Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Do úsporných baterií se vyplatí investovat

aktualizováno 
Ačkoliv se ještě před deseti lety platilo za kubík vody včetně stočného osmdesát haléřů a dnes ceny začínají tak od pětatřiceti korun výš, řada lidí s vodou ještě plýtvá.
Ačkoliv se ještě před deseti lety platilo za kubík vody včetně stočného osmdesát haléřů a dnes ceny začínají tak od pětatřiceti korun výš, řada lidí s vodou ještě plýtvá. Raději ušetří tři sta korun při nákupu klozetové mísy, než aby si koupili dražší typ, u něhož lze podle potřeby zvolit splachování třemi, nebo šesti litry.

"Bohužel zákazník zatím vidí úsporu jen při nákupu, ne při používání. Voda ještě není dost drahá," tvrdí Jiří Štekr z firmy Sanitec, jednoho z největších velkoobchodních prodejců sanitární keramiky u nás. Přitom spotřeba vody v koupelně a na WC tvoří kolem 70 procent toho, co člověk v domácnosti spotřebuje, zbytek připadá na přípravu jídla a mytí nádobí.

Jak ušetřit

U baterií představují velkou úsporu pákové typy. Jejich používáním lze uspořit kolem 30 až 50 procent. Zdaleka nejde jen o úsporu vody, díky zkrácení času potřebného na regulaci množství a teploty vody se šetří také energie potřebná na její ohřev. Aby byla spotřeba vody nižší, bývají zejména umyvadlové baterie opatřeny také takzvaným omezovačem průtoku. Většinou se označuje jako eko-knoflík. Nejvíce lze ovšem uspořit vodu a energii pomocí termostatických baterií. "Většina zákazníků však u nich více oceňuje bezpečnost," říká Karel Schneider z firmy Sanitop, největšího pražského koupelnového centra. Z termostatické baterie totiž otočením jediného knoflíku vytéká voda v teplotě, kterou si předem nastavíte (doporučená teplota je 38 stupňů Celsia). Úspora vody je kolem 30 až 50 procent Při testech bylo totiž spočteno, že "míchání" potřebné teploty vody trvá n běžných kohoutkových baterií až 18 sekund, další litry mizí zbytečně při zavírání. Náklady na termostatickou sprchovou nebo vanovou baterii se vám vrátí během jednoho až tří let jejich ceny se totiž pohybují průměrně kolem čtyř až deseti tisíc. Záleží také na způsobu mytí. Ve vaně klidně zmizí do odpadu hodně přes sto litrů vody, na sprchování však stačí asi třetina. Pokud se použije úsporná sprcha, která má v porovnání s běžnou průtok poloviční či třetinový, je rozdíl ještě větší.

Kolik spotřebuje klozet

Staré typy klozetů mívaly nádržky na devět litrů vody, novějším již stačí šest. U čtyřčlenné rodiny se počítá, že každý použije WC minimálně čtyřikrát denně (jedna "velká" potřeba a tři "malé"), to znamená 96 litrů denně, ročně pak 35 040 litrů vody. Když si pořídíte novou klozetovou mísu s takzvaným dvojitým tlačítkem, které podle potřeby umožňuje spláchnutí třemi nebo šesti litry vody, ušetříte denně 36 litrů. Za rok je to 13 140 litrů, což při ceně 36 korun za jeden metr krychlový vody včetně stočného dělá 473 koruny. Dvojité splachování se zaplatí během necelého roku! Tam, kde je v domácnosti hodně mužů nebo časté návštěvy, může se vyplatit i pisoár. Na jeho spláchnutí totiž stačí pouhé dva, nebo dokonce jen jeden a půl litru vody.

***
Jednou z novinek, kterou představuje česká firma Alca plast na právě probíhajícím veletrhu Aguatherm, je splachovací ventil s dvoutlačítkem. Ten ocení především ti, kteří chtějí ušetřit. Tento ventil nejenže umožňuje splachovat vodu ve dvou dávkách - tři nebo šest litrů, ale na rozdíl od jiných typů jej lze použít u většiny typů nádržek. Ventil je díky jednoduché konstrukci velmi úsporný a nenáročný na údržbu a obsluhu. Má nejen pěkný design, ale za cenu přibližně 400 korun může čtyřčlenná rodina průměrně ušetřit 5000 korun ročně. Tento splachovací ventil s dvoutlačítkem je přihlášen do soutěže o nejlepší exponát veletrhu AQUA-THERM. (man)

Kolik zbytečně platíme

za den/litr za rok/litr za rok/Kč

kapající kohoutek
slabě 24 8760 315,36
silně 54 19 710 709,56

protékající splachovač
slabě 150-1000 54,75-365* 1971-13 140
silně 1000-2000 365-730* 13 140-26 280

Poznámka: * v krychlových metrech
Zdroj: Střecha - časopis majitelů domů

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Život na vrcholu. Nebeský palác v LA je na prodej za 361 milionů korun

Nádherný Penthouse 5 v losangeleské rezidenci The Remington, kterému se...

Nádherný Penthouse 5 v losangeleském výškovém domě The Remington, kterému se přezdívá Nebeský palác, je na prodej za...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...Najdete na iDNES.cz