Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Domy poškozené povodní ohrožuje zima

  9:50aktualizováno  9:50
Lidé postižení srpnovými povodněmi mají opět vážné důvody k obavám o střechu nad hlavou. Zemi v těchto dnech zasáhly velké mrazy a s nimi se přiblížila také hrozba, že některé domy, jež neodnesla voda, nepřežijí zimu. "Může to postihnout až pět procent objektů, které vydržely velkou vodu. Ale u většiny se to definitivně ukáže na jaře," potvrzuje obavy statik Lumír Hruška, který kontroloval stav domů v jedné z nejpostiženějších obcí, středočeských Zálezlicích.

Lidé v postižených oblastech, kterým voda domy vážně poškodila, ale zcela je nezničila, své obavy nijak neskrývají. "Mrazů se bojíme. Stále ještě totiž máme mokré zdi," říká Marie Turková ze Zálezlic. "Není příliš pravděpodobné, že se domy začnou hroutit nyní. Ten materiál musí tak pětkrát nebo šestkrát zmrznout a zase rozmrznout. Teprve pak se ukáže, zda vydrží," vysvětluje statik Hruška. Zkušenosti z Moravy, kterou postihly povodně před pěti lety, dávají statikům za pravdu.

V každé postižené vesnici čekala o rok později demolice ještě několik domů, které voda neodnesla. Například v Troubkách, kde záplavy zbořily přes tři stovky budov, rozhodovali statici o demolicích ještě v létě následujícího roku. Lidé se nynější hrozbě snaží bránit.

Domy, které nestačily od povodní vyschnout, stále vysoušejí. Vysoušeče nadále běží naplno například v pražském Karlíně. Do čtvrti se sice vrací život, ale z mnoha objektů dělníci stále ještě odklízejí trosky. Současné mrazy podle meteorologů přitom mají vydržet až do Vánoc.

Odborníci upozorňují, že krátkodobý mráz budovám většinou nijak neuškodí. Na statice podmáčených budov se většinou podepíší až dlouhodobé mrazy. Jejich účinek odborníci přirovnávají k vodě v lahvi. Zmrzlá voda zvětší při mrazech svůj objem a lahev praskne - stejně bude voda působit i v poškozeném zdivu. Ale teprve ve chvíli, kdy voda po opadnutí mrazů roztaje, se začne popraskané zdivo rozpadat.

Při srpnových povodních voda zasáhla desetitisíce domů. Přibližně tisícovku z nich zcela zničila nebo je museli majitelé krátce po povodních nechat zbořit. Statici a pracovníci obecních úřadů nyní majitele poškozených budov upozorňují, aby při jejich vysušování neudělali v zimě chyby, které by mohly následky záplav a nynějších mrazů zhoršit.

"Lidé by neměli domy vysoušet stálým průvanem. Tak by totiž zdivo promrzlo," řekla například ČTK vedoucí odboru výstavby v Praze 8 Ivana Jakoubková, která má na starosti i poničený Karlín. "V místnostech by mělo být teplo a větrat se má jen nárazově," vysvětluje Jakoubková, co by měli majitelé promočených domů dělat. Ne každý se však radami může řídit. "Stále tady máme moc vysokou hladinu spodní vody. Ta prosakuje podlahami, takže máme na zemi pořád mokro. Samozřejmě, že tady topíme, ale nestačí to," popisuje situaci ve svém domě Marie Turková ze Zálezlic.

V některých budovách, například v pražském Karlíně, topení po povodních stále nefunguje. Vysoušeče, které lidé dříve téměř nepotřebovali, se dnes stávají velice dobrým obchodním artiklem. Právě v Karlíně se s nimi obchoduje už i v bazarech, kde šly dřív na odbyt hlavně mobilní telefony a běžná elektronika. "Zájemců o vysoušeče je zatím stále dost," odpovídá prodavač jednoho z obchodů. Podle statiků se lidé zatím mrazů nemusí bát.

Doba, kdy se bude rozhodovat o budoucnosti jejich domovů, totiž nastane až na jaře. Pak by měli lidé sledovat každou novou prasklinu. Ale ani praskliny nemusí ještě nutně znamenat, že k domu přijedou demoliční čety. Počet budov, které zima zničí, však nedokáže dnes nikdo odhadnout.

Autor:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

Příběh o pronájmu. Nábytek a oblečení našla zoufalá rodina u popelnic

1

Přes realitku jsme našli pěkný byt v Mariánských Lázních. Majitel nám však oznámil, že s námi končí. Zoufale jsme s...Domek má 13 metrů čtverečních. Žít se v něm dá překvapivě velmi dobře

Na fotografii pózuje designér a spoluautor projektu Jack Mama.

Návrháři z ateliéru Studio Mama navrhli proměnu malého domku v severním Londýně. Původně kancelář předělali pomocí...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Dvoupodlažní montovaný dům s pergolou na střeše postavíte za 8 hodin

Montovaný dům při pohledu z ulice

Zajímavým tématem jsou montované domy hlavně pro mladé architekty, kteří se snaží prosadit. Jenže vymyslet takový...

Mateřské školky budoucnosti: hodně světla, příroda hned za okny

1. místo – Máté Asbóth a Josef Borák (SR) Návrh Kindergarten Leonardo oslovil...

Mateřská škola budoucnosti, to bylo téma mezinárodní soutěže studentů architektury Active House Award 2017. Vedle...

Nedostatečné větrání vadí nejen při učení, škodí i vlhkost v interiéru

Pokud bude koncentrace oxidu uhličitého ve třídě vyšší, než je maximální...

Nová okna, nový problém. I tak lze krátce popsat situaci, která dnes trápí řadu škol, ale i domácností. Nedostatečné...

Najdete na iDNES.cz