Diskuze

První hypoalergenní hotel v Evropě je ošetřen nanotechnologiemi

Hotel Bílá růže v Písku nabízí hostům vzduch, který se čistí sám, postel, ze které se nepráší i koupelnu čistou bez úklidu. Jako první Evropě se totiž může pochlubit hypoalergenním pokojem ošetřeným nanotechnologiemi.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
OS

Nahodou ta samocistici koupelna me zaujala. Hned bych ji brala domu. Skoda ze neni vic fotek

1 0
možnosti
Foto

Dobrý den, můžete se nám ozvat, rádi Vám o tom povíme více :) purespace.cz

2 0
možnosti
LK

oxid titaničitý je celkem dost známá věc

"Vhodně upravený oxid titaničitý působí v přítomnosti UV záření jako fotokatalyzátor. Pokud je TiO2 nadopován atomy dusíku funguje jako katalyzátor již v přítomnosti viditelného záření. Díky svému vysokému redoxnímu potenciálu oxiduje v excitovaném stavu vodu za vzniku hydroxylových radikálů. Je také schopen přímé oxidace organických látek. Z tohoto důvodu je přidáván do nátěrů, cementů, okenních skel, glazur dlaždiček a jiných materiálů. Tyto materiály pak mají dezinfekční a samočisticí schopnosti.

Je také používán v některých solárních článcích. Nanokrystalický oxid titaničitý je označován jako nadějný materiál pro výrobu elektrické energie.

Jeho fotokatalytické vlastnosti ho předurčují jako materiál schopný čistit vzduch od zápachu a škodlivin, jako jsou těkavé organické látky a oxidů dusíku."

nastříkaj to v tenké vrstvě, řeknou tomu nano-cokoliv a....

1 0
možnosti
AM

Co dělají alergeny, se už částečně ví. Co ale dělají nano částice při vdechnutí do organismu, neví nikdo. Rozkládá TiO2 organické částice na vodu a CO2 i na těle , případně při cestě tělem pod povrchem kůže, kam světlo také částečně proniká ? Představa, že vydrží na stropě a stěnách navěky mi přijde dost nereálná.

A když je to tak zdravé, proč má na sobě ten pracovník ochranný oděv a přívod vzduchu zvenčí ????

0 0
možnosti
Foto

Dobrý den, děkujeme za komentář, vůbec nás to nenapadlo, že to může působit takto. Není to žádný přívod zvenčí, ale elektrický kabel od stříkací pistole na malování a skafandry jsou hlavně od toho, aby se člověk neušpinil :-)

Jinak, co se týče bezpečnosti jednotlivě užitých technologií: 

Nátěr TiO2 neobsahuje žádné volné nanočástice. Nanočástice jsou pevně ukotveny ve struktuře speciálního pojiva. Pokud dojde k otěru povrchové vrstvy, odlamují se z ní relativně velké částečky kompaktního materiálu v rozměrech přesahujících značně 100 nanometrů. S nanočásticemi TiO2 přitom lidé masově přicházejí do kontaktu již více než 100 let. Prachové částice TiO2 o velikosti menší než 100 nm totiž tvoří přirozenou součást pigmentu titanové běloby, který je masivně využíván nejenom do barev a laků, ale také jako potravinářské barvivo, které je přidáváno do mnoha potravinářských výrobků. Lidé tedy masově konzumují i dýchají již více než 100 let TiO2, včetně nanočástic, a za tu dobu nebyl dokumentován jediný případ jeho negativního vlivu na lidské zdraví a životní prostředí.     

Lůžkoviny: 

Průměry nanovláken se pohybují v rozsahu 90 – 250 nm, délka jednoho nanovlákna je řádově ve stovkách mikrometrů až jednotkách milimetrů. Každé vlákno má po své délce stovky „překřížení“ s jinými vlákny. V těchto bodech působí třecí síla mezi vlákny, která neumožní jednoduché oddělení jednotlivých vláken ze struktury. V případě třívrstvých laminátů  je nanovrstva překryta krycí textilní vrstvou, která je přilepena k nanovrstvě lepidlem. Tato krycí vrstva chrání nanovrstvu před poškozením při zpracování do finálního výrobku, ale i při jeho samotném používání.  Při mechanickém působení může dojít k roztržení nanovlákenné vrstvy a oddělení „shluku“ vláken.  Tyto shluky vláken mají ale charakter žmolku a velikost řádově v desítkách až stovkách mikronů.

0 0
možnosti
Foto

Takový pokoj zůstane čistý jen doku tam nebudou lidé, protože lidé produkují prach - přinesou ho na oblečení, značnou část prachu tvoří odumřelá kůže - potrava roztočů. 

Jak funguje TiO2 nanonátěr? Rozkládá organické částice na vodu a oxid uhličitý.  Pokud tam není zajištěno větrání, ať už přirozeně nebo vzduchotechnikou, musí tam logicky být za chvíli vlhko a nedýchatelno. A vlhko ideální pro roztoče. A pokud tam větrají, jak zaručí čistotu přiváděného vzduchu? Mají filtry jako v nemocnicích na operačních sálech?

A co koberec a závěsy? O těch se tam nepíše nic.

Možná máme jen málo informací, ale i kdyby to fungovalo, tak mě takový pokoj děsí, a to jsem taky alergik.

0 0
možnosti
Foto

Dobrý den, jsem také alergik, s prachem se setkáváme všude, kde chodíme, takové množství prachu nám nevadí :-) Problém je s prachem, který se usazuje, a to nejvíce v posteli. Představte si, kolik prachu by bylo na poličce, kdybyste ji třeba několik měsíců neutírala, a teď si představte, kolik ho je v peřinách, matraci a polštáři, pokud je pravidelně nečistíte. Lůžkoviny z nanotkaniny vám zabrání průchodu prachu a alergenů dovnitř, tím pádem se neshromažduji ve výplni. To neznamená, že se nemůžou shromáždit na povrchu. Jenže to jednoduše vyperete vaše povlečení, nebo přejedete vysavačem postel a je to :-) Já spím v nano víc jak půl roku, dříve jsem musela kapat každý den kapky proti alergii, budila jsem se oteklá, dnes nic :-) Protože nám vadí vysoká koncentrace prachu.

Co si týče nanonátěru, dobré by bylo, kdybyste se mohla přijet podívat do Bílé růže, kde je opravdu krásný a čistý vzduch. Nebo nás kontaktujte a rádi vám vše vysvětlíme a ukážeme :-) najdete nás na fb, twitteru i na webu :)

0 0
možnosti
KR

K49a70r80e40l 33R70o64t59t

17. 1. 2015 15:20

dík za článek. jako alergik vím jaký jsou roztoči a prach problém a přitom v ložnici člověk tráví třetinu života. je to prima že se výsledky vývoje dostanou do praxe. a ostatní chytrolíni ať si trhnou nohou

3 1
možnosti
Foto

Dobrý den, děkujeme, jsme rádi, že někdo má radost z inovací jako my :)

0 0
možnosti
SK

Všichni se tam odstěhují a doktoři nebudou mít co žrát;-Da teď hezky spinkat milé děti hlavně pozor8-onestačí aby bylo všechno čisté, musí to být hygienicky čisté, jen tak si zajistíte další alergie, o kterých ještě ani vědci nevědí;-O;-O;-O;-D

5 1
možnosti
MH

Pak vyjde z hotelu, v jeho okolí kýchne jiný člověk a ten dotyčný bude na umření, protože se jeho tělo nevyrovná s kýchnutím druhého člověka...Je směšné kam ta přecitlivělost lidí došla.

5 1
možnosti
JK

Ještě hosty postříkat

6 1
možnosti
JP

Stačí použít selský rozum a každému musí být jasné, že je to hovadina. Pokud nebudou uklízet, "80 nm" jim není k ničemu. Nebo kam se jako podějí ti roztoči nebo ten prach, který s sebou přinesu např. na oděvu. Ve dveřích si řeknou, že to nemají zapotřebí, že tady v takovém nanopokoji nebudou, otočí se na podpatku a půjdou někam jinam?

Kdyby to, pane Lukáši Konečný, mělo fungovat, jak říkáte, jste na nejlepší cestě získat nobelovku za perpetum mobile.

4 0
možnosti
MJ

a co alergie na cenu toho pokoje-tu antialergenovou přirážku proplatí pojišťovna :-P?

0 2
možnosti
PN

Spíš co alergie na nanotechnologie...

To máte to samé, jako se teď všude a do všeho cpe stříbro...hmmm akorát spousta lidí je na něj alergická a někteří to ani neví.

4 0
možnosti