Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Desatero pomoci proti osvědčeným trikům a fíglům nesolidních realitek

Prodáváte byt, najednou zavolá neznámý realitní makléř, že má vážného zájemce s penězi v hotovosti. Na prohlídce je kupec nadšen a plácnete si. Druhý den podepisujete s realitkou smlouvu o zprostředkování. Hned poté však kupec ztrácí zájem. Vám zůstane jen nevýhodná exkluzivní smlouva a vztek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Zuzkio

Neseriózní RK

Moje zkušenosti jsou půl na půl. Bohužel ty negativní mají větší sílu. Oprsklé jednání RK, kdy mi "ukradnou" inzerát a propagují ho jako svůj bez mého souhlasu, mne dokážou zvednout ze židle. A to se mi přihodilo s dvěma RK. ;-(

0/0
18.3.2010 21:47

three times banned star

Realitní agenti musí mít licenci a nad sebou kontrolu

Jinak se z té džungle nevyhrabete.

0/0
13.3.2010 4:12

jenda76

Byla by to zbytečná diskuze

Bohužel, je velký problém v tom, že s touto problematikou se příslušná exekutíva nezabývá. Kdyby tuto živnost prováděli kvalifikovaní odborníci a byla by zákonem dána jasná pravidla, kdo a jak smí zajišťovat prodej nemovitostí nemuselo by být tolik problémů a starostí. Ale jelikož není ze strany Asociace realitních kanceláří vyvíjena žádná snaha a zákonodárci mají jiné problémy, je tu džungle jaká tu je. Bohužel...Rv

0/0
12.3.2010 21:15

Maillow

Odborníci na nemovitosti

Přátelé, to o čem tu diskutujeme je článek nebo komerční sdělení? Kolegové makléři pěkně pojmenovali ty nejobyčejnější triky, které z naší práce dělají tu největší sprostotu. Nevím kde informace o těchto praktikách vzali. Možná z vlastní praxe? Každopádně díky takovým článkům, které prostý člověk bere jako svaté a zaručené - ála vždyť to psali na idnes.cz - jsou slova jako realitka, makléř či výhradní zastoupení při koupi či prodeji považovány téměř za vulgarismy. Gró naší práce a zásady, kterými se řídí hrstka tradičních realitních kanceláří, jaksi pominuly. Je voblou každého, komu se v tak zásadní otázce, jakou prodej či koupě nemovitosti je, svěří. Když vidím, jaké smlouvy někteří naši klienti v minulosti podepsali různým Proluxům, Relaxům a podobným pseudozprostředkovatelům, resp. jak tito nemovitosti prezentují a jak za jejich vlastníky vystupují, jsem zpravidla v šoku.

0/0
11.3.2010 21:54

John008

Realitka? díky, ne

RK bych po zkušenostech nesvěřil už ani prodej balené vody. Proklamovaná "jistota" jak jsem byl zlatými řečmi ujišťoán se vždy vypařila v momentě průšvihu na druhé straně. Smlouva je vždy dvoustranná, RK do vztahu nevstupuje, A podejte žalobu a vymáhejte peníze po RK. cha cha cha jistota jak řemen. Ručíme, bez starostí, nejlepší, profíci, apod. kecy si můžou nechat. Exkluzivní sml je už vrchol, stačí že se RK vloží jako prostředník normálně a už nadělá paseky až až. Problém že že většině lidí je žinantní rk obejít a přijde jim to blbý kontaktovat majitele přímo. Mě už po tom co jsem zažil ne. Real makléře může dělat kdokoli vyšlý ze základky a ani nepotřebuje žádné zk. Taková je tedy kvalita a praxe mě v tom utvrdila. Ano výjimky jsou... ale je jich drtivá menšina a není to o zaved značce ale o lidech!! stejná realitka dle čerstvých zkuš a dva různé výsl. A serióznost poznáte až při lámání chleba. Kolik z vás se dostalo do úzkých a rk necouvla? člán. jsou tendenční a je to tu reklama

0/0
10.3.2010 22:02

Šerlok Homeless

Pozor na právní vady při koupi nemovitosti

1. Vyžádejte si do kupní smlouvy prohlášení, že nemovitost je volná (nikdo v ní nebydlí), popřípadě do kterého data bude vyklizena.

2. Zajděte s původním majitelem na obecní úřad - evidenci obyvatel a nechte ho, ať vám tam opatří výpis obyvatel vytu. Už se taky stalo, že kdosi koupil dům nebo byt a pak zjistil, že je tam hlášeno k trvalému pobytu 20 Ukrajinců.

0/0
10.3.2010 21:46

Bounty

Nešiřte bludy!!!

Citace:  " Exkluzivní smlouvu o zprostředkování nemusíte uzavřít ani v případě jistého zájemce. Na vyřízení prodeje stačí neexkluzivní smlouva. Měla by ovšem obsahovat fakt, že realitka už konkrétního zájemce má ......................."

Vážení, nešiřte prosím bludy!!! Ráda bych viděla, jak vypadá neexkluzivní smlouva vašich "rádců" při psaní článku. Pokud je smlouva neexkluzivní, již ze své podstaty neochraňuje kupce!! ani realitní společnost před tím, aby majitel zároveň uzavřel obchod i někde jinde.

Ano, řešením je podpis zprostředkovatelské smlouvy, která se vztahuje pouze na obchod s konkrétním zájemcem a v případě odstoupení tohoto konkrétního kupce je neplatná, ovšem musí se jednat o smlouvu exkluzivní!!!!!!

0/0
10.3.2010 15:26

Šerlok Homeless

Re: Nešiřte bludy!!!

V článku se píše o neexkluzivní smlouvě o ZPROSTŘEDKOVÁNÍ PRODEJE s realitkou. Ne o kupní smlouvě nebo smlouvě o smlouvě budoucí - ty jsou pochopitelně vždy exkluzivní - samozřejmě za smluvní pokutu při odstoupení od smlouvy.

0/0
10.3.2010 21:49

Maillow

Re: Nešiřte bludy!!!

Nějak se mi vytratila druhá smluvní strana. Mám-li kupce, je-li to můj klient a já ho při koupi zastupuji, tak ho zastupuji zpravidla na základě něčeho. Že by smlouvy o zprostředkování koupě? Je to tu samej chytrák a přitom Vám jde jen o provizi. Na svoje klienty prdíte. Potom se člověk nemá za to, že je makléř v zavedené, tradiční kanceláři, div ne stydět.

Zrovna pro jednoho takového klienta hledám byt ke koupi. S kým a s čím musím jednat... oči přecházejí. Nedivím se, že lidé mají vůdči RK předsudky. Bohužel pro nás.

0/0
11.3.2010 22:07

Bounty

Re: Nešiřte bludy!!!

Šerloku, v současné době je smlouva o smlouvě budoucí, kterou již banky nevyžadují cosi nadbytečného a dá se nahradit solidní zprostředkovatelskou smlouvou, kde je taktéž naznačen budoucí způsob prodeje. Tak takovou jsem měla na mysli. Ne cár předtištěného papíru, kde se vyplní jen údaje k bytu a ke klientovi.

Proč podepisovat tři smlouvy (zprostředkovatelka, resp.rezervačka, budoucí kupní a kupní), když stačí jen dvě. Proto už ta první zprostředkovatelská týkající se konkrétního klienta(!) musí být fixní.

0/0
16.3.2010 18:27

DarkSicek

ona by poptavka i byla

ovsem ne za ceny, za ktere se nabizi.

0/0
10.3.2010 14:32

lulinak

Exkluzivní smlouva?

nechapu lidi kteri jaekoliv realitce podepisou exkluzivní smlouvu, proc jako?!? mam nejaky produkt k prodeji, tedy nabizim ho dealerum (realitkam) ze pokud mi prodej zajisti dostanou provizi, mezitim se snazim i ja pres inzeraty atd. Komu se to povede driv ten ma pravo na odmenu, nikoliv ze se blbe upisu u jednoho subjektu a vsechny ostatni moznostzi prodeje mam tim zavrene,osobne bych takovou kravinu nikdy nepodepsal, ani na tyden..... automobilky taky vyrobi auto a je na dealerech ktery z nich jej proda, ne ze si automobilka vybere jen jednoho ostravskeho.....

0/0
10.3.2010 13:27

Ric-pic

Re: Exkluzivní smlouva?

takové kecy v kleci, že? Pokud prodáváte auto, do kolika autobazarů jej dáte? A to má auto cca 10 x menší hodnotu..... Ideální je zřejmě prodávat vždy, všude, přes co nejvíce RK, na co nejvíce serverech a samozřejmě bez podpisu jakékoliv smlouvy. No od vás bych nekoupil ani králikárnu. ;-D

0/0
10.3.2010 18:10

Maillow

Re: Exkluzivní smlouva?

Pán ze zřejmě laik, že? Auto není nemovitost. Buďte ujištěn, že výhradní smlouva je ideální způsob. Všechna "vrátka" RK pokryje za Vás. Obchod máte pod kontrolou. Víte, komu, kdy a za co zaplatíte. Víte jak se s Vaší nemovitostí zachází. Víte, komu máte šlapat na krk, když to nejde. Je to stále stejná písnička. Partnera si musíte důkladně vybrat. Vždyť jde proboha o zásadní věc, kterou řada lidí zažije jednou za život...

0/0
11.3.2010 22:12

lub777

"Nenechte nikoho inzerovat bez souhlasu"

Zaujímal by ma. ako by som dokázal, že konkrétny človek po podpísaným prehlásením urobil konkrétne fotky ktoré sa vyskytli na internete.

0/0
10.3.2010 13:23

Šerlok Homeless

Re: "Nenechte nikoho inzerovat bez souhlasu"

Asi bych spíš žaloval tu realitku, která je vyvěsila. Nikdo nesmí bez mého souhlasu zveřejňovat fotky interiéru mého obydlí (ochrana soukromí) nrebo předstírat, že mne zastupuje v nějaké obchodní v¨ěci když to není pravda. Mimoto pokud dům prodám, tak taková realitka se včas nedozví, že už je prodaný, následkem čehož je nový majitel ještě dlouho poté obtěžován žádostmi o prohlídku.

0/0
10.3.2010 21:54

gumidos

Smutné je

že průměrně inteligentní člověk se zdravým rozumem a přístupem k internetu si sám a téměř zadarmo udělá asi 98% práce kterékoliv realitní kanceláře. Opačná tvrzení některých RK na tom nic nemění.

0/0
10.3.2010 13:09

individual

Re: Smutné je

Přesně tak. A ta dvě procenta, na která sám nestačí, zajistí najatý právník. Vše celkem za 1/20 běžné provize RK.

0/0
10.3.2010 13:15

Ardan

Re: Smutné je

Taky si myslím, že práci realitky lze zastat. A až na konci člověk potřebuje právníka na smlouvu.

0/0
10.3.2010 13:56

Ric-pic

Re: Smutné je

právníka na min. 2 smlouvy, notáře na podpisy, advokáta (popř. notáře) na úschovu peněz, odhadce, finančního poradce na zajištění hypotéky, přepisy na katastru a na energie atd. atd. Ale někdo rád ušetří čas, a někdo si holt i boty ušije raději sám doma, vždyť ušetří.....

0/0
10.3.2010 18:13

moorhuhn1

Re: Smutné je

Kdežto s realitkou si toho právníka na ty dvě smlouvy bude muset najít taky, vzhledem k tomu, co realitky produkují za paskvil smlouvy, minimálně je třeba je zkontrolovat. K notáři bude muset při podpisech stejně, toho realitka nenahrazuje. Notářskou úschovu jakbysmet, prachy jen tak realitce dá jen šílenec, realitka NENÍ notářská úschova, i když se tváří, jak jí děsně nahrazuje. Odhadce přijde na smluvený termín, to je drobnost, hypotékář taky, přepis na katastru je jen podání do podatelny. Suma sumárum jestli dva dny čistého času? Ani to ne. Za nějakých 100 tis provize realitce fakt príma kšeft.

0/0
10.3.2010 18:32

HammerLang

Re: Smutné je

A vám to skutečně za těch 5-10% (!!!) prodejní ceny stojí?

0/0
10.3.2010 21:20

AdaZBrna

Re: Smutné je

Přirovnání s botama poněkud kulhá, prodej bez realitky totiž může být mnohem jednodušší a efektivnější.

Na co potřebujete např. finančního poradce? Já teda umím zajít do banky sama.

0/0
11.3.2010 19:30

Maillow

Re: Smutné je

Máte-li čas a zázemí, máte pravdu. Máte-li v rodině holiče, také se můžete nechat ostříhat zadarmo. Realitní kancelář poskytuje službu. Ta kvalitní, ta méně. Ale stále službu, kterou můžete ale nemusíte využít.

0/0
11.3.2010 22:16

YnK

Re: Smutné je

5 - 10% kde žijete? 3 - 5%, nebo vás někdo pškně napálil :)

0/0
13.3.2010 0:45

Deleter

Re: Smutné je

To je pořád 60-100 tisíc při bytu za 2mega, kde celkové náklady na advokáta (smlouvy, úschova, daně) a odhad jsou 10tisíc a tři dny dovolené na vyřízení. Ovšem sehnat kupce je věc druhá.

0/0
15.3.2010 11:15

jtach

Ono je to dost o te komedii kolem

Hlavne se netvarte, ze potrebujete rychle penize. Tvarte se, ze to zase ani tak mc prodat nechcete, ale kdyby nahodou nekdo chtel moc preplatit, tak proc ne. Dobra taktika je jit na jednani s tim, ze "za tyhle penize to radeji necham spadnout a ziskam alespon pekny pozemek"

0/0
10.3.2010 13:06

Cofola

Re: Ono je to dost o te komedii kolem

Aby to tak nakonec nedopadlo. Ono se těžko dělají takové ofuky v situaci, kdy je několikanásobná nabídka nad poptávkou.

0/0
10.3.2010 13:50

siskol

Objektivně musím říct, že jsem byl s realitkami spokojený

Nebudu jmenovat, aby to nebylo bráno, jako reklama. Prodával jsem přes jednu menší realitku byt a přesně dodrželi, co jsme si na začátku nasmlouvali. Provizi si brali od kupujícího. Mezitím jsem si vyhlédl nové bydlení u velké moravské realitky a nákup proběhl rovněž bez problému. Nelíbilo se mi jen, že jsme provizi platili obě strany, jak já(což jsem ale ve smlouvě uvedeno měl), tak platili i prodávající. Jinak bylo vše ok.R^

0/0
10.3.2010 13:06

jellyfish

Re: Objektivně musím říct, že jsem byl s realitkami spokojený

realitky jsou super, kdybych mohl, tak bych jim nechal celý majetek, jen ať se trochu pomějou, když tolik dřou. ;-DR^

0/0
10.3.2010 13:13

YnK

Re: Objektivně musím říct, že jsem byl s realitkami spokojený

takže Vás trošku oškubli ale jinak pohoda :) ....je uplně jedno jak to nazvete ale provizi vždy platí ten kdo kupuje, (od koho jdou peníze?) jde jen o úhel pohledu. zamyslete se. A ohledně zprostředkování a provize z obou stran je to nemorální  § 647 obch.zák.

0/0
13.3.2010 0:51

IfčaX

Re: Objektivně musím říct, že jsem byl s realitkami spokojený

V realitách platí provizi ten kdo kupuje. Všude jinde je to naopak - provizi platí ten, kdo peníze dostal. Přiznám se, že tu logiku v realitách nechápu. Zvlášť, pokud je provize stanovena procentem z ceny. Jako kupující mám přece zájem koupit co nejlevněji - a přitom naopak čím dráž koupím, tím větší odměnu za zprostředkování zaplatím...

0/0
13.3.2010 12:01

sochus

Mám i dobré zkušenosti

Před asi 5 lety jsem přišel do realitky, že bych chtěl nějaký domek a do druhé realitky, že bych chtěl prodat byt. O 6 dnů později jsem měl byt prodaný a dům koupený, vše bez problémů. Ono je to jako všude, třeba i v politice - taky tam jsou i slušní lidé a ne jen grázlové. Člověk musí mít trochu štěstí a kápne na ty slušné.

0/0
10.3.2010 13:02

AdaZBrna

Re: Mám i dobré zkušenosti

prosím poraďte dobrou realitku v Brně, děkuji

0/0
11.3.2010 19:32

hanakrna

Pokud to jde, vyhněte se

Mám docela čerstvou zkušenost s prodejem bytu a nákupem druhého. Při obou transakcích jsem přišla do styku s 2 prý "solidními" realitkami - Maxima Reality a Remax - a nestačila jsem zírat, jak takový dnešní byznys v pojetí makléřů vypadá - nekorektnost, neserióznost, bez uzardění Vás ženou do podmínek, které jsou jediné výhodné pro ně (zajištění tučné provize a poplatků z úschovy peněz v jejich kanceláři). Člověk kouká, co je dnes (i při mizerném právní korektnosti v ostatních oblastech) při jejich činnosti běžné a možné. Důvěřivý člověk, který by dal na jejich tvrzení a rady, by při skutečném problému zaplakal. Už nikdy více...

0/0
10.3.2010 12:55

hanakrna

Re: Pokud to jde, vyhněte se

Ač se nejednalo o zrovna jednoduché transakce, nakonec jsem celou

akci (vč. notářské úschovy) zvládla sama a poměrně hladce. Většinu nervů

a nepříjemností nakonec  spolkla komunikace se zmíněnými

realitkami a s právníkem napravovat chyby, do kterých jsem se díky

jejich "operování" málem dostala ..

0/0
10.3.2010 12:58

hanakrna

Re: Pokud to jde, vyhněte se

Nebojte se - zejména u jednoduchých operací - se obejít bez realitek.

I pokud si na to netroufáte sami, i průměrný a draze zaplacený právník

Vás vyjde mnohem levněji - a fakticky Vám ošetří případná rizika - než

vyhazovat peníze takovýmto šizuňkům, co Vám věci jen zkomplikují!

0/0
10.3.2010 12:59

YnK

Re: Pokud to jde, vyhněte se

Většinou je chyba v daném poradcovi který se o zakázku stará - osobně. Obě kanceláře mají prostě tolik lidí, že lehce narazíte na vadné kusy. To je nevýhoda továrních realitek, neuhlídají jakost produktu. U kanceláře nezáleží na její velikosti, ale na její schopnosti - lidech, servisu a know how.

0/0
10.3.2010 13:03

YnK

Obecně platí uplně všude že,

jsou kanceláře dobrá a špatné, jsou makléři dobří a špatní, stejné odvětví jsou u nás autoservisy (pro srovnání) také je jich tolik a množství dobrých a množství špatných, jako servisních techniků vnich pracujících.

0/0
10.3.2010 12:51

Jordan717

Re: Obecně platí uplně všude že,

a konkrétně platí, že realitní trh výrazně zpomalil a zmenšil se, ale realitek neubylo. Na menší koláč je více hladových krků a co nezasytí ten koláč, musí se získat podvodem.

0/0
10.3.2010 13:03

sochus

Taky jsem se setkal s legrační fintou

Realitka nabízela byt s nájmem předplaceným na 12 let, jen jaksi zepoměla říct, že ten nájem byl sice zaplacen na 12 let dopředu, ale před 11,5 roky, takže za půl roku už ho bude majitel chtít v plné výši. :-)

0/0
10.3.2010 12:50

New65c02

Nastrčený rádoby-zájemce....

Mě to docela baví sledovat, co relitka předvádí. Někdy se totiž jedná o docela zajímavé až bizarní divadelní představení, které zoufalá realitka ve snaze ulovit nějakého křena předvádí.... Párkrát jsem se u toho i upřímně pobavil.;-D:-P

0/0
10.3.2010 12:27

New65c02

Dle mého názoru si někdy RK provizi zaslouží.

Hledal jsem stavební pozemek, který jsem našel přes RK. RK sice měla s majiteli exkluzivitu, ale tak špatně sepsanou, že by nebyl problém ji obejít. Já to ale přesto neudělal, protože 1. RK mě na dotyčný pozemek navedla. Bez ní bych ho sám nenašel. 2. Sami aktivně mě upozornili na slabá místa a možné problémy související s pozemkem. 3. Makléřkou, která se mnou jednala, byla moc hezká slečna. - suma sumárum jsem usoudil, že RK nebudu dělat problémy a celou provizi jim rád a hladce vyplatím.:-P

0/0
10.3.2010 12:23

black_gamespot

Re: Dle mého názoru si někdy RK provizi zaslouží.

Jak jsem uz psal niz, pri vysi provizi je ve vetsine pripadu vyhodnejsi i bezpecnejsi zaplatit si vlastniho cloveka (lidi). Kdyz si muzes dovolit tucne preplacet za horsi sluzbu tak ti gratuluju, my ostatni s omezenym rozpoctem si takovy luxus dovolit nemuzeme.

0/0
10.3.2010 12:28

New65c02

Re: Dle mého názoru si někdy RK provizi zaslouží.

Omezené prostředky mám pochopitelně taky, jako kdokoliv jiný. Mě to prostě jen tak nějak nepřipadalo správné, obcházet realitku, která mě na hledaný pozemek upozornila a bez které bych se o tom pozemku nedozvěděl. Takové jednání by mě osobně připadalo jako svinstvo a protože by mě silně vadilo, kdyby se někdo takového jednání dopustil vůči mě, tak sám nemíním takové jednání praktikovat vůči ostatním. Ale nikomu neberu jeho názor, každý jsme pochopitelně na světě pouze sami za sebe, takže je to jen naší záležitostí co bereme za akceptovatelné a co už ne....

0/0
10.3.2010 12:50

jtach

Re: Dle mého názoru si někdy RK provizi zaslouží.

No jestli byla ta maklerka tak pekna slecna, tak si jiste nejakou tu korunu zaslouzi. Jen nevim, kde se v tom kseftu ztratil ten realitni aspekt.

0/0
10.3.2010 13:12

Mablung

Re: Dle mého názoru si někdy RK provizi zaslouží.

To nebylo o pěkné slečně či realitní aspektu, bylo to jednoduše o morálce a důvěře.

0/0
10.3.2010 13:20

jtach

Re: Dle mého názoru si někdy RK provizi zaslouží.

Chapu, ze chlapi duveruji peknym slecnam. Je to dano tim, ze se jim odkrvi mozek. Ale kde je v tom ta moralka ?

0/0
10.3.2010 13:26

Willy321

Re: Dle mého názoru si někdy RK provizi zaslouží.

Morální byl přístup té realitní slečny, že si tu provizi vzala. Vysoce nemorální by bylo ji odmítnout!

0/0
10.3.2010 13:44

andilek10

Pracuji v RK

moje známá si sama prodala dům. Měla stejné řeči jako vy : realitce peníze nedám. dokonce jí zavedené RK dovedla klienta a ten to koupil. Ona jim nedala provizi. Něco si na domě nepohlídala a kupující jí přečural. Nyní s ní řeším exekuci, kterou mají kvůli kupujícímu. Kupující si narozdíl od ní připravil vše. Dělám to pro ní zdarma. Stojí to mnohem víc peněz a času.

0/0
10.3.2010 8:27Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.