Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Unikátní dům v Česku vyrábí elektřinu, ale nezatěžuje distribuční síť

První dům v České republice, který si vyrábí elektřinu, aniž by zatěžoval distribuční síť, stojí v Libějovicích u Vodňan na Strakonicku. Energii pro vlastní potřebu si vyrábí ze solárních panelů a umí si ji regulovat tak, aby nevznikal vysoký přebytek. Náklady na pořízení systému byly 300 tisíc korun.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

muff-cz

Fandím solární energii,

ale nerozumím tomu, že je dům soběstačný a zároveň při zvýšení výroby nad aktuální spotřebu automaticky snižuje výkon.  To znamená, že se energie neukládá, pouze se snižuje výkon FVE na hodnotu aktuální spotřeby. Jak se vypořádá systém se spotřebou v době, kdy FVE neprodukuje alespon do výše aktuální spotřeby již není uvedeno. To jest přes noc a v zimě. Ona návratnost je diskutabilní, protože dnešní baterie mají nejlepší životnost kolem 10-12 let na počet cyklů, které jsou prostě dány. Cena baterií je vysoká a je to stále ten nejdražší prvek v samoregulačních systémech. Až se někomu podaří přes den vyrobenou energii (hlavně v zimních měsících) uchovat a vyjít s ní, aby si ji nemusel kupovat, potom je to vynikající věc. Sám mám FVE a pídím se po takových systémech, ale zatím jsem nenarazil na plně funkční a samostatný systém energetické výroby. Pokud byste někdo o něčem takovém věděl, dejte sem odkaz. diky.

0/0
31.8.2012 18:38

Emiliano Zapata I

Re: Fandím solární energii,

Co třeba ohřev vody?

0/0
31.8.2012 21:22

muff-cz

Re: Fandím solární energii,

Ohřev vody mi nenahradí spotřebu v noci, kdy svítím, ale nevyrábím a proud tedy jasně musím kupovat. Neřešíme zde alternativu využití přebytečného proudu ve dne, ale soběstačnost v zásobování elektrickou energií.

0/0
31.8.2012 22:35

Emiliano Zapata I

Re: Fandím solární energii,

To ne, nakupovat budeš asi muset, ale ten ohřev stojí celkem dost, oproti svícení.

0/0
1.9.2012 16:02

tinker

Re: Fandím solární energii,

Do FVE jsem z tohoto důvodu nešel. Chtěl jsem nezávislý systém s akumulací el. energie pro noční provoz, ale nikdo to dosud neumí. Řešil jsem i technickou šílenost a la přečerpávací nádrž, ale bylo to ekonomicky mimo.

0/0
1.9.2012 16:16

luba24

Re: Fandím solární energii,

Co setrvačníky?

0/0
1.9.2012 17:32

Antonin, topič

Re: Fandím solární energii,

Také jsem na ně pomyslel, ale ty se taky vyplatí až od určité velikosti, údržba, ložiska, uložení, vibrace...

0/0
3.9.2012 12:13

mamsrb

Je třeba pořádně číst. Nejedná se o RD, ale

kulturní dům /proto ta pípa s pivem-holt česká kultura/. V 8 večer zapnou čtyři LED svítidla a v deset zavírají. Proto tam jsou jen dva akumulátory. Článek je slušný blábol, protože první dům v ostrovním systému to rozhodně není. Možná je první v té díře, kde to postavili. 5 kWp systém schopný zásobovat RD v ostrovním režimu potřebuje baterie za víc jak 100000 kč. I tak si myčku nebo pračku zapnout nemůžete o pečení v troubě nemluvě. Ovšem pokud Vám stačí kus chleba a voda z potoku pak to Váš nepostradatelný kompl a pár ledek utáhne. Většina fandů solární energie přiznává, že pro vodárnu nebo pilu na dřevo mají k dispozici fuj neekologický benzínový agregát. Prostě není nad to být in a eco.

0/0
2.9.2012 13:11

Antonin, topič

Re: Fandím solární energii,

Jaké akumulátory jste uvažoval? Myslím Pb, NiCd, NiFe....

0/0
3.9.2012 12:14

cerny.prem

z toho nebudou mít

globální gauneři radost. Ten dům nebude už závislý na čezu. Oni to ale určitě nějak zatrhnou, už se na tom určitě pracuje.

0/0
31.8.2012 1:01

Amoniak II

Re: z toho nebudou mít

Nevím, jak jste přišel na nějakou nezávislost. Jsou závislí na dotacích a proud z distribuční sítě také rádi v noci koupí :-/

0/0
31.8.2012 20:06

cerny.prem

Re: z toho nebudou mít

no tak pokud dům koupí z dotací tak ho koupí z dotací to žádnou závislost nevyrábí a to, že si vezme v noci z distribuční sítě v noci ? NO a co je na tom za problém ? Nyní to vyznívá jako byste byl agent čezu a kohokoliv, kdo se chce trochu osamostatnit musíte označit a popotahovat. A já myslel, že to funguje tak, že všichni se mají společně snažit o lepší zítřky a lepší a ekonomičtější využívání energie.

ps. to jsem vám nahrál abyste mně označil za komouše případně extrémistu nebo případně fašistu.

0/0
1.9.2012 5:24

TVK

Navratnost 12 let

Kdyz zapocitam naklady usle prilezitosti na zhodnoceni vynalozenych penez jinym zpusobem a vezmu treba jen velmi konzervativni 4%, tak se navratnost vyrazne prodluzuje a z praktickeho pohledu je na "nekonecnu".

Uz nekolikrat jsem se to snazil vysvetlit kolegum, kteri narvali statisice do tepelnych cerpadel s tim, ze prece za 10-15 let na tom uz budou vydelavat, ale vzdal jsem to a uz se jen smeju jejich "setreni".

0/0
30.8.2012 23:32

Dluhousek Mirda Parkanovic

Re: Navratnost 12 let

Tak to jste vysvětloval velmi špatně. S vaším přístupem, by nemohla vzniknout žádná větší investice. Je naprosto normální kupovat věci, které se vrátí až za období krát x. Váš přístup by například totálně zlikvidoval burzovní ukazatel P/E, protože přece furt ušlé příležitosti a co se nezaplatí zítra je blbost.

0/0
31.8.2012 0:41

TVK

Re: Navratnost 12 let

O tom, která investice se vyplatí si rozhoduje každý sám. A je rozdíl, jestli investuji jako jednotlivec s prakticky "nekonečnými" možnostmi investic a alternativ nebo jsem firma působící a zaměřená jen na určitý obor, kde u energetiky, liniových staveb, telekomunikacíapod. bude návratnost dlouhá, ale vcelku jistá (malá konkurence, bariéry vstupu, nutné vysoké počáteční investice apod..).

Nevím, proč by tento přístup měl likvidovat P/E - to jen ukazuje relativní cenu a výnosnost aktiva. Takže zřejmě bude lepší koupit akcie s P/E 7 než 20.

A k tomu příkladu s TČ - utopit 300tKč s návratností 20-25tKč ročně je sice pěkné, ale pokud mám tuto částku jen na spořáku, mám doma ročně 6tkč. A pak už mi stačí občas něco výhodně koupit (nebo pro dobrodružnější ve správný čas klidně i jen krátkodobě zaspekulovat) a finanční přínos je stejný nebo větší, při nesrovnatelně lepší likviditě.

0/0
31.8.2012 8:11

Antonin, topič

Re: Navratnost 12 let

To máte pravdu, ale neuvažujete hodnotu uspokojení sice vachrlaté, ale přece jen určité nezávislosti na vnějším dodavateli (kromě toho Slunce, že).

0/0
31.8.2012 8:29

Tyranosaurus Rex

Re: Navratnost 12 let

Ta první věta mi nesedí: "O tom, která investice se vyplatí si rozhoduje každý sám". O tom, jestli se investice vyplatí nebo ne, si většinou nerozhodujeme sami. Je to jednak výsledek úvah+výpočtů, a taky důsledek externích změn (zákonů, stavu ekonomiky, techniky, počasí a nevím čeho). Sami rozhoduje o tom, jeslti do něčeho peníze vrazíme, to jo, ale ne o tom, jestli se to vyplatí. No ale to je slovíčkaření

0/0
31.8.2012 10:13

Antonin, topič

Re: Navratnost 12 let

No, uspokojení je ryze individuální veličina a od té se to odvíjí, žeáno.

0/0
31.8.2012 11:20

TVK

Re: Navratnost 12 let

U takto "soukromých" investic hrají důležitou roli mimo nprosto natvrdo ekonomických věcí těžko vyčíslitelné faktory jako "komfort", "užitek", "pohoda", "reprezentace" a spousta jiných podobných.A je skutečně na každém, jak si je vyhodnotí. Já dávám přednosthlavně tvrdým ekonomickým údajům, někdo bude preferovat naopak ty neměřitelné a "ocení" si je tak, že pro mne logicky a ekonomicky nenávratnou investici posoudí jako pro něj osobně návratnou.

0/0
31.8.2012 14:48

Antonin, topič

Re: Navratnost 12 let

Vážený pane, buďte si jistý, že každý odborník na management první, co počítá při plánování investic, je ROI. Ukazatel P/E je čistě orientační, protože budoucí dividendy neznáte a kromě toho, ne všechny společnosti dividendu vyplácejí, že.

Jenže akcie můžete poměrně snadno prodat, otopný systém či FV panely na baráku ne.

0/0
31.8.2012 8:28

mamsrb

Re: Navratnost 12 let

Hlavbě za 10-15 let budou potřebovat nový kompresor, stěžejní a nejdražší část TČ.;-)

0/0
2.9.2012 13:15

DieL

národ kverulantů, diskuze toho jest příkladem ...

zalkněte se třeba ;-D

0/0
30.8.2012 23:27

sangve1

Soběstačný dům je super

Takový dům je super, pokud by se lidé začali odpojovat od sítě, museli by zlevnit elektřinu.

Jen více a hustší kapky.

+2/0
30.8.2012 23:22

Tyranosaurus Rex

Re: Soběstačný dům je super

Jo? A ty fixní náklady by teda platil kdo? :-/

0/0
30.8.2012 23:24

Pocmag

Re: Soběstačný dům je super

Milý pane, ale tato FVE bez sítě nebude fungovat, jelikož potřebuje síťovu frekvenci pro řízení střídačů (nejsou schopny ostrovního provozu). A to že díky těmto instalacím zlevní elektřina je taktéž velmi špatný odhad. Tato FVE produkuje nejvíce energie přes den, do baterií sice nějakou energii uložní ale na vaření, pračku, myčku nebo žehličku to proudově stačit nebude, takže si bude muset ve večerních hodinách koupit energii od distributora (ČEZ, EON...). Distrobučním společnostem se velmi nelíbí špičkové odběry, takže musejí stavět elektrárny s rychlým náběhem (cca 15minut) nebo přečerpávací elektrárny, které v době takovéto špičky tu potřebnou energii dodají. Výrobní cena 1kW u jaderné elektrárny je i se započítáním likvidace paliva 83hal/kWh. U rychlých elektráren je to kolem 8kč/kWh. Jen tak mimochodem, tušíte na kolik vyjde při životnosti tohoto systému 1kWh? Můj odhad je kolem 9kč, návratnost je v červených číslech, pokud nejede na zelené bonusy.

0/0
31.8.2012 5:53

Antonin, topič

Re: Soběstačný dům je super

Máte pravdu, jen technická: střídače obecně síťovou frekvenci pro řízení nepotřebují, viz UPS a automěniče 12-24/230.

0/0
31.8.2012 8:23

Pocmag

Re: Soběstačný dům je super

Taktéž souhlasím, jen vámi zmiňované přístroje nefungují paralelně s distribuční soustavou. UPS je záskokový zdroj, který může mít frekvenci od 48Hz do cca 55Hz, automěnič je ostrovní systém. Pokud budete nedostatek energie z FVE řešit dodávkou z baterií, nemusí být provedena synchronizace a řídící frekvenci bude řídit střídač (ostrovní systém). Pokud (jako v případě popsaném v článku) budete část energie nucen dokupovat z distribuční soustavy musí být systémy tzv sfázovány (ve vetšině případů se používá jako řídící frekvence frekvence sítě.

99% střídačů na našem trhu neumožňuje ostrovní provoz a většina invostorů si najivně myslí že pokud dojde k blackoutu, oni budou mít el. energii a budou se sousedům smát. Dle praktických zkušeností (naštěstí ne mých) není možné vytvoření síťové frekvence jiným zdrojem (např elektrocentrálou). V daném případě došlo k odchodu střídače do křemíkového nebe

0/0
31.8.2012 8:48

Timetraveller

Re: Soběstačný dům je super

heh, střídače neznám, ale nevidím problém tak přidat (dokoupit, dobastlit) externí časovač. A nevím jak to bude s těmi 99%, kamarád má zhruba stejně velké aku jako na fotce, střídač, myslím, par kW a normálně mu to šlape i bez sítě...

0/0
31.8.2012 15:22

Antonin, topič

Re: Soběstačný dům je super

No já je taky neznám, zato ale znám ČSN EN 61000-4-11, která definuje odolnost vůči krátkodobým poklesům napájení a kterou musí na český trh uváděné výrobky splňovat. Jistě, mohou ji splnit a při úplném výpadku havarovat, to je ale pak nesmyslný design. Výpadek sítě je zcela běžný jev.

0/0
3.9.2012 13:17

fotovoltaik

Pokuta

Tenhle systém používáme již třetím rokem,a opravdu se dá spotřebovat veškerá vyrobená eletřina, ale musí být smlouva s distributorem, v opačném případě nelze tento systém provozovat v paralelním provozu se sítí ,jelikož vám mohou udělit pokutu za připojení cizího zdroje,můj kolega provozuje také tento systém a chtěl jej legalizovat beze smlouvy a byla mu udělena pokuta 200 000,-

0/0
30.8.2012 23:21

Timetraveller

Re: Pokuta

co myslíte slovem paralelní? a co znamená legalizovat bez smlouvy?

0/0
31.8.2012 15:24

karloss z tunelu

sorry

http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2012051305:-):-)

jinak-ta miliardářka z novýho zélandu má pravdu-nelelkovat, nezevlovat a když něco chci napsat do lupy-ověřit:-)

0/0
30.8.2012 23:13

Widnes

...návratnost...

No, něco takového doma mám  a zaprvé, Eon by mě bez smlouvy stejně nepřipojil, paralelní provoz nepřipouští, buď ostrov bez smlouvy, nebo smlouvy na odběr a dodávku, za druhé, bez zeleného bonusu by se to fakt těžko splácelo, za třetí baterie, sice vydrží víc než někde zmiňované dva roky, ale stejně aby to mělo pro rodinný dům smysl, počítejte investici cca 70 000,- krát jejich životnost vůči životnosti celého systému...co se ušetří na odběrech z Eonu ty baterie nejsou schopny vrátit finančně zpět. Takže toto řešení je pro fandy a pro ty, kdo chtějí na Eon dělat dlouhý nos, že sice s nimi smouvu mají, ale skoro nic jim neplatí. A že se to skoro nevyplatí? :)  Pro připomenutí, bavíme se o systému s ukládáním přebytečné energie do baterií.

0/0
30.8.2012 23:01

mircxxx

Pokud dostaneme grant

peníze se vrátí dříve. NE NEVRÁTÍ, PANE EINSTEIN. Vynaložené peníze se vrátí za stejně dlouhou dobu, jen budou ukradeny z jiné kapsy

+6/0
30.8.2012 22:50

War13

baterie

Ty baterie nedaji více jak 2 roky... Navic to budou tak 24V 20-30Ah, takže tak hodinu provozu domu.

0/0
30.8.2012 21:36

celim

Re: baterie

No olověné baterie asi moc dlouhou životnost nemají, ale NiFe baterie obvykle v baterkárnách používané(velké záskokové zdroje třeba u operačních sálů)mají životnost opravdu mnohaletou. Tam se jen dolévá hydroxid draselný.

0/0
31.8.2012 9:42

zbiro

v čem je úspora?

při půměrné platbě 1200 Kč/měsíc a to mi doma jedou 3 počítače celý den, je návratnost 20 let, tedy zhruba stejná jako životnost panelů, za předpokladu, že se panelům po dvacet let nic nestane (krupobití, technická závada). No myslím že je to něco jako nechci slevu zadarmo.

0/0
30.8.2012 21:35

josefbad

Re: v čem je úspora?

tak to platim vic, treba proto, ze nemame plyn. Spotreba cca 1700. A to nemluve o tom, ze ohrev teple vody zajistuje teplarna.

0/0
30.8.2012 22:39

lokutus

Re: v čem je úspora?

To je kulturák, ti mají asi jinou spotřebu.

0/0
30.8.2012 23:08

dana33

Takze

Takze nadavejte, spalujte uhli nebo naftu, zvysujte sklenikovy efekt a zustante 100 let za opicemi. Kdyby mel kazdy nazory, jako tady v diskuzi, jsme jeste na urovni manufaktur. Cena za topnou naftu se uz ted zvetsuje, plyn a uhli levnejsi taky nebudou a vsechny zdroje se jednou vycerpaji. Myslim, ze tento dum je neco uzasneho, co se v budoucnu uplatni. Mit takovych cele mesto,muzete odpojit Temelin!

+3/0
30.8.2012 21:14

slapr

Re: Takze

co tu, kurňa, píšete?!? - slunce nesvítí, vítr nefouká, tak běžte chrnět a čekejte na lepší příležitost na prezentování Vašich názorů :-P

0/0
30.8.2012 21:20

Delfínek

Re: Takze

Nechcete nám tu tvrdit, že roční spotřeba jednoho města je cca 15 TWh, tedy cca 25% spotřeby elektrické energie ČR?

0/0
30.8.2012 21:28

felia

Re: Takze

Pěkně hloupé názory. Ten dům vypadá velmi ošklivě a nevěřte tomu, že by se vám vyplatil. To už by ho měl kdekdo.

0/0
30.8.2012 21:47

mirek103

Re: Takze

Vy jste mi úpřipomněl jednoho spolužáka, který tvrdil před 10 lety, že 40GB disk nikdy nevyužiju jak měl obrovskou kapacitu :-)

0/0
31.8.2012 21:28

Amoniak II

Re: Takze

Milá dano33, Vaše domácnost už jede v ostrovním režimu, odpojena od distribuční sítě?

A nežebráte o žádné dotace a bonusy?

=

Že ne? Takže jen tak plácáte, realita je zcela jiná, že?

0/0
30.8.2012 22:07

Králík Roger

Stačí přejít na atom a problém je VYŘEŠEN

To město v dohledné době mít nebudete. Pokud by se za

elektřinu z Temelína platilo tolik, kolik se platí FVE tunelářům, zaplatil by

se za ROK.

FVE jsou tunel, jejich „prosperita“ závisí na nuceném odkupu

vyrobené elektřiny za desetinásobek tržní ceny. Proto se ten barák nezaplatí.

0/0
30.8.2012 22:40

Antonin, topič

Re: Takze

Danušku, už jsem vám říkal, ať se nevyjadřujete k energetice, propagandu německých Zelených si každý zájemce může přečíst sám. Německo aktuálně spustilo dva hnědouhelné bloky po 1100MW, čili ano, spalujete uhlí. Čím dál víc.

0/0
31.8.2012 8:32

enpassant

Reklama

Dobrá reklama jak pro pingla, tak pro dodavatele banální věci.

0/0
30.8.2012 20:59

Mystic_CZ

Začínám být alergický

na veškeré alternativní způsoby vytápění a výroby energie. Co je to za systém, kde musí být nějaká pobídka od státu, aby si to někdo koupil. O čem je vlastně návratnost. Vloudilo se nám do života slovo návratnost. Investice se vám vrátí do ... fakt mě to už unavuje. Navíc, když slyším (čtu), že na to možná bude grant aby si to mohlo pořídit víc lidí. Nejsem zhrzený žadatel o dotaci, už se mi příčí upřednotňování jedné skupiny před druhou. Fotovoltaika je jen malá dmu těm co na to měli v počátku a zastavěli hektary zelených ploch. Co to je z apeníze z těch grantů a dotací, nemohly by sloužit jinde, neuspořilo by se, kdyby veškeré fondy tohoto typu, na které následně přplácí většina na úkor menšiny... koukám na to tak špatně ? Je jedno zda peníze unijní nebo jiné. Výrobe by se měl vpodstatě propagovat sám, protože to je jediné co zaručí, že nejde zase jen o kravinu.

+7/0
30.8.2012 20:21

alfaman_

Re: Začínám být alergický

Mě rodiče dotovali 18 let... Tebe ne?

0/0
30.8.2012 21:47Najdete na iDNES.cz