Čekárny na úřadech bývají většinou plné lidí.

Čekárny na úřadech bývají většinou plné lidí. | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Do fronty na úřady pošlete pomocníky

  • 1
Než při stavbě rodinného domu vůbec kopnete do země, čeká vás nepříjemné běhání po úřadech. Přestože většinu rodinných domů je dnes možné postavit pouze na ohlášení, povinností s novým stavebním zákonem příliš neubylo.

Musíte z úřadů vydobýt územně plánovací informaci, vyplnit formulář na ohlášení a dodat k němu několik příloh a mnoho vyjádření různých institucí, jako například památkářů.

Že se vám do toho moc nechce? Naštěstí máte možnost se tomu buď vyhnout, nebo si to alespoň ulehčit.

Nechte papírování na architektovi či firmě
Čas i práci vám může ušetřit architekt či projektant, který připravoval projekt domu. Může zajistit většinu povolení za vás. Samozřejmě za poplatek uvedený ve smlouvě.

Na shánění razítek si také můžete najmout specializovanou firmu, která se zabývá stavebním poradenstvím, nebo provozuje inženýrskou činnost ve výstavbě, zkráceně se tomu říká inženýring.

Za své služby si bude účtovat podle výše nákladů na dům, většinou se částka pohybuje mezi 8 až 40 tisíci korunami.

Pokud nechcete investovat další peníze a raději si všechny dokumenty zajistíte sami, připravte se na spoustu času stráveného vyplňováním formulářů a čekáním na mnoha různých úřadech. Zvažte proto, jestli vám ušetřené náklady za to stojí.

Autorizovaní inspektoři ještě nejsou
Nový stavební zákon přinesl další možnost, jak si ulehčit legalizování stavby nejen rodinného domu. Pokud budete chtít styk s úřady omezit na minimum, můžete uzavřít smlouvu s autorizovaným inspektorem.

Ten za předem domluvenou úhradu místo stavebního úřadu kontroluje projektovou dokumentaci a povoluje stavbu. Namísto stavebního povolení vydává certifikát, který je mu rovnocenný.

Spolupráce s autorizovaným inspektorem bude sice dražší, než když si vše vyřídíte přes úřad sami ale zato spolehlivější. Je to totiž odborník, který se v dané problematice vyzná a díky tomu můžete získat povolení rychleji.

Nemusíte navíc čekat na lhůty, které má předepsané stavební úřad - 40 dní pro ohlášení a 60 dní pro vydání stavebního povolení. Jakmile získáte od autorizovaného inspektora certifikát, můžete ihned začít stavět.

Na službu inspektora je však třeba si ještě nějakou dobu počkat, zatím nejsou připraveny inspektorské zkoušky - začnou nejdříve v polovině roku. Pak také bude jasné, na kolik inspektor přijde.

Stavbyvedoucí je nutný
Nový zákon mnohé zpřísnil. Třeba pro ty, kteří chtějí stavět rodinný dům svépomocí - takovou stavbu musí nově řídit stavbyvedoucí.

Stavbyvedoucího nemůže dělat každý, ale musí to být autorizovaný architekt nebo technik. Takového odborníka najdete například přes Českou komoru autorizovaných inženýrů a techniků.

Stavbyvedoucí ohlídá, zda se staví přesně podle projektové dokumentace, dohlíží na bezpečnost práce na stavbě, zodpovídá za staveniště a musí stavebnímu úřadu nahlásit závady na stavbě, které se nepodařilo odstranit.

Cena za jeho práci se odvíjí od velikosti stavby a pohybuje se od 5 do 15 tisíc korun za měsíc.

Když stavíte rodinný dům sami, budete potřebovat i stavební dozor. Podle odborníků jej může vykonávat zároveň stavbyvedoucí, může to však být i někdo jiný.

Stavební dozor může vykonávat pouze ten, kdo má vysokoškolské vzdělání stavebního nebo architektonického směru nebo střední vzdělání stavebního směru s maturitní zkouškou a alespoň tři roky praxe při provádění staveb.

Za stavební dozor zaplatíte obvykle od 400 do 600 korun za hodinu.

ČTĚTE TAKÉ:
Prvních šest kroků ke stavbě nového domu
Které přílohy musíte přinést na úřad