Diskuze

Proč pálené cihly fungují tisíce let. Co dokážou a kam patří

Cihla provází tisíciletou historii naší kultury, je symbolem poctivé práce, individuality a tvárnosti. O jejích jedinečných vlastnostech a použití pro stavby staré i nové ví i architekt Jan Jakub Tesař z Fakulty architektury ČVUT Praha.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Nejsem si jista, jestli je v dobách moderního vytápění, nějaká akumulace zdiva vůbec žádoucí. Nějak na tom nemohu shledat žádnou výhodu. Pro mě, jakožto uživatele, je důležitá pocitová teplota a ne teplota několika tun zdiva.

2 3
možnosti

To nesouvisí se způsobem vytápění ale užívání - v čechách obecně žádoucí je, právě proto že pomáhá udržovat tu tepelnou pohodu v objektu, v některých jiných státech zase jedou na modelu že akumulace není nebo je izolace uvnitř a topí jen když jsou skutečně doma. Oba způsoby jsou možné, záleží na preferencích. Jinak je to akumulace - takže teplo které se uloží do těch "tun" zdiva se zase vrátí zpátky v okamžiku kdy se netopí, nejedná se tedy o ztrátu.

1 0
možnosti

P67e67t50r 12S97u39c55h53ý

18. 9. 2016 16:45

"Tato technologie (skládané stropy) má své místo především tam, kde by provedení lité desky bylo obtížné nebo nemožné (například tam, kam nelze přijet s míchacím vozem a podobně)."

No ale vždyť nad ty keramické vložky se stejně lije cca 6-7cm betonu pro zmonolitnění, takže tam ten domíchávač přijet stejně musí .

2 0
možnosti

Tak je to pořád cca 3x méně betonu než pro tu klasickou desku a skoro bych si dovolil říci, že kvalita betonu může být o dost horší, takže nevadí, když to nepřiveze mix, ale vezme se to míchačkou.

V dnešní době bych ale trochu pochyboval, že by na 99% staveb nedojel mix a nevyjde levněji si ho zavolat. Možná pro pár nadšenců, kteří potřebují udělat barák svépomocí.

0 0
možnosti

Trochu bych to opravil . Plná cihla aby splanila dnešní izolační schopnosti , tak by nemohlo být síla stěny 1m jak píše autor , ale aspon 4 až 5m. Dnešní minimální normy jsou tak nastaveny že cihly musí být tak nafoukány vzduchem , že o akumulaci se nedá moc mluvit. Dnes spíše akumulují v novostavbách betonové podlahy , stropy , případně se dělají akumulační příčky z těžkých materiálu.

Holt doba de dopředu a akumulace zdiva se vylučuje s izolací a naopak.Co akumuluje tak dobře vodí teplo.

4 0
možnosti

P23e85t66r 53T77y74č39k34a

18. 9. 2016 11:24

Tak kdyz postavis barak z plnych cihel a zateplis ho tak ti to vyjde. Ale nedela se to hlavne proto ze to je pracne.

2 0
možnosti

Ale samozřejmě, že rozdíl mezi cihlami dříve a dnes v kvalitě je; a ne, že ne. Pozná to každý, kdo s nimi přijde do styku. Ta stará je pevnější a vydrží déle. V podstatě přežije i ty nové.

3 7
možnosti

P63e35t64r 96T33y54č45k88a

18. 9. 2016 11:26

Pekna hloupost. Kazdy kdo rozebiral starou stavbu tak vi ze rozdil v kvalite cihel byl drive propastny i na jedne palete.

9 0
možnosti