Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dřevěný srub: ekologické bydlení do dvou milionů

V Jindřichovicích pod Smrkem stojí na louce dvě stavby, které působí jako dokonalé spojení ekologie. Dřevěný norský srub a kousek od něj větrná elektrárna. Střechu stavení nepokrývá v teplých měsících žádná střešní krytina, ale obyčejný trávník.
Dřevěný srub - ilustrační foto

Dřevěný srub - ilustrační foto - Dřevěný srub - ilustrační foto | foto: BP Krovy

A podle Miroslavy Kolačné, která má na starosti ekologickou výchovu, je jeho údržba velmi jednoduchá.

„Na jaře stačí trávník zastřihnout zahradními nůžkami a když je hodně suché léto sem tam pokropit,“ říká Kolačná. Srub z masivní kanadské borovice, který v Norsku běžně slouží jako rodinný dům, je vytápěn solárními panely a elektrickou energií, kterou čerpá ze sítě, kam ji dodává větrná elektrárna.

Ta zásobuje celý frýdlantský výběžek. Stavba stála zhruba stejně jako se dnes dá pořídit zděný dům, a to okolo dvou milionů korun.

Ekologické materiály se dostávají do popředí
Jak kouzelně by asi působily české vesnice a okraje měst, kdyby tam místo různorodých často v podnikatelském baroku postavených domů stála podobná přírodní stavení?

Skutečnost je sice jiná, ale i v tomto směru už se dnes přece jen lidé více snaží myslet ekologicky. Při budování svých domů se zajímají o vhodné proporce stavení, aby nenarušovalo okolí, o ekologické stavební materiály, energeticky úsporná topení, stavební biologii či solární architekturu.

Spousta firem se již také orientuje na zachování trvale udržitelného života a navrhuje do projektů materiály, které jsou zdravé jak pro člověka, tak i pro Zemi.

To znamená, že jsou nenáročné na výrobu, vhodné pro pobyt člověka a nakonec recyklovatelné. U staveb jsou to nejčastěji dřevo, pálené nebo nepálené cihly, keramika, ocel, izolace na bázi rostlinných surovin.

Stavení ze dřeva a oceli
Dřevo jako materiál se používá ve stavebnictví od nepaměti a řadí se k obnovitelným zdrojům. Pro jeho dobré izolační a fyzikální vlastnosti se hodí do montovaných dřevostaveb.

Jednoduchá přeprava materiálu a tříděný odpad v omezeném množství jsou drobnosti, které napomáhají ekologickému indexu stavby.

Většina z nás má v povědomí, že ocel je vhodným stavebním materiálem pouze pro průmyslové stavby - technologické stavby, haly, mosty a podobné druhy staveb.

Ocel je přitom pro bytovou výstavbu materiálem velmi praktickým, což prokazují příklady západních i severských zemí, ale také USA či Kanady. Méně viditelné jsou její dlouhodobé a globální ekologické přednosti. Ocel je plně recyklovatelná.

„Zásadními důvody prosazování oceli v bytové výstavbě, zejména menších objektů, jsou nižší ceny staveb, vyplývající z nižší spotřeby stavebních materiálů, snížení dopravních nákladů a nižší pracnost,“ říká odborník na stavebnictví Jaromír Složil.

„Tyto faktory jsou v současné době známé pouze části tuzemských stavbařských odborníků, kteří se specializují na aplikace ocelových konstrukcí mimo bytovou výstavbu. Většina architektů, projektantů a stavebních firem, působících v oblasti bytové výstavby, je dlouhodobě zaměřena na využívání „tradičních“ materiálů a technologií - zdivo, beton.

Z hmotnosti jednotlivých částí stavby, využívajících ocelové konstrukce, vyplývá nepřímé snížení ekologických zátěží. Významnou předností staveb s ocelovými nosnými konstrukcemi je rychlost výstavby.

Doba celé stavby s nosnou ocelovou konstrukcí „na klíč“ je ve srovnání s klasickou stavbou zhruba poloviční,“ dodává Složil.

Střešní krytina z přírodní břidlice
V současnosti můžeme ve stavebnictví sledovat používání neustále nových materiálů. Zároveň však existuje trend návratu k přírodním stavebním materiálům, které splňují nejpřísnější ekologická měřítka. K tomuto trendu zcela právem náleží střešní krytina z přírodní břidlice.

Jde o materiál, který začali využívat v dávných dobách naši předkové, čehož jsou důkazem různé katedrály, kostely, hrady, zámky, ale v neposlední řadě i rodinné domy po celé Evropě. I když jde o materiál prověřený historií, zatím není v naší republice náležitě doceněn.

Břidlice se vyznačuje vysokou mechanickou pevností a pružností, což umožňuje snadnou opracovatelnost, a to jak při řezání, štípání, tak při děrování. Dále je třeba uvést, že má vynikající vlastnosti izolační, a to jak tepelné, tak akustické. Je nehořlavá, rezistentní proti větru, nepropustná proti dešti a sněhu, tedy je odolná různým atmosférickým jevům.

Neabsorbuje vodu ani svými okraji, tedy nemá vnitřní kapilaritu, a tím je její mrazuvzdornost velmi vysoká. Další předností je vysoká pružnost tohoto materiálu, která výrazně zvyšuje odolnost při deformacích střechy i v důsledku případného sedání budov.

Přírodní suroviny pro interiér
Existují i materiály do interiérů, které obsahují devadesát procent přírodních surovin, jako je žula a křemičité písky.

Patří k nim například technistone, což je kámen, který svým pojetím pomáhá řešit moderní interiéry a architektům nabízí širší sortiment stavebních materiálů používaných na obklady a dlažby, mozaiky, na desky kuchyňských linek, koupelnového nábytku, stolů a stolků, recepčních a barových pultů a parapetů.

Má vysokou pevnost v tahu a tlaku, nízkou nasákavost a obrusnost, je mrazuvzdorný a ekologicky nezávadný. Dosahuje také dlouhé životnosti, snadno se udržuje a je cenově dostupný.

Topení pro nové století
Řešení pro oblasti, které nejsou v současné době plynofikovány, je možno hledat v nových způsobech ekologického vytápění. Výrazným zdrojem energie pro vytápění je biomasa, jejíž využití v dostupném množství by mohlo řešit problém, čím topit v mnoha lokalitách naší republiky.

Konkrétně se jedná zejména o spalování dřevní hmoty ve všech možných podobách a spalování energetických plodin přímo pro tyto účely pěstovaných.

Biomasa se ale nehodí ke spalování v univerzálních topidlech v domácnostech, ani kotelnách na klasická pevná paliva. Její spalování vyžaduje speciálně konstruované zařízení. Kotle i lokální kamna na dřevní hmotu jsou na našem trhu k dispozici v poměrně široké nabídce a jejich použití vám umožní energeticky účinné a ekologicky nezávadné spalování.

V Jindřichovicích pod Smrkem už se také chystá podobný ekologický projekt. Tím bude linka na biomasu za 65 milionů korun. Linka by převážně zpracovávala kravskou „kejdu“, kaly, ale i pěstovanou fytomasu.

Vyrobené peletky z malé části budou zásobovat obecní kotelnu na biomasu, z velké části však půjdou na prodej. Materiálu ke zpracování se v kraji podle starosty obce Petra Pávka najde víc než dost.

Autoři:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

Obývací kuchyň od designéra majitelku překvapila. Je lepší než si vysnila

20. dubna 2024

Kateřina si s manželem pořídila byt 3+kk v novostavbě na pražském Barrandově. Než se do něj...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...