Drenáž pomůže ochránit dům před vlhkostí

Vlhkost má na svědomí většinu problémů, které se obje­ vují u podzemních částí domů. Zdivo pod terénem totiž ohrožuje nejen spodní, ale i prosakující dešťová voda a vlhkost obsažená v půdě. K ochraně domu proto nestačí jen izolace, ale je třeba důsledně používat také drenážní systémy.Ty slouží k tomu, aby byla zachycena a také odvedena nechtě­ ná voda od zdí domu. "Neustále jsme měli mokro ve sklepě. Zdivo bylo vlhké a tvořily se na něm plísně, už při vstupu do domu to bylo cítit," vzpomíná Josef Krajovič ze Zlína. "Teprve až když jsme si nechali udělat hydroizolaci v kombinaci s drenáží, zdi jsou suché a plíseň zmizela."

Jak začít

U nových domů je to jedno­ duché ­ na odvodnění se musí myslet už při stavbě. Důležitá je především hladina spodní vody.

U starších domů, které byly po­ staveny ještě bez drenáže, a kde se objevilo vlhnutí zdí teprve po letech, bývá vhodné přihlédnout ještě k dalším faktorům. Napří­ klad zda nejsou porušené okapy či rozvody vody a kanalizace nebo zda se v okolí neobjevil nový pramen. Pokud je vše v po­ řádku, můžete začít s nápravou.

Postup práce je jednoduchý.

U domu se vyhloubí zemina do takové hloubky, aby drenážní trubka ležela v místě, které se nachází minimálně asi dvacet centimetrů pod vodorovnou hydroizolací (viz schéma). Dre­ nážní rozvod se uloží do takzva­ ného štěrkového lože a obalí filt­ rační tkaninou. Ta slouží k tomu, aby propouštěla vodu, ale nedo­ volila jemným částečkám zanést potrubí. Zeď je vhodné opatřit svislou izolací proti vodě. Na filtrační tkaninu pak může přijít ještě vrstva štěrku a původní ze­ mina (někdy se používá jen ta).

"Ideální však je, pokud celou vrstvu nad drenážní trubkou tvoří štěrk," vysvětluje Petr Mi­ kulec z děčínské firmy Bau­Izol, která se specializuje na sanace objektů. Ovšem štěrk něco stojí, cena za tunu se pohybuje kolem sto deseti korun. Cena za jeden metr běžné drenáže včetně ma­ teriálu se pohybuje od sto pade­ sáti ke dvou stům korunám. Zá­ leží však na konkrétních pod­ mínkách. Samotná drenáž nesta­ čí, měla by být doplněna ještě svislá izolace proti vodě sute­ rénních zdí.

Jednoduché stavebnice

Pro zjednodušení práce se mohou použít i drenážní systé­ my, které do sebe zapadají jako kousky lega. Lze je koupit ve většině obchodů se stavebním materiálem nebo v hobbymar­ ketech. Mohou se skládat napří­ klad z drenážních trubek (pak stojí kolem čtyřiceti až šedesáti korun za běžný metr), z kon­ trolních šachet (ty přijdou při­ bližně na tři a půl tisíce za kus ­ měla by být každých 50 metrů), z drenážní desky a z filtrační tkaniny. S tímto systémem si poradí i zručný kutil.

"Práce s takovými systémy je velmi jednoduchá, pokud se jednotlivé části správně smon­ tují, poskytuje se například u systému opti­dr:an záruka deset let na materiál a funkčnost," tvrdí Miroslav Prokop z přiby­ slavské firmy ACO Stavební prvky, která vyrábí odvodňova­ cí systémy.

Při provádění drenáže se nesmí zapomenout, že potrubí je třeba vést ve spádu. Ten by měl být asi půl procenta smě­ rem k šachtě a odtud pak do ka­ nalizace. l Po dokončení úprav drenáž prozrazuje jen oblázkový chodníček kolem domu Šachty mívají tři vývody ­ dva na svod vody z okolí domu a na třetí se napojí trubky, které odvedou vodu například do kanalizace Příklad možného provedení drenážního systému