Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Krbová kamna zahřejí tělo i ducha a ještě vám ušetří hodně peněz

Živé plameny v proskleném ohništi krbových kamen jsou nejen fascinující na pohled, ale dokážou i o polovinu snížit výdaje na vytápění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

PanEnergetik

no to je sice hezké

ale u plynu stačí otočit knoflíkem, u kamen je práce se dřevem, skladování, nutné sušení, potom popel...

0/0
3.1.2012 11:10

Modrý a zelený blesk

Re: no to je sice hezké

Jojo, jenže dřevo je v lese, plyn je v Rusku. Stačí otočit kohoutem... inu, vše má svá pro i proti.

0/0
3.1.2012 16:25

babička_Boženy_Němcové

tenhle tejden jsme si dali do kuchyně starý kaborky.

nejde o šetření a kdesi cosi, ale o to, že nás prostě baví mít kamna.

0/0
10.11.2011 21:45

mKoukol

Kotelna uprostřed obýváku

Tohle opravdu nepochopím – dát si doprostřed obýváku kamna a vytápět jimi celý dům. Když už bych chtěl topit dřevem v kamnech, kupovat stále dražší a dražší dřevo nebo se pachtit v lese s jeho naděláním (ten špalek nezahřeje dvakrát, jak jsme čítávali v čítance, ale čtyřikrát), vybírat popel a trápit se s prachem a špínou, chodit každé dvě hodiny přikládat, vracet se do studeného bytu… tak bych si na to určitě udělal kotelnu a dal do ní co nejvýkonnější kotel (u kterého nepotřebuji okénko, abych viděl na plameny).

0/0
9.11.2011 21:50

borivoj

Re: Kotelna uprostřed obýváku

Proč se vracet do studeného bytu? Vytápění dřevem se dá samozřejmě kombinovat s elektrickým nebo plynovým vytápěním a na termostatu si nastavit požadovanou teplotu, ne? Máme 21. století ;-) A chodit přikládat? To je Vám opravdu tak zatěžko zvednout se z pohovky a přihodit polínko? :-)

+1/0
10.11.2011 8:34

ppetr1

kotelna

neni nad to si ji udelat v obyvaku a placat se po ramenou jak je levne drevo a teplo z nej.

pokud si to nekdo mysli a zrejme je to vetsina tak jsem zvedav jak dlouho jim tato ILUZE vydrzi .

+1/0
9.11.2011 18:11

Filas77

Re: kotelna

Proč iluze? Já to takhle mám už 3 roky a pořád si to nemůžu vynachválit!

0/0
9.11.2011 23:05

borivoj

Re: kotelna

To je marný ;-) Bojovníky za pravdu, kterým chybí vlastní zkušenosti, prostě nepřesvědčíš. Mám s krbovou vložkou taky jen pozitivní zkušenosti R^

0/0
10.11.2011 8:27

Garion.

Re: kotelna

Vlastní zkušenost je jedna věc, informace podané v článku jsou druhá věc. Abych nebyl napaden, tak sám mám kamna v sednici a za celou zimu radiátor nezapnu. Souhlasím s těmi argumenty, že kamna jsou dobrý záložní zdroj a jsou dobrá na přitopení nebo na zkrácení topné sezóny hlavního zdroje. Jenže v článku se píše o tom, jak vytápět celý dům a že člověk ušetří polovinu nákladů na vytápění. To jsem už vyvrátil jednoduchým výpočtem, pokud má člověk kupovat hotové naštípané a nařezané dříví či snad kupovat dřevěné brikety. Je tady však ještě druhá věc, na kterou poukazoval "ppetr1". A to je kotelna v obýváku. Pokud rodina zmíněná v článku ušetří 14.000,-Kč za plyn, znamená to, že při ceně 1,40Kč/kWh musí kamny dodat 10 000 kWh, aby měli stejnou tepelnou pohodu, jako když topili plynem. A při 80% účinnosti kamen tedy musí stopit 3.125 kg dřeva - a to musí všechno prohnat obývákem. Dřevo tam, popel a bordel zpátky. Každou zimu. To je 10 PRM. To si je nutno uvědomit.

0/0
10.11.2011 10:55

mimi28

kamna v obýváku je blbost

kamna v obýváku je blbost je z toho bordel a čoud a navíc si to pořídí asi někdo kdo nic podobného neměl... na akumulaci tepla jsou lepší kachlová... když ostře zatopíte tak vám může sklo prdnout... navíc kolem kamen je potřeba nehořlavá dlažba nebo plechy.... a ne plovoucí podlaha.... na vytápění radši kotel.... jinak keci okolo jsou typické nafukování hlav romantiků...

+1/0
9.11.2011 18:03

ppetr1

Re: kamna v obýváku je blbost

ono chvili trva nez ty romantici procitnou do tvrde ekonomicke reality.

0/0
9.11.2011 18:13

prezdivka_obsazena

Re: kamna v obýváku je blbost

Myslím, že jako záložní zdroj tepla při výpadku elektřiny je to celkem dobrý nápad, případně se to dá využít na jaře nebo na podzim, kdy ještě teploty nejsou tak nízké, nebo si s tím prostě zatopit jen pro dobrý pocit:-)

0/0
9.11.2011 18:54

mKoukol

Re: kamna v obýváku je blbost

Souhlasím, kachláky jsou podstatně lepším řešením, než krbovky… akorát jsou podstatně dražší.

0/0
9.11.2011 21:53

Filas77

Re: kamna v obýváku je blbost

Kamna mám v obýváku a zádný bordel a čoud z toho není. Naopak si je nemůžu vynachválit!

0/0
9.11.2011 23:06

borivoj

Re: kamna v obýváku je blbost

Docela by mě zajímalo, jestli Vy osobně s kamny v obýváku zkušenost máte. A pokud ano, jestli se náhodou nejedná třeba o petry v babiččině obýváku z časů Vašeho dětství. My v obýváku máme krbovou vložku, přikládání je z druhé strany, tj. z chodby. Tam trocha čurbesu ze dřeva tak nevadí. Čoud jde ven jenom tehdy, když při přikládání zapomenu otevřít komín a přívod vzduchu. Ale není ho moc a v chodbě se poměrně rychle rozptýlí. Že by sklo mělo prdnout žárem? To bude zřejmě mýtus :-) Při větších mrazech tam navalím na noc pár pořádnejch špalků a ještě nám neprdlo. Spíš věřím tomu, že sklo člověk může rozbít při neopatrné manipulaci. Před krbem máme v obýváku i v chodbě plovoučku a není problém. Ze strany obýváku se vložka otvírá jen při čištění skla, z chodby je krb "vnořený" do zdi a vzhledem k tomu, že topeniště je pod úrovní spodní hrany dvířek, vypadávání uhlíků nehrozí. Suma sumárum - romantika tam je a výraznější nevýhody jsem zatím neobjevil ;-)

0/0
10.11.2011 8:23

henrietti

krby

Právě nové vytápění řešíme. Rozhodli jsme se pro vytápění celého domu kanadskými krbovými kamny.

0/0
9.11.2011 17:25

Garion.

Terciární spalování

Tohle mě ještě zaujalo - terciární spalování. Prosil bych autora, aby nám vysvětlil, co si pod tím pojmem mám představit. Kde se tedy v těch kamnech odehrává to primární a sekundární spalování, aby se pak mohlo spalovat ještě terciárně. A když vidím ty kamna Putana s terciárním spalováním, které je popsáno jako to, kde je spalovací vzduch předehříván a vidím kamna s regulací vzduchu na dvířkách, tak by mě moc zajímalo, jakým způsobem je vzduch, který je nasáván šesti špehýrkami na dvířkách, předehříván na vysokou teplotu, aby tady to "terciární spalování" mohlo nastat. Přiznám se, že jsem o dřevu a spalovacích procesech celkem dost studoval a i když nevím všechno, tak si troufám pochybovat o těchto "skutečnostech", které jsou v článku nezávislého žurnalisty.

0/0
9.11.2011 15:23

BOP B 3AKOHE

Re: Terciární spalování

Studoval jsi asi špatný obor, protože jinak bys věděl, že až se budou špatně prodávat kamna s terciárním spalováním, příjdou na trh kamna s kvadrálním spalováním, a ta ušetří ještě více peněz. ;-)

+3/0
9.11.2011 15:37

Garion.

Re: Terciární spalování

R^ ano, tak to asi bude, pobavil jste mě

0/0
9.11.2011 15:48

svann

Re: Terciární spalování

http://www.krbova-kamna-krby.cz/uzitecne-informace-rady/dvoustupnove-nebo-tercialni-spalovani-nenechte-se-oklamat

0/0
9.11.2011 16:04

Garion.

Re: Terciární spalování

Jak může působit článek od firmy, která neumí správně napsat slovo "terciární" ani v nadpisu, ani v textu? Ach bože. Jinak v zásedě s informacemi mohu souhlasit. Můžeme hovořit o primárním přívodu vzduchu, sekundárním, dokonce i terciárním, neboli třetím způsobu přivádění vzduchu, ale v jedné spalovací komoře probíhá jen jeden spalovací proces - a to zplynování a následné spalování vzniklého plynu. Když se podíváte na hořící sirku, taky vidíte mezi sirkou a plamenem mezeru. Pak existujou dvouprostorové spalovací komory, tam se snad dá mluvit o sekundárním spalování. V jedné spalovací komoře je dosažením vysoké teploty uvolňován dřevoplyn, který je následně v druhé komoře zapálen předehřátým vzduchem a tamtéž spálen. Teploty spalin v této druhé komoře se pak můžou pohybovat i kolem 1100°C. Ale kde budeme mít to třetí spalování?

0/0
9.11.2011 16:43

l.g

Re: Terciární spalování

To je něco podobného, jako 3D zobrazování u televizí, které je ve skutečnosti prachobyčejnou stereoskopií a s 3D nemá nic společného. Reklamu dělají polovzdělanci a je určena pro hlupáky. Tak to dnes funguje. Hlavně aby se prodalo... :-/

0/0
9.11.2011 17:42

fenix007

potřebuju radu

budeme stvaět barák a kamna do obýváku určitě chceme a les máme :-) ALE táta má kamna s výměníkem, jenže za tím je čerpadlo na elektriku a když byl Kyril, tak jsem seděla ve studeném baráku a nemohla si ani zatopit, ani udělat čaj protože byla vyhozená elektrika. Existuje nějaký "výměník" který funguje samospádem nebo je to vždycky na elektriku??  ?

0/0
9.11.2011 13:38

svann

Re: potřebuju radu

Kupte si tzv. náhradní zdroj,ten vám při výpadku elektřiny zaručí chod čerpadla až na 8hodin.Naskakuje automaticky při výpadku el.proudu.Prodává jej např. Liška servis u Benešova.

0/0
9.11.2011 14:11

svann

Re: potřebuju radu

add.doporučuji interiérový kotel zn.Verner,mám s ním vynikající zkušenost.

0/0
9.11.2011 14:13

dodo-dodo

Re: potřebuju radu

v pripade nejvesti nouze se to da resit prevodnikem do auta z 12V na 230V a pak prodluzkou k obehovemu cerpadlu

a nebo zakoupit malinkou centralu, coz se ovsem dle meho nevyplati, protoze obehove cerpadlo nebezi stale, v pripade vypadku si zatopite nebo v pripade topeni jiz nechate dohoret a teplo zustava

0/0
9.11.2011 14:43

svann

Re: potřebuju radu

To je sice hezké ale když s autem odjedete do práce tak co?Ten náhradní zdroj je dobré a trvalé řešení.Pokud jste v práci,doma máte naakumulovaná kamna která dodávají teplo do soustavy a tím i spínají čerpadlo,tak můžete být v klidu protože náhradní zdroj pokryje výpadek el. proudu zcela automaticky.

0/0
9.11.2011 14:54

l.g

Re: potřebuju radu

To je trochu problém. Dnešní topné soustavy jsou všechny postaveny na nuceném objehu. Bez čerpadla se neobejdou, takže nezbývá, než zajistit nouzový zdroj napájení pro čerpadlo. To zase není takové drama, vzhledem k tomu, že čerpadlo žere tak 40W nebo i míň.

Samotížný systém, který čerpadlo nepotřebuje musí mít daleko silnější a spádované potrubí a topná tělesa s malým odporem. To v podstatě znamená předělat celé topení a je to dost velký zásah do celého domu. To už je fakt jednodušší si pořídi záložní zdroj a ten krmit případně solárním panelem nebo mít malou elektrocentrálu na benzín.

0/0
10.11.2011 16:38

matias

no len by som dodal moju skúsenosť

Teraz dokončujeme dom a mame tam krbové kachle Yotul CB 600. Zatiaľ tam kúrim aby vyzreli omietky a môžem povedať paráda. Neviem ako do iných ale ja prikladám tak raz za 6-8 hodín. Ono záleží dosť ako je suché drevo. Ja som kúpil 24m2 duba ale je mokré a nedá sa ním kúriť. To nevadí zatiaľ mám dosť odpadového dreva z lešení a to sú staré vysušené dosky. S tým kúrim cez deň a na noc dám tri šulce brikiet a tie vydžia horieť celú noc. V dube čo mi dodali som našiel pár suchých kusov a tie horeli parádne celú noc. Ešte ráno boli červené uhlíky a teplota v dome 18 stupňov pričom vonku ráno bolo -2. Ono záleží aj od kachiel lebo keď som vyberal nie každé mali takú možnosť vykurovať tak efektívnym spôsobom. O rok budem kúriť už možno dubom, zatiaľ sa len suší a podľa toho akú mám spotrebu tak mám to mám tak na dve zimy. Stálo 740€ Boli to celé pne dlhé 6m čiže práca určitá tam bola ale nič také hrozné.

0/0
9.11.2011 12:28

Salada

Re: no len by som dodal moju skúsenosť

6-8 hodin? Nevěřím. To by to muselo jen doutnat.

0/0
9.11.2011 16:21

halaker

Re: no len by som dodal moju skúsenosť

... a to ja bych zase myslel, ze se tim mokrym drevem kurit docela da, ale je fakt, ze to blbe hori a tim padem topi, ale co se kureni tyka, tak to musi kurit lepe, nez ma zena ;)

0/0
9.11.2011 17:40

matias

Re: no len by som dodal moju skúsenosť

No ono ja práve pointa v tom ako jde drevo suché. Ak je totiž dostatočné suché pri tlení nevzniká para a v hornej časti, kde je prívod sekundárneho alebo teriálneho či akého vzduchu sa ten plyn (tuším CO3+Vodík) zapáli a horí. Takto vie jedno poleno horieť niekoľko hodín záleží od veľkosti. Poleno priemeru 12cm a dĺžky pol metra vie horieť asi 4-5 a ešte ďalšie 2 hodiny sú v peci žeravé uhlíky. Ak však drevo nie je dostatočne suché, toto nefunguje.

0/0
9.11.2011 19:06

marty.kuby

Re: no len by som dodal moju skúsenosť

Souhlasím 100 procent vlastním Jotul 500 CB chata na horách 360 m3 krásné teplo ráno teplo příkládání 4 za 24 hod 60 cm polena .Rozdíl v krbovkách je v ceně za 5 tis plech baumax klasika topic v lokomotive kolisani teploty Jotul prikladani z boku posmaltované super udržba :-))

0/0
9.11.2011 19:57

ttata

Mám krbovky s výměníkem

Ale měnil bych to za plyn. Ono je to hezké koukat do ohně, ale tak na chatě. Když jste na tom doma životně závislý tak je to o něčem jiném. Musíte do lesa, narubat dřevo, to pak doma nařezat, nasušit, naštípat, uklidit do stodoly. Pak to tahat domů ke kamnům, každý 2h přikládat. Je z toho i dost prachu. Čím je člověk starší, tím méně se chce s tou motorovkou v lese běhat. Takže krbovky ano, ale jen na chatu. Domů chci plyn, i když je to dražší...

0/0
9.11.2011 10:36

jes01

Re: Mám krbovky s výměníkem

ale tak presne o tom to je. komu se kolem toho nechce běhat, pořídí si plyn... ja teda krbovky mam, topim jenom tim, za zimu ztopim 7metru dreva, tzn. ze delam jednou za dva roky furu - jeden den prace v lese a pak za tyden po odpolednich to je uklizene. naklady na zimu cca 3tis.

+2/0
9.11.2011 11:10

ttata

Re: Mám krbovky s výměníkem

já jinou možnost neměl, plyn nemáme. Za rok spálím 2 -3 valníky dřeva.

0/0
9.11.2011 11:33

jes01

Re: Mám krbovky s výměníkem

no tak to je solidni :) to by me asi taky nebavilo...

0/0
9.11.2011 11:46

zly.previt

Re: Mám krbovky s výměníkem

My máme obojí, ale kotel na plyn prakticky nepoužíváme. Krbovky máme dvoje a dřevo ani nerubeme, necháme si ho dovézt. Jedny kamna jsou vlastně sporák na dřevo, fajn věc.

0/0
9.11.2011 12:29

autonick

Dobrej článek

rád bych tu viděl i podobný článek o komínech, kamna plánuju na příští rok a ceny nerezovejch komínů oproti zděnejm jsou fakt předražený, dvojnásobná cena, jak za cihlovej, navíc záruka na ně 10 let oproti cihlovejm stavebnicím s 25-30 let zárukou Rv Jediná výhoda je rychlá montáž a pouze jedna díra z boku baráku, ale 50-70.000 za komín, kterej za 15 let shnije teda nedám :-/ to raději rozbiju 2 stropy a za poloviční cenu postavím zděnej, kterej mě nejspíš přežije.

+4/0
9.11.2011 10:33

pomocný učitel Václav Poustka

Re: Dobrej článek

Podle čeho soudíte, že se jedná o "dobrej článek" ?

0/0
9.11.2011 10:36

autonick

Re: Dobrej článek

podle toho, že sem si ho přečetl a mám z něho dobrej pocit. Je to můj subjektivní názor a já ho autorovi článku vyjádřil, tobě se líbit nemusí ;-)

0/0
9.11.2011 10:41

pomocný učitel Václav Poustka

Re: Dobrej článek

A že je článek evidentně skrytá reklama, založená na nesmyslném a nepravdivém výpočtu vám nevadí?

0/0
9.11.2011 10:45

autonick

Re: Dobrej článek

Nevadí, na skrytý reklamy sem si už zvykl. Mám svůj rozum a dokážu si spočítat výhody/nevýhody sám. Mám svůj les. Než umřel děda, vozil sem dřevo k němu do kamen, děda už není, nevím co s dřevem tak postavím komín, namontuju kamna a budu si svoje dřevo pálit doma.

0/0
9.11.2011 10:48

jes01

Re: Dobrej článek

50 - 70 za komin???? na to jste prisel jak?

0/0
9.11.2011 11:06

autonick

Re: Dobrej článek

např. tady: http://www.ciko-kominy.cz/cz/cenik/cenik-kominovych-systemu-ciko/

mluvím o nerezovejch, tam je dvojnásobná cena než za cihlový

jedná se o celé stavenice, v mým případě potřebuju 10-11m a na krbový kamna je potřeba plech minimálně 8mm, v lepším případě 10mm.

podle zedníků se mám vykašlat na komínové systémy a postavit komín sám s pomocí zedníků. Cenu komínu spočítali na cca 10-15k + 5k za práci zedníkům. takže komín 20-30k + 20k za kamna, víc jak 50k by to stát nemělo za komplet.

0/0
9.11.2011 11:13

jes01

Re: Dobrej článek

ja to mam napojene primo z kamen nahoru pres strop a nad strechu. mam ten triplastovy nerez a cena je nekde kolem 1300 - 1500/m. a je to hotove hned (me to trvalo jedno odpoledne). tady ten systém od cika je pekny, ale drahy. kamna 20 to sedi

0/0
9.11.2011 11:20

autonick

Re: Dobrej článek

Jak máte vysoký dům? Kolik pater? Já budu mít kamna v obýváků, který je v prvním patře, takže musím natáhnout 5m na půdu a kousek nad střechu a další 4m pod obývák, abych neměl odpadovou nádobu na saze 4m ve vzduchu a nemusel čistit žebříkem, i když maximálně 1-2 do roka. Takže v mém případě bude praktičtější postavit zděný komín a ten čistit ze sklepa, případně nerezový, ale odpad protáhnout až dolů. Kde jste kupoval komín? Já už toho prošel hodně přes bauhas/mounfield a různé firmy, které dodávají komínové systémy, ale cena nerezu mě nemile překvapila. Zvlášť pokud nemá takovou výdrž jako cihlový. Na druhou stranu by se mi líbilo udělat jen jednu díru z boku baráku a nemuset sekat dva stropy :-/

0/0
9.11.2011 11:28

jes01

Re: Dobrej článek

ja mam ty kamna v podkrovi, takze jsem sel jen pres strop a strechu. cistim to ze strechy a vyberu to v krbu, jak jsem rikal, mam kamna z hornim vyvodem, za rok je tam tak cca 1/3 kbeliku, proste skoro nic, dulezite je topit suchym drevem. Komin jsem bral tady u jedné místni firmy, nevim, na kolik by ale vyšel ten fasádní, který chcete vy. té životnosti bych se u toho mojeho komina nebal, prave kvůli tomu, že jsem to tahal vnitřkem. bauhas/mounfield a spol. jsou drahe, o tom zadna. jo a ten kousek nad strechu, pokud budete do 3 m u hrebene bude min. 650 mm.

0/0
9.11.2011 11:36

Salada

Re: Dobrej článek

8mm - 10mm? S tím sand nejde ani hnout... Jste si jist?

0/0
9.11.2011 16:24

autonick

Re: Dobrej článek

ejhle, máte pravdu, všechno děleno 10. Pro plyn stačí 0,6mm pro dřevo 0,8-1mm

0/0
9.11.2011 16:38Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.