Doklady, stavebnictví

Doklady, stavebnictví | foto: Profimedia.cz

Doklady: co je třeba k ohlášení a ke stavebnímu povolení

Jaké dokumenty budete potřebovat k ohlášení stavby či žádosti o stavební povolení? Kam s nimi zajít? Jak dlouho budete čekat na souhlas? Pokud se chystáte stavět či rekonstruovat, pravděpodobně vás nemine papírování a kolečko po úřadech.

Ohlášení stavby

1. Budete potřebovat formulář, který lze získat na každém stavebním úřadě nebo stáhnout z webových stránek ministerstva pro místní rozvoj. Vyplníte údaje o sobě jako stavebníkovi, o vlastním pozemku i těch sousedních, o rozsahu a účelu stavby, o tom, jak se bude stavět a jak dlouho.

2. Ve formuláři je i seznam dokumentů, které je nutno přiložit:
* doklad o právu k pozemku nebo ke stavbě, pokud stavební úřad nemůže jeho existenci ověřit v katastru nemovitostí
* plná moc v případě zastupování stavebníka
* seznam a adresy vlastníků sousedních pozemků a staveb
* doklad o informování vlastníků sousedních podzemků
* u staveb prováděných svépomocí písemné prohlášení stavbyvedoucího, že bude řídit stavbu, nebo odborníka, že bude vykonávat stavební dozor
* doklad o kvalifikaci osoby, jež bude vykonávat stavební dozor * projektová dokumentace * územně plánovací informace u ohlašovaných staveb, pokud ji vydal jiný orgán než stavební úřad, kterému se podává ohlášení * územní souhlas nebo rozhodnutí, pokud jej pro daný případ zákon vyžaduje a vydal jej jiný orgán než stavební úřad, kterému je stavba ohlašována
* závazná stanoviska dotčených orgánů (například ochrany přírody a krajiny, veřejného zdraví, památkové péče, požární ochrany, pozemních komunikací)
* stanoviska vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury, na kterou se stavba bude napojovat (například elektrické energie, plynu, vody, rozvodu tepla, kanalizace)

3. Když máte všechny dokumenty pohromadě, doručíte je příslušnému stavebnímu úřadu, dříve stačilo dodat je jen na místní úřad, pokud k tomu měl pravomoc. Za ohlášení se nic neplatí. Do 40 dnů by mělo přijít rozhodnutí -souhlas nebo zákaz. Nedostanete-li z úřadu do té doby nic, můžete začít stavět.

Stavební povolení

1. Formulář žádosti si vyzvednete na stavebním úřadě nebo stáhnete z internetu. Vyplníte údaje o sobě jako stavebníkovi, pozemku, staveništi a případném využití sousedního pozemku, napojení na komunikace a inženýrské sítě, zpracovateli projektové dokumentace, rozsahu a účelu stavby, předpokládaných nákladech, o firmě, která bude stavět a jak dlouho.

2. Ve srovnání s předchozím stavebním zákonem je podkladů pro stavební povolení méně:
* doklad o vlastnictví, o věcném břemenu k pozemku nebo stavbě či o smlouvě provést stavbu nebo opatření, pokud stavební úřad nemůže jeho existenci ověřit v katastru nemovitostí
* plná moc v případě zastupování stavebníka * projektová dokumentace * plán kontrolních prohlídek stavby
* závazná stanoviska dotčených orgánů (stejná jako u ohlášení)
* údaje o splnění požadavků dotčených orgánů - prohlášení žadatele, že požadavky dotčených orgánů byly splněny a zohledněny v projektové dokumentaci
* doklady o jednání s účastníky řízení (byla-li předem vedena)
* územní rozhodnutí nebo územní souhlas (pokud je vydal jiný správní orgán)
* stanoviska vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury (stejná jako u ohlášení)

3. Všechny podklady se odevzdávají příslušnému stavebnímu úřadu. Vydání stavebního povolení trvá 30 až 60 dní a platí se za ně správní poplatek 300 až 3000 korun. Úřad stavbu nepovolí, pokud by například byla v rozporu s regulačním plánem, územním rozhodnutím či územním souhlasem, nebo pokud s ní nesouhlasí některý dotčený orgán. Proti zamítnutí žádosti nebo zákazu ohlášené stavby se můžete odvolat na nadřízeném úřadě.

 Příklady

Kdy není třeba stavební povolení ani ohlášení, ale v některých případech je třeba územní rozhodnutí nebo souhlas více než 40 druhů staveb, například:
* Přestavuji interiér bytu, přičemž nezasáhnu nosné zdi
* Stavím nevytápěnou garáž či zahradní altán do 25 m2 a pěti metrů výšky
* Stavím kotec pro psa, králíkárnu nebo voliéru do 16 m2
* Stavím zimní zahradu, skleník nebo bazén do 40 m2
* Buduji kanalizační, vodovodní nebo elektrickou přípojku v délce do 50 metrů

Kdy je třeba ohlášení 16 druhů staveb, terénních úprav, zařízení a udržovacích prací, například:
* Stavím dům či chatu do 150 m2 s nejvýše dvěma nadzemními podlažími, podkrovím a sklepem na stavebním pozemku v místě, kde lze legálně stavět
* Stavím garáž o ploše menší než 25 m2, vyhřívanou či podsklepenou
* Buduji kanalizační, vodovodní nebo elektrickou přípojku delší než 50 metrů

Kdy je třeba stavební povolení velké množství staveb a prací, které nejsou v zákoně vyjmenovány, například:
* Stavím dům o více než dvou nadzemních podlažích nebo o ploše větší než 150 m2
* Buduji nástavbu takového domu
* Rekonstruuji byt a zasahuji přitom do nosných zdí 

,