Trendy: solární sušičky a vysavač, který rozpozná špinavou podlahu

  1:00aktualizováno  1:00
Zaplatit co nejméně za spotřebu energií. To je hlavní trend 53. ročníku mezinárodního berlínského veletrhu IFA, nejvýznamnější světové akce v oboru spotřební a zábavní elektroniky. Umožnit zákazníkům levně prát, sušit prádlo i vysávat, je cílem všech, kteří chtějí uspět na trhu.

Důraz na hlučnost dnes vedle spotřeby energií a účinnosti spotřebičů patří k nejdůležitějším parametrům při výběru. | foto: IFA

Přitom do kuchyňských spotřebičů jsou zákazníci ochotni investovat raději než třeba do auta. Alespoň v Německu, které výrazně ovlivňuje i český trh. To je třeba výsledek průzkumů společnosti Siemens Electrogeräte.

IFA 2013 on-line

Dění na veletrhu sledujte v on-line reportáži ZDE

Ta proto nasadila na IFA nové indukční desky s větším varným povrchem (o 14 procent), vysokorychlostní programy u myček či vakuové technologie u chladniček, jež zajišťují čerstvost potravin po dobu několika dní. A také "praní za poloviční cenu", energetický štítek uvádí u nových praček totiž uvádí výkonnost A + + + - 50 % .

Stejnou cestou jde i značka Miele. I ta vsadila na "inteligentní šetření energiemi". V oblasti péče o prádlo nabídla nově solární sušičky. Ty již nejsou vyhřívány elektrickou energií, ale sluncem ohřívanou vodou.

Miele letos vsadilo zejména na pračky a sušičky, v Česku by se na trhu měly...

Miele letos vsadilo zejména na pračky a sušičky, v Česku by se na trhu měly objevit příští rok.

Pračky Miele prezentované na veletrhu IFA 2013 mají dvojí čerpací systém, aby byly ještě účinnější. Pračky s funkcí Power Wash zlepšují prací výkon o deset procent, s funkcí Quick Power Wash vyperete pět kilo prádla za necelou hodinu.

Twin Do4s je zase dávkovací systém, který snižuje množství potřebného tekutého pracího prostředku až o 30 procent. Sušičky zase zbytkovou vlhkostí v prádle a jemným pohybem bubnu eliminují potřebu žehlení.

Společně s vestavnými přístroji generace 6000, které měly světovou premiéru v lednu na kolínském veletrhu "LivingKitchen" a novinkami u myček nádobí, praček a kávovarů, jde o největší nabídku nových přístrojů v historii firmy. "Nastavujeme nová měřítka výkonu a komfortu a jsme přesvědčeni o tom, že tyto přístroje přinesou i obchodníkům významné impulzy," slibuje Frank Jüttner, ředitel německého zastoupení Miele.

Fotogalerie

Společnost Samsung, která se stala již před několika lety lídrem v "černé elektronice" a letos oslnila na IFA svými hodinkami Galaxy Gear (více zde), přišla rovnou s konceptem celé nové domácnosti - Samsung Premium House.

Ve spolupráci se italskými nábytkářskými firmami B&B Italia a Arclinea nabízí na veletrhu kompletní vybavení kuchyně, obývacího pokoje i prádelny.

"Jde zatím o koncept," upozorňuje Jiří Janeček z českého zastoupení Samsungu. Podle něj se však řada spotřebičů novému konceptu svými parametry už blíží. Třeba spotřebitelé se už dnes nemusejí bát u praček s technologií Eco Bubble, které využívají generátor vzduchových bublin umožňující efektivně a účinně prát už při teplotě 15 °C, nepříjemného zápachu (více zde).

Ten vzniká kvůli usazování zbytků pracích prostředků a s nimi i různých nečistot v bubnu, vaně i trubkách, pokud se pere při nízkých teplotách. Technologie Eco Bubble však má jiný způsob rozpouštění a aktivace pracího prostředku, a tak je toto usazování výrazně omezeno.

A letošní hit značky Samsung pro domácnosti? Chladnička side-by-side s názvem Samsung Food ShowCase. Je rozdělena na dvě části, kdy se potraviny ukládají podle doby skladovaní: do vitrínové části (ShowCase) patří často používané potraviny, do vnitřní části (InnerCase) takové, u nichž se předpokládá delší doba skladování.

Vitrínová část je vybavena kovovými chladícími dveřmi, které udržují chladný vzduch uvnitř. Po otevření najde ve třech zónách (zóna pro vaření, rodinná a dětská) i obvykle "tápající" uživatel velmi rychle, co hledá: sýry, omáčky, nápoje, svačinu či jídlo pro děti. Nechybí ani takzvaná multi přihrádka.

Přihrádka na jídlo pro děti je umístěna ve spodní části ShowCase vitríny, aby byl dětem maximálně usnadněn přístup k jídlu. Stejně jako přihrádka na svačiny je navíc vyjímatelná, lze ji umístit přímo na stůl.

Chladnička Food ShowCase vypadá jako klasická

Chladnička Food ShowCase vypadá jako klasická "americká", ale je rozdělena na dvě části, kde se potraviny ukládají podle doby skladovaní.

Vysavač Motion sync má senzor nečistot, ovládání je umístěno na hadici.

Vysavač Motion sync má senzor nečistot, ovládání je umístěno na hadici.

Druhým favoritem je malý vysavač Motion sync, určený na všechny povrchy. Má senzor, který dokáže upozornit na to, že na podlaze stále zbývá dost nečistot. Ovládání má na hadici.

Vedle nástupu nových technologií, které snižují spotřebu energií, předvádí veletrh IFA, jehož se letos účastní více než 1440 vystavovatelů a končí 11. září 2013,  ještě jeden výrazný trend: strategické partnerství značek. Například Panasonic uzavřel "sňatek" s Gorenje, Samsung zase koupil značku Calex.

Autor:

Nejčtenější

Totální proměna koupelny velké 4 metry čtvereční. Vana musela pryč

Danielova koupelna v bytě po babičce je jako vystřižená z katalogu z 80. let....

Ragbista Daniel zdědil byt po babičce i s koupelnou z 80. let, která vkusu mladého muže nevyhovuje. Natož potřebám...

Neměl peníze a chtěl bydlet ve svém. Postavil si dokonalý malý domek

Stavba věrně kopíruje minimalistické potřeby a nároky majitele, kromě stálého...

Finský architekt Olli Enne ještě během studií navrhl skromný domek, který lze postavit i na velmi nešikovných parcelách...

Postavila si starý dům. Co si myslí ostatní, není důležité

Sousední zástavba už se rozšiřovat nebude kvůli ochrannému pásmu plynového...

Za dveřmi tohoto domu za Prahou se skrývá svět, který už v současných domech najdeme málokdy. Otevřené prostory...

Chata v hlubokém lese dělá majitelce radost a ještě si na sebe vydělá

Velké prosklené plochy střídají plné panely jen tam, kde si je nezbytně...

Atraktivní moderní chata leží tři hodiny jízdy severovýchodně od Toronta. Majitelkou je spisovatelka a mediální...

Rodina v řadovce 4+kk. Vysněný domov zařídili architekti na jedničku

Kuchyňská sestava je propojena s obytnou místností knihovnou/policovým systémem...

Rodina s dvěma dětmi si koupila nový řadový dům v Praze. Dvoupodlažní nemovitost s dispozicí 4+kk o obytné ploše 122...

Další z rubriky

Nové typy pračky jsou stále lepší. Některé však umějí víc než jiné

Oceňovaná dvířka AddWash umožňují vkládat prádlo, třeba zapomenutou ponožku,...

Řada lidí preferuje u praček kratší programy kvůli nedostatku času, další uživatelé se po letošním suchu dívají na...

Chytré pračky si samy dávkují prací prostředky, aviváž i vodu

Náklady na prací prostředky jsou během životnosti pračky vyšší než na vodu nebo...

Výzkumy ukazují, že po dobu průměrné životnosti pračky zaplatíme víc nikoli za náklady za elektrický proud či vodu, ale...

Bez vysavače se rodiče dětí a majitelé domácích mazlíčků neobejdou

K malým dětem je vysavač naprosto nezbytným pomocníkem, někdy se, bohužel, mění...

Děti, psi a kočky. To jsou hlavní důvody, proč je nutné mít vysavač stále po ruce. Alespoň v tomto duchu zněla naprostá...

Najdete na iDNES.cz