Domácnosti ovládne elektronika

  • 8
Elektronické systémy dokážou spoustu věcí. Postupem času toho bude určitě několikanásobně víc a díky variabilitě a možnosti prakticky libovolného rozšiřování kapacity není žádný problém reagovat na jakoukoli změnu. Výhodou elektronických systémů u domů není pouze neuvěřitelná variabilita, ale také součinnost všech prvků, díky níž se dosahuje podstatně nižší spotřeby všech energií v domácnosti.

Je to pochopitelně za cenu jednorázové vstupní investice. Bude to patrně jen otázka času, kdy se tento systém stane běžnou součástí života tak, jako se jí stal například mobilní telefon.

Sci- fi se stává skutečností
S obrovským zaujetím jsem hltal sci-fi filmy, v nichž bylo samozřejmostí ovládání světel, televize, počítače, vařiče a dalších elektrospotřebičů hlasem, či dokonce pouze myšlenkou.

Vše bylo tak neskutečné a vzdálené, že se nechtělo věřit, že by se to mohlo někdy stát skutečností. Ale neuběhlo tolik času a kdokoli z nás může takovouto pohodu zakusit na vlastní kůži.

Mne jako architekta nejvíce zajímá variabilnost a efektivita celého systému. Vždyť kterýkoli prvek, například vypínač na toaletě, dovedeno ad absurdum, může být změněn na centrální vypínač osvětlení nebo tlačítko elektrického otevírání garážových vrat.

Rozhodnete-li se například pro radikální změnu dispozice, systém vám bez problémů vyjde vstříc a můžete si, samozřejmě za pomoci specialisty, vytvořit to nejpohodlnější nastavení ovládání všech spotřebičů v domácnosti.

Pomůže uspořit energii
Opravdu velikým kladem je spolupráce všech prvků v tomto sytému. Veškerá elektroinstalace musí být napojena na řídící jednotku (computer). Přes ni jsou propojeny všechny věci v domácnosti. Díky tomu je možné docílit podstatně nižších nároků na energii, což je samozřejmě nejdůležitější.

Spousta lidí při koupi chladničky, mikrovlnné trouby či jiného spotřebiče vybírá podle tzv. třídy spotřeby, aby se ušetřilo. Ale málo z nich si uvědomuje, že toto je pouze hra na šetření, protože nejvíce úniků je v nepropojenosti a nemožnosti spolupráce mezi všemi spotřebiči.

Ovládání systému je dálkové, přes notebook díky bezdrátovému spojení (obdoba internetu). Umožňuje přehled o případných poruchách. Na dálku lze spotřebič okamžitě odpojit, nebo objednat opravu, abyste se již vraceli do opět dokonale fungující domácnosti. Dálkově si třeba napustíte plnou vanu horké vody a sotva zaparkujete auto v garáži, můžete jít okamžitě relaxovat.

Zabezpečí dům
V systému různá čidla snímají spoustu údajů a na základě jejich okamžitého vyhodnocení se například v prostoru, kde není zaznamenán po určitou dobu žádný pohyb, sníží intenzita osvětlení a okamžitá teplota otopných těles, ztlumí se hlasitost reproduktorů, nebo se naopak při radovánkách v domácím bazénu zkoordinuje odvlhčování s vytápěním, větráním a zastíněním tak, aby nastavené parametry pro daný prostor byly dokonale splněny, ale energetická náročnost byla co nejnižší.

Zabezpečovací systém domu může například při zaznamenání narušení všude rozsvítit, spustit hlasitou hudbu, nebo naopak vše dokonale uzamknout, stáhnout rolety a informovat majitele.

Nastavení umožňuje i náhodně generované scény rozsvěcení světel a iluze pohybu v domě. Vedle zabezpečení pozemku může na zahradě elektronika řídit také chod zavlažovacího systému, vyhřívání a čištění bazénu nebo v zimě vyhřívání vjezdu a přístupového chodníčku k domu.

Těšit se je tedy na co. Jen doufám, že se člověk nestane otrokem tohoto systému místo toho, aby mu dával volnost, tak jako se to stalo s mobilními telefony.

Zvýší se náklady
To, že se zavedení elektronického systému v tuzemsku dosud příliš nerozšířilo, je hlavně otázka peněz. Cena u rodinného domu běžné velikosti začíná mezi 120 000 až 160 000 korun, kdy je řízeno topení a napojení na otopná tělesa a několik základních režimů osvětlení.

Může se však vyšplhat až k 500 000 korun, což zahrnuje velice specifické nastavení a propojení i speciálních komponentů, jako je hlídání vlhkosti, odvětrávání a vyhřívání bazénů, zvláštní režimy osvětlení, vytápění či zastínění.

To znamená, že cena elektronického systému se rovná zhruba 2,5 až 10 procentům nákladů na průměrný nově budovaný dům. Kdo by si chtěl zařídit elektronický systém ve starším domě z 80. let nebo z ještě dřívější doby, nejspíš narazí na nevyhovující elektrické rozvody. Ty se tedy musí udělat znovu. Novější elektroinstalaci je nutno částečně předělat a rozšířit.

Elektronický systém dokáže využít i elektrických topných kabelů, například při ochraně potrubí proti zamrznutí nebo pro rozpuštění ledu a sněhu.