Do čeho obléknout koupelnu? Klasika, nebo moderna!

  • 10
Pokud jde o povrchové plochy v koupelně, rozhoduje především praktičnost a bezpečnost. Navíc se od nich požaduje odolnost proti stálé vlhkosti, přítomnosti páry – a také mají být příjemné na pohled, chůzi i dotek. Prostě se vám musí líbit!

V dnešní moderní koupelně se dobře snese keramika, kámen, dřevo i sklo, tedy pokud jsou správně ošetřené, dokonce i vzájemně.

Jestliže však má být povrch stěn co nejtrvanlivější, odolávat vlhku i teplu, bývají keramické obklady nejvhodnějším materiálem, už kvůli financím.

Podlaha v koupelně je ještě náročnější než stěny: očekává se od ní bezpečný neklouzavý povrch se snadnou údržbou, stálobarevnost, odolnost proti opotřebení, zdravotní nezávadnost, a samozřejmě dobrá tepelná izolace. Takže - dlažba.

Módní trend, nebo dlouhodobý efekt? 
Obklady ovlivňují vzhled koupelny mnoho let. Rozhoduje jak jejich barva, dekor, struktura povrchu a formát, tak způsob kladení i spáry.
 
Výběr z mnoha formátů, které lze navzájem kombinovat, umožňuje různé způsoby uspořádání obkladů a dlažby – může být směrově neutrální nebo mít orientaci určitým směrem.

Obdélníkové dlaždice většinou určují směr svou delší stranou, čtvercové dlaždice působí směrově neutrálně. Spáry tento dojem zesilují nebo zeslabují.

„Velkým hitem se u velkých formátů, například u velikosti 25 x 35 cm, stala ,divoká pokládka´, při níž se obklady staví na výšku a vytváří se vazba, jako když zedníci staví zeď z cihel“, vysvětluje pan Havránek z koupelnového studia Cravt.

Jak na hrany
Nejčastější dilema? Obkládání hran! Nejjednodušší způsob je přiložit hrany obkladu na sebe pod úhlem 90 stupňů. V případě, že obklad nemá glazované hrany, bude lepší použít plastové, hliníkové nebo nerezové zakončovací profily (od plastových už někteří obkladači ustupují, nehodí se k dražším obkladům). Dobře se za nimi schovají i další nedostatky, například nerovné zdi. Zručný obkladač vytvoří zakončení z obkladů, které proti sobě pod úhlem 45 stupňů položí na takzvanou kamenickou spáru. Poslední dobou je tento způsob nejžádanější, ale jde také o nejtěžší a časově nejnáročnější práci!

Velký formát versus mozaika
Současný trend upřednostňuje velkoformátové dlaždice, pokrývající větší plochu - ubývá spár a místnost pak působí celistvěji.

Tyto velkoformátové obdélníkové dlaždice mají ještě jednu zvláštnost: pokládají se vodorovně delší stranou. V kombinaci s listelami se vedou  horizontální a vertikální linie rozdělující plochy stěny.

„V současné době se na jedné straně stále zvyšuje prodej velkých formátů, na straně druhé velmi vzrostl zájem o mozaiku. Nejlépe se prodává Bisazza, což je skleněná mozaika. Starší typy formátů 30 x 30 cm se dnes již téměř neprodávají,“ tvrdí Pavel Prade z firmy Butterfly.

Mozaika keramická, skleněná, kamenná, mramorová a nejnověji také kovová či dřevěná je nejvíce žádaná v rozměru 2 x 2 cm nebo 5 x 5 cm.

Skleněná mozaika vytváří zvláštní barevné efekty. Z keramické se zase nejčastěji skládají různé obrazce květin, kruhy, proužky, kohoutí stopy a další.

Vedle klasického čtverce nalézá velkou oblibu i obdélníkový formát mozaiky. Můžete si ovšem vybrat i další tvary – ovály, kolečka, kosočtverce, šestiúhelníky a jiné tvary.

Někdy se používá pro obklad i takzvaná falešná mozaika, která se dodává jako obkládačka nebo inzerto (ve středu dlaždice je prostor pro vkládání dílků mozaiky).

Obklad z mozaiky má své příznivce především díky barevné škále a širokým možnostem použití - můžete s ní dokonale obložit jednotlivé zaoblené plochy, parapety, niky i police.
 
Stále častěji se setkáte s kombinací běžných i vyloženě velkých formátů s klasickou mozaikou. Díky spojení kontrastních rozměrů, kombinaci barev a nezaměnitelného vzhledu jde o nadčasové pojetí.

5 rad pro výběr

1. Pro volbu, kombinování materiálů i barev platí v koupelně (stejně jako v celém interiéru) zásada, že méně znamená více. V koupelně stačí jedna barva obkladů a pak už jen pestrý pásek nebo několik dlaždiček se vzorem či v jiné barvě.

2. Volba barev, stylu a materiálů by měla korespondovat s charakterem celého obydlí. Konečný efekt mohou dodat například doplňky.

3. Cílem není držet za každou cenu krok s módou, ale vytvořit útulný prostor, v němž se budete dobře cítit i za řadu let (příliš výrazné vzory se podle odborníků „okoukají“ do pěti let).

4. Pokud si nejste vlastním úsudkem a výběrem jisti, nebojte se přizvat na pomoc architekta nebo proškoleného pracovníka v koupelnovém studiu.

5. Než si pustíte obkladačskou firmu do bytu, nechte si ukázat její práci a informujte se na zkušenosti s ní.


Další informace najdete v Livingu 4/2005

Techno koupelna

Moderní trendy v koupelně.

Moderní koupelna

O vzhledu koupelny rozhoduje především dlažba a obklady. Důležité jsou i barevně sladěné doplňky.

Moderní vzhled koupelny.

O vzhledu koupelny rozhoduje především dlažba a obklady. Důležité jsou i barevně sladěné doplňky.

O vzhledu koupelny rozhoduje především dlažba a obklady. Důležité jsou i barevně sladěné doplňky.

O vzhledu koupelny rozhoduje především dlažba a obklady. Důležité jsou i barevně sladěné doplňky.

Koupelna v neutrálních je stále moderní.

O vzhledu koupelny rozhoduje především dlažba a obklady. Důležité jsou i barevně sladěné doplňky.