Diskuze

Co se vyplatí dát na dům v Česku, aby byl energeticky soběstačný

I když nežijeme ve slunné Africe nebo Austrálii, vyplatí se v Česku získávat elektřinu ze slunce. Zato u větru a vody jsou možnosti značně omezené. Alternativou je výroba tepla a elektřiny z plynu, takzvaná mikrokogenerace. Čtěte, co je všechno potřeba k energické soběstačnosti.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P72a88v70l32a 46N17o68v53á

24. 5. 2016 18:19

V te kuchyni v nasledujicim clanku... nenatacel tam nahodou Pohlreich nejaky dily?

1 0
možnosti

Máte pravdu,už tam se mi líbila.:-)

0 0
možnosti

Ohřívat vodu FV panely je ekonomický nesmysl. Fototermické panely dodají ročně stejné množství VYUŽITELNÉ energie levněji, ale EnergyPanel to dokáže ještě mnohem výhodněji. Asi 4x až 5x. To díky využití nejen solárního záření, ale i tepla z okolí. Potom je možný efektivní provoz mnohem víc hodin, než kolik je v ČR slunečných. Pan autor by už měl mít přehled o tom, že existuje něco, jako solárně asistované tepelné čerpadlo, tedy pokud má mít článek nějakou hodnotu!!

2 0
možnosti

P64e51t35r 17P95á19v54e29k

24. 5. 2016 12:34

Děkuji za kvalitní článek, vzhledem k tomu, jak široký záběr se rozhodl zpracovat. S těmito systémy se musí i po dotaci opatrně, neboť zdaleka ne pro všechny budou výhodné. Není problém si dát na barák 8kW elektrárnu, ale málokdo spotřebuje v létě tolik elektřiny, takže to buď pošle za 0,6 Kč do sítě (po vyběhání všech povolení), nebo do bojleru, což je, i při zapojení přímo po 12V (další náklad na novou patronu do existujícího bojleru) krutě neefektivní.

Jinak, všichni se rozčilují, jak mají FV panely nízkou účinnost, řekněme 16-18%, zatímco FT mají konzervativně 50-60%. Jenže: výroba elektřiny je obecně málo efektivní. Větrné <40%, přečerpávací celkově <60% (nejpoužívanější způsob ukládání elektřiny), plynové nejlepší okolo 55%, uhelné maximálně 40%... A z jiného soudku, auta, benzín i diesel, cca 25%

0 0
možnosti

Jak jsem už psal níže. Většinu energie v domácnosti spotřebuje ohřev vody. Je nesmysl to honit přes elektriku když jde voda ohřát rovnou sluncem.

Asi největší fyzikální paradox je, že v létě když je venku 38st tak si pustím doma za drahou elektriku klimu a za stejně drahou elektriku si pak ohřeju vodu na koupání nebo praní, navíc ta voda má i v létě většinou 5-10st. To je neskutečný mrhání energií přitom na střeše svítí slunce úplně zadara.

2 0
možnosti

Fyzikální nesmysl. Většinu energie doma stejně sežere ohřev vody na koupání, mytí v pračce případně myčce. Chytat slunce do elektrického soláru, ukládat to do baterek a pak z baterek ohřívat elektrikou vodu je hovadina. 100x lepší je dát na střechu soláry na ohřev vody a těch pár zbylých kWh na svícení nebo telku si vzít ze sítě!!

2 0
možnosti

Podle mě je docela rozumné dát si na střechu solární panely a pořídit si elektromobil. Na drobné popojíždění to stačí.

1 0
možnosti
Foto

a za instalaci a auto na baterky vykulit minimálně okolo miliónu....možná to někomu rozumné připadá, ale málokdo ten zbytečný milion má;-D

7 0
možnosti

No nevím - na stránkách ERÚ je výslovně uvedeno, že pokud zákazník dodává bez licence, jde o neoprávněnou dodávku elektřiny se všemi důsledky z toho plynoucími (pokuty atd.). Takže i do 10 kW je nutno mít licenci pro přetoky... Původní záměr (i dle důvodové zprávy) byl jiný (bez licence), leč úřadovala pověstná poslanecká iniciativa.

0 0
možnosti

F40i54l37i80p 12H16r88b94e90k

24. 5. 2016 11:16

Dokonce údajně i zcela ostrovní systém není bez úřadování - provozovatel by měl platit daň z vyrobené elektřiny (např. viz článek http://www.ekobydleni.eu/solarni-elektrarny/cesky-stat-vybira-vypalne-od-provozovatelu-ostrovnich-solarnich-elektraren)

1 0
možnosti

Používáme FTV panely na ohřev vody , jednoduché zařízení panely kabel a bojler . Z bojleru jde voda do plyn kotle kde se případně přes zimu dohřívá . Provoz bez plynu jsou cca 4 měsíce .

Po 3 letech provozu, vidím návratnost cca 6 let.

0 0
možnosti

P73a83v95e59l 58P66i81l32á46t

24. 5. 2016 10:37

Co to je za technologii?

0 0
možnosti

Neni moc smysluplnych moznosti, hodit deset fotovoltaickych panelu na strechu, pripojit si bojler a radsi nepocitat, ponevadz, mate-li bojler, mate nejspise i nizkou sazbu na elektrinu, na to poctari zapominaji.No a jeste zkuste mikromenice, v realnym case spotreby a za svitu slunce vam skutecne uspori kacky.A vsichni doma mate lednici, mrazak a deset spotrebicu v pohotovostnim stavu, co ji vyuziji.Taky nezapomente jednou mesicne oprasit svoje panely, jinak vykon pujde dolu.Vlastne je to skvela myslenka pro nadsence, skvely byznys pro realizatory a financni zatez pro majitele, ktery porad pocita navratnost. Ale ja verim v lepsi budoucnost fotovoltaiky....

0 0
možnosti

No ona ta nízká sazba dnes už není zase tak nízká jak si človek myslí .

0 0
možnosti

J63a41n 72P81e55r58n76i31k

24. 5. 2016 9:44

Životnost baterií je cca 5-6 let. Cena za baterii 180Ah je cca 4500,- Kč. Životnost měniče napětí je cca 3 roky. Nominálního výkonu solární panel nedosáhne u nás panel nikdy. V zimě (říjen - únor) dosahuje max 10% nominálu. Jinak ten chlap co tvrdí, že na 100Ah baterii může jet jeden den lednička, televize, notebook a svícení patrně nedokončil ani základní vzdělání nebo měl z fyziky za 4 aby prolezl. Nejmenší lednička má příkon 300W, za den sežere tabulkově asi 900W (skutečnost je jiná - rozběh kompresoru je někde jinde), notebook příkon 25W, televize 75W, Osvětlení - každá "žárovka" cca 10W, účinnost měniče napění je cca 85%. Cena jedné kilowaty z takového systému je po započtení všech nákladů cca 15Kč.

A pro ty co to chtějí zkoušet - ne každý spotřebič se bude mít rád s vašim měničem napětí.

0 0
možnosti

právě v zime když se topí je dobré podle mě mít termočlánky a doplňovat ten výkon z toho dobrá i 1 kw

0 0
možnosti

baterie mají mizivou životnost..lepší by bylo používat mnoho obrovských kondenzátorů ale nároky na prostor jsou v několika řádech vetší než baterie, což v domě nemusí vadit..

zapomíná se na termočlánky, dneska se zlevnují a kdo ma kotel na pevné paliva, muže je rovnou použít jako výměnník k ohřevu vody do topení

0 0
možnosti

nektere li-ion maji zivotnost uz relativne dobrou, minimalne jejich moralni je dobra.

0 0
možnosti