Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Rodinný dům připomíná chrám. Slunce svítí majitelům do oken celý den

Slunný obdélníkový pozemek sliboval klidné bydlení v přírodě. To bylo jedním ze dvou základních přání mladé dvojice, která dosud žila na maloměstě. Tím druhým byl pochopitelně dostatek volného prostoru a světla. A právě na těchto kvalitách založil svůj koncept autor návrhu domu, Ondřej Janout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

vasek001

jeje

Schody be zabradli, televise zastrcena pod schody a nedodelana digestor (pri pohledu shora) . Tolik me prvni postrehy ;-)

0/0
23.3.2010 13:41

herbiraff

typická kritika

Nechápu zde většinu rádoby kritiků, kteří se snaží hlavně najít něco špatného, jen aby něco zde chytrého napsali. Za prvé, stejně tam bydlet nebudete, tak Vám to může být šuma fuk. Za druhé, chtěl bych vidět Vaše návrhy takového nízkoenergetického domu. Možná jste schopný navrhnout lepší stavbu, ale nejspíše si to čmáráte někde doma na skicáku a nejste schopný to ukázat na veřejnost, že? Lidé dneska těžko přijímají změnu a cokoliv, co se něčím odlišuje. Jakákoliv stavba, která nekopíruje stereotyp je napadena kritikou. V českém státě, kde jsou lidi navyklý nakupovat nekvalitní zboží a potraviny mě tohle vůbec nepřekvapuje. Zkuste se zajet podívat na západ od hranic, otevřete oči a pokud možno zavřete ústa...

0/0
22.3.2010 9:14

;-)

Re: typická kritika

1/obávám se, že intolerantním stereotypem se dnes stal funkcionalismus a spol.

2/nějak jste se nevyjádřil k faktickým vadám, jako zejména absence zábradlí - taková stavba nemůže ani projít kolaudací,  je nebezpečná, zejména je li v ložnici dětská postýlka. Jinak v diskusi níže najdete další 4-5 závažných nedostatků z čistě praktického hlediska. Stavět nefunkční kdychle opravdu není žádné velké umění.

0/0
22.3.2010 15:54

Beter

Re: typická kritika

Faktická vada absence zábradlí bude odstraněna raz dva, když budou majitelé chtít. Dalších 4-5 závažných nedostatků z čistě praktického hlediska v diskusi níže nějak nenacházím. Bylo by možné připomenout? Alespoň 1-2? Nebylo? Aha. Rv

Intolerantním stereotypem se dnes stal funkcionalismus a spol. - 8-o To jako intolerantní k milovníkům podnikatelského baroka? Stereotypem? ;-D;-D;-D

0/0
23.3.2010 17:33

Frydrich

Re: typická kritika

Jaké AHA? Jakmile se kvůli kolaudaci realizuje zábradlí, vzletnost prostředí je tatam, stane se to hnusným schodištěm. A když si prosadí majitel zkolaudování bez zábradlí, bude muset chodit při zdi, nepořizovat si děti, nezvat návštěvy, nezestárnout. Totéž nezaústěná digestoř, kam se asi vyvede? Ven do fasády? Nebo se i pořídí absorpční? A kam dá majitel uloží žebřík, až se rozhodne vyčistit rok nemytá okna. A neříkej že se neušpiní, když zdroj prachu a mastných výparů je přítomen.

0/0
3.4.2010 13:16

vasek001

Re: typická kritika

Na zapad, vychod, sever, jih jezdim co dva mesice a co si tim chtel rici ,ze cochym chybi rozhled a vsechno jenom kritizuji? Jestli se tak inspitujes zapadem tak si to tam priste poradne prohledni a prohledni si skutecne neco poradne udelaneho at tu zbytecne neplytvas energii ;) 

0/0
23.3.2010 13:44

;-)

Re: typická kritika

Je fakt, že to je spíše česká záležitost, takovéto předhánění se, kdo navrhne za každou cenu co nejhranatější krabici, bez ohledu na funkčnost, vzhled a lidi.  Stejně tak vybavení interiéru. Veskrze vše dost laciné, z málo kvalitních materiálů, ale hodně hranaté a proto módní. Měl by se jet podívat, jak se staví v Británii, ve středozemí, na dálném východě, v arabských zemích, ale i v USA......... asi by pak všechny poplival, že jsou to ubozí kýčaři. BTW: v některých zemích vůbec nemají slovo kýč, a je opravdu těžké lidem vysvětlit, co to je. Prostě rozlišují jen dobré a špatné.

0/0
23.3.2010 17:03

Beter

Re: typická kritika

A mají v Británii, ve středozemí, na dálném východě, v arabských zemích, ale i v USA slovo intolerantní stereotyp? ;-D

Spíše česká záležitost, takovéto předhánění se, kdo navrhne za každou cenu co nejhranatější krabici? Byls (bylas) někdy v Čechách? Asi sotva... Vše dost laciné, z málo kvalitních materiálů? Píšeš o čem? O svém paneláku? Rv

0/0
23.3.2010 17:41

....s.........y

Re: typická kritika

Tak já se taky přidám se svým moudrem do diskuse. Ono je docela rozdíl odlišovat se a odlišovat se za každou cenu. Dneska frčí krychle, nic proti nim, ale je pro to důvod a také vyžadují citlivé řešení. Zvláště to druhé tu nevidím a hlavně mi to nikdo v prezentaci neukázal (!). Takže mínus. Krom toho o nízkoenergetičnosti v článku není ani slovo, podle základové desky a Porothermu soudím na běžný normový dům (a provizi do kapsy nejmenované firmy vyrábějící keramické zdivo). Na západ od nás jsem si přitom všimnul, že nízkoenergetické stavby ze dřeva jsou standard, takže další mínus. A klimatizace? Proč? Pokud se prostor přehřívá, tak projektant zaslouží dvakrát mínus a tahle stavba je fušařina. Jaké klady na domě vidíte Vy (pokud se oprostíme od klišé moderní kostkové architektury)?

0/0
23.3.2010 23:22

nova_pipina

typickej open space

jakmile jsem uviděla první fotku, okamžitě se mi vybavila kancelář, ve které jsem před časem byla. Možná to dělají ty barvy, možná ne, ale mně osobně se to nelíbíi. Ale jestli jsou majitelé spokojeni, tak to je príma

0/0
22.3.2010 8:18

three times banned star

Ta samoúčelná galerie bez zábradlí

mi připomíná skokanský můstek (jinak opravdu netuším, k čemu může být dobrá). V případě záplav tu ratejnu dole můžou používat jako bazén.

0/0
21.3.2010 19:34

three times banned star

Všechny ložnice vedle sebe - špatný nápad

Pro soukromí je lepší oddělit je šatnou nebo koupelnou.

0/0
21.3.2010 19:29

;-)

Re: Všechny ložnice vedle sebe - špatný nápad

Tohle mě také napadlo - u sebe v domě bych to tak nechtěl. Ale proti gustu.....

0/0
21.3.2010 20:17

trdelnik

Hrůza.

Kdybych to dostal zadarmo, tak to obratem prodam.

Neprespal bych tam ani jednu noc. 

Vzdyt to je strohe a studene jako nejaka instituce nebo kancelar. Rv

0/0
21.3.2010 0:11

Cikánek

Pan architekt nepřemýšlel

Úplně samozřejmá a přirozená věc je, že stárnoucím lidem se občas točí hlava a třeba při chůzi do a ze schodů se občas potřebují něčeho chytit. Co když si někdo z obyvatel tohoto domu zlomí třeba nohu ? Anebo si prostě a jednoduše pozvou přátele a trochu se napijí alkoholu ? To se to bude padat ze schodů bez zábradlí !

Pan architekt je ale asi praktickým zastáncem hesla "Mládí vpřed" a není schopen pochopit, že i jeho zákazníci budou staří a nemocní.

0/0
20.3.2010 23:12

Homer _ 11

Re: Pan architekt nepřemýšlel

Pan architekt je tuctovka a proto si hojí své vlastní ego na návrzích hloupostí, jako třeba ta absence zábradlí.

Ten dům je moderna, ale sterilní. A ty úlety s tím zábradlím působí spíše úsměvně až komicky. Je to taková ta křeč ve stylu za každou cenu vykřesat něco originálního. Ale holt tam, kde chybí talent nebo fantazie... Tomu odpovídá i celkové pojetí toho domu, není to nic, co by člověk již 1000x neviděl v různých projektech a časopisech.

0/0
20.3.2010 23:33

Haui1

Re: Pan architekt nepřemýšlel

Zajímalo by mně, jak to bez zábradlí mohlo projít kolaudací. Ale pan architekt asi má dost peněz a každý jsme úplatný, záleži na velikosti úplatku.

0/0
21.3.2010 0:09

;-)

Re: Pan architekt nepřemýšlel

Nevím jak to dělá tento pan architekt, ale jinde to dělají tak, že na kolaudaci tam namontují jednoduché levné zábradlí, které hned po kolaudaci zase odmontují. Asi po tom zůstane pár dírek, ale to je vše. Ovšem pak stavba nevyhovuje předpisům, a kdyby se tam někdo zranil či zabil, mohl by chtít po majtelích bolestné, ušlý zisk,  rodina výživné, pojišťovna proplatit náklady na léčbu, policie by je mohla obvinit s trestného činnu.....mohlo by to být dosela nepříjemné, a vysvětlení, že je to přece modní a dělá to každý by jim asi moc nepomohlo.

0/0
21.3.2010 9:41

trdelnik

Re: Pan architekt nepřemýšlel

Pan architekt je jeden z tech mladych agresivne-progresivnich individualu,  kreri si mysli ze nikdy nezestarnou a jsou nejchytrejsi na svete.

0/0
21.3.2010 21:31

albona

Re: Pan architekt nepřemýšlel

kdyby jste se na ty fotky pořádně podívali, tak byste viděli, že tam zábradlí je!!! jsou tam skleněné tabule...

0/0
21.3.2010 22:28

Haui1

Re: Pan architekt nepřemýšlel

Milá dívko (nebo mládenče), když se pořádně kouknete, tak uvidíte, že zábradlí ve formě skleněných tabulí tam je, ale jen kolem podesty. Schody už onu někdy dosti důležitou součást postrádají. A přeji panu majiteli, aby jednou s těch schodů spadl. Nemusí být moc potlučený, stačí tolik, aby se mu rozbřesklo. Nejsem taková sfiňka, abych mu třeba přál, ať mu tam spadne jeho dítko nebo manželka.

0/0
22.3.2010 7:33

Grimkin

Další fotky

http://www.projectstudio8.cz/project_detail.php?pid=14

0/0
20.3.2010 22:46

Fualmu

Koupelna je trochu úlet, ne? Už to živě vidím...

děti se čvachtají ve vaně manželka se sprchuje a manžel přitom trůni na míse a pak si vtipně přeskočí na bidet a umyje si podvozek - zn. intimita zajištěna :-)

0/0
20.3.2010 21:13

TKC

Re: Koupelna je trochu úlet, ne? Už to živě vidím...

Vážený/á Fualmu, úletem je váš příspěvek. 

Vím, že většina lidí momentálně žije v obydlích opatřených jedním samostatným záchodem... Ale vy si nedovedete představit, že existuje i neustále se rozrůstající počet domů a bytů, kde je další WC a dokonce i další koupelny.

Nechápu, proč si vy a vám podobní pořád myslí, že když je v koupelně i záchodová mísa a bidet, je to proto, aby do ní mohla naráz naskákat celá rodina. Důvodem je ale zvýšení komfortu obyvatel, víte? Je totiž mnohem lepší mít v koupelně i záchod a nemuset v případě potřeby vybíhat někam jinam. Výhody bidetu asi nemá smysl vám vysvětlovat, to nepochopíte.... Používáme koupelny, kde máme vše potřebné pohromadě, ale ..... jsme tam každý SÁM, to se vám asi bude zdát neuvěřitelné, že?

0/0
20.3.2010 23:46

nova_pipina

Re: Koupelna je trochu úlet, ne? Už to živě vidím...

jakmile jsou více jak 2 dospělí, je úžasné mít 2 toalety (ale to je většinou zbožné přání). Pokud je opravdu v obytném prostoru (domě, bytu) více jak jedna toaleta, tak s Vámi naprosto souhlasím, ale bylo zde velmi mnoho návrhů, kde právě byla jen ta JEDNA toaleta (a v koupelně). Proto už jsme někteří čtenáři na toto alergičtí, a mnoho se nedivím příspěvku výše. Já jsem na nákresu jinou toaletu nenašla, ale asi jsem nehledala pozorně.

0/0
22.3.2010 8:24

TKC

Re: Koupelna je trochu úlet, ne? Už to živě vidím...

Samostatné WC je na druhé straně chodby mezi technickou místností a komorou (nebo co to je).

Jinak - pro samostatný záchod hlasuji taky téměř vždy. Jedinou výjimkou jsou byty pro 1 osobu.

0/0
22.3.2010 10:49

Fualmu

V létě budou chladit vzduch a v zimě topit těm oknům nahoře?

Nevím ale zdá se mi to trochu podivné ale třeba je to dobře ošetřeno a bude tam stále konstantní teplota s minimálními náklady na energie. Světla je tam opravdu dost ale útulné to je asi jako nemocniční hala s krbem :-)

0/0
20.3.2010 21:05

Zirkon

na pokoukání hezké

Na  pohled  hezké ač  neútulné. M2  užitné plochy  asi přišel  zbytečně  draho  a  provozní náklady  budou také  o dost vyšší než je běžné.

Venkovní  žaluzie  jsou sice  bezva, ale  ty  nepříjemný  (  a drahý ) tepelný  efekt velkých skel  stejně neodstraní zcela.   Zejména jižní  prosklená  stěna  v ložnici rodičů  mně  přijde zbytečná. Jako  by byl jeden z  nich  trvale  upoután  na lůžko ?   No, možná už se  nepotřebují nikde  honit,  nebo počítají že  si ji užijí v důchodu !

K síti  u  schodiště  se dopracují sami, až tam někdo hodí držku. 

Dost možná je  chyba  ve mně.  Stále  přemýšlím jak  věci  vyřešit jednoduše  a  ekonomicky.  Každý  takové  úsporné myšlení nemusí mít.  Stačí když  umí  jednoduše  vydělávat.

0/0
20.3.2010 20:47

TKC

Re: na pokoukání hezké

Dost trefné!

0/0
20.3.2010 23:49

Hucul

Neni to trochu neefektivni?

Mit zbytecne vysoko ke stropu, coz se musi vytapet, ale nijak se to neuzije, kdyz by tam slo mit jeste jedno patro? Navic ta kuchyne bude pekna pohroma, az se neco spali, to odvetraji jak?

0/0
20.3.2010 20:45

joensfredriksson

Re: Neni to trochu neefektivni?

já třeba mám rád vysoký stropy, a nelíbí se mi ty nízký 2.20-2.40 co jsou v panelácích - a kdybych měl na výbšr, klidně to budu i zbytečně vytápět, ale určitě tam nebudu cpát ještě jedno patro

0/0
20.3.2010 21:29

Cikánek

Re: Neni to trochu neefektivni?

Standardní výška v panelácích je 2,5 až 2,55 m....

0/0
20.3.2010 23:03

Cikánek

Asi takhle

Koupelna a ložnice hezké. Zbytek interiéru se mně moc nelíbí. Nic pro osoby trpící klaustrofobií...  Zvenčí mně to připadá jako trafostanice. A z hlediska bezpečnosti VELIKÁ VADA ! Ty schody na galerii bez zábradlí by neměly projít kolaudcí !!!

0/0
20.3.2010 20:38

starej pardal

ale jo pekny

ale jak na vidrholci... na ty terase bude ale krasny posezeni

0/0
20.3.2010 19:05

xMartinxxx

??

hezka trafostanice

0/0
20.3.2010 18:51

Beter

Mně se to líbí.

R^

0/0
20.3.2010 18:44

Celebrise

Slunce svítí majitelům do oken celý den

X Slunce svítí majitelům do oken celý den > Tak to by spoutu lidi v lete stvalo..

0/0
20.3.2010 16:52

honzagm

Re: Slunce svítí majitelům do oken celý den

Jsou tam venkovni zaluzie. V lete je muzou zatahnout.

0/0
20.3.2010 17:14

Ahasuerus

Moje hodnocení

R^ 1)Použití dřevěných euro oken, namísto plastových 2)Postaveno ze systému Porotherm 3)Vyšší strop v kuchyni a v obývacím pokoji - lepší kvalita vzduchu při vaření a i při větším obsazení

X

Rv 1)Domek na první pohled vypadá spíše jako sídlo firmy, než RD 2)WC+koupelna v jedné místnosti 3)Schodiště bez zábradlí ! ! ! 4)Propojení garáže s domem - výpary z  auta mohou jít do domu 5)S akustikou to nebude taky nejlepší, chybí koberce 6)Velké tepelné ztráty díky velkým proskleným plochám a složitému půdorysu 7)Podlahové topení - možnost víření prachu 8)Vyšší strop zároveň klade vyšší fin. nároky na vytápění

- zajímal by mně popis dalších pokojů, nejenom toho obývacího pokoje

0/0
20.3.2010 16:10

Grimkin

Re: Moje hodnocení - Mně se tam nelíbí klimatizace,

bez ní to ale očividně nejde a nepůjde. Asi na ni mají a vyšší náklady jim nevadí, k tomu zaplatí dost i za topení. Něco za něco. Pokud jim ale klimatizace nevadí... Jinak by v té hlavní místnosti pošli horkem... a i v ložnici. Mít ložnicovou část oddělenou vlastní chodbou je dobrý nápad. Záchod a koupelna v jednom mě také vyděsila, jenže to se týká ložnic(e), v chodbě před obývákem je samostatné wc a vedle i malá koupelna. Jinak mi ale stejně přijde divné nacpat do jedné místnosti sprchový kout, vanu, záchod a bidet.

Škoda, že není uvedeno, kolik to stálo. Přijde mi, že zastavěná plocha je velká, dům ale není podsklepen a nemá patro, tak co, když místa na zahradě mají dost. Garáž pro 1 auto se mi zdá malá, i když zároveň na uskladnění dalších věcí je zase prostorná. Za chvíli ale budou mít auta 2 a budou potřebovat další garáž...

Pracovna v obýváku se mi také nezdá, v klidu se tam nic neudělá, asi tam tedy nikdo moc nepracuje.

0/0
20.3.2010 16:47

Grimkin

Re: Moje hodnocení - Mně se tam nelíbí klimatizace,

Mě fascinuje, jak všichni mají při focení naklizeno a pak, když používají krb, tak po baráku musejí tahat popel... a z toho je někdy takový bordel... A televize pod schdy... To se mi také moc nelíbí... Hlavně, že majitelé jsou spokojeni. My tam nebydlíme... A kdo ví, jak si žije každý, kdo tu přispívá... Také by nás ostatní kritizovali...

0/0
20.3.2010 16:49

Ahasuerus

Re: Moje hodnocení - Mně se tam nelíbí klimatizace,

Jo, ta klimatizace se mi taky nelíbí. Snažím se spíše hodnotit to, co znám a s klimatizací v RD zase takové zkušenosti nemám. Každopádně za 10-15 let bude domek vypadat zevnitř jinak - větší děti, každý bude chtít mít svůj kouteček a svůj klid, třeba na učení, čtení atd.

0/0
20.3.2010 17:10

lele

Re: Moje hodnocení - Mně se tam nelíbí klimatizace,

V případě některých nemocí se klimatizace dokonce přímo nedoporučuje ..

0/0
20.3.2010 17:54

Grimkin

Re: Moje hodnocení - Mně se tam nelíbí klimatizace,

Tři pokoje / ložnice jsou vedle sebe, takže každý tam bude mít svůj pokoj a klid. I když..., pokud mají papírové stěny, tak i normálně puštěné radio je vedle slyšet. Všiml jsem si i dvou schodů v kuchyni. Až budou starší, tak jim možná budou vadit. To je člověk rád za bezbariérové bydlení a i malý schod může být nepříjemný... Na fotce ložnice je vidět, nebo se spíš zdá, že mají silné vnitřní zdi, ale z druhé strany jsou podle nákresu vestavěné skříně..., jak to tak vypadá. U ložnice mají i šatnu. A zvenku u vchodu mají dvě kamery? Za energie ale zaplatí dost

Další fotky:

http://www.projectstudio8.cz/project_detail.php?pid=14

0/0
20.3.2010 22:45

honzagm

Re: Moje hodnocení

Nemam zkusenosti, ale podlahove vytapeni je typem velkoplosneho vytapeni, kdy je teplota nekde na 30 C. Oproti tomu klasicke radiatory maji teploty i o desitky stupnu vyssi. Tomu musi nutne odpovidat i vetsi proudeni vzduchu. Podle me se podlahovym vytapenim vzduch viri mene.

0/0
20.3.2010 17:13

Ahasuerus

Re: Moje hodnocení

Jo, to je sice pravda, ale v ČR je hodně firem, které s tím nemají zkušenosti a tak to podle toho také dopadá.

0/0
20.3.2010 18:41

starej pardal

Re: Moje hodnocení

a prach to pozna jak?:-)

0/0
20.3.2010 19:04

panbixby

Tak nevím, ....

Omlouvám se za to kouskování textu, ale ono je to okénko nějaké zrádné. Nejprve mne nechá psát a hlásí, kolik mi toho zbývá, načež když to pošlu, chce zkrátit napsané o 9 (sic!) odstavců - atd. (Česky umím, byly tam dva-tři.)

Prosím tímto p. šéfadmina, zda by laskavě ... Dík.

0/0
20.3.2010 15:59

TKC

Re: Tak nevím, ....

A nebude to náhodou tím, že se snažíte řádkovat jako na psacím stoji, na konci řádku enterem? A program každý takto vytvořený samostatný řádek považuje za odstavec? Tipuju to podle toho, že narozdíl od ostatních příspěvků vypadají ty vaše jako básničky....

0/0
20.3.2010 23:59

panbixby

Tak nevím, ....

Stejně se

nemohu zbavit pocitu, že se zde sešli lidé, kteří prostě

potřebují manifestovat svou "jinakost". Nakonec - proč ne. Pobejt bych

nepřišel.

Ostatně mne nepozvali :-)

0/0
20.3.2010 15:55Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.