev užitkové vody zajišťuje elektrokotel. Místnosti jsou vytápěné malými přímotopy, a když zatopíme, v domě je ihned teplo. To vidím jako obrovskou výhodu, velká tepelná setrvačnost mě spíše obtěžovala. Chtěla jsem co nejjednodušší systém a minimalizaci rozvodů vody i elektřiny.

Přes zimu občas cestujeme a nemusíme tak řešit vypouštění vody z otopného systému nebo mít strach, že něco někde zamrzne či praskne. Stejně tak jsem se chtěla vyhnout neustálým revizím, které souvisely s vytápěním na plyn.

Pochopitelně velkým pomocníkem vytápění domu je slunce, díky dobré orientaci na pozemku dům nádherně prohřívá ze všech stran. Tuto zimu jsme téměř nemuseli topit.

Naopak v létě je v domě velmi příjemně, nepřehřívá se. Kolem dokola je pořádný přesah střechy, který potěší, i když prší, a my můžeme využívat terasu, aniž bychom mokli. Nadšená jsem také z teplých povrchů stěn i podlahy. Přestože v koupelně je dlažba, nestudí do nohou.

Barevnost celého interiéru je v duchu příjemných neutrálních odstínů hnědé a šedé, doplněná výraznou červenou barvu.

Méně je více

Jsem sice ekolog, pro mne však ekologický znamená zejména také ekonomický. Proto jsem se nakonec nerozhodla ani pro solární panely. Zkrátka jen následuji svůj pocit, že se to nevyplatí. Stejně tak jsme oželeli vzduchotechniku s rekuperací. Věřím, že má svůj smysl, zejména v pasivních domech, pro mě je ale mnohem příjemnější třikrát až čtyřikrát denně intenzivně vyvětrat. Pracuji z domu, takže to pro mě není žádný problém.

Jsem nadšená, jelikož na rozdíl od zděného domu zde vůbec nemusíme řešit vlhkost vzduchu. Dříve jsme museli v průběhu zimy na radiátory dávat nádoby s vodou a prostředí zvlhčovat. Zde k ničemu takovému nedochází. Spotřeba domu také splnila naše očekávání, po roční zkušenosti můžeme zkonstatovat, že náklady jsou třikrát nižší, než tomu bylo v předchozím domě.

Naší velkou radostí je zahrada, kde mají svoje místo jak okrasné rostliny, tak zelenina v biokvalitě. Žádné chemikálie zde nenajdete. Milujeme přirozené prostředí, ani trávník bez pampelišek a sedmikrásek prostě není ten pravý. Letos jsme si sem nějaké dokonce sami vysázeli.“

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním říjnovém čísle magazínu Dřevo&Stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz