Nejlepší dřevěnou stavbou roku 2018 se stala kancelář na stromě

  1:00aktualizováno  1:00
Do šestého ročníku největší studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v České republice, Stavby s vůní dřeva 2018, se přihlásila řada projektů. Nechyběla rozhledna, nemocnice, ale ani kancelář „na stromě“.

Celkový vítěz soutěže, projekt Tree Office. Návrh umožňuje pracovat nebo studovat přímo v parku. | foto: Archiv soutěže

Do soutěže Stavby s vůní dřeva se přihlásilo 63 studentů z deseti českých a slovenských fakult, kteří zpracovali 51 soutěžních projektů. Studenti soutěžili ve dvou kategoriích: Dřevěné stavby velké a Dřevěné stavby malé.

Projekt Tree Office - autoři vybrali lokalitu parku Lužánky, dominantu města...

Projekt Tree Office - autoři vybrali lokalitu parku Lužánky, dominantu města Brna.

Odbornou porotou, veřejností a partnery soutěže bylo nakonec vybráno šest nejlepších, kteří si rozdělili ceny v hodnotě 230 tisíc korun. Cílem soutěže, kterou vyhlašuje Nadace dřevo pro život, je motivovat studenty k práci se dřevem.

„Máme radost, že se soutěže už třetím rokem účastní přes 60 studentů, kteří přihlašují stále zajímavější a propracovanější návrhy. Věřím, že i díky těmto mladým talentům se u nás bude zájem o dřevostavby i nadále zvyšovat,“ zhodnotila soutěž její vedoucí, Ing. Lenka Trandová.

Nadace dřevo pro život  podporuje dřevo jako obnovitelnou surovinu pro každodenní využití. „Studenti, kteří se k nám hlásí, jsou cílevědomí a mají spoustu nápadů. Firmy z oboru proto naši soutěž bedlivě sledují a hledají si u nás své budoucí zaměstnance,“ doplnil Ing. Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život

Fotogalerie

Tématem letošního ročníku bylo „Dřevo je naše budoucnost“. Studenti tak své návrhy propojovali s touto myšlenkou. Zdůrazňovali, že dřevo je obnovitelný materiál.

Využívání dřeva ve stavebnictví vnímali jako cestu k ochraně přírodních zdrojů a také jako způsob, jak přistupovat k architektuře s ohledem na udržitelný rozvoj. Mnozí studenti popisovali dřevo jako léty prověřený materiál, který v nich evokuje pocity tepla a domova.

Kategorie Dřevěné stavby – malé

Cena odborné poroty:

Tree Office, autoři Adam Tomaschek, Patricie Štefíková a Marcel Mottl, Fakulta architektury, Vysoké učení technické v Brně

Vítězná stavba nebyla úspěšná poprvé, už v červnu její autoři převzali první cenu v pilotním ročníku Studentské metropolitní soutěže. „Pro stavbu jsme vybrali lokalitu parku Lužánky, dominantu města Brna. Dřevěná struktura prostorového rastru obepínající vzrostlý kmen stromu a zároveň skrývající se pod jeho korunou poskytuje sdílený kreativní prostor pro práci s připojením na síť,“ popisují svůj projekt autoři.

Cena veřejnosti:

Cenu veřejnosti získala v kategorii Dřevěné stavby malé rozhledna na Židenickém...

Cenu veřejnosti získala v kategorii Dřevěné stavby malé rozhledna na Židenickém kopci.

Rozhledna na Židenickém kopci, autorky Denisa Boháčová, Veronika Dubinová, Zuzana Krčková, Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně.

Rozhledna má základnu tvaru trojúhelníku, jenž na znaku městské části symbolicky ztvárňuje Židenický kopec, na němž je umístěna.

„Estetika stavby se zakládá na akčním řešení vytvářejícím optickou iluzi. Volba dřevěných prvků umožňuje dosažení kvalitní nosné funkce a využívá proměnlivosti dřeva v čase, čímž prohlubuje genius loci místa,“ popisují svůj návrh autorky.

Kategorie Dřevěné stavby – velké

Cena odborné poroty:

Kontemplativní centrum, autor Jakub Kender, Fakulta architektury, České vysoké učení technické v Praze

Koncept projektu představuje respekt k historickému kontextu místa, přírodní krajině a jejich vzájemná syntéza. „Konstrukce dřevěného skeletu levituje na mikropilotách nad stěnami původního kamenného kláštera, a tak zachovává jeho pozůstatky. Místo v objetí přírody a duchu historie nabízí prostor pro zastavení a meditaci,“ objasňuje svůj návrh Jakub Kender. 

Cena veřejnosti:

Mateřská škola, autorka Kristína Valachovičová, Stavební fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislavě

Tuto stavbu charakterizuje svah, který budou moci děti využívat na sáňkování. „Při řešení jsem se inspirovala školkou Fagargorg Kindergarten. Nejdůležitějším důvodem, proč je dřevo naše budoucnost a proč jsem si je zvolila jako konstrukční materiál, je udržitelná architektura,“ vysvětluje autorka.

Cenu Kronospan za použití OSB desek patří za projekt Pukinkulma Kateřině Vlkové.

Cenu Kronospan za použití OSB desek patří za projekt Pukinkulma Kateřině Vlkové.

Cena Kronospan za použití OSB desek:

Pukinkulma, autorka Kateřina Vlková, Fakulta architektury, Vysoké učení technické v Brně

„Dřevěná ikona, jako socha budoucnosti, dominuje urbanizované krajině finského města Vaasa. Zásah do horizontálního panoramatu přináší nejen ukázku celodřevěné výškové stavby, ale i centralizaci oživujících funkcí (vertical village). Použila jsem skeletovou CLT konstrukce z tradičního lokálního materiálu, dřeva,“ popisuje Kateřina Vlková.

Cena Stora Enso za použití materiálu CLT:

Nemocnice s dřevěnou nosnou konstrukcí, autor Matúš Neusch, Stavební fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislavě

„Pavilón nemocnice je řešený jako přístavba k již existujícímu pavilónu nemocnice ve Zvoleně. Tvoří jej lůžková část a átrium. Nosnou konstrukci pavilónu tvoří nosné stěny a stropy z CLT panelů v kombinaci s nosníky z lepeného lamelového dřeva,“ vysvětluje Matúš Neusch.

Odborná porota

Ing. Jiří Koliba, předseda odborné poroty, vrchní ministerský rada sekce průmyslu, podnikání a stavebnictví Ministerstva průmyslu a obchodu

Ing. arch. Pavel Horák, Prodesi/Domesi

Ing. Radek Pecka, ředitel Pfeifer Holz

Ing. Lenka Trandová, vedoucí projektu studentských soutěží Nadace dřevo pro život

Ing. arch. Tomáš Veselý, architekt

Ing. Josef Vojáček, generální ředitel Lesy České republiky

Partnery soutěže byly Lesy České republiky, Ministertsvo zemědělství a Vojenské lesy a staky České republiky

.

Autoři:Nejčtenější

Peklo se sousedem. Kůlnu přestavěl na továrnu s pětimetrovým komínem

1

Místo kůlny má soused na zahradě zděnou budovu, ve které podniká, vyrábí dřevěné suvenýry. Z komína se valí kouř a...

Dvoupodlažní dřevostavba se snadno vytápí i větrá, hluk zde nehrozí

Dům snů. Každý má vlastní představu o ideálním domě. Ten, o kterém snila...

Po letech náročné práce, za kterou se přestěhovali do města, začali pomalu plánovat návrat do tiché vesnice v nádherném...Až se muž vrátí, ložnici nepozná. Manželka ji proměnila za 300 tisíc

Na novou ložnici si Tereza připravila 300 tisíc korun.

Ložnice Terezy a jejího manžela připomíná skladiště. Místnost je přeplněná starým nábytkem, nekvalitní manželskou...

Deset let stavěl dům z pohledového betonu. Inspiroval se v Japonsku

Výrazné vodorovné slunolamy podporují exotický vzhled domu a zároveň chrání...

Příběh tohoto domu je vyprávěním o cestě za snem, lásce k architektuře, ideálech a zejména o houževnatosti, se kterou...

Rodina si za městem postavila vilku. Zachránila stromy i peněženku

Manželé si dům postavili na okraji severoitalského městečka Fagnano Olona.

Mladá rodina se dvěma malými dětmi si v sadu v severoitalském městečku Fagnano Olona postavila vilku, která všem...

Další z rubriky

Farmářský dům se zcela vymyká představě zemědělského stavení

Nejvýraznějším prvkem domu jsou velkoformátové posuvné okenice zavěšené na...

Farmářský dům se čtyřmi ložnicemi, který stojí ve zvlněné zemědělské krajině americké Pensylvánie obklopený loukami a...

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Dům z plastových pytlů a ostnatého drátu má chránit před katastrofami

Základem technologie SuperAdobe jsou plastové pytle naplněné pískem či hlínou a...

Základem technologie SuperAdobe jsou plastové pytle s pískem či hlínou a ostnatý drát. Jde o koncept stavění, který...Najdete na iDNES.cz