Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Mají chalupu za Prahou. Obecní byt 2+1 ve Vršovicích ale opustit nechtějí

Soud Prahy 10 řeší případ nájemníků, kteří nechtějí opustit obecní byt, i když mají chalupu za Prahou. Dostali totiž od radnice z bytu výpověď, se kterou nesouhlasí. Na rozsudek čekají s napětím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Deleter

Neuvěřielná drzost.

Vlastnit byt a ještě užívat výhod reglera je neuvěřitelná drzost. Reglerům by mělo stačit, že mohou byty privatizovat za směšné peníze.

0/0
25.10.2010 8:01

drátek99

Doplatek při prohře ve Štrasburku?

Na stranu majitelů bytů se už více než čtyřicetkrát postavil Ústavní soud. Předchozí vlády ale jeho rozhodnutí prakticky ignorovaly, proto se majitelé obrátili na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Pokud uspějí podobně jako předtím polská majitelka domu, bude jim muset stát doplatit ušlý z nájemného.

Nájemníci v regulovaných bytech sice přímo nic doplácet nebudou, společně s ostatními občany by ale zaplatili škodu nepřímo - tedy ze státního rozpočtu (vyšší daně nebo nižší výdaje státu). Řádově může jít o desítky miliard korun.

Pro představu: Loňské zvýšení obou sazeb DPH o jeden procentní bod mělo do rozpočtu přinést necelých 20 miliard korun. A snížením mateřské o pětinu chtěl stát v roce 2010 ušetřit necelé dvě miliardy korun!

0/0
24.10.2010 15:34

Pking1

Re: Doplatek při prohře ve Štrasburku?

Proc by jim nekdo mel neco doplacet, kdyz samo tohle sdruzeni si zablokovalo deregulaci najemneho uspesnym napadenim pravnich predpisu resicich jednostranne zvysovani u Ustavniho soudu. Kdyby to neudelalo mohli majitele dnes vybirat vyssi najemne.

Jenze bohuzel toto malokdo vi a samo sdruzeni se tim radeji nechlubi:-/

0/0
27.10.2010 13:38

drátek99

V Česku je stále přes 700 tisíc bytů

s regulovaným nájmem, z toho zhruba 400 tisíc vlastní obce (města) a 300 tisíc soukromí vlastníci (často potomci těch, kdo dům postavili).

Konec regulace znamená konec výhod pro určitou skupinu nájemníků, kterou dosud dotovali vlastníci bytů bez ohledu na to, zda zvýhodnění skutečně potřebují.

Podle předsedy Občanského sdružení majitelů domů Tomislava Šimečka je takto zvýhodněno zhruba 17 procent obyvatel, přitom ze dvou třetin jde o relativně bohaté nájemníky.

0/0
24.10.2010 15:33

Tobinka

realita

Někteří lidé mi připadají jako úplně odervaní od reality.

Pokud platíte reagulované nájemné, budete mít "regulované" služby. Představte si, že mnoho mladých rodin musí platit hypotéku, žádný byt jim nikdo nedá.

0/0
24.10.2010 15:28

mimouch

Sociální bydlení?

Sociální bydlení? Moje matka bydlí ve velkém obecním bytě (naše rodina jej obývá déle než 60 let) a platí za nájem + služby o 800 Kč méně, než je její důchod. To moc soicální není, bez mé podpory by asi zemřela hlady. Nabízí se myšlenka, byt vyměnit za menší. To máti již zkoušela, ale obecní úřad jí to nepovolil. Domy se mají privatizovat a na její byt si již zřejmě někdo brousí zuby. Celkem prekérní situace, máti má již problém do 4. patra bez výtahu chodit, o financích nemluvě. Byt je v žalostném stavu (cca od roku 85 do celého domu obec neinvestovala ani korunu), ale jakákoli investice by mohla znamenat vyhození peněz z okna. Na druhou stranu nechat byt spadnout obci do chřtánu a koupit mámě třeba garsonku (hypotéka by byla srovnatelná se stávajícím nájmem) se mi taky nechce, přeci jen v tom bytě bydlela ještě prababička. Ale to byl nájem únosný a na chodbách byl koberec a kytky...:-/

0/0
23.10.2010 23:30

Tomkins

Re: Sociální bydlení?

Vy jste typický příklad člověka, který žije naprosto mimo realitu - viz. "měli koupit mámě garsonku", "máma jim musí platit nájem", "dům nemá výtah". V ČR jsou desetitisíce volných bytů, kam shánějí nájemníky. Od malých, přes střední až po velké - různě vybavené, různě udržované, za různě vysoké částky. Když chce někdo bydlet a nemá dostatek peněz na koupi vlastního bydlení, musí si holt jeden z těchto bytů vybrat a majiteli platit nájem. Žádné "někdo by mi měl koupit garsonku" neexistuje.

0/0
23.10.2010 23:53

mimouch

Re: Sociální bydlení?

Mimo realitu žijete Vy, nebo neznáte myšlenkové pochody starších lidí. Do bytu v domě soukromého majitele matku nedostanu, protože má vizi, že jí po deregulaci zvedne nájem třeba na 30 tisíc a z ní se stane bezdomovec. Další věc, že od takového bytu je v drtivé většině případů třeba koupit nájemní smlouvu a to už je opravdu racionálnější koupit byt vlastní.

Mluvím ale o tom, že někdo nazývá obecní byt sociálním bydlením, které nájemníkům všichni dotujeme ze svých daní. Mohu Vás ujistit, že bydlení ve zmiňovaném domě nikdo nedotuje - obecní úřad jen vybírá nájem a na dům vyjma vytření schodů a chodeb jednou za měsíc nikdo ani nesáhne. Okna jsou tak špatná, že je prakticky nelze otevírat a když je vítr, tak v bytech vlají záclony,  ze sklepa je chovná stanice potkanů, na půdě je třeba udržovat soustabu kbelíků a vaniček, protože střecha je děravá jako cedník. Takže sociální je kvalita. Ale nájemné je čistý příjem obce.

0/0
24.10.2010 8:28

Balvann

Re: Sociální bydlení?

nelibi? vypoved a vyber z tisice volnych bytu !

0/0
24.10.2010 9:52

Nahlas se ti směju

Re: Sociální bydlení?

Nerozumím, na co si stěžuješ.

Pokud stávající bydlení nevyhovuje, má matka možnost vybrat si ze stovek volných bytů různé vlastnické struktury.

0/0
24.10.2010 10:28

Tomkins

Re: Sociální bydlení?

Tak ještě jednou - ať už budete bydlet v jakémkoliv bytě (vlastním, pronajatém), bývá až na výjimky zvykem, že o společné prostory se starají obyvatelé domu. Já kupříkladu jednou za měsíc vytírám chodbu na patře a schody, dvakrát do roka pak řeším sklep, výtah a okolí domu (odklízení sněhu, posyp pískem, atd). Do sklepa sami nájemníci kupují jed na krysy, atd... Už jsem bydlel i v bytě, kde tohle všechno zajišťoval majitel, a nájemníci nemuseli hnout ani prstem. Ale tyto služby se odrážely na výši nájmu a nedalo se to finančně utáhnout.

-

Bydlel jsem i v bytě, kde pravidelně netopilo topení a netekla teplá voda. No tak jsem se odstěhoval. Ale opravdu mě ani ve snu nenapadlo, abych si stěžoval, že mi nikdo nedá náhradní byt. To je prostě nesmysl a nemůže to nikdo očekávat. Obecní byt má být určen těm, kteří jsou v nouzi. Však si zkuste stáhnout žádost na přidělení obecního bytu, jasně se to tam píše. Nelze požadovat luxus - to bydlení má sloužit opravdu jen k přežití.

0/0
24.10.2010 10:42

hospůdka na Mýtince

Re: Sociální bydlení?

Rozumím tomu tedy dobře, že by se radši (obrazně řečeno) plácala s osmi stovkama měsičně než aby se přestěhovala?   

0/0
25.10.2010 11:34

hermína

Re: Sociální bydlení?

já tuhle situaci a pohled ze strany nájemníka chápu. Paní bydlí ve zbytečně velkém bytě od města a platí nájem téměř ve výši důchodu. Předpokládám, že včetně poplatků. A předpokládám asi 8-9 tisíc. Údržba ze strany města je mizerná.

Ovšem navrhované logické  řešení jít do menšího je pro ní nereálné, protože i nijak luxusní garsonka v Praze bude její příjem zatěžovat víc, ať nájem či hypotéka, kterou by si stejně musel vzít syn.

Docela logické řešení by bylo paní poskytnout menší a tudíž levnější městský byt. A město by zpět získalo velký, třeba pro sociální rodinu se třemi čtyřmi dětmi nebo např. pro nějakého svého zaměstnance s velkou rodinou. Ona jako osamělá (bydlí sama) důchodkyně je spíše sociální případ a význam by mělo mít  to, že je obyvatelkou městské části po celý život, tj. více než 60 let.

Město samozřejmě tuto povinnost nemá, ale má tu možnost.

0/0
24.10.2010 12:19

Alfa samec

Re: Sociální bydlení?

"vyměnit byt za menší" - co to proboha je? Pokud chci bydlet v jiném bytě, tak v současném bydlišti nájem vypovím, najdu si jiný byt, kde chci bydlet, domluvím se s majitelem na výši nájmu, podepíšu nájemní smlouvu a vesele se můžu stěhovat.

0/0
24.10.2010 12:44

ketr

Re: Sociální bydlení?

http://www.sreality.cz/detail/pronajem/byt/1+kk/chynava-chynava-/2220110940

http://www.sreality.cz/detail/pronajem/byt/garsonka/jilove-u-prahy-jilove-u-prahy-rudnych-dolu/1411912796

0/0
24.10.2010 15:37

Tobinka

Re: Sociální bydlení?

R^

0/0
24.10.2010 17:07

0100

Pokud má někdo obecní byt a vlastní další, který pronajímá,

ve stejném městě, pak nemá nárok na sociální bydlení od města! Dělá to plno pražáků, nejen oni a je to důvod k výpovědi z bytu města. Ovšem spojovat to s chalupou, kam jezdí na rekreaci, je hloupost. Na druhou stranu, pokud mám obecní byt a vlastním chalupu, pak asi nemám nárok na sociální nájem, ale tržní! Kdyby takto k tomu radnice přistoupila, pak by asi nikdo nemohl protestovat;-)!!

0/0
23.10.2010 22:25

ja_je_nekdo_jiny

Regulované nájemné se stejně během pár let postupně zruší,

takže nemusíte spekulovat, komu by mělo být určeno...

0/0
23.10.2010 19:03

Nahlas se ti směju

Regulovaný nájem - pro koho?

Já mám za to, že bydlení s regulovaným nájmem by mělo sloužit jen pro ty skutečně nejchudší, kteří se dostali do nějaké krizovky. Obce by si měly držet pár takových bytů a dle potřeby je krátkodobě přidělovat potřebným.

.

Kdo má ale nějaký majetek typu chalupa nebo chata, nemá podle mého názoru v bytě s regulovaným nájmem co pohledávat.

0/0
23.10.2010 14:41

paskudilek

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

Podle me by zadne regulovane najemne byt nemelo a kdo je socialne slaby by dostaval prispevek na najemne po nejakou dobu treba 3-5let. Kdo by zadal o davku, musel by dolozit, ze nema zadnou nemovitost, prijem apod. Pro stare lidi nad 65let by platilo, ze budou mit socialni davku neomezene, ale museli by bydlet v primerene velkem byte. Jedine tak by se neobchodovalo s dekrety na byt.

0/0
23.10.2010 15:48

IfčaX

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

Tak pokud by ty sociální byty byly opravdu jen minimalistické, pro přežití lidí v nouzi. O nějaký stupeň výš než ubytovna, ale jinak minimální luxus, tak by se s tím neobchodovalo. Člověk by měl střechu nad hlavou i nutné soukromí, ale zase by neztratil motivaci se sám snažit odtud dostat do lepšího. Dotovat nájem, i když jen dočasně, takový efekt nemá.

0/0
23.10.2010 16:07

paskudilek

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

A jak vypada takovy byt o dva stupne vys, nez ubytovna?

0/0
23.10.2010 16:21

hermína

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

Na ubytovně od mého milého zaměstnavatele jsme měli malý (16m) pokoj pro sebe a kuchyňku (dvouplotýnka, malá chladnička) a koupelnu společnou pro dva pokoje. slušné čisté leč minimální zařízení a v podstatě bez možnosti přitáhnout si vlastní nábytek. Návštěvy přes noc na ohlášení a zákaz zvířat vyjma malých terárií.

Za 1000kč/ měsíc to bylo paráda, velmi ulehčený start do samostatného bydlení.

Bylo to v době, kdy státní plat po škole dělal 10 000 a komerční nájmy v okolí taky 10 000.

0/0
23.10.2010 19:20

IfčaX

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

Myslíte, že kdyby nevypadal, že by se ho nájemníci za  7 tis. tak zuby nehty drželi?

0/0
23.10.2010 19:35

paskudilek

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

Ty pises asi o nejake predstave asi co by mohlo byt a ne o realnych bytech, kde bydli najemnici. Mne zajima, kde takove byty jsou a jak ten byt vypada v kterem by mel zustat regulovany najem.

0/0
23.10.2010 19:56

IfčaX

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

No, jasně. Začala jsem větu "pokud by..." Takže to byla představa, jak by mělo fungovat sociální bydlení, aby plnilo svůj účel. Že to tak není a regulované nájemné má holt ten, kdo si je "vyseděl" a nehne se z něj, zcela bez ohledu na potřebnost,  to je proti tomu ta realita.

0/0
23.10.2010 20:06

Nahlas se ti směju

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

To je vtipné, jak nejsi schopna konkrétně odpovědět na položenou otázku a místo odpovědi na věc, na kterou jsi tázána, vneseš do diskusi jiné téma... ;-D;-D;-D.

0/0
24.10.2010 10:30

IfčaX

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

Částečně je to pravda - já tu zpřesňující otázku špatně přečetla a odpovídala na jinou. Mea culpa - všimla jsem si toho až teď.

Ale žádné nové téma jsem do diskuze nevnesla, držím se toho původního.

0/0
24.10.2010 13:28

IfčaX

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

PS - ta špatně napsaná odpověď na jinou otázku byla ta v 19.35. V té následující, na kterou reaguješ, už dokonce i správně odpovídám.

0/0
24.10.2010 13:31

paskudilek

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

Jak si predstavujes socialni byt si neprozradila.

0/0
24.10.2010 16:42

IfčaX

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

Jak jsem psala. O něco lepší ubytovnu. Aby lidi v sociálně obtížné situaci neskončili pod mostem či na palandě v Armádě spásy, ale přitom, aby neztratili motivaci chtít něco lepšího. Pokud jsou "regulované" byty stejné jako ty neregulované, jen za míň peněz - kdo by to dobrovolně vyklidil, když nemusí? Jestli trváte na detailech, tak podrobný projekt až po zítřejších kvartálních dépéhá, ano?

0/0
24.10.2010 16:51

paskudilek

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

Ptala jsem se trikrat a za cely den jsi na otazku neodpovedela.:)

0/0
24.10.2010 18:39

IfčaX

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

No, ony ty předkvartální šturmy trvají opravdu déle než celý den :-)

Ale stejně jsem asi nepochopila, nač ses ptala. Rámcově jsem to napsala. Detailní popis se do tisíce znaků nevejde ani náhodou. Takže bych to nechala být - očividně se ve vzájemném pochopení "mimoběžíme". (Přiznávám, že jsem to nepozorným čtením začala já.)

0/0
24.10.2010 19:12

Nahlas se ti směju

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

R^;-D

0/0
24.10.2010 20:17

Nahlas se ti směju

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

;-D;-D;-D

0/0
24.10.2010 20:15

Nahlas se ti směju

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

Anebo tak. Otázkou je, jestli by to nebylo administrativně složité...

Každopádně současný stav, kdy v regulovaných nájmech bydlí i velmi dobře situované rodiny, by měl skončit co nejdříve - resp. měl skončit už hodně dávno.

0/0
23.10.2010 16:23

paskudilek

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

Podle me by na tom mesto vydelalo, v Praze 1 zije v regulovanych najmech asi 40% potrebnych. Ostatni by mohli platit trzni najemne. To jsou Ti co jezdi na vikendy mimo Prahu na chalupy apod.

0/0
23.10.2010 16:30

m4!_luke

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

Regulovane najemne ty skutecne nejchudsi primo vytvari...

0/0
23.10.2010 16:32

0100

Re: Regulovaný nájem - pro koho?

R^ přesně táááák;-)

0/0
23.10.2010 22:26

.MichaL

prima,

když mají dojem, že 7 kkč se blíží tržnímu nájemnému za 2+1, tak je přestěhování do "tržního" ani nebude moc bolet:-)

0/0
23.10.2010 14:33

Nahlas se ti směju

Re: prima,

Přesně tak...;-).

0/0
23.10.2010 14:43

hermína

Re: prima,

:-) přesně tak. Reality dnes nabízí 2+1 cca 60m2 ve Vršovicích za 10-11 tisíc/měsíc.  Nově a pěkně rekonstruované. Takže no problem. Kdyby jim ty 3 tisíce/měsíc  chyběly, prodají chatu a získaných 800 -1200 tisíc použijí na doplacení nájmu na nejméně 20let.  Město, pokud je chce vystěhovat, se k nim nechová jako vzorový pronájemce bytu, je třeba hledat lepšího.

Pokud paní nemyslela těch skorotržních 7tisíc i s poplatky ;-D

0/0
23.10.2010 15:00

Hodně prolhaní novináři

Když mají nárok nepřízpůsobiví, tak proč ne i oni?

0/0
23.10.2010 12:56

J0Ei

Kdyby se Klaus v 90. letech

nebál přijít s deregulací nájmů, mohlo to být už dávno vyřešeno.

Má sice plnou pusu trhu, ale skutek utek. Proč je tu ještě po 20 letech od revoluce dvoje nájemné, regulované a

neregulované? Proč nejsou podporováni ti opravdu potřební (chudí,

důchodci, mladé rodiny), ale levněji bydlí vyvolení Křečkové s komunistickými

dekrety?

0/0
23.10.2010 11:53

honzagm

Re: Kdyby se Klaus v 90. letech

Lez jak vez: http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/cenova_regulace_cr_53558.html

Kreckove bydli diky CSSD.

0/0
24.10.2010 10:59

J0Ei

Re: Kdyby se Klaus v 90. letech

Co to dokazuje? Že bylo zvyšováno regulované nájemné? Já mluvím o deregulaci, tedy zrušení jakékoli regulace, zrušení institutu regulovaného nájemného. To se mohlo v 90. letech za Klause udělat, ale ten človíček s pusou plnou trhu zde zanechal komunistickou regulaci. Teprve nyní budou byty v menších městech deregulovány, větší města až za dva roky...

0/0
24.10.2010 18:13

honzagm

Re: Kdyby se Klaus v 90. letech

Znamenalo to treba to, ze kdyby se v danem okamziku najmy zvysily na trzni, polovina lidi by nemela kde bydlet. Bylo to urcite proti trhu. Ale tehdy zadny trh neexistoval. Podivej se na stejnych strankach na podil statu na HDP.  A na to, jak strme se podil soukromych firem na HDP za Klause zvysoval.

0/0
25.10.2010 8:48

Pking1

Re: Kdyby se Klaus v 90. letech

Neregulovane najemne existuje uz od roku 1994...

0/0
27.10.2010 13:28

Kidkid

To je hezký podraz

Většina chalup není určena k trvalému bydlení a je upravena k rekreačnímu obývání. Tímhle zřejmě pražské obvody chtějí řešit svoji neschopnost výstavby nových bytů. Opravdu originální řešení. Takže pro příště chalupu napište na děti a nic se neděje.

0/0
23.10.2010 6:13

jezek

Re: To je hezký podraz

"pražské obvody chtějí řešit svoji neschopnost výstavby nových bytů" ty seš pěknej pablb. Proč by jákékoli obce měly stavět byty a pronajímat je za regulované nájemné, tedy je dotovat? Jak k tomu přijdou ti, kteří si pořídili bydlení za vlastní peníze? Ať se obce starají o infrastrukturu, kterou potřebují všichni. Žádná obec by neměla vlastnit byty snad s výjimkou "sociálního" bydlení pro přísně odůvodněné případy.

0/0
23.10.2010 7:49Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.