Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dnešní architektuře chybí přirozený vkus

aktualizováno 
Ohleduplnost, respekt, pokora, pravdivost a přirozený vkus. Tyto pojmy sice reprezentují vlastnosti pro mnohé překonané, přesto však stále hrají důležitou roli v tvorbě architekta a při vytváření architektonického díla.
Jaromír Kročák vytvořil řadový dům

Jaromír Kročák vytvořil řadový dům - Ing. arch. Jaromír Kročák vytvořil řadový dům v Suchém Vrbném u Českých Budějovic, který byl loni oceněn čestným uznáním v regionální soutěži. "Jedna z nejtěžších věcí pro architekta je vytvořit lapidární dům," říká Kročák. | foto: Ateliér Kročák

Proč se nám některé domy líbí a některé ne? Proč se v některých prostorech cítíme dobře a jiné opouštíme se smíšenými pocity?

Otázky, které si klademe nejenom v případě, že se rozhodneme pořídit si rodinný dům nebo si vybíráme byt podle našich představ a architekturu kolem sebe začneme sledovat zostřenou optikou.

Není to jen otázka peněz
Na čem závisí celková úroveň prostředí kolem nás? Na první pohled je vše velice jednoduché. Kde je hodně peněz, tam se daří. Vznikají nová satelitní města, která plní sny dalších a dalších zájemců o soukromé bydlení ve svém.

Ve stávající zástavbě historických center měst vznikají nové objekty, které svým technickým a materiálovým řešením hrdě předčí své staré dožívající sousedy. Proč tedy jsou mnohdy výsledky práce architektů a týmů odborníků rozpačité a diskutabilní?

Do hry vstupuje mnoho subjektů, orgánů a organizací - investor, architekt, dodavatel, státní správa, občanská sdružení a další účastníci řízení. Avšak předpokladem pro zdárný průběh jakékoliv stavby je především základní vztah mezi klientem (investorem) a architektem.

A pokud půjdeme ještě dál, úplně nejdůležitější je přístup samého architekta k zakázce, jeho prožívání zadaného tématu. Celý tvůrčí proces vzniku jakéhokoliv díla se obloukem vrací přes všechny stupně přípravy a realizace díla zpět k architektovi a k jeho tvůrčímu uchopení zakázky. Od toho se odvíjí výsledná podoba díla.

Prohlédněte si fotogalerii


Pouze vzdělání nestačí
Vedle mnoha samozřejmých podmínek důležitých pro práci architekta, jako je dokončené architektonické studium, domácí a zahraniční praxe, autorizace, průběžné sebevzdělávání, nadání a talent architekta, jsou neméně důležité vlastnosti zdůrazněné v úvodu. Bez nich může vzniknout sice zajímavý projekt, ale takový, který se nemusí sžít s okolím a po určité době působí až směšně.

Ohleduplnost, respekt a pokora architekta vůči širšímu okolí, vůči okolní zástavbě a historii místa a vůči výsledkům práce předcházejících generací nejsou výrazem slabosti, ustrašenosti či ústupků. Naopak, je to známka vyzrálosti a tvůrčího potenciálu.

Ohleduplnost a souznění dodává dílu přesvědčivý výraz. Pečlivý rozbor zakázky a dokonalé pochopení záměru investora, tak jako pochopení genia loci místa stavby, dává šanci ke vzniku umělecky silného díla.

Přirozený vkus
To, co dnes mnohdy v architektuře chybí, je přirozený vkus. Jeho absence zakládá možnost vzniku absurdních, mnohdy až barbarských výtvorů, které mají snad jedinou kladnou vlastnost - je možné je v budoucnu zbourat.

V minulosti vznikalo též mnoho staveb, které se pohybovaly na pomezí přijatelného, ale díky citlivému dodržení únosné míry a především zásluhou přirozeného vkusu jejich tvůrců jsou dodnes respektovány.

Stavitelé statků jihočeského baroka bez problému předsadili palácové zdobené průčelí do štítu obyčejné stodoly, baroko navléklo baculaté čepice na strohé věže českých gotických kostelů a hladké prosklené fasády funkcionalistických prvorepublikových domů vyplnily mezery v historické zástavbě.

Je otázka, jak na naši dobu a na naše výtvory budou pohlížet další generace a jak obstojí v prověrce času například přestavby panelových domů se záhadnými nástavbami a polystyrenovými krunýři, administrativní budovy s celoprosklenými fasádami, které jsou zevnitř celoplošně zastíněné žaluziemi, domy, které se vlivem podceněného stavitelského řemesla rozpadnou dříve, než morálně zastarají, rodinné domy, kde pojem intimita rodinného bydlení představuje pouze iluzi dvorku za vysokou ohradní zdí.

Budeme v tom všichni, ale hlavně architekt. Proto velký význam v tvorbě architekta mají základní vlastnosti: ohleduplnost, respekt, pokora, pravdivost a přirozený vkus. Budiž nám dopřáno je v praxi ctít a dále rozvíjet.

O architektovi
Ing. arch. Jaromír Kročák * 20. 2. 1958

Vystudoval Fakultu architektury ČVUT v roce 1982, od roku 1990 soukromě podniká se svým ateliérem, zúčastňuje se výstav v Českých Budějovicích, Linci, Haslachu, Freistadtu, získal hlavní cenu PRESTA 2000 v regionální soutěži jižních Čech za bytové domy ve Zlivi.

Zabývá se rekonstrukcemi a projektováním nových staveb i rekonstrukcemi stávajících, a to jak rodinných domů, tak komerčních prostor. Mezi jeho akce patří například obchodní pasáž Daniela v centru Českých Budějovic, bytový dům Riegrova, bytový dům v Suchém Vrbném, rekonstrukce náměstí v Kaplici či rekonstrukce Jihočeského divadla.

V současné době pracuje na lázeňském komplexu Lavana v Domaníně či na bytovém domě v Kaplici.

Autor:


Nejčtenější

Původně gotický dům byl renesančně přestavěn v poslední čtvrtině šestnáctého...
V Krumlově koupili dům s podlahou z kostí. Proměnu stihli za 4 měsíce

Zuzana a Ladislav koupili zanedbaný historický dům z 15. století v centru Českého Krumlova. Chtěli vytvořit hotel, který bude lidi inspirovat. Obrátili se na...  celý článek

Přestavba na moderní bydlení pro rodinu s dítětem získala řadu ocenění za to,...
Domek v dělnické kolonii se po přestavbě proměnil na moderní bydlení

Dům je součástí historického souboru dělnické kolonie, která vznikla v průmyslové části jižního Londýna na přelomu 18. a 19. století. Po rekonstrukci slouží...  celý článek

Autorem neobvyklého domu s dynamickým interiérem je architekt Kazuyasu Kochi.
Dům šejdrem rodině nevadí. Na barvy a lichoběžníky si postupně zvyká

Někdo by v interiéru s hysterií barev a nepravých úhlů zešílel, jiný si v něm libuje a s láskou bydlí. V japonském domě, kde i dveře jsou lichoběžník, bydlí...  celý článek

Současné finské tvůrce zastupuje na výstavě Ville Harab a Anu Puustinen.
Nejlepší kousky z finského designu a architektury vystavuje Mánes

Finský design a architektura jsou hlavním tématem výstavy v pražském Mánesu, která je součástí oslav stého výročí založení Finska. Seznámit se můžete jak s...  celý článek

Novinka Minimal black matt 20 year light - klika má na své čelní straně...
Černé matné kliky jsou módní, umějí už dokonce v noci i svítit

Je jako podaná ruka: hned víte, zda je vám příjemná. Kliky u dveří se dotýkáme mnohokrát za den, přitom si jen málokdy uvědomíme, jak se v průběhu let dveřní...  celý článek

Další z rubriky

Vítězný projekt studentů stavební fakulty ČVUT v Praze Kristýny Ulrychové,...
Ostrovní dům si vystačí sám. Elektřinu ze sítě používá jen jako zálohu

Vítězem architektonické soutěže Český ostrovní dům 2017 se stal projekt soběstačného domu pro čtyřčlennou rodinu. Soutěž pro studenty architektury představuje...  celý článek

Velké přesahy střechy vynášejí trámky provětrávané mezery, nesoucí záklop s...
Vlastníma rukama si postavil pasivní dům ze slámy. Dřel na něm 2,5 roku

Ve vsi nedaleko od Prahy stojí v zeleni skrytý moderní rodinný dům. Asi málokdo z kolemjdoucích by hádal, že tato moderní stavba s masivně prosklenou jižní...  celý článek

Možnost vidět, cítit a využívat zahradu a okolní pozemek ve velkém propojení a...
Hledání domova skončilo. Moderní chalupu si postavili v CHKO Beskydy

Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny, manželům bylo okamžitě jasné, že tady chtějí mít nový domov. „Rozhodnutím postavit si dřevostavbu jsme...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.