Diskuze

Individuální dům, nebo katalogový? Doporučení, jak neudělat chybu

Bez ohledu na nepříznivou ekonomickou situaci se stále staví poměrně hodně rodinných domů. Jenže jen velmi malá část z nich dosahuje kvalit, které umožní vlastníkovi domu pohodlný život s vysokým standardem bydlení po dlouhou dobu a slušnou cenu v případě prodeje.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MG

Nejhorsi varianta jsou stavebnici z bytu a architekt, co razi jem sve nazory...

0 0
možnosti
JZ

J40a56n 60Z23a54b13a38b59a

27. 3. 2014 22:59

Výhoda katalogového domu je, že většinou už někde stojí. Pak si je můžete projít a poptat co majitele nejvíc štve a podle toho udělat úpravy....

0 0
možnosti
LG

Jenže úprava katalogového domu už z něj nedělá katalogový. K úpravě musíte zaplatit nový projekt, takže je asi jednodušší ten projekt udělat od začátku, než se pokoušet úpravami vylepšovat něco, co se vylepšit nedá.

Na to abyste věděl jestli to bude fungovat nebo ne stačí dobrému architektovi výkres. Nemusí koukat na hotový dům.

0 0
možnosti
LG

V zásadě platí, že typový dům je ta nejhorší varianta, kterou si stavebník může vybrat. Přitom to zároveň zdaleka nemusí být i varianta nejlevnější.

Domy mají jednu vlastnost - odrážejí a dávají všem na odiv osobnost stavitele. V dobrém i ve zlém. Odráží totiž stejně dobře jeho cit pro prostor i materiál, inteligenci a originalitu jako jeho nevkus, rozmařilost, snobství i hloupost.

3 0
možnosti
PN

Otázka je, jak "orientovat dům na pozemku", když máte nějakou uliční šíři pozemku, na každé straně souseda a maximum, jak daleko smí být dům od uliční hranice pozemku.

1 0
možnosti
LG

Vždy se najde mnoho řešení. A ono jde hodně i o vnitřní uspořádání v domě.

0 0
možnosti
RH

R78o83m69a50n 56H24a58n84u62s

27. 3. 2014 11:25

Když jsem chtěl stavět, prolistoval jsem několik katalogů RD, ale na každém mi něco vadilo, kuchyň a koupelna v opačných rozích(rozvody tepl vody), absence spíže, rozmístění pokojů, chození z terasy přes obyvací pokoj (děti tam nanosí nepořádek) atd. tak jsem si vzal tužku a papír (nejlépe čtverečkovaný) a přes zimu jsem si ho nakreslil sám a odnesl projektantovi jen překleslit (upravoval jen trochu schodiště).

Že jsem to nenakreslil blbě vím, protože mi to ještě před postavením pochválil sám ředitel firmy ATREA, když jsem uvažoval o vytápění od jejich firmy, ale mně se na začátku zdáli drahý.

Bohužel dneska postavíte dům min. kolem 2,5mil. k tomu pozemek, takže aby mladý lidi dali 8-10% z ceny domu architektovi, tak to si může dovolit asi málokdo, navíc když ani u něj nemáte záruku, že to bude bez chyby.

0 0
možnosti

V článku je mnoho dobrých nápadů a rad, jak by mělo fungovat navrhování domů. A pak je tu realita, kdy i zde jsou k vidění domy slavných a dobrých českých architektů a v nich nich mnoho dispozičních a provozních chyb, chybných návrhů vytápění, neumytelná okna 6metrů nad schodištěm a podobně. Mnohdy je za architektonickým návrhem jen snaha o exhibici architekta za peníze klienta. Navíc mnoho architektů není ani ochotných diskutovat o svých návrzích. Taková je praxe.

5 1
možnosti
Foto

F16i96l14i75p 83D33o44n49é

27. 3. 2014 7:11

Katalogové domy nemusí být špatné, ale je nutné v takovém domě ztrávit pár dnů. Vlsatní projekt je super věc, ale papír snese všechno a výsledek není takový, jak by se čekalo.

Mě na projektech vadí nulová spolupráce s dodavateli moderních technologií. Pak v novostavbě zcela chybí takové věci jako je rozvod počítačové sítě, zabezpečovací systém, kamerový systém, přívod na satelit, ovládání brány či garážových vrat, domácí dveřní videotelefon, osvětlení příjezdové cesty... Dům je postavený, vymalovaný, podlaha položená a rozvody nikde a jak dál? Bohužel se setkávám, že projektanti sekají stále ty stejné komponenty dokola a nikoho nenapadlo, že doba je někde jinde a dělá se to jinak.

Zoufalý majitel takového domu pak požaduje kde co bezdrátově, což většinou nejde, nebo je několikatinásobně dražší.

5 0
možnosti
LG

Máte naprostou pravdu.

Bohužel je to spíš o penězích a o tom, že stavitel není schopen často mysle dál než ke kolaudaci a má co dělat, aby do této fáze stavbu ufinancoval. A tyhle rozvody musí navrhnout (případně zralizovat) někdo kdo trochu ví o co jde. Nikoliv dementní elektrikář co zná jen fázi a nulu jehož nejvyšším výkonem je zapojení schodišťového vypínače. A to bohužel není úplně laciné.

Chyba architektů je v tom, že na tohle stavitele systematicky neupozorňují.

0 0
možnosti
TS

Výraz hmota ???? Nešlo by NORMÁLNĚ napsat část domu...tak nějak česky? 

PS: moje obě děti procházeli rovněž obdobím, kdy si libovali v používání "podivných slovních spojení"...Naštěstí je to přešlo a už zase mluví česky...

2 2
možnosti
BM

děti procházely a libovaly - česky;-D

6 0
možnosti