Dnešní mikrovlnky umí víc než jen ohřívat

  • 29
Mikrovlnná trouba se v našich domácnostech velmi dobře zabydlela a pro mnohé se stala nepostradatelným pomocníkem nejen při ohřevu nebo rozmrazování jídel, ale také při vaření.

Krátký čas na přípravu pokrmů, méně špinavého nádobí, úspora elektrické energie, pohodlí či více možností při úpravách pokrmů, to všechno jsou výhody, které ocení každý moderní člověk.

Rozměry a design
Pokud vám doma mikrovlnka stále chybí nebo přemýšlíte o nákupu nového typu, zvažte nejdříve, co od ní očekáváte, jak často a k čemu ji budete využívat.

Na trhu se setkáte s mikrovlnnými troubami řady velikostí i různých designů, existují například i typy přizpůsobené do rohu kuchyňské linky.

Důležitým parametrem je hlavně objem vnitřního prostoru pro úpravu jídel, který je nejčastěji v rozmezí od 14 do 36 litrů, i když některé výrobky dosahují až úctyhodných 45 litrů! Konkrétní rozměry se liší podle výrobce a typu přístroje.

Samozřejmostí by měl být otočný talíř (čím větší, tím lepší, u některých typů může být výsuvný) a chybět by nemělo ani osvětlení vnitřního prostoru při otevřených dvířkách a časový spínač. Užitečná je rozhodně dětská pojistka a nastavitelný stupeň výkonu. Pokud ten u trouby chybí, může jej částečně nahradit spínač pro rozmrazování.

Umístění
Mikrovlnné trouby se vyrábějí jako samostatné, volně stojící a vestavné modely s možností umístění do skříňky kuchyňské linky. V obou případech je potřebné dostatečné odvětrání.

Z toho důvodu je možné k mikrovlnné troubě dokoupit rámeček, který zajistí, aby měla mikrovlnná trouba kolem sebe dostatečný odvětrávací prostor. Pokud ji umístíte na jednoduchou polici nebo na desku kuchyňské linky, bude přístup vzduchu dostatečný.

U obou modelů si můžete vybrat, jakým způsobem se budou otvírat dvířka trouby - zda do boku, nebo výklopným způsobem směrem dolů, kdy dvířka tvoří praktickou podložku pro talíř.

Jak funguje?
U každé mikrovlnky je potřeba se rozhodnout, které z nabízených funkcí opravdu využijete, bez kterých se naopak klidně obejdete a které pravděpodobně vůbec nevyzkoušíte, a je tedy zbytečné za ně platit.

Mezi základní funkce, pro které jsou mikrovlnné trouby tak vyhledávány, patří kromě ohřívání předem uvařeného jídla, které můžeme na talíři po vyjmutí z mikrovlnky ihned servírovat, také rychlé rozmrazování a vaření.

Pokud si vystačíte s těmito možnostmi a nehodláte mikrovlnnou troubu využívat intenzivněji, postačí vám zcela jistě obyčejná monofunkční mikrovlnka bez grilu s výkonem okolo 700-800 W.

Jestliže ale chcete vymýšlet větší kuchařská díla, dopřát si křupavou pečeni, zapékat či gratinovat, je dobré pořídit si přístroj s grilem (bifunkční) a výkonem okolo 1000-1250 W.

V případě, že rádi pečete maso nebo moučníky a zapékáte, pořiďte si variantu trifunkční trouby kombinované s grilem a horkovzdušnou troubou.

Svým vybavením a možnostmi se pomalu vyrovnají klasickým troubám a v některých případech je mohou i zcela nahradit. Některé dražší spotřebiče nabízejí kromě základních funkcí také například program zdravé vaření v páře, automatické rozmrazování a pečení podle hmotnosti a typu potravin, šanci uložit si nejpoužívanější postupy do paměti, možnost naprogramování začátku a konce provozu až 24 hodin dopředu, udržování stálé teploty a podobně. Záleží jen na vás, jestli dané funkce využijete, nebo nikoli.

Další informace k tématu najdete v Living Kuchyně 2/2005

 

Mikrovlnná trouba je dnes běžnou součástí kuchyně.

Mikrovlnná trouba s displejem a slotem pro SD karty.