Cena veřejnosti v kategorii Návrhy dřevěných staveb: Rekreačně ubytovací areál...

Cena veřejnosti v kategorii Návrhy dřevěných staveb: Rekreačně ubytovací areál Kokořín, Václav Šimeček, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze | foto: Archiv soutěže Stavby s vůní dřeva

Prohlédněte si nejlepší návrhy staveb ze dřeva od mladých tvůrců

  • 3
Stavby ze dřeva jsou stále atraktivnější, a to nejen pro uživatele, ale i pro jejich autory. To ukázala i studentská soutěž Stavby s vůní dřeva. Do již pátého ročníku se přihlásilo 66 studentů, z nichž porota vybrala sedm nejlepších ve dvou kategoriích.

Stejně jako u řady jiných soutěží i zde se mohli utkat studenti jak z České, tak také ze Slovenské republiky. Soutěže, kterou vyhlašuje Nadace dřevo pro život, se zúčastnilo 66 studentů z devíti českých a slovenských univerzit, kteří zpracovali 50 soutěžních prací, z nichž vzešlo po hlasování odborné poroty i široké veřejnosti sedm oceněných.

Soutěžilo se v kategoriích Návrhy dřevěných staveb a Návrhy dřevěných konstrukcí. „Letošní ročník mě mile překvapil vysokou kvalitou přihlášených děl. Těší mě, že soutěž je pro účastníky atraktivní a zapojil se opět velký počet studentů,“ zhodnotila soutěž její vedoucí, Ing. Lenka Trandová.

V kategorii dřevěných staveb soutěžilo 23 studentských návrhů, mezi nimiž se představily kromě rodinných domů také školka, rekreační zařízení či dřevěná kaple.

„Mezi 27 návrhy v kategorii dřevěných konstrukcí dominovaly zejména lesní mobiliáře, protože společnost Lesy ČR přislíbila, že si ze zaslaných návrhů vybere návrhy pro své účely,“ vysvětlila Lenka Trandová.

Dřevo je cesta

Tématem letošního ročníku bylo Dřevo je cesta. To je totiž název osvětové kampaně, kterou Nadace dřevo pro život minulý rok zahájila. Dřevo by mělo být vnímáno jako tradiční, obnovitelný, ekologický a dobře dostupný materiál budoucnosti, navíc navozující pocit domova.

Dřevo tak pro studenty představovalo „cestu k symbióze člověka a přírody“, „materiál, který roste přímo před námi“ a který „tu při správném hospodaření byl, je a bude.“

A proč se soutěž opakovaně vyhlašuje? Tento materiál představuje především obnovitelnou surovinu pro každodenní využití, ale cílem akce je také motivovat studenty vyšších odborných a vysokých škol, aby ve svých školních pracích a po ukončení studia více používali dřevo.

„Studenty zároveň cíleně propojujeme s firmami z oboru. Ty mají o naši soutěž velký zájem, protože šikovných technicky zaměřených studentů je stále nedostatek,“ dodává ředitel Nadace dřevo pro život, Ing. Stanislav Polák.

Vítěz kategorie Návrhy dřevěných staveb - Cena odborné poroty: Rodinný dům u Lipna, Matyáš Vrtiška, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze

Vítězové soutěže Stavby s vůní dřeva 2017

Kategorie Návrhy dřevěných staveb

Cena odborné poroty

1. místo: Rodinný dům u Lipna, Matyáš Vrtiška, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze

2. místo: Institut venkovské architektury, Ludmila Jankovichová, Fakulta architektury, Vysoké učení technické v Brně

Cena veřejnosti: Rekreačně ubytovací areál Kokořín, Václav Šimeček, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze

Cena odborné poroty i Cena veřejnosti v kategorii Návrhy dřevěných konstrukcí: Jezdecká hala v Pardubicích, Vojtěch Slavík, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze

Kategorie Návrhy dřevěných konstrukcí

Cena odborné poroty

1. místo: Jezdecká hala v Pardubicích, Vojtěch Slavík, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze

Cena veřejnosti: Jezdecká hala v Pardubicích, Vojtěch Slavík, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze

Cena Kronospan za použití OSB desek: Kaple Pax Natura, Kristína Moravčíková a Zuzana Kropšová, Fakulta architektury, Vysoké učení technické v Brně

Cena Stora Enso za použití materiálu CLT: Jestřábí bouda, Tomáš Krč, Fakulta architektury, České vysoké učení technické v Praze

Vítězové získali finanční odměnu 40 tisíc korun, Cena veřejnosti představovala odměnu deset tisíc korun.