Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

První panelák v Praze slaví 55 let. Stále nabízí komfort a je příjemně lidský

První panelový dům v Praze stojí dodnes v Ďáblicích. Je v něm dvanáct bytových jednotek 3+1 o velikosti téměř 100 metrů čtverečních. Pro stavbu byl vyvinut nový konstrukční systém, takzvaný skeletopanel, jehož autorem byl Miloslav Wimmer. Později též obyvatel domu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

učitel Janov

První panelák nebyl v Praze

V článku se píše:

První panelový dům v Česku stojí dodnes v Praze v Ďáblicích.

To není pravda !!!!

Ve wikipedii se lze dočíst:

Po válce se pokračovalo s vývojem ve Zlíně a začala výstavba jedno až třípodlažních dvojdomů. Od roku 1952 bylo vývojové pracoviště postupně přesunuto do Ústavu montovaných staveb v Praze. Počátkem roku 1953 byl dokončen vývoj celopanelového domu. Pro novou technologii výstavby se ve Zlíně zrodil i zcela nový typ kozového jeřábu, s jehož pomocí vyrostl na zlínském nábřeží v polovině roku 1953 první prototyp pětipodlažního domu smontovaný z celostěnových panelů podle projektu, ve Zlíně působících architektů, H. Adamce a B. Kuly. Byl postaven za pouhé 4 měsíce.

0/0
7.7.2010 12:35

GU.HU

to by mě zajímalo, co se bude dít za těch 50 let

až skončí i ta "prodloužená" životnost paneláků? To jako přijde statik a řekne, váš panelák se musí zbourat, hledejte si nové byty? Dostanou takoví obyvatelé nějakou kompenzaci? Nebo to bude jejich blbost, že takový byt koupili? Nebo bude cena paneláků postupně klesat k nule, jak se bude blížit rok 2060, a konec životnosti? Cca v roce 2050 se tedy tím pádem asi zastaví trh s panelákovými byty. A zároveň se bude muset postupně postavit bydlení pro ty 3 miliony lidí, kteří v těch panelácích dnes bydlí. Dojde k demolici celých čtvrtích s tisíci bytů? Nějak si to nedokážu představit. Ale možná budou v té době technologie, které ty paneláky zase zrekonstruují tak, že budu dál sloužit. To je asi nejpravpodobnější varianta, jinak by hrozila paneláková apokalypsa ;-D

0/0
3.7.2010 23:37

naxalite

Re: to by mě zajímalo, co se bude dít za těch 50 let

Ta zivotnost neznamena to, ze by po uplynuti doby dum spadnul. Panelaky s zivotnosti 40 let po 40ti letech stale stoji i bez rekonstrukci a vcelku funguji. Poznamky ve clanku: nedostatecna izolace, dosluhujici elektroinstalace - to mate v kazdem 40 let starem dome, baracku a taky ho po 40 letech prece nezbourate. A umakartove jadro....no to sice dosluhuje moralne a esteticky. Z praktickeho hlediska to ale zas tak spatny material (na koupelnu, zachod) neni. Ani bych se nedivil, kdyby jsme se jednou k necemu takovemu (treba jen formou obkladu) vratili.

Je videt, ze je dneska moda hanit panelaky, na ukor treba odflaknuteho noveho bytoveho domu, ktery ma leckdy horsi vlastnosti nez stary panel. Ale je pravda, ze mnohe panelaky jsou des a hruza.

Ano sam bydlim v panelaku:) Nastesti v jednom z poslednich. Nerikam, ze je to luxus, ale vcelku ujde. Uz jsem videl i mnohem horsi, novejsi a mnohem drazsi byty.

0/0
4.7.2010 9:13

evas

Nejen Praha

Bydlim v panelakui z roku 1956 ,byt 3+1 je velice dobre reseny a velky . Mame i topeni ve strope coz sice pro prizemi neni moc vyhodne, ale pro vyssi patra to vlastne funguje jako podlahove topeni.A neni v Praze

0/0
3.7.2010 18:45

weselka

pokračování 2

Dum dostal oznacení G40 (Gottwaldov 40 bytu). V témže roce zapocala systémová výstavba systému G40 na mnoha místech republiky. Dum z panelu byl ve své podstate pouze ctyrpodlažní a páté suterénní podlaží /ztužující/ bylo provedeno jako monolitické. Posléze vznikaly i další systémy oznacené G55, G57 a G58 (oznacení již podle roku), které také byly vyvinuty ve Zlíne (Gottwaldove). První vetší sídlište postavené z techto domu je v Praze 4 na Zelené lišce (výstavba 1954-55). Specialitou tohoto domu byla tepelná izolace ze silikorku a spoje mezi obvodovými panely byly prekrývány ozdobnými pilastry. 

0/0
2.7.2010 20:16

weselka

pokračování

Praotec všech paneláku u nás...

Po válce se pokracovalo s vývojem ve Zlíne a zacala výstavba jedno až trípodlažních dvojdomu. Od roku 1952 bylo vývojové pracovište postupne presunuto do Ústavu montovaných staveb v Praze. 

Pocátkem roku 1953 byl dokoncen vývoj celopanelového domu. Pro novou technologii výstavby se ve Zlíne zrodil i zcela nový typ kozového jerábu, s jehož pomocí vyrostl na zlínském nábreží v polovine roku 1953 první prototyp petipodlažního domu smontovaný z celostenových panelu podle projektu, ve Zlíne pusobících architektu, H. Adamce a B. Kuly. Byl postaven za pouhé 4 mesíce. 

0/0
2.7.2010 20:16

weselka

všechno první nemusí být v Praze!!!

První paneláky v CSR

V bývalém Ceskoslovensku je považován za pocátek panelové výstavby rok 1940. V tomto roce byl zahájen vývoj panelu firmou Bata. V roce 1940 spatruje svetlo sveta experimentální domek z litého betonu, s výrobou panelu prímo na staveništi, predchudce prvních panelových domku. Na prelomu let 1940 a 1941 se ve Zlíne staví první dva vícepodlažní bytové domy a pribývá dalších pokusných staveb. S cílem nahradit pracné vyzdívání prícek a obvodových sten cihlami se ve Zlíne zacíná experimentovat s použitím velkých betonových tvárnic s obsahem strusky ci plynu.  Zacíná se s výstavbou montovaných dvoupodlažních domku ze železobetonových modulu o velikosti 90x270 cm. Pro snadné omítání mely nejstarší panely na vnejším povrchu vrstvu lepenky ci minerální plsti, jiné prototypy obsahovaly kupríkladu izolacní vrstvu z pazderí. Na vnitrní strane byly panely upraveny napríklad vrstvou sololitu.

[]

0/0
2.7.2010 20:15

Pavel Bored

Paneláky jsou fajn.

Bydlím v zatepleném rekonstruovaném dvacetipatrovém paneláku a miluju to. Nechápu, proč tady pořád média šijí do panelových sídlišť. Kdyby měl každý bydlet v rodinném domě nebo třípatrovém "elegantním" paneláku, asi bysme se za chvíli prali o půdu se supermarkety. Sídliště jsou v pohodě, pokud v nich nechybí zeleň - takovej Prosek Střížkov, kterej Havel tenkrát kritizoval, patří k pěkným sídlištím. Ono by asi bylo pro antipanelové mudrce nejlepší, kdyby paneláky neexistovaly, byl nedostatek bytů, všude se stavěly třípatrové bytovky a byty by stály 5 míčů, že.

New York a různá velkoměsta jsou taky zastavěná "zohyzděná" města, ale nikdo se tím nezabývá, protože je nestavěli komunisti. :)

0/0
2.7.2010 18:36

Pandak

Bydlím v paneláku

přímo v centru Zlína. Všude pěšky max.15 min. byt 3+1, 75 m2 s balkonem 12 patro.

Dům z roku 1965. Jádra jsou zděná. Po opravě dobré byty. Ale je fakt,že k tomu mám chatu 40 minut od Zlína. Každý víkend na chatě. Nebýt chaty asi bych uvažoval o domku.

0/0
2.7.2010 10:54

Neumětel

Re: Bydlím v paneláku

Jo, toto se tu řešilo víckrát. Panelák není plnohodnotné bydlení. Proto si paneláčníci pořizují chaty, chalupy a zahrady. Degradují tím bydlení v paneláku na přespávání. Ale na druhé straně panelák víc nabídnout nemůže.

0/0
2.7.2010 12:50

naxalite

Re: Bydlím v paneláku

Me to vyhovuje. Produktivni vek preziju v panelaku na sidlisti. Na stari poridim domecek.

Pro me ted panelak znamena jednoduche, funkcni a temer bezudrzbove bydleni, alespon zbyva vice casu na praci, konicky a jsem tak rikajic v centru deni.

0/0
4.7.2010 9:17

bezmoc

Re: Bydlím v paneláku

Teda on každý si fakt nemohl dovolit bydlet jinak než v paneláku, což bylo svého času docela dostupné a rozumné bydlení. A jako že nikdo jiný si chalupy a zahrady nepořizuje? To snad ani nemůžete myslet vážně!!!!;-€

0/0
8.7.2010 9:49

_m-

Re: Bydlím v paneláku

Navíc znám řadu lidí (patřím mezi ně), kteří opravdu nechtějí chalupu ani chatu se zahradou. Což je něco co takový "zahradník" nechápe, tudíž nepřijímá.

Mně osobně nevadí ani panelák, ani malé místnosti, naopak, spát v hale bych asi neuměla. Jen by těch místností mohlo být víc ;-).

0/0
8.7.2010 10:13

Deleter

Re: Bydlím v paneláku

Chaty a chalupy si pořizují lidé, kteří bydlí v bytě. Ne nutně panelovém.

0/0
11.7.2010 20:34

drátek99

Už je to dávno,

co tuším někde na Proseku vystoupil z fára Vašík Havlů, postavil se na nějaký kanál a koukal na ty králikárny a divil se jak v tom lidé ještě můžou bydlet, že to je nedůstojné a rozhodně to za pár let vše změní. No uteklo 20 let a byt stojí 2-3 milionyR^;-D

0/0
1.7.2010 19:03

petrklim

novostavba vs panel

Když jsem stál před problémem koupit byt v Praze obešel jsem novostavby a stejně jsem nakonec koupil panel .Rozhodla poloha ( blízkost metra ,tram ,školy ,kroužky pro děti atd ) a také překvapivě můj pocit , že v panelu se necítím jak v křehké papírové krabici ( tím narážím na sádrokart.příčky v novostavbách ) .Zatím mého výběru vůbec nelituji .Vůbec.

0/0
1.7.2010 17:25

Kei: Messiho starší brácha

Re: novostavba vs panel

no já nevím, já žiju v baráku ve městě a mám to blíž do centra veškerého dění, než kdokoli ze sídliště, a to se komouši za pomoci demoličních výměrů sakra snažili, aby to sídliště centru co nejvíc přiblížili... asi jde fakt o to, zda mluvíme o Praze nebo o okresních městech...

0/0
1.7.2010 17:31

drátek99

Re: novostavba vs panel

taky si myslím, že nemáš vilku za Václavákem;-D

0/0
1.7.2010 17:33

bezmoc

Re: novostavba vs panel

a co myslíš, co je blíž do centra - takové sídliště Prosek nebo "stará a poctivá" a nepanelová zástavba starého Žižkova,tak někde kolem Koněvky? To bych si určitě vybrala ten Prosek,i když to je sídliště!!

0/0
8.7.2010 10:08

Hynek Vilém Jarmila reloaded

státní podpora renovace paneláků je zvěrstvo

Ty domy by se měly postupně likvidovat a místo toho stavět něco, co má lidský rozměr. Ti, co to nastavěli, by měli přijít o diplom, stejně jako lékař, který zabije své pacienty. Tihle "architekti" pozabíjeli desítky českých měst - sice na příkaz strany a vlády ale co naplat. A teď se to ještě renovuje, aby to vydrželo dalších 50 let. 8-o

V paneláku jsem vyrostl a ten, kdo to vymyslel a postavil, by potřebopval každý ráno citelnou zpětnou vazbu od nájemníků toho domu. Obouruč.

0/0
1.7.2010 16:51

Kei: Messiho starší brácha

Re: státní podpora renovace paneláků je zvěrstvo

Ono si nevybereš. Místo toho se teď staví dům, metr, plot, metr, dům, metr, plot, metr...

0/0
1.7.2010 17:11

stále jemně perlivá mattoni

Re: státní podpora renovace paneláků je zvěrstvo

paneláky naležato... navíc bez dostupnosti autobusem, bez obchodů, školek a škol... (ve většině případů)

0/0
2.7.2010 11:40

drátek99

Re: státní podpora renovace paneláků je zvěrstvo

Průšvihem jsou hlavně odfláknuté PLOVOUCÍ PODLAHY, ty jsou vhodné tak do přízemních bytů na plašení potkanů ve sklepě. Jinak v porovnání s cihlákem musím říci, že ZLATÝ PANELÁKR^

0/0
1.7.2010 17:16

hospůdka na Mýtince

Panelák versus barák

Já mám to štěstí, že bydlím ve vilce kousek od Prahy (25 min vlakem do centra). A hlavně v létě si už neumím představit jiné bydlení. Takhle si vyjdu na zahradu kdy chci a jak chci, pocákám se vodou a dám si kafčo pod jeřabinou. Pokud bych si ale měla vybrat mezi panelákem na hezkém místě a satelitem (tzv. okap-na-okapu), asi bych volila ten panelák.  

0/0
1.7.2010 16:42

drátek99

Čísla mluví jasně,

v ČR žije více jak 3 milióny lidí v panelácích a pro mladého člověka je to kolikrát sen získat starý kotec v panelové králičárně. Většinou se musí zadlužit na 25 let svého života:-/

0/0
1.7.2010 16:35

MiroTR

Re: Čísla mluví jasně,

No právě.  Pro mladé by měly být aspoň malé byty za přijatelný nájem a ne aby bydlel nějaký náměstek, nebo politik v 5+1 s regulovaným nájemným.

0/0
1.7.2010 17:15

drátek99

Re: Čísla mluví jasně,

tak, tak, je to směšné, že 20 let po plyšákovi tu stále dobře vydělávající občan obývá státní sociální byt, to je na západě nemyslitelné!! Nakonec stejně po deregulaci budou hypotékaři a nájemníci v tržním přispívat z daní na příspěvky na bydlení exreguláčům, protože města většinu bytů prodala za desetinu tržní ceny a nemá tudíž  téměř nic na výměnu:-/

0/0
1.7.2010 17:33

nenápadně maskovaný Kei

By mě zajímalo, jak dnes musí být...

...v králíkárně situované na JZ. Ježím si tak ve stínu jabloně, i tak je tu 34 stupňů, a myslím na vás ;-)

0/0
1.7.2010 16:05

drátek99

Re: By mě zajímalo, jak dnes musí být...

Mě by zase zajímalo, jestli splatíš tu hypotéku na tu tvoji kůču, aby ti jí pak nezabivili i s těmi jablky z jabloně;-D

0/0
1.7.2010 16:33

Kei: Messiho starší brácha

Re: By mě zajímalo, jak dnes musí být...

Neboj, hypotéku neplatím ;-)

0/0
1.7.2010 17:10

drátek99

Re: By mě zajímalo, jak dnes musí být...

ááááááá, vidím, že má svého tiskového mluvčího;-D;-D;-D

0/0
1.7.2010 17:16

Kei: Messiho starší brácha

Re: By mě zajímalo, jak dnes musí být...

Ne, jen se převlíkám podle toho, kde zrovna jsem ;-)

0/0
1.7.2010 17:21

drátek99

Re: By mě zajímalo, jak dnes musí být...

ach ták, chápu fantóm diskuzí;-D

0/0
1.7.2010 17:35

MiroTR

Re: By mě zajímalo, jak dnes musí být...

No a kolik je nájemné ve velkém 5+1 ? ;-)

0/0
1.7.2010 17:16

drátek99

Re: By mě zajímalo, jak dnes musí být...

máte na mysli tržní nebo regulované nájemné?

0/0
1.7.2010 17:35

div

To snad ne?

"Téměř 700 tisíc panelových domů je starších víc než 35 let..."

Autor by si to měl po sobě přečíst.

0/0
1.7.2010 16:02

lůvejroznec

Panelák

Taky jsem se s jedním kámošem přel o tom, jestli je lepší domek za městem nebo panelák ve městě. Že prý mu v paneláku nic nechybí, má to všude blízko, atd... Nakonec to rozštípl slovy, že jsou stejně každý víkend na chatě mimo město. ;-D

0/0
1.7.2010 14:19

tommy008

Re: Panelák

U nas na sidlisti jsou zase kazdy vikend deti a rodice ze satelitu, protoze koukat na orane pole je uz nebavi a nemaji si doma s kym hrat. Tak aspon jezdi k panelakum na hriste.  Vzdy kolem 18.00 se cast rodicu na lavicce zvedne a vola na deti ze uz museji jet domu. Jinak at si opravdu kazdy bydli v cem se mu libi a co mu jeho financni situace dovoli.

0/0
1.7.2010 14:30

já George XVII

Re: Panelák

njn, tohle je problémem soudobé společnosti a toho, že vedle sebe bydlí naprosto neznámí a nesourodí lidé. Jediné, co mají společné - dost často to bývají egoisté (aneb já já já, vy ostatní máte smůlu).

V ideálním případě by se pár sousedů zvedlo, došlo za starostou, promluvilo si s ním, že támhle takhle by byl fajn parčík a dětské hřiště, že jen chtějí, aby jim to posvětil, nechal zanést do plánů města, že oni (sousedi) se o to postarají. Tenhle má stavební firmu, přiveze písek, tenhle může sehnat výhodně stromy, tenhle neumí nic, ale jeho tchán je truhlář, takže by zařídil lavičky, bednění pískoviště ...

Všichni jen čekají kdo pro ně co udělá. Blbý je, že jim zákony a lidi okolo hrajou do karet. Pískoviště musí být krytá a splňovat hygienické normy, prolejzačky atp. musí mít atest a lavičky, protože mají kovové nohy, by někdo ukradl.

0/0
1.7.2010 15:05

Neumětel

Re: Panelák

Hezká iluze, jenže těm hrozným satelitům chybí urbanistický ráz. Developer rozparceloval pole na co nejvíc co nejmemších parcel a na nich pak na sebe nalepil domy. Tam není místo, kde se lidé mohou setkávat: parky, náměstíčka, náves. Je to jednolité uzemí, které neplní potřeby bydlení v širším smyslu než jen přespat..

0/0
2.7.2010 12:55

Deleter

Re: Panelák

No, a ušetří týdně 10-15 hodin času na dojíždění.

0/0
11.7.2010 20:38

astar

jasan

Já vám to neberu, mějte si vaše domky, zahrady, jako joo, proč ne! Můžu taky bydlet v domku u rodičů, plocha cca 2x100m2, zahrada, bazén.. jenže nejbližší práce je 25 km, a to ještě mizerně placená, vše má své pro a proti... a jestli tu někdo mluví o tom, že sem tam poseče trávu.. to není zahrada,ale louka.. mám zahradu 300m2 a prostě 2x týdne se tam musí jít posekat tráva, zalít všechno obden, sklidit atd atd..  a dále, lid, neblbněte, 2/3 obyvatel nemá ani pruměrnou mzdu!!! kde si asi myslíte, že ty 3-4-5-6 mega na ty baráky všichni vemou??? zadlužíme se všichni a budeme dlužit??? to že vás 6 má barák se zahradou je prýma, ale dalších 150 má malej byt a je rádo...

0/0
1.7.2010 12:40

apokalypsa

Re: jasan

Starsi domek u Prahy se da koupit i do 1 milionu. Jasne, musi se vetsinou opravit a je to skromne bydleni, treba jen dvorek bez zahradky nebo s malou zahradkou. Ale nerikejte, ze to nejde. Jde to - a bez satelitu, v blizkosti Prahy, do 20 km.

0/0
1.7.2010 12:47

cyankáli v šampaňském

Re: jasan

domek bez zahrádky? A ještě v nějaké horní dolní? proboha proč? To radši někde v paneláku u metra.

0/0
1.7.2010 12:54

apokalypsa

Re: jasan

No a o tom to je. V tom pripade nebrecte, ze bydlite v panelaku, protoze nemate na dum u Prahy. :-P

0/0
1.7.2010 13:00

cyankáli v šampaňském

Re: jasan

za a, já nebrečím, koneckonců já ani v Praze nebydlím. Ale opravdu nechápu, k čemu je barák bez zahrady, na baráku je fajn právě ta zahrada, takový ten "dotek přírody" a taky soukromí. To vyvažuje fakt, že člověk musí pro všechno někam jezdit. Jinak budu radši bydlet někde, kde budu mít všechno u nosu a o víkendu jezdit na výlety.

0/0
1.7.2010 20:52

já George XVII

Re: jasan

To je fakt, domek bez zahrádky je prakticky neprodejný. Nicméně proti horní-dolní bych nic neměl. Čím dál od lidí, tím větší klid. Bydlet u metra bych snesl leda jako student VŠ ... "kulturně se vydovádět" a společensky znaven se vracet metrem domů, nemusí být špatné.

0/0
1.7.2010 13:02

tojsouveci

Re: jasan

Tak brzo se vracet, jo? :-)

0/0
1.7.2010 13:18

já George XVII

Re: jasan

Já si neuvědomil, že metro zavírají o půlnoci(nebo dřív?) a otevírají až někdy v 5 ráno.

Jinak pro obhajovače metra, či pražské integrované dopravy ... když už se mi u nás na maloměstě povede být společensky znaven na tolik, že se z kulturního zařízení nedostanu po svých, taxík z jakéhokoliv koutu města mě vyjde na cca 50Kč a jezdí kdykoliv ;-).

0/0
1.7.2010 13:26

astar

Re: jasan

můžete mi sem, prosím, dát pár odkazů na ten Váš domek u Prahy, kolem milionu???

0/0
1.7.2010 13:15Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.