Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dlaždice mohou být v každé koupelně

  10:35aktualizováno  10:35
- Bílé dlaždice sice v koupelně nic nezkazí, ale bývá vhodné je něčím oživit. Pestré obklady vypadají originálně, jenže se brzy okoukají. Doporučovaným kompromisem mezi těmito variantami je proto takzvané listello či tozzetto.

Tozzetto jsou dlaždice, na kterých je namalován určitý motiv. Nekupují se na celé metry, ale jen na kusy. Jejich cena se pohybuje od deseti korun výše. Jako listello se označují zdobené dlaždice, které nemají klasický rozměr. Například k obkladačkám patnáct krát patnáct centimetrů se dodává listello o velikosti patnáct krát pět centimetrů. Tyto dlaždice pak tvoří ozdobný pruh. Listello lze použít také na podlaze. Získat v dnešní době, kdy se na trhu objevují stovky tvarů, barev a vzorů, takové dlaždice, aby ladily s dlažbou, už také není problém.
I české firmy totiž nabízejí soubory, které obsahují obkladačky, dlažbu i zakončovací lišty. Jejich cena se příliš neliší od obyčejných a začíná přibližně na 300 korunách za jeden metr čtvereční.
Stejně jako pohádky i obklady by měly mít svůj konec. Jako trend se začíná objevovat zařezávání hran posledních dlaždic na 45 stupňů. Jde o velice časově náročnou práci, za níž si proto řemeslníci účtují částku 400 až 500 korun za metr čtvereční. Ani tato cena však není zárukou, že řemeslník práci zvládne. Proto by měl každý, kdo se rozhodne pro toto náročné řešení, chtít vidět předchozí práci. Kdo nechce riskovat, může zkusit variantu se zakončovacími lištami. Ty lze sehnat ve stejné barvě jako dlaždičky.
Při výběru dlažby do koupelny by měl člověk myslet na dvě věci - jedna osoba zde stráví za den necelou hodinu, proto zde stačí položit dlažbu s nejnižším stupněm otěru. Ale vlhká a mokrá dlažba klouže. Riziko úrazu pak mohou zmírnit dlaždice se zdrsněným povrchem.
Zvýšená vlhkost v koupelně ovlivňuje také výběr lepidla. Kdysi používaný cement už je dávno překonán. Po zatvrdnutí totiž není schopen kopírovat pnutí zdi, změnu vlhkosti a teplot. Obkladačky pak mohou opadat.
Na trhu jsou však k dostání speciální lepidla. Ta se liší podle toho, do jak zatíženého prostoru budou použita a také podle velikosti lepených dlaždic. Cena za pětadvacetikilogramové balení, ze kterého se přilepí kolem šesti metrů čtverečních dlaždic, stojí od 200 do 600 korun. K dostání jsou lepidla odolná vůči plísni. Přesto však odborníci doporučují ještě před jejich použitím natřít preventivně stěnu protiplísňovými látkami. Některé z nich lze přidat i přímo do lepidla.
Dlaždice nelze použít na stěnu slabší než dvanáct milimetrů, což je například umakart a na stěny zasažené vlhkostí. Ale i v těchto případech může majitel bytu získat vykachlíkovanou koupelnu, ovšem jen jako imitaci. To jsou obkladové desky, které se dodávají v několika desítkách variant - od obkladaček až po napodobeniny přírodních materiálů. Na umakart je lze přilepit speciálními lepidly, které dodává výrobce zároveň s deskami. Jejich cena se pohybuje kolem šedesáti korun. V případě vlhké zdi se šroubují na dřevěný rošt. Mezi zdí a obkladem tak vzniká prostor, kudy může proudit vzduch. Tím se také snižuje roziko vzniku plísní. Desky se dodávají v rozměrech 122 krát 144 centimetrů. Díky použitému materiálu - jde o dřevotřískové desky s nalisovanou fólií - se mohou řezat elektrickou i mechanickou pilkou. Cena za jeden metr čtvereční desky pak vyjde v rozmezí 350 až 520 korun. Také k nim výrobce dodává zakončovací lišty. Zákazník za ně zaplatí podle velikosti a vzoru od 30 do 250 korun za jeden běžný metr.

Listello oživí vzhled koupelny

Autor:Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Další z rubriky

Když platili nájem, trpěli. Za rok si postavili domek za 600 tisíc

Američané Robert a Samantha Garlowovi už nechtěli utrácet peníze za nájem, ani...

Američané Robert a Samantha Garlowovi už nechtěli utrácet peníze za nájem, ani si brát hypotéku na vlastní bydlení....

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Šest rodin si koupilo školu. Sami ji předělali na luxusní bytový dům

Na stavebních pracích se podíleli sami společníci se svými širokými rodinami.

Škola z roku 1912 v rotterdamské předválečné čtvrti Nieuwe Weste byla od roku 2013 prázdná. Opuštěnou starou budovu si...

Najdete na iDNES.cz