Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Vyměnila Prahu za samotu u lesa. Dům s úžasným výhledem stál milion a půl

Po dvanácti letech udělala Johana radikální řez. Dala výpověď, prodala pražský byt a koupila parcelu nedaleko Benešova. Do pozemku u lesa s nádherným výhledem se okamžitě zamilovala. Po byrokratickém kolečku se pustila do stavby vysněného rodinného domu. Od jara v něm žije s fenkou Lucy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ewe7

pěkné

moc povedenéR^

0/0
27.9.2010 14:47

p.erk

je to hezké

Bydlím podobným způsobem, a tak nechápu proč půlku domu netvoří technické zázemí-garáž, místo na dřevo , stroje a nástroje.. Takhle bude pro paní první zima očistec, i pro sousedy které bude pořád otravovat s pracemi okolo domu..Posléze bude mít kolem domu nevzhledné kůlničky a binec...Taky mi chybí zmínka o odpadních vodách, předpokládám že je řešeno čističkou a vsakováním??

0/0
27.9.2010 14:37

Oerteplur

Re: je to hezké

R^

0/0
27.9.2010 14:55

1888

Koukam, ze se tady schazi

taky papundeklovi milionari

0/0
27.9.2010 12:41

Oerteplur

A co třeba kanalizace nebo čistička ?

O takové zásadní věci zde není ani zmínka. V takové lokalitě jiná varianta než práce z domu není ani možná, a to ani v případě zakoupení kondenzačního kotle a nakácení a naštípání dříví z vlastních zdrojů. Nedokážu ani domyslet, co by se stalo, kdyby dva dny nefungovala elektřina. K vodě z vrtu se bez čerpadla nedostanete. Bez dvou pořádných psů a kulovnice bych si připadal dost v nebezpečí. Takové lokality policie příliš nenavštěvuje.Navíc v případě poruchy automobilu jste naprosto v háji.:-/

0/0
27.9.2010 11:02

IfčaX

Re: A co třeba kanalizace nebo čistička ?

Nedokážete ani domyslet, co by se stalo, kdyby dva dny nefungovala elektrika? Já si nedokážu domyslet, co by se stalo, kdyby dva dny nefungovala elektrika v městském sídlišti. V domku vytápěném krbovými kamny to bez elektriky bude pouze trochu nepohodlné, ale žádná trága. Teplo máte, sirky a pár svíček snad v rezervě taky.

Nevím, jak je to daleko k nejbližšímu dalšímu obydlenému místu, popř. zastávce hromadné dopravy, ale předpokládám, že při hustotě osídlení u nás to bude do pěti kilometrů, spíš míň. Nic moc, ale pořád při poruše automobilu určitě bídnou smrtí nezajdete.

(Bydlela jsem takhle celé své dětství a mládí až do svatby... a hodně  let rodiče auto dokonce ani neměli. Nechtěla bych si to zopakovat, už  jsem na to příliš zhýčkaná. Ale žádná dramata typu "jste v háji", či "nechci ani domyslet" se nekonala.)

0/0
27.9.2010 14:01

Oerteplur

Re: A co třeba kanalizace nebo čistička ?

asi jste měli studnu, kam se vlezl kýbl a místo čističky suchý záchod. Ale toto stavení nemá s tím, co znáte z dětství pranic společného. Tou poruchou jsem myslel třeba 1m sněhu, kterým se bude muset asi prokousat sama...

0/0
27.9.2010 14:54

IfčaX

Re: A co třeba kanalizace nebo čistička ?

No, ano. A jak si myslítte, že jsme to dělali? Prokousávali jsme se sami... Resp. prokousávala se maminka, se mnou coby mrnětem na saních... Je to blbé, je to nepohodlné... ale šlo to.

Neměli jsme suchý záchod, byly jímky... (resp. v té době ještě trativody, co už se dnes nesmí.)

Studnu jsme měli přes čtyřicet metrů hlubokou, kýbl do ní opravdu spustit nešešl.  V suchých obdobích vysychala a vodu nám v těchto dobách vozili jednou týdně s cisternou...  Blbé, nepohodlné... ale šlo to.

Neříkám, že bych si tohle chtěla já osobně zopakovat, jen opravdu vím z vlastní zkušenosti, že to není nic dramatického. I s tou bezpečností - jo, policie tam asi moc nezajíždí. Ale nezajíždí tam ani ty nekalé živly, co je jim líp na dolním konci Václaváku například...

0/0
27.9.2010 15:32

Oerteplur

Re: A co třeba kanalizace nebo čistička ?

podle vybavení domu se stejnak domnívám, že paní Johana bude přes zimu i se psem beztak bydlet v garsonce v Praze a dům bude využívat pouze jako chalupu. Takže nemá cenu to rozvádět. Od té doby, co jsme žili jak popisujete, přece jen uběhlo nějakých 40 let. A v té době se obec o svoje občany ještě dokázala postarat. I obecních pump bylo daleko víc...

0/0
28.9.2010 10:55

IfčaX

Re: A co třeba kanalizace nebo čistička ?

No, samozřejmě, že nemá cenu to rozebírat... já nakonec s rozebíráním nezačala..

Nicméně věta, jak se obec o své občany dokázala postarat, mě rozesmála. Obecní pumpa v té nejbližší obci asi byla, to už si nevzpomínám. Ale pořád se člověk  k ní ty tři kilometry musel nějak dostat... (a to už bylo jednodušší si tu vodu napustit u příbuzných v koupelně než chodit k obecní pumpě).

Mně původně zarazila ta věta "co když dva dny nepůjde elektrika". V té garsonce v Praze, když dva dny nepůjde elektrika, nebude mít tu vodu taky. Akorát že k tomu jí nepůjde ani topení.... Závislost na elektřině je v současné době skoro absolutní - nicméně v tom samostatně stojícím domě rozhodně snáz řešitelná než ve velkém městě - to bylo to, co jsem původně chtěla říct.

0/0
28.9.2010 11:30

IfčaX

Re: A co třeba kanalizace nebo čistička ?

Mimochodem - to, že od té doby uplynulo čtyřicet  let, taky znamená, že paní má  - na rozdíl od nás - telefon. Takže i kdyby se jí sešlo všechno naráz, že nepůjde elektřina, zapadne sněhem a ještě se porouchá auto, má si jak sehnat pomoc...

0/0
28.9.2010 11:34

Oerteplur

Re: A co třeba kanalizace nebo čistička ?

samozřejmě že má telefon. Také má pravděpodobně WC, automatickou pračku a myčku. Takže mě logicky zajímá kam vypouští odpady. V rozpisu investic nikde nevidím náklady na čistící stanici a o kanalizaci na takovém místě se dá pochybovat. Pokuta za znečištění povrchových vod přitom může dosáhnout i několika set tisíc.

0/0
30.9.2010 8:04

Hroznej_puberťák

Re: A co třeba kanalizace nebo čistička ?

Ten barák je zjevně ve stavu při dokončování, pokud se tam skutečně bydlí, tyhle věci musela dodělat. Čistička kupodivu ani není extra drahá... Jinak co se týče elektriky, bydlet na samotě, kam vedou nějak rizikově dráty a hrozí, že je třeba strhne strom, dám si tam starou UPSku s dvěma aku z auta (používal jsem jeden čas v garáži, kde nebyla el., a vydrží to hezky dlouho), případně ještě jako zálohu malej generátor z hobbymarketu, kdyby výpadek trval tejden. Náklady na oboje nejsou dohromady ani 10tis...

0/0
30.9.2010 9:09

IfčaX

Re: A co třeba kanalizace nebo čistička ?

Přiznám se, že se až tak neorientuju. Trativody, co jsme měli my, se už nesmí, to vím... ale klasický septik snad ano?

WC a automatickou pračku jsme měli taky. Bydleli jsme na samotě, ale ne ve středověku... I když teda pravda, nalévat do automatky konví  dešťovou vodu, to hned tak někdo nezažil... ;-D(ale zase už jsem nikdy později neměla tak krásně vyprané prádlo...)

0/0
30.9.2010 12:21

Hroznej_puberťák

Re: A co třeba kanalizace nebo čistička ?

Trativod snad smí být, když je za ním filtr, nebo co, nedávno to bylo v nějaké diskuzi, ale nezkoumal jsem podrobně.

0/0
30.9.2010 12:52

IfčaX

Re: A co třeba kanalizace nebo čistička ?

No, jo, ale takovej filtr... není to už právě ta čistička? (Nevím, toto není zrovna obor, kterému bych rozuměla...)

0/0
30.9.2010 13:25

Hroznej_puberťák

Re: A co třeba kanalizace nebo čistička ?

Nevím, taky jsem se nezajímal.

0/0
30.9.2010 13:32

Petr Tenzor

Zajimave

Architekt byl ale jiného názoru, proto se po třech sezeních v dobrém rozloučili.

Tak nevím, to byl taková špička nebo na architekty krize nedolehla a můžou si dovolit ignorovat heslo "Náš zákazník, náš pán" a ztrácet zakázky?

Jinak jednopodlažní nijak zvláš't velký domek typu stodola, kdesi u lesa, kde lišky dávají dobrou noc (možná doslova) mi za milión a půl nijak extra levný nepřijde. Ale pokud jsou tam dovedeny IS, paní má zajištěný příjem a bude mít čas na starání se o velký pozemek (s kterým se dá udělat ledacos) a vyhovuje jí to, proč ne.

0/0
26.9.2010 17:41

bechernik

Re: Zajimave

architekt není projektant

0/0
27.9.2010 12:23

sqwer

Re: Zajimave

Přesně tak, známý je architekt s poměrně slušným jménem a reputací a odmítá jak na pásu "podnikatelské baroko" i když by na něm vydělal peněz na x let dopředu... prostě si nebude kazit jméno tím, že nakreslí milionářům věžičky, cimbuří, antické sloupoví a palisády... :-)

0/0
27.9.2010 14:52

Zirkon

raději přikoupit sousední parcely

Výhledy má paní  moc  pěkné. Nejeden stavebník byl už ale  nucen ukončit své kochání krajinnými výhledy, když na  sousedních parcelách  vyrostly celkem obvykle  rozměrné  domy  a  obvykle  vzrostlé stromy.  Nidko sousedům nezabrání aby nevystavěli dům s hřebenem ve  výši  7m a  nevysadili ořešáky vysoké 10 m..

Pokud  si  paní  neskoupí  i  další parcely v okolí  časem bude  o tyto krásné výhledy ochuzena. 

0/0
26.9.2010 14:45

Petr Tenzor

Re: raději přikoupit sousední parcely

No, může dát námitku ke stavebnímu řízení, s tím, že by ji dvoupatrový barák omezoval.. ale víme jak to u nás s úřady chodí, pravdu má ten, kdo víc zaplatí.

0/0
26.9.2010 17:43

mowla

Re: raději přikoupit sousední parcely

:-)

Někdy si soused postaví něco dřív, než to úřady schválí...

:-)

0/0
26.9.2010 17:51

dirknow

Re: raději přikoupit sousední parcely

;-D vysadit 10 m ořešáky.. to bych chtěl vidět jak se to sadí..

0/0
27.9.2010 11:12

wotomtoje.

Re: raději přikoupit sousední parcely

Tak koukám, každý příspěvek od vás, to je perla! :-)

0/0
27.9.2010 12:47

P.spk

Cenu 1,5 mil Kč do titulku nedávat,

protože je to cena pro zájemce o podobné bydlení zavádějící........je to pravda, ale je to pravda podobná ceně zájezdů bez  stravy nebo letištních tax, případně ceně vozu bez DPH, ale prostě majitelku tahle legrace stála min. 2,5 milionu Kč

0/0
26.9.2010 12:47

mowla

Re: Cenu 1,5 mil Kč do titulku nedávat,

Netvrdím, že nemáš pravdu - ale rozhodně ji mít nemusíš (podle mne ani nemáš) - a nevidím důvod. proč by článek v tomto ohledu "kecal"...

:-)

Osobně se domnívám, že 1,5 mega zahrnuje i ukázané vybavení vnitřku - a to včetně DPH...

:-)

BTW - běžná cena stavby tohoto typu je do 6.000,- Kč za kubický metr... Spočítej si to...

0/0
26.9.2010 13:16

P.spk

Re: Cenu 1,5 mil Kč do titulku nedávat,

já cenu 1,5 mil nezpochybňuji, problémem ale je, že zájemci o podobné bydlení v podobné lokalitě nemusí stačit ani oněch 2,5 mil Kč......to je žel také pravda

0/0
26.9.2010 13:49

P.spk

Re: Cenu 1,5 mil Kč do titulku nedávat,

   .....protože k ceně 1,5mil Kč je potřeba připočítat další milion za pozemek a inženýrské sítě..........

0/0
26.9.2010 13:51

mowla

Re: Cenu 1,5 mil Kč do titulku nedávat,

Ale to je v článku uvedeno...

:-)

Pozemek + el. + voda -> 1.050.000,- Kč...

0/0
26.9.2010 14:00

P.spk

Re: Cenu 1,5 mil Kč do titulku nedávat,

....ano......jak to dnes prakticky všude bývá, v titulku je zásadní informace, .... která se později při podrobném čtení musí podstatně poopravit......

0/0
26.9.2010 14:45

dirknow

Re: Cenu 1,5 mil Kč do titulku nedávat,

nikoliv za kubický metr ale za zastavěný čtvereční metr :-P

0/0
27.9.2010 11:14

Kulmofén

Re: Cenu 1,5 mil Kč do titulku nedávat,

ne má pravdu. je to za kubický metr. je to průměrná cena pro dohad celkové investice

0/0
27.9.2010 12:16

Maara

skvele

Zavidim tu odvahu a preju klidne bydleni.

0/0
26.9.2010 12:02

P.spk

Výborné řešení

stavba odráží dnešní dobu, je praktická a hlavně má majitelka luxusní soukromí (pokud jí vydrží a nevyskytnou se na obzoru sousedé s podobným nápadem), paní se moc snažila........

0/0
26.9.2010 10:48

Cikánek

Zvenčí holá bílá nehezká krabice

Zvenčí je to naprosto holé, jednotvárné, neútulné. Chybí tam nějaký nářaďový domek a kousek zastřešené trasy - seďte v létě celý den na přímém slunci ... Zahrada neupravena a plot neopravený... Rv

0/0
25.9.2010 22:15

Cikánek

Re: Zvenčí holá bílá nehezká krabice

P.S. Fenka a okolní krajina jsou nádherné ! R^

0/0
25.9.2010 22:24

zabam

Re: Zvenčí holá bílá nehezká krabice

Mně se dům líbí zvenčí i zevnitř, prostory pro auto, nářadí i palivo postrádám také a to nejenom u tohoto domu, ale u většiny těch, které jsou zde prezentovány. Asi je to tím, že jejich majitelé ani netuší kolik nářadí k jejich údržbě i k obhospodařování budou potřebovat ani kolik práce s tím budou mít. Pokud si na to ovšem nebudou zjednávat.

0/0
26.9.2010 11:46

mowla

Prosím o reakci autorku článku / majitelku domu

Dobrý den,

prosím o info, jakým způsobem jsou řešeny technické detaily (např. skladování paliva na sezonu, uskladnění strojů a nástrojů na obhospodařování pozemku, parkování/uskladnění dopravních prostředků [kolo, auto] apod.)...

Prosím o odpověď mailem, rád bych si (s přítelkyní) - případně, s majitelkou - nebude-li ji to příliš obtěžovat, dohodl návštěvu tohoto jistě zajímavě minimalistického bydlení...

Děkuji, přeji příjemný den, mowla

mowla@centrum.cz

0/0
25.9.2010 21:11

p.erk

Re: Prosím o reakci autorku článku / majitelku domu

Tak tebe zajímá kde má majitelka sekačku, motorovou pilu a křovinořez? A hádám že přijedeš i s přítelkyní a jejími bratry, že? ;-D

0/0
27.9.2010 14:32

mowla

Re: Prosím o reakci autorku článku / majitelku domu

;-D

Mne to zajímá z čistě praktických důvodů...

Kolo si ještě tak do vstupního prostoru šoupnout může, ale travní sekačku (kterou minimálně potřebuje) těžko... 2 - 3 kubíky paliva na zimu dtto...

:-)

BTW - já dost přesně vím, kde domeček je - ale jakožto cizí člověk se na případnou návštěvu předem dovolím (domluvím), nepřijdu jako buran civět přes plůtek...

0/0
27.9.2010 18:40

skeblicka

jestli mela pani majitelka

predstavu o domu takovou, jak dum nakonec vypada, nedivim se, ze se s architektem nedohodla...brrr, vazne osklivy, venkovsky nepusobi vubec a sklon strechy 45 stupnu dle regulace taky rozhodne nema. I za milion a pul se da postavit neco hezciho.

0/0
25.9.2010 9:56

Zapata

Re: jestli mela pani majitelka

Mně se líbí. V jednoduchosti je krása. Pořád lepší než spousty balkónků a nesmyslných vikýřů.

0/0
25.9.2010 14:07

mowla

Re: jestli mela pani majitelka

Nechci rejpat - ale klon střechy se měří (je udáván) od vodorovné roviny - což podle fotek (bohužel není čistě bokorysný pohled) alespoň "vod voka" odpovídá...

:-)

0/0
25.9.2010 21:21

piper at the gates of dawn

nějak vám ty čísla lítají

podle titulku 1.5, podle rozpočtu 2.5, takže kolik vlastně stál???8-o

0/0
24.9.2010 20:20

vidocqcz

Re: nějak vám ty čísla lítají

Titulek má pravdu, neboť dům stál 1.5 milionu + ostatní náklady.

0/0
24.9.2010 20:47

Hroznej_puberťák

Re: nějak vám ty čísla lítají

Dům stál 1,5M, pozemek + studna + elektrika 1M, je to v textu.

0/0
24.9.2010 20:50

Kočka z autogramiády

Taky

mám dvě exemplářky Maďara:-):-)

0/0
24.9.2010 17:14

dino_na_idnes

Re: Taky

A já mám maďarskou kolegyni. A?

0/0
25.9.2010 9:52

yendab

Re: Taky

Mám otce Maďara:-)

0/0
25.9.2010 17:21Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.