Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dlaždice mohou být v každé koupelně

  10:35aktualizováno  10:35
- Bílé dlaždice sice v koupelně nic nezkazí, ale bývá vhodné je něčím oživit. Pestré obklady vypadají originálně, jenže se brzy okoukají. Doporučovaným kompromisem mezi těmito variantami je proto takzvané listello či tozzetto.

Tozzetto jsou dlaždice, na kterých je namalován určitý motiv. Nekupují se na celé metry, ale jen na kusy. Jejich cena se pohybuje od deseti korun výše. Jako listello se označují zdobené dlaždice, které nemají klasický rozměr. Například k obkladačkám patnáct krát patnáct centimetrů se dodává listello o velikosti patnáct krát pět centimetrů. Tyto dlaždice pak tvoří ozdobný pruh. Listello lze použít také na podlaze. Získat v dnešní době, kdy se na trhu objevují stovky tvarů, barev a vzorů, takové dlaždice, aby ladily s dlažbou, už také není problém.
I české firmy totiž nabízejí soubory, které obsahují obkladačky, dlažbu i zakončovací lišty. Jejich cena se příliš neliší od obyčejných a začíná přibližně na 300 korunách za jeden metr čtvereční.
Stejně jako pohádky i obklady by měly mít svůj konec. Jako trend se začíná objevovat zařezávání hran posledních dlaždic na 45 stupňů. Jde o velice časově náročnou práci, za níž si proto řemeslníci účtují částku 400 až 500 korun za metr čtvereční. Ani tato cena však není zárukou, že řemeslník práci zvládne. Proto by měl každý, kdo se rozhodne pro toto náročné řešení, chtít vidět předchozí práci. Kdo nechce riskovat, může zkusit variantu se zakončovacími lištami. Ty lze sehnat ve stejné barvě jako dlaždičky.
Při výběru dlažby do koupelny by měl člověk myslet na dvě věci - jedna osoba zde stráví za den necelou hodinu, proto zde stačí položit dlažbu s nejnižším stupněm otěru. Ale vlhká a mokrá dlažba klouže. Riziko úrazu pak mohou zmírnit dlaždice se zdrsněným povrchem.
Zvýšená vlhkost v koupelně ovlivňuje také výběr lepidla. Kdysi používaný cement už je dávno překonán. Po zatvrdnutí totiž není schopen kopírovat pnutí zdi, změnu vlhkosti a teplot. Obkladačky pak mohou opadat.
Na trhu jsou však k dostání speciální lepidla. Ta se liší podle toho, do jak zatíženého prostoru budou použita a také podle velikosti lepených dlaždic. Cena za pětadvacetikilogramové balení, ze kterého se přilepí kolem šesti metrů čtverečních dlaždic, stojí od 200 do 600 korun. K dostání jsou lepidla odolná vůči plísni. Přesto však odborníci doporučují ještě před jejich použitím natřít preventivně stěnu protiplísňovými látkami. Některé z nich lze přidat i přímo do lepidla.
Dlaždice nelze použít na stěnu slabší než dvanáct milimetrů, což je například umakart a na stěny zasažené vlhkostí. Ale i v těchto případech může majitel bytu získat vykachlíkovanou koupelnu, ovšem jen jako imitaci. To jsou obkladové desky, které se dodávají v několika desítkách variant - od obkladaček až po napodobeniny přírodních materiálů. Na umakart je lze přilepit speciálními lepidly, které dodává výrobce zároveň s deskami. Jejich cena se pohybuje kolem šedesáti korun. V případě vlhké zdi se šroubují na dřevěný rošt. Mezi zdí a obkladem tak vzniká prostor, kudy může proudit vzduch. Tím se také snižuje roziko vzniku plísní. Desky se dodávají v rozměrech 122 krát 144 centimetrů. Díky použitému materiálu - jde o dřevotřískové desky s nalisovanou fólií - se mohou řezat elektrickou i mechanickou pilkou. Cena za jeden metr čtvereční desky pak vyjde v rozmezí 350 až 520 korun. Také k nim výrobce dodává zakončovací lišty. Zákazník za ně zaplatí podle velikosti a vzoru od 30 do 250 korun za jeden běžný metr.

Listello oživí vzhled koupelny

Autor:Nejčtenější

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Nad řekou si postavili dům, který vypadá jako loď. Povodní se nebojí

Architekt Jiří Pilka navrhl stavbu na pilotách. Záměrně použil stylové prvky,...

Vysoký dům připomíná zaoceánskou loď, a není to náhoda. Manželé Klára a Radek Křížovi milují moře i svou řeku, na...

Další z rubriky

Bytový dům nemá SVJ, proplacení výměny oken si část majitelů vydupala

1

Bydlím v domě se čtyřmi byty. Na opravy si šetříme na účtu vedeném pod mým jménem, SVJ nemáme. Tři byty vyměnily stará...

Život na vrcholu. Nebeský palác v LA je na prodej za 361 milionů korun

Nádherný Penthouse 5 v losangeleské rezidenci The Remington, kterému se...

Nádherný Penthouse 5 v losangeleském výškovém domě The Remington, kterému se přezdívá Nebeský palác, je na prodej za...

Dali výpověď a odešli na samotu. Bydlí ve 12 metrů vysoké strážní věži

Věž z roku 2010 obklopuje pozemek s lesem a loukami o rozloze 65 hektarů....

Dabney Tompkins a Alan Colley si splnili sen. V americkém Oregonu si postavili dům v podobě strážní požární věže. Ze...Najdete na iDNES.cz