Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Iglú, nebo plášť? Studenti navrhli, co s Labskou boudou, podívejte se

Labská bouda jakožto výkvět normalizační architektury už léta leží v žaludku milovníkům Krkonoš. Studenti architektury z ČVUT navrhli, co by se s ní dalo dělat. "Byl to obrovský omyl doby a jen zaretušovat současný stav není správná cesta," míní jejich vedoucí, architekt Vít Kándl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

bar.bu.do

Tu rozpadlou obludu bych zboural ...

... a postavil tu krásnou Labskou boudu podle původní dokumentace ...

0/0
3.2.2012 20:33

ostřelovač

Zabudování budov

Všimli jste si že dnes je málokterá stavba navržena tak, aby stála v kopci? To je i případ těchto návrhů od pseudoarchitektů které mají připomínat bůhvíjakou blbost. Do jedné nezapadají tak jako současná Labská. Tím však nechci říct, že současný stav je dobrý.Já osobně bych zavezl dolní patra zeminou a barák zkrátil.

+1/0
1.2.2012 16:43

Nikit

Zapomíná se praktičnost

Docela mě zaujal ten koncept s travnatou střechou a zrcadlovými skly. Jinak je to bída. Nicméně, nezávisle na tom, jestli se mi ten či onen návrh líbí, bych do daného prostředí a podnebí nevybral ani jeden. Mnoho faktů proč, zde již zmínili předchozí diskutující, takže jen v kostce. Pokud už mermomocí chtějí stavět, měli by se držet materiálů a barev, typických tomuto prostředí. Kámen, dřevo apod. Rovněž by neměli opomínat co do bezpečnosti tak i do funkčnosti, pro jaké klimatické podmínky budou stavět. Mrazy, vichřice, tuny sněhu ale i výhně na přímém slunci. V neposlední řadě by budova měla zapadat do rázu krajiny a být co nejméně škodlivá. Nezdá se mi, že by to nějaká z navrhovaných splňovala na 100%.

0/0
30.1.2012 10:17

new dawn

Filipenko !!

Filipenko !! Ten je nejlepší... Nejhorší mi připadá to lešení...Ty dva návrhy pouze se změnou pláště taky nic moc...

0/0
24.1.2012 19:15

vegab

Dost hrozný

Ty návrhy jsou dost hrozný (doufám, že mi admin za toto slovo nedá do nevhodných příspěvků)...ale ono to vyplývá z celého fungování FA. Končila jsem v roce 1982 - v tomto roce končilo 5 i 6 leté studium - cca 180lidí z celé ČSSR (opravdu jsme měli i spolužáky ze Slovenska). Dnes končí každý rok kolem 320studentů a úroveň - mám někdy pocit že je tam učí jak být více oprsklý, drzý a nafoukaný - a realita? 90% studentů si myslí, že oni jsou hvězdy, ale při tom nic neumí. Když se podíváte při výstavách klauzur na jednotlivé práce do hloubky, tak tam je spousta chyb. Jednou jsem prošla dva ateliéry a na projekty "obyčejných rodinných domků" se dívala pohledem "hodnotitele" - prošly by snad tři - chyby byly nejen v dispozicích, ale hlavně v konstrukcích a detailech.A to jsem nehleděla na grafické zpracování, které bylo někdy velmi profesionální, ale na obsah projektů. Tak se lidi nedivte, když se uveřejní takovéto chymérické zadání na úpravu baráku ze 70.let, že z toho vzniklo to co vzniklo.

+1/0
22.1.2012 15:42

Bundy

Viačeslav Filipenko navrhl je nejhezci

0/0
21.1.2012 17:21

hafusak2

Návrhy jsou to sice hezké, ale:

Některé objekty jsou takové, že by buď v létě nebo v zimě přímo tloukly do očí, takový bílý lesklý by v létě svítil až moc. U dalšího pochybuji, že by jeho střecha unesla více než 10 cm sněhu. Většina návrhů by majitele zruinovala náklady na vytápění. U toho iglú by musel být navíc vyhříván i povrch, protože v zimě by bylo velice riskantní vcházet i vycházet ven, aby uvolněný kus sněhu shora někoho nezabil. Přemíra dřeva je sice na pohled hezká, ale už vidím trutnovské hasiče, jak požadují k takovýmto stavbám extra vodovodní potrubí s patřičným průtokem a tlakem.

Nechci být absolutním kritikem všeho, ale stavět něco v horách vyžaduje značné zkušenosti, protože "má to svoje špecifiká".:-)

0/0
20.1.2012 12:23

Maximno74

Stávající Labská je dobrá :)

No a já se vždy rád na LB ubytuji a chválím kvalitní architekturu stávající LB. Vždy LB rád vidím ať již z Labského dolu, nebo od pramene Labe...Dřevěnná klasika je fajn, moderní Labská bouda je fajn. Je to zase něco jiného, ale kvůli tomu ji přece neodsoudím. Mě se líbí, jinému se nelíbí - taky fajn. Proto nebudem bourat vše co se jednomu líbí a druhému ne. Vzbuzuje emoce - kladné, či záporné...to je přece známka kvalitního díla, věci na první pohled krásné mohou brzy omrzet, emoce jsou pryč... také není na světě člověk ten, co se zavděčí lidem všem. To platí i o architektuře.

+5/0
19.1.2012 21:08

ambis

"you can't polish a turd"

Jedno hezké anglické úsloví říká - "you can't polish a turd" - překlad si asi každý doplní sám. Labská bouda sice je odporným vředem na tváři Krkonoš, ale návrhy typu vesmírné stanice, iglů nebo skleněné boudy s dřevěným lešením, z toho nádherný dům neudělají. Spíš v těchto případech asi naopak. absolutní arogance k tradičním architektonickým stylům Krkonoš už mě ani nepřekvapuje. jediným zajímavým nápadem je, dle mého názoru, ten s možností stanování, nicméně návrh jeho realizace je opět jen zhoršením stávajícího stavu. a tak nezbývá než zopakovat řečené, nejlepší bude nechat to tak jak to je, provozuschopné, lidé jezdí do Krkonoš stejně kvůli přírodě a ne kvůli moderní architektuře.

+2/0
19.1.2012 14:33

mim7

architekti jako politici

Současní architekti jsou úplně stejně odtržení od reality, potřeb a přání lidí jako politici. Jen velká ega, chybějící pokora a snaha stavět si pomníky ať už jsou sebeobludnější a ať stojí co stojí.

0/0
19.1.2012 13:28

l.g

Strašné

Pominu to, že Labská bouda by měla být zbourána bez náhrady. Respektive maximálně s následným vybudováním miniaturní stavby určené pouze jako základna pro záchranáře bez jakýchkoliv veřejných ubytovacích kapacit.

Čímž pádem je celé tohle snažení studentů poněkud směšné.  Ale budiž. Je to školní práce.

 

Na druhou stranu je zdrcující, jak tragickou má ČVUT dnes úroveň a co si studenti troufnou prezentovat. Obrazovky snesou všechno, že? To už je snad lepší v Krkonoších nechat tu starou bolševickou obludu. S tímhle by to bylo za spoustu peněz z bláta do louže. :-(

+2/0
19.1.2012 13:20

Lord Havelock Vetinari

Re: Strašné

Ono je v současnosti asi důležitější umět render a photoshop, než skutečně navrhovat. Přidejte do vizualizace dramatické nebe, lens flare, zelenou trávu, veselé mladé lidi, a hele o kolik je najednou ta hnusná skleněná krychle hezčí! Co na tom, že většinu roku bude obloha šedá, stromy opadané, světlo západu slunce se nebude odrážet od fasády, ti lidé taky nebudou tak hezcí a veselí a auta nebudou ferrari a podobné. Seberte studentům počítače a dejte jim normálně tužky, barvy a pravítka, a hned se ukáže, kdo je pan architekt.

0/0
19.1.2012 13:45

spalkjus

Re: Strašné

Vážený pane, mohu vás ubezpečit, že tyhle návrhy vznikaly pomocí tužek a skicáků.. když o tom nic nevíte, tak to laskavě nekomentujte.. ty projekty zde jsou dost špatně prezentovány, tak kdyby vás to zajímalo, běžte se podívat na FA a přečíst si o tom něco, a pak pochopíte proč a jak jsou ty projekty navrženy..

0/0
19.1.2012 17:51

Lord Havelock Vetinari

Re: Strašné

Vím jak to funguje, já sám jsem na architektuře (v Brně) třetím rokem. Samozřejmě že základní skici se musí nakreslit rukama, ale prezentační výkresy jsou dělané v počítači a dokonce se to vyžaduje. Za celou dobu jsem viděl jen jeden projekt, kde byly kresby dělané ručně, a to ještě byl autor zdrbán, že si honí ego. Nemluvím teď přímo o té chatě, ale mám dojem, že studium architektury je spíše o vizualizaci a photoshopu, než o návrhu samotném a schopnosti studenta svůj návrh nakreslit, a škola to kreslení ani pořádně neučí. Nevím jak na ČVUT.

0/0
19.1.2012 18:29

verasn

Stačí jen udělat zdařilou rekonstrukci

a Labská bude fungovat jako Luční bouda !!!!!!!!!!  Když je pěkně, tak tam jsou davy turistů, že se nedá kam sednout ! Je to prostě lukrativní a strategické místo na hřebenech Krkonoš!!!!! Tyhle moderny, co tady představujete, jsou ještě horší než současná stavba !

+5/0
19.1.2012 10:59

Pro patria V.

No, myslím, že to staré vypadá nejlépe.

No, myslím, že to staré vypadá nejlépe.

+4/0
19.1.2012 10:52

Lord Havelock Vetinari

Skoro všechno je

ještě horší než to, co tam teď je. Zvláště ta verze s oplechováním. Oni studenti architektury nemají moc času. Studium architektury je semestr a celé vánoční prázdniny nekonečného tvrdnutí u autocadu a 3d programů a ateliér se nedá stíhat moc do hloubky, teda pokud jeden nepotřebuje spát. Takže doufám, že výsledné podoby těch návrhů jsou takové spíše kvůli nedostatku času a energie, než z důvodu neschopnosti těch studentů.

+1/0
19.1.2012 10:48

Lord Havelock Vetinari

Re: Skoro všechno je

Řekl jsem skoro všechno? Pardon, všechno. Václav Odvárka je evidentně zdatný photoshoper a se softwarem umí, a proto není na první pohled vidět, že jeho návrh je..ehm,..co to vlastně má být?

0/0
19.1.2012 11:08

Mrs. Robinson

Žádná přestavba tu hrůzu nezachrání?

0/0
19.1.2012 10:41

Mrs. Robinson

Re: Žádná přestavba tu hrůzu nezachrání?

Pryč s ní!

0/0
19.1.2012 10:42

Fai Rodis

Re: Žádná přestavba tu hrůzu nezachrání?

Ze vsech tech prestaveb vypada soucasny stav nejmene desive.;-)

+2/0
19.1.2012 10:51

Olds

Opravdu Labská bouda

leží v žaludku milovníkům Krkonoš? Kolika procentům z nich? Dělal na to někdo nějaký průzkum?

Nebo je to spíš tak, že leží v žaludku hlavně krnapákům a tzv.ekologům.

Jsem milovník Krkonoš, mnoho mých přátel také a nikomu z nás Labská bouda nijak zásadně nevadí. Prostě se to tak tehdy postavilo, byla taková doba. Dnes je ta bouda zbytečně velká, ale že by nějak extra hyzdila okolí, do kterého za ta léta už normálně patří, to si myslím, že nehyzdí.

O Luční boudě by se taky dalo diskutovat, jestli není moc velká a tu louku nehyzdí, ale za ta léta prostě už do Krkonoš patří. A Labská taky.

+11/0
19.1.2012 10:37

Lord Havelock Vetinari

Re: Opravdu Labská bouda

Ano, taky mi, až na nějakou tu kompoziční nevyváženost, nepřijde nějak vyloženě špatná. Navíc je vysoko v horách, kde se na to málokdo kouká každý den a chodí kolem toho do školy nebo do práce..

0/0
19.1.2012 10:53

vaclavzeman

Mě se nejvíc líbí...

ta na snímku z roku 1910.Tu bych tam nechal postavit já osobně.Ale to by studenti asi navrhnout nedokázali.Oni jen plácají ze skla a železobetonu.

0/0
19.1.2012 10:34

Bundas

dotaz

nemá náhodou Labská a Slezský dom v Tatrách stejného architekta??

0/0
19.1.2012 10:34

vransen

Ubytovna pro nepřízpusobivé?

Docela mě překvapuje, že tohle žádného architekta nenapadlo, přitom se to přímo nabízí. Nechat to víceméně tak jak je, jenom srolovat silnici a je to.

0/0
19.1.2012 10:31

Bundas

jeden hybrid poplatný době nahrazují druhým poplatným době

Jen by mě zajímalo, jak v takových pvětrnostních podmínkách bude to opláštění z nějakých PUR panelů vypadat za 5 let? Jak budu zatloukat stanové kolíky uvnitř betonového skeletu? Jak současnou stavbu vměstnám do onoho třípatrového iglů? Osobně bych ocenil nějaký návrh, který vychází z tradiční krkonošské architektury a zapadá do přírody než za kždou snahu šokovat naditým egem.

+1/0
19.1.2012 10:30

Fai Rodis

Re: jeden hybrid poplatný době nahrazují druhým poplatným době

Jojo, ty stany jsou naprosto genialni myslenka.  Vzdycky jsem touzila stanovat v patrovych garazich.;-D

0/0
19.1.2012 10:50

johny265

Re: jeden hybrid poplatný době nahrazují druhým poplatným době

Bez jakéhokoliv dalšího komentáře o vhodnosti nebo nevhodnosti jednotlivých návrhů - četl jste ten článek vůbec??? Potom byste zjistil, že například třípatrové iglů bylo navrhováno na základě původní varianty, že současná bouda bude zbourána. Potom se tam vejde. Asi nikdo není tak blbý, aby stavěl třípatrové iglů na to monstrum, co tam teď stojí. To opravdu nikoho, kromě Vás, nenapadlo. Stanové kolíky byly taky vyřešeny. Když se podíváte na fota nebo si najdete článek, kde se o tomoto návrhu psalo již mnohem dříve, bylo to řešené nějakými "podlážkami" na podlaze, kam se ty kolíky daly natlouct. Přesněji si to už nepamatuju a samotnýmu se mi to hledat nechce. Takže asi tak.

0/0
19.1.2012 10:52

Fai Rodis

Re: jeden hybrid poplatný době nahrazují druhým poplatným době

A ty podlazky se budou vymenovat po kazde sezone?

Nehlede k tomu, ze pod strechou je vlastne stan zbytecnej - muzou spat rovnou na betonu v pytlich. Staci to rozkreslit a ocislovat, jako garazova stani.;-)

0/0
19.1.2012 10:58

Janaa

Přejmenovat na Havlovu boudu

a nechat ji tak jak je...

+2/0
19.1.2012 10:25

Bundas

Re: Přejmenovat na Havlovu boudu

jsem doma vybetonoval schodiště a jmenuje se Havel

+2/0
19.1.2012 10:32

Olds

Re: Přejmenovat na Havlovu boudu

R^

0/0
19.1.2012 10:38

Mrs. Robinson

Re: Přejmenovat na Havlovu boudu

Ulevilo se vám?

+1/0
19.1.2012 10:42

Josef Svejk

Jakmile mají architekti na FA nějaký technický předmět,

to je  řevu! Na SGE takovej strašně milej starej docent, kterého baví nejen obor, ale i výuka a studenty má neskutečně rád, moc hezky se nám věoval, no a my jsme se všichni těšili na jeho přednášky. Pak ho dostanou archtekti, jen aby zjistili, že taky existuje nějaká geodézie, no a to je řevu! Představte si to, ty jejich výplody se musí taky nějak zaměřit, hrozný, co? A ještě lépe: zajistit, aby to vůbec stálo!

0/0
19.1.2012 10:22

Fai Rodis

Re: Jakmile mají architekti na FA nějaký technický předmět,

Prave. Ta statika objektu jim desne kazi tvurci rozlet.

0/0
19.1.2012 10:51

echo z ucha

A co to tam nechat napospas

živlům? Za pár století by z toho mohla být hezká zarostlá romantická zřícenina ;-) Dřív se taky nikdo neptal jestli ten a ten hrad někde na kopci bude architektonický skvost v souladu s okolní krajinou. Prostě to tam zlý feudál nechal postavit a hotovo. A dnes na to lezeme čumět ;-D

+2/0
19.1.2012 10:18

saldo

Jen, probůh, žádná moderna!

Doporučuji postavit kopii Riesengebirge - Elballbaude z fotky pořízené roku 1910. Žádné koule, oblázky a podobné nesmysly, které by tam vypadaly jako pěst na oko. A mimochodem, proč není možná diskuse ke článkům o napadené ženě ve Varnsdorfu, To se zase cenzorové bojí oprávněného rozhořčení diskriminované většiny?

+1/0
19.1.2012 10:15

saldo

Re: Jen, probůh, žádná moderna!

Pardon, Elbfallbaude, vypadlo písmenko.

0/0
19.1.2012 10:16

petkacek

A to ty monstra tam budou stavět dva zedníci s míchačkou?

Nebo na Labskou budou muset tatrovky s mixama? Odpověď je jasná - dobré řešení neexistuje;-€

0/0
19.1.2012 10:05

nowas2

Re: A to ty monstra tam budou stavět dva zedníci s míchačkou?

Existuje. Nechat to tak, protože v tom případě tam žádné tatrovky nebudou muset. A že by LB byla zrovna největší průser v KRNAPu, se mi zrovna nezdá.

+5/0
19.1.2012 10:09

Olds

Re: A to ty monstra tam budou stavět dva zedníci s míchačkou?

R^

0/0
19.1.2012 10:24

Jeffer

Nielen Labská

V žalúdku mi podstatne viac, než Labská bouda, leží bouda Špindlerova. Pravda, funguje. Ale to znamená, že k nej vedie autostráda, aby sa tam pohodlní "turisti" dostali autom/autobusom. No čo, realita už je taká, že ak sa tam klient autom/autobusom nedostane, barák (obvzlášť takto veľký) je odsúdený na zmar.

0/0
19.1.2012 10:04

milykluk

Ach jo!!

Mě nejvíc uchvacuje jak nejvíc do všeho žvaní Ti, kteří nikde v životě nebyli, ale nejlíp ví, co by se do Krkonoš za stavby hodilo (nejlíp podle nich tedy žádné!! No vždyť si vezou batůžek s chlebem na zádech;-D ) Kde to žijete!!! Se prosím Vás proberte!!

+1/0
19.1.2012 10:03

milykluk

Ach jo!!

Až vedle Labské vyrostou 2 sjezdovky a 2 lanovky, Labská se opraví, dají se tam tepelné čerpadla, zateplí se, udělá se tam bazén krytý, styl. restaurace, tak tam se o to budou Němčouři prát o flek!! A hned bude Labská ekonom. soběstačná!! Ale....když jsou zde takoví "milovnící Krkonoš" kteří Labskou chtějí zbourat (to co naši dědové a otcové nesmírně pracně nahoru vyvezli (stav. mat.) a postavili v mrazu, tak by chtěli zbourat- BL"BCI) nebo zde postavit ubohou boudu 4x4xm (jaká lidská ubohost!!). V Rak. jsou super hotely na vrcholcích Alp a nikomu to nevadí!! I skleněný!! No proč skleněný? No protože sklo vydrží vše!! A beton!! Dělat dřevěnné stavby v takových klim. podm., to je jako 5m od mraveniště položit pytlík s cukrem!!

+1/0
19.1.2012 10:02

svann

Re: Ach jo!!

Ty jseš mi ale stavební odborník.Myslím že v mrazu opravdu nestavěli,vždyť by jim to zamrzlo.

0/0
19.1.2012 10:08

ufoun

Re: Ach jo!!

přesně tak. vloni jsme dali turu, a ta labska mi hrozna až tak nepřijde. Docela i zajimavě vystupuje z toho kopce (pohled zespodu pri vystupu je i pěkny.) Prostě jak tu někdo piše, je tam a už tam patři. Spiše je škoda, že je nevyužita. Ale stavět tam něco maleho? asi jako na Sněžce novou poštovnu, ve ktere se nevyhnou malem ani dva lidi vedle sebe...To je skvost...

+1/0
19.1.2012 12:16

vransen

Zbourat

Je úplně jedno, co s tím udělají. I kdyby to byl architektonický skvost, není možné tam dostat lidi. Fungovalo to jen v době, kdy byly zavřené hranice a ROH organizovalo hromadné podnikové dovolené.

0/0
19.1.2012 10:01

Josef Svejk

Architekti jsou něco mezi technikama a umělcema

a přitom ani jedno z toho. Co se  toho prvního týká, schopnost navrhnout sloup dalšího podlaží uprostřed rozpětí stropu pod sebou, že je pouhým okem vidět ten brutální průhyb stropu, to je jasný signál, že bychom si my, stavaři, měli toto dělat sami. Co se týká toho druhého, fajn, že si navrhují vlastní pomníky, které absolutně nerespektují okolní zástavbu, na které se podílelo mnoho generací před nimi, stavby, ktreré pod heslem "originalita a individualita nade vše" budou křičet "toto jsem udělal já!!!" Pokora a snaha přispět k dílu svých  předků, dodržovat nějaká pravidla - kdo to kdy viděl? Naposledy snad Kamil Hilbert!

+1/0
19.1.2012 9:57

Vlado Z

Re: Architekti jsou něco mezi technikama a umělcema

Dovoluji si nesouhlasit. Měl jsem nyní tu čest s pár architekty při pokusu navrhnout si vlastní bydlení a kontatuji, že jsou to jenom umělci - výtvarnící nebo spíše sochaři. O technických, finančních a funkčních parametrech stavby mají jenom přehled na úrovni poučeného laika. Bohužel je to asi věc fakult architektury a zaměření jejich výuky.

0/0
19.1.2012 10:04Najdete na iDNES.cz