Původní plechovou kuchyňskou linku nahradila dřevěná.

Původní plechovou kuchyňskou linku nahradila dřevěná. | foto: Richard Plešek

Do garsonky v paneláku se nám vešla i „ložnice“. Pomohlo chytré řešení

  • 111
Starou panelákovou garsonku si mladí manželé pořídili jako dočasné útočiště. Plánují si v budoucnu postavit rodinný dům. Jejich 27 metrů čtverečních ale vyžadovalo kompletní rekonstrukci. Díky ní dostali do malého prostoru vše včetně "ložnice".

Na proměně garsonky se z velké části podílel můj otec. Vše navrhl a částečně také postavil. Vymyslel spoustu nápadů ve stylu "jak to udělat, aby se to tam vešlo".

V původním zařízení garsonky nehleděl nikdo na centimetry - však je to garsonka, tak tam přece nemůže být vše. Nám se ale podařilo s pomocí mého tatínka vytvořit s trochou nadsázky byt 3+1. Najdete u nás kuchyni s jídelnou, obývací pokoj s rohovou pohovkou, ložnici i pracovnu.

Do garsonky v paneláku se nám vešel celý byt

Zvýšená podlaha v sobě ukrývá dvě postele a další úložný prostor.

Do garsonky v paneláku se nám vešel celý byt

Díky patru se do garsonky vešla i rohová pohovka. 

Základem všeho je zvýšená podlaha, do které se přes den zasouvají postele. Patro tvoří železobeton (v železné konstrukci jsou plochy o velikosti 80 x 50 cm s kari sítěmi vylitými betonem). V této podlaze je i poměrně dost úložného prostoru. Ten ale využíváme pouze na uskladnění sezonních věcí.

Šatní skříně tvoří krátké 60centimetrové příčky s policemi. Dveře jsme nahradili závěsy v teplých odstínech, jenž ladí se zbytkem bytu.

Rekonstrukce panelákových bytů

Čtěte o dalších zajímavých proměnách bytů čtenářů iDNES.cz.

Ošklivé umakartové jádro jsme vyhodili, místo něho jsme postavili příčky z plynosilikátu a vše obložili kachličkami. Otřesnou vanu jsme vyměnili za sprchový kout. Původní dveře jsme nahradili moderními posuvnými s hliníkovým rámem a mléčným sklem.

Rozloučili jsme se i s původní plechovou kuchyňskou linkou. Novou dřevěnou jsme si pořídili ještě před zahájením rekonstrukce. Stejně jako další vybavení například rohovou sedací soupravu a sprchový kout. Pračka je spolu s ledničkou vestavěna do prostoru postaveného z ytongu.

Do garsonky v paneláku se nám vešel celý byt

Řemeslníci měli obě ruce levé

Veškeré práce jsme dělali sami, pouze na omítky a obklady jsme měli řemeslníky, kterým jsme museli neustále stát za zády, opravovat je a hlídat, aby bylo vše tak, jak si přejeme. Nepamatuji si například kachli v kuchyni, kterou bychom nepokládali alespoň dvakrát. Takže nakonec jsme se ve zlém rozešli.

Problémů bylo spoustu, ale nejhorší byl nedostatek času a snaha nerušit sousedy v odpoledních hodinách. I tak jsme jim ale lezli na nervy.

Celkové náklady vyšly přibližně na 85 tisíc korun, z toho materiál stál cca 24 tisíc korun. Byt je to sice malý, ale bydlí se nám v něm dobře. Máme ho přesně takový, jaký jsme chtěli. Akorát musíme ještě dotáhnout pár detailů.

Do garsonky v paneláku se nám vešel celý byt

Šatní skříně nahradily příčky a police. Místo dveří použili majitelé závěsy.

Do garsonky v paneláku se nám vešel celý byt

Posuvné dveře do koupelny jsou z mléčného skla.

Podmínky soutěže jsou jednoduché

Zašlete nám co nejdříve na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz:

* fotografie
(minimálně 10 ks, a pokud máte, tak také záběry původního stavu)
* plánky bytu (pokud jste měnili dispozici, je třeba poslat plánky původního i současného stavu)
* text o celkovém průběhu rekonstrukce bytu, tj. od nápadu k výsledku
* telefonní spojení
*
do předmětu zprávy napište "Panelák"
*
soutěžní příspěvky očekáváme nejpozději do 31. května 2009

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr zařazených příspěvků.


Redakce serveru bydleni.idnes.cz bude v průběhu března až května zveřejňovat ty nejlepší zrekonstruované byty. Fotografie musí být proto v odpovídající kvalitě pro web (plánky si redakce případně upraví). Nezbytné je samozřejmě nápadité řešení.

Ze zveřejněných návštěv vybere odborná porota nejlepší realizace. V závěrečném "kole" čtenáři pomocí ankety a odborná porota vyberou tři nejlepší realizace, celkem tak bude šest oceněných bytů. Vítězové budou vyhlášeni v průběhu července 2009. Na obě skupiny čekají samozřejmě shodné ceny.


Ceny pro vítěze:


1. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě
10 000 korun, věcná cena v hodnotě 10 000 korun od firmy Knauf a poukázka na designové tapety za 10 000 korun dle vlastního výběru od firmy Vavex.

2. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě 5 000 korun a věcná cena v hodnotě 5 000 korun od firmy Knauf.

3. místo:

Poukázka na nákup zboží u firmy Next v hodnotě 3 000 korun a věcná cena v hodnotě 2 000 korun od firmy Knauf.


A bonus navíc! Majitele pěti nejlepších bytů, u nichž porota ocení kvalitu designu, čeká dalších pět cen - každá v hodnotě 2 000 korun - na nákup designových doplňků u firmy Mobax podle vlastního výběru.