Dřevěný odpad může skončit v kotli místo na skládce

- Dřevo patří k ekologickým palivům, jehož kouř obsahuje jen minimální množství oxidu uhličitého a oxidů dusíku. Většímu využití dřeva pro vytápění však brání nedostatek této suroviny. Přesto se každý rok na skládkách objevuje množství pilin, hoblin, kůry a drobného dřevěného odpadu
- tedy suroviny, kterou lze topit, jen manipulace s ní je nepraktická. »Především pro pily, zemědělské výroby a drobné provozovny je určen lis, který tento biomateriál slisuje do briket - válečků o průměru pět až šest centimetrů, které jsou dlouhé čtyři až sedm centimetrů,« říká Miroslav Šmejkal z firmy Briklis. Nejžádanější jsou lisy s výkonem dvacet pět a čtyřicet pět kilogramů za hodinu. Za ně zákazník zaplatí 216, případně 299 tisíc korun včetně daně. Zařízení spotřebuje na svůj hodinový provoz tři kilowatty elektrické energie. K dostání jsou však i zařízení, která zpracují až čtyři sta kilogramů odpadu za hodinu. »U větších provozů se pak náklady vracejí už za dva až tři roky. Firma vydělává nejen prodejem briket, ale také tím, že nemusí platit odvoz a skladování dřevěných zbytků. Vždyť za uložení jedné tuny odpadu na řízené skládce se dnes platí kolem 600 korun a k této částce je nutné připočíst ještě dopravné,« dodává Miroslav Medek ze stejné firmy. Brikety, které se prodávají zhruba od 180 do 250 korun za metrák, lze použít nejlépe do kotlů na dřevo. Ale mohou být alternativním zdrojem pro všechny kotle na tuhá paliva. »Pro lisování briket je vhodný pouze suchý materiál. Kdo tento požadavek nesplňuje, měl by si dokoupit sušičku,« informuje Miroslav Medek. Sušicí buben s kapacitou padesát až sto kilogramů za hodinu pak přijde na dalších 360 tisíc korun. I ty nejmenší lisy jsou vybaveny násypkou o velikosti 250 litrů. Je-li v provozovně šachta, do které se veškerý dřevěný odpad svádí, lze lis postavit přímo pod ni. Zařízení přitom nevyžaduje žádnou obsluhu a při nedostatku materiálu se samo vypne. Další čidlo pak umožňuje automatické spuštění, když dosáhne množství materiálu v násypce požadované hladiny. Briketovací lis je poměrně nenáročný na prostor a místo. Nejmenší lis potřebuje prostor o velikosti 1,5 krát 1,5 metru, všechny pak zastřešené místo s teplotou od 5 do 35 stupňů Celsia.

Tématem příštího dílu bude větrná energie.

Pokud na některé vaše dotazy nenajdete v článcích odpověď, můžete je poslat na adresu redakce nebo zavolat na eko-infolinku pro obnovitelné zdroje energie 0603/910415 .