Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Nizozemec postavil dům, který dává elektřinu. Do osmi let se zaplatí

Je to první dům, který se může vysmát všem energetickým společnostem. Umí vyrobit elektřinu, která uživí spotřebiče od pračky po elektrický zubní kartáček a nakrmí i elektrické auto.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

smějící se bestie

***

A dává tu elektřinu rychle ? Protože ten kdo rychle dává - dvakrát dává !

0/0
18.12.2009 9:46

General Custer

A ted

tu o Cervene karkulce.

0/0
15.12.2009 20:03

Pavel_D

Re: A ted

Custere, to ti nestačilo, že ti červení už jednou dali nášup u Little Big Hornu a chtěl bys to slíznout ještě od Červené karkulky?

0/0
15.12.2009 21:49

Stíhací bombardér Karel 6

žádná novinka

dům, který dává elektřinu mají i ve Strašicích. ;-D

0/0
15.12.2009 7:52

petacx

Johannes Out - InnoConstruct

Johannes Out - InnoConstruct - to je jeho company

dobra green reklama  -  zel to nekdo musi ze spinavych hnusnych zdroju dotovat (nebylo by efektivnejsi ty penize rovnou palit v tepelne elektrarne?  8-o ;-€ 8-o

www.no-solar.blogspot.com/2009/12/johannes-out-innoconstruct.html

0/0
15.12.2009 1:29

65c02

Kdosi tady zmínil tepelná čerpadla....

Docela zajímavý článek na téma "tepelná čerpadla země/voda (příp. vzduch)" je tady:

http://www.geolog.cz/odborne_clanky/clanek_TC_ne_kamna.htm

:-)

0/0
14.12.2009 22:50

65c02

Re: Kdosi tady zmínil tepelná čerpadla....

Taky tento článek je velmi zajímavý:

http://www.geolog.cz/odborne_clanky/Cizek%20TC%20a%20voda.htm

Je sice dost odborný, ale domnívám se, že jeho přečtení pro žádného zájemce o tč nebude znamenat ztrátu času.:-P

0/0
14.12.2009 22:53

Hrustic

Re: Kdosi tady zmínil tepelná čerpadla....

Tak na tohle vazne nemam naladu - zadny cteni na dobrou noc :-)

0/0
14.12.2009 23:06

Pavel_D

Re: Kdosi tady zmínil tepelná čerpadla....

Zajímavé články. Přídavný bivalentní zdroj (elektropatrona) se zapíná např. u TČ vzduch - voda, pokud okolní teplota klesne pod -15 až -20°C, kdy už TČ není schopno dodat plný výkon (záleží to na použitém médiu, kompresoru atd.), v článku to není uvedeno přesně. Letos se objevil nový typ (tuším, z Dánska či Norska), který pracuje i při -20°C.  Nevýhodou TČ vzduch - voda je nižší účinnost, ale výhodou malé rozměry a snadná instalace. V článku zmíněná TČ země - voda nebo voda - voda mají větší účinnost, ale jsou dražší a je třeba instalovat buď dlouhé potrubí do země či vodního toku (cca 300m pro výkon kolem 8-10 kW, podle podmínek), nebo využívat hlubinné vrty (v hloubce cca 1,5km - Annenský důl - je teplota cca 40°C). Zde je nebezpečí ohrožení pramenů a studní. Nejčastěji se používá systém potrubí zakopaný v malé hloubce (desítky cm) v zahradě, louce a pod. Někteří uživatelé uvádějí, že po zimě zůstává tato plocha dlouho promrzlá, než opět naakumuluje energii z ovzduší a slunce.

0/0
15.12.2009 14:20

Mik8

reklama

Zní to dobře, ale zřejmě to bude náležitě reklamně přibarveno - o firmě se teď bude všude zdarma psát.

0/0
14.12.2009 21:39

ChorcheCh

Ideální je mít fotovoltaiku

Proud z ní posílat do sítě a od souseda si natáhnout prodlužku :-)

0/0
14.12.2009 17:22

Pavel_D

Re: Ideální je mít fotovoltaiku

Je vidět, že jste ryzí Čech.

0/0
14.12.2009 18:36

ChorcheCh

co je mu to platné, když bydlí v Holandsku,

0/0
14.12.2009 17:15

Rubik1

Re: co je mu to platné, když bydlí v Holandsku,

R^  Koukám, že tahle trefná připomínka lidem uniká.

0/0
16.12.2009 3:39

Pavel_D

Nestačím se divit,

kolik malých čecháčků tomu rozumí lépe, než  ti zabedněnci v celé Evropě. Jeden psycholog na iDNES napsal, jak je to s průměrným IQ našinců. Soudě dle většiny komentářů pod článkem, jim ještě hodně fandil. Energeticky nezávislý dům postavili v Německu už asi před 30ti lety. Energie se akumulovala elektrolýzou vody na vodík a kyslík. Dnes je tato technologie mnohem víc propracovaná, zejména pro pohon vozidel. Vážení, než ze sebe budete dělat v médiích hlupáky, něco si o tom přečtěte. Prodej elektřiny z fotovoltaických panelů je výhodný proto, neboť přes den je větší spotřeba (továrny), v noci je naopak energie přebytek (proto jsou např. sazby za akumulační ohřev nižší). Takže to odpovídá tržní ekonomice - čeho je málo, to je dražší, čeho je více, levnější. Návratnost: 8 let je reálných. My topíme asi jeden a půl roku tepelným čerpadlem, roční úspora za elektřinu je asi 20000,- takže návratnost bude spíš 10 - 12 let, TČ vzduch - voda má nejmenší účinnost, nic jiného by se k nám nevešlo.

0/0
14.12.2009 17:09

ChorcheCh

Re: Nestačím se divit,

Blbost, prodej elektřiny s fotovoltaiky je díky zeleným dotacím. Každý odběratel  proudu za to připlácí - stačí se občas kouknout na faktury. Jo a ten výkup je nařízen státem.

0/0
14.12.2009 17:17

Pavel_D

Re: Nestačím se divit,

Jistě, finanční rozdíl mezi levnou energií (při přebytku) a dražší (při nedostatku) se někde vzít musí. Mrkněte do sazebníku ČEZu na rozdíl mezi cenou ve vysokém tarifu a nízkém. Nízký tarif (tzv. noční proud) je několikrát levnější, a proto se používá k topení. Mírná dotace pro výkup z alternativních zdrojů tam je, protože je potřeba zájemce o ně podporovat. Proč si myslíte, že je u nás elektřina drahá? Protože musíme zaplatit Temelín (asi nejdražší zdroj energie na světě). Tepelné elektrárny jednou skončí, a kromě toho je výhodnější mít zdroje v rozvodné síti distribuované (je to spolehlivější a méně náročné na přenosovou soustavu).

0/0
14.12.2009 18:04

Lucius_Malfoy

Re: Nestačím se divit,

Tak zelený bonus ve výši 12,89 Kč/kWh je u vás "mírná" dotace? To je 1200% ceny energie JETE.

0/0
14.12.2009 18:49

Lucius_Malfoy

Re: Nestačím se divit,

Povězte mi, prosím, jak budete v distrubuované síti řídit současně napětí a frekvenci? Nemusíte konkrétně, stačí obecný princip... A budu na vás hodný, vyberu váím nějaké slušné město, které nemá těžký průmysl ani tramvaje - třeba Hradec Králové. Náběh záskokového napájení obou nemocnic trvá 150 sekund.

0/0
14.12.2009 18:53

Pavel_D

Re: Nestačím se divit,

Milý Malfoyi, už v Harry P. jste se ukázal jako namyšlený a neschopný kouzelník. Tak i tady. Zeptejte se, jak se to dělá v naší rozvodné síti, do které je připojena řada elektráren, i vodní elektrárna mého bratrance. Náběh záskokového napájení je něco jiného - zpravidla jde o dieselův motor a generátor. Ten se musí nastartovat, pomalu roztočit, a ustálit na požadovaném napětí, výkonu a frekvenci.

V distribuované síti se před připojením nového zdroje musí nastavit napětí a fáze, pak se musí hlídat účinník (cos fí) tak, aby jalová složka byla nejmenší, a činná složka odpovídala předávanému výkonu. Na to je příslušná elektronika. U fotovoltaiky je to jednodušší, používá se tu měnič ze ss na st, ten je elektronický a dá se libovolně a rychle řídit.

Jinak viz též problém paralelního chodu mnoha nízkofrekvenčních zesilovačů, pracujících do společného rozvodu, viz též synchronizace (že to funguje v TV?) např. pomocí fázového závěsu.

Lucie, že jste chodil v Bradavicích místo fyziky za školu?

0/0
15.12.2009 12:15

Lucius_Malfoy

Re: Nestačím se divit,

Boha jeho, vy o tématu nevíte ale zhola nic... Tady vůbec nejde o připojování nového zdroje, ale o současnou regulaci napětí a frekvence v soustavě při skocích zátěže. Dobře, tak na příkladu. Jste provozovatelem  absolutně regulovatelného zdroje 1 MW, provozovaného na 95% nominálního výkonu. V soustavě, k níž jste připojen na napětí 10 kV se skokem zvýšilo napětí o 5% a pomalu roste frekvence s delta f 0.01 Hz/s. Co podniknete? 

0/0
15.12.2009 17:13

Pavel_D

Re: Nestačím se divit,

Absolutně regulovatelný zdroj předpokládá, že má automatické omezení dodávaného proudu a na zvýšení napětí v síti reaguje tak, že též zvýší napětí - to se pozná ze směru proudu (jak jsem už psal, sledováním činné a jalové složky). Odchylka účinníku dorovnává změny frekvence. U stařičkých elektráren se to dokonce dělalo ručně, nějakou navštivte. Stejně funguje paralelní chod nf zesilovačů (kdysi jsme dělali ozvučení Strahova, bylo tam několik set zesilovačů po 100W, pracujících do jediného rozvodu. Každý měl obvod pro detekci směru proudu a fázové odchylky, a podle toho přidával nebo ubíral výkon, a to v akustickém pásmu). Jestli to jsou desítky voltů nebo kilovoltů, je v principu jedno. V příkladě, který uvádíte, nemusím podniknout nic. To obstará řídící elektronika. Za minulého režimu naše síť nedokázala udržet 50Hz, a proto Rakousko, které od nás elektřinu kupovalo, muselo postavit měnírnu, která naši rozkolísanou síť (co do napětí a frekvence) převáděla na normální.

0/0
15.12.2009 21:27

Pavel_D

Re: Nestačím se divit,

U distribuovaných sítí v civilizovaných státech se zejména předpokládá stabilita frekvence. Už víte, jak funguje fázový závěs? (Náš informační systém pro ČD musí mít jednotný čas, tzn. hodinová frekvence všech připojených PC musí být stejná. Jak to děláme? - programovým digitálním fázovým závěsem). Distribuovaná síť je všude. Konkrétní zapojení řídící elektroniky najdete v knížce Energie ze slunce a  v další literatuře. Historické systémy s rotačními měniči, magnetickými zesilovači atd. najdete ve starých skriptech FEL silnoproud. Také v literatuře pro automatizaci - problematika regulátorů, kriteria stability, odezvy na skokovou změnu atd. Při vysokých přenášených výkonech a dlouhém vedení jsou odezvy na skokové změny kritické. Obávám se, že Vám to stejně vysvětlit nepůjde, sešity ze cvičení na silnoproudých zařízeních už nemám, jinak bych Vám je rád půjčil.

0/0
15.12.2009 21:48

Lucius_Malfoy

Re: Nestačím se divit,

No výborně, konečně jsme se dopracovali klíčového momentu - v civilizovaných státech se zejména předpokládá stabilita frekvence. A kdo (tedy lépe řečeno co) se tedy o stabilitu frekvence při změnách zátěže stará? Já vám povím, kde děláte základní chybu - vy toho moc nevíte o velké energetice a na soustavu koukáte z pohledu elektronikova, navíc nahlíženého prizmatem provozovatele lokálního zdroje. Z toho pak vyplývá vaše odpověď na předchozí otázku - namísto snižování výkonu vašeho zdroje nabízíte pouze dotažení napětí a kompenzaci jaloviny. Víte, svého času (je to už, pravda, nějakých dvacet let) jsem se v ORGREZU regulacemi velkých soustav zabýval docela intenzivně...

0/0
16.12.2009 7:34

Pavel_D

Re: Nestačím se divit,

Nemluvil jsem o omezení proudu? Tzn. snížení výkonu? Máte jinak pravdu, já se na to díval z hlediska drobného dodavatele - vždyť o to v článku šlo. No a před dvaceti lety a ještě dříve stála naše síť za všechny drobné, viz ta měnírna pro Rakousko. Já  koncem 70tých let dělal něco pro Pražské rozvodné závody (archivaci naměřených hodnot - pomocí běžného mgf Sonet - nic lepšího neměli, nějaké další pomůcky na měření a úpravu zapisovačů, návrh pro bezpečné měření v klecích s vn, technická zaostalost tohoto podniku byla k pláči - oni za to ale nemohli). Jinak znova uvádím problematiku paralelního chodu nf zesilovačů. Princip je stejný, musí se udržovat stejná frekvence, stejná fáze, nesmí se překročit povolená zátěž (výkon jednoho), a musí to pracovat do spotřebičů (repráky), které mají frekvenčně závislou impedanci (na určitých frekvencích velkou imaginární složku a i téměř záporný odpor, musí se to kompenzovat).  Na rozdíl od silnoproudu je to jen jinak technicky provedené.

0/0
16.12.2009 9:58

Milhauser

Re: Nestačím se divit,

R^ ten konec s tou sítí v minulém režimu je k pousmání ;-D

0/0
17.12.2009 9:00

m.m.m.m.

Re: Nestačím se divit,

Mírná dotace???

.

Co tady obhajuješ? Jaká mírná dotace? Od ledna klesne výkupní cena za kWh z fotovoltaiky na 12,25 Kč!!!

.

To je tedy mírná dotace, když se 1 kWh prodává za 5,20 Kč včetně DPH a všech distribučních služeb.

0/0
14.12.2009 18:53

Xi Xao

Re: Nestačím se divit,

To je ovšem cena pro nově postavené fot.elektr. U starých se cena zvyšuje od 2-5% viz ERÚ

0/0
14.12.2009 20:09

Xi Xao

Re: Nestačím se divit,

Na cenovém rozhodnutí ERÚ č 5/2009 si prostudujte tu "mírnou" dotaci. Jen pro vaší informaci za elektriku z fotovoltaiky dostanu 4x tolik co z MVE.

0/0
14.12.2009 20:08

vaclav13

Re: Nestačím se divit,

Úúúvaf, tak na tyhle kraviny už je škoda klávesnice při reakci. Už jen ten kec o Temelínu Vás demaskuje naprosto dokonale.

0/0
14.12.2009 21:44

Pavel_D

Re: Nestačím se divit,

Václave, že vy jste ten Temelín stavěl? Prozraďte, kolik to doopravdy stálo? A proč to má tolik závad? Proč to má snad největší hřídel na světě pro největší generátor, a proč je to lepší než mít dva menší generátory, atd. Nejmenujete se ve skutečnosti Daniela Drábová?

Pozn.: vůbec nejsem odpůrce jaderných elektráren, ale vím o lepšíchn, než jsou ty naše bratrského původu a spřátelené ráže.

0/0
15.12.2009 12:50

BrumlajiciCmelak

Re: Nestačím se divit,

Chlape, vy jste vymazanej jak plech na buchty. Celkové investiční náklady na Temelín představovaly cca 50 000Kč/kW, což je cena poněkud nižší než se dnes platí za kWp (a to p je tam sakra důležitý - tzn číslo je  10x vyšší, než je elektrárna schopna vyrobit) u solárních elektráren. Elektrárnu financoval ČEZ z úvěru! A JETE vyrábí elektřinu stále, ne jako solár kdy se mu zachce. A plácat dohromady výkup fotovoltaniky a cenu špičkové elektřiny může jenom imbecil, bez elementárního pochopení principů jak trhu, tak fungování sítě. A i kdyby jste ovládal veškeré ty vzorečky se kterými si tu honíte brko, stále by to nevyvracelo že tezi jen naučená opice bez logického myšlení!  (což musí každého čtoucího vaše bláboly napadnout)

0/0
16.12.2009 6:55

Pavel_D

Re: Nestačím se divit,

Jedna dáma neví, co se stane, až vypadne počítač, který to všechno řídí. Nestane se nic. Jednak složitější systémy bývají zálohované, takže při poruše jednoho počítače se řízení přepne automaticky na druhý, jednak v dané zemi funguje servis trochu jinak, než u nás (i když naše firma např. instaluje nový PC se softwarem během během dne). A hlavně - asi v tom nebude počítač ze sekáče nebo běžné PC na hry nebo "do kuchyně".  Dále se někdo ptá, co s tím šrotem, až to doslouží. Já se ptám: když vám doslouží auto, pračka, mrazák, lednička, televize, hifi věž, sporák, kotel ÚT, boiler, vana, vrata u garáže, plastový bazén na zahrádce, motorová sekačka .... atd., co s tím šrotem uděláte?

0/0
14.12.2009 17:33

kontrola_nemocnych

Re: Nestačím se divit,

vase firma? to jako ta jak tam luxujes za 15000 hrubyho ty pocitace a reinstalujes windowsy?

0/0
14.12.2009 18:01

Pavel_D

Re: Nestačím se divit,

Houbeles, děláme státní zakázky na Linuxu, systém nám běží už 17 let. Nejsem vetešník, kontrolore.

0/0
14.12.2009 18:08

geroc

Re: Nestačím se divit,

Plácáš voloviny. Je vidět, že ty jseš z těch ajťáků (pokud vůbec)  pro které končí silový rozvod v zásuvce s mottem . Elektřina přece je v zásuvce".  Máš tady hromady příspěvků, jedna perla větší než druhá. Já už žádný protiargument přidávat nebudu, protože  jen bych se opakoval  po předchozích příspěvatelích.  

0/0
14.12.2009 19:26

Pavel_D

Re: Nestačím se divit,

Geroci, žádnou zásuvku nemám. Zato akvárko s rejnokem elektrickým, ebonitovou tyč s liščím ocasem a veverku v kleci, která mi roztáčí dynamko z kola. Ajťák věru nejsem, stačí mi kuličkové počítadlo. A pro tebe malý úkol: popiš nám princip rekuperačního větrání a rozdíly mezi domácím elektrickýcm rozvodem TN-S a TN-C. Vysvětli, co je to fáze a frekvence, co je to činný a jalový výkon, nakresli základní schéma měniče ss na st, vysvětli rozdíl mezi derivačním a sériovým motorem, rozdíl mezi alternátorem a dynamem, vysvětli, co je dynamo s vlastním buzením, princip přesytky, princip třífázové sítě, rozdíl mezi Francisovou a Kaplanovou turbínou, něco o akumulátorech (rozdíl mezi NiFe, AgZn a olověným, nové typy akumulátorů, příklady akumulátorů s tuhým elektrolytem) a jejich účinností, princip regulátoru nabíjení v automobilu - s relátkem a tranzistorový, a dtto s alternátorem, i schémátko by bodlo). A něco navíc, ať je to za jedna. Např. Ohmův zákon v diferenciálním tvaru...

0/0
15.12.2009 13:12

Lucius_Malfoy

Re: Nestačím se divit,

Víc neumíte? Tak to byste do energertiky opravdu radši neměl fušovat....

0/0
15.12.2009 17:15

Pavel_D

Re: Nestačím se divit,

Tak nám to vysvětlete Vy. Schémata a obrázky pošlete na ulozto.cz . Třeba sem hoďte výpočet otáček sériového a derivačního elktromotoru - to je učivo z průmyslovky. Ať vidíme, co umíte Vy. Zatím jen hloupě rejete. A vůbec, poučte nás. Nebo co takhle měnič s přesytkou? Hoďte ho sem! Stačí odkaz na literaturu, kapitolu, stránku a pod. Nebo aspoň obyčejňoučký regulátor výstupního napětí dynama, připojeného ke spalovacímu motoru s nestabilními otáčkami. Nebo si vymyslete nějaký příklad sám a předveďte svůj um! Nebo nám slovně popište princip Wagnerova kladívka, prosím!

0/0
15.12.2009 22:02

Lucius_Malfoy

Re: Nestačím se divit,

Ach jo, zase středoškolská fyzika. Ale dobře, moje diplomová práce z elektrotechniky (ta inženýrská, mám ještě jednu vš a není to Plzeń) se týkala asynchronizovaného synchronního měniče frekvence a jeho využití pro přenos výkonu přes rozhraní nesynchronně běžících soustav. Dělal jsem to u (tehdy)docenta Zelenochata na MEI. Ale pokud si fakt chcete zjistit, jak funguje přerušovač, tak si rozeberte nějaký starý vibrační měnič nebo si ten elektromagnet, který sám sobě přerušuje proud postavte na prkýnku, planžetu udělejte s fosforbronzu. osobně si ale myslím, že od dob vynalezení 555 ztratila konstrukce multivibrátorů notnou část svého půvabu, tedy, pokud přítelkyni nerozčesáváte vlásky violetwandem.

0/0
16.12.2009 7:49

Pavel_D

Re: Nestačím se divit,

Já tu tlačil na jiného "odborníka". Většina komentářů je tu od lidí, kteří tak akorát dovedou zapnout světlo. A jen nenávistně komentují pokus člověka, který se o něco snaží. Mně se také smáli, když jsem se snažil postavit počítač z běžných LSI IO. A povedlo se, fungoval, předváděl jsem ho ve škole (1975). Udělal jsem na něm program, využívající Laplaceovy transformace, na generování signálů pro syntézu lidské řeči. A od toho byl jen krok k prvnímu syntetizéru řeči pro velín pražského metra (vešel se do krabičky formátu A4, s CPU Z80) a převáděl psaný text (po lince z počítače) na poměrně srozumitelné hlášky pro obsluhu. A pak patent na syntetizér pro hlášení v elektrických lokomotivách (vyráběno v ZPA asi v r. 1983). Tak aspoň vidíte, co jsem to za blbce.

0/0
16.12.2009 10:23

Pavel_D

Re: Nestačím se divit,

Za Wagnerovo kladívko máte 4. Vy znáte fosforbronz, který je magnetický? Kde je nějaká rovnice, popisující tento elektromechanický systém - jak jej navrhnete, aby kmital na požadované frekvenci? Už jste někdy rozebral elektrický zvonek na ss i st proud? Nebo automobilovou houkačku? 555 tam není, není to příliš stabilní obvod, jeho CMOS varianta byla použitelná.

Podobný, jako Vámi uváděný měnič frekvence je popsán v nějakých skriptech - je založen na soustavě tyristorů nebo triaků, které jsou řízeny tak, že ze vstupního třífázového průběhu vytínají z vybrané fáze impuls o požadované šířce a přes spínací prvek jej připojují k výstupu. Takhle lze převádět v podstatě libovolnou soustavu na libovolnou jinou. Řídicí obvod je složitý, a musí se odfiltrovat nežádoucí harmonické složky (pronikající na vstup i výstup). Na podobném principu pracuje v našem podniku asi před 40ti lety vyvinutý a patentovaný předregulátor napájení zesilovačů.

0/0
17.12.2009 10:11

vaclav13

Re: Nestačím se divit,

Ano klidně se divte a nebo se ani nestačte divit. Oni ti malý čecháčci mají v tomto zhusta pravdu. On i člověk vládnoucí technickým vzděláním na úrovni strojní nebo elektro průmyslovky vidí, že ten chytrý pan podnikatel by byl bez výhodného - ovšem pouze pro něj - obchodu s rozvodnou sítí nahraný. Akumulátorovna a nebo záskokové zdroje by mu spolu s nezbytnou elektronikou zesložitily a zdražily systém na neúnosnou úroveň.

A už jen dovětek. Jakožto člověk s technickým VŠ vzděláním právě v oboru energetických zařízení doporučuji studium naopak Vám, ale prosím vynechejte agitační materiály Hnutí Duha, Greenpeace a podobných. U těchto salónních většinou humanitně vzdělaných intelektuálů se pravdu o energetice dozvíte jen těžko. A tak tu následně ze sebe děláte hlupáka přesně tak, jak to předhazujete jiným. Píšete totiž kraviny vážený, je mi to líto, ale je to tak. A je jen na Vás, aby to bylo jinak.

0/0
14.12.2009 21:42

Pavel_D

Re: Nestačím se divit,

Vážený Václave13, a ostatní chytří Čechové, zapomínáte např. na to, kolik stála stavba Temelína. Kdo to platil? My všichni z daní. Takže z toho byste si mohli spočítat, kolik opravdu stojí 1 kWh. K těm 5,20 si ještě něco přidejte. Kdežto provozovatelé alternativních zdrojů dostanou kolik? Já dostal jako dotaci na instalaci TČ kulové. Václave, já v elektronice pracuju 40 let, mám za sebou spoustu realizací, nějaký ten patent, systém se záložními zdroji a tak všelijak. Na bratrancovu elektrárnu koukám z okna, a jistě mi věříte, že jsem se tam byl i podívat. Budování alternativních zdrojů a jejich vývoj je teprve v počátcích, a ve světě se to podporuje, asi vědí dobře, proč. Pokud jste energetik, napište blog o atomových elektrárnách ve Francii, o tom, jak to funguje v distribuované síti, jak se to synchronizuje, uveďte nějakou literaturu (např. něco od našeho výrobce fotovoltaických panelů, kde je celý ekonomický rozbor), uveďte nové trendy v akumulaci energie atd. Ať se všichni poučíme.

0/0
15.12.2009 12:43

IfčaX

Re: Nestačím se divit,

Hmmm... "a ve světě se to podporuje, asi vědí dobře, proč".

No, většinou "se" podporují věci proto, že jsou bez té podpory neživotaschopné... 

0/0
15.12.2009 13:55

Pavel_D

Re: Nestačím se divit,

Kdyby se nepodporovaly, tak dodnes jezdíme na smyku z větví, taženém buvolem, bydlíme v jeskyni a svítíme loučí.  Podle Vás je tedy blbost i to, že se podporuje zateplování domů. Mnoho věcí se podporovat musí, protože by pochybovači, jako vy a řada dalších komentátorů zde, nikdy nepřipustili jejich realizaci. To neznamená, že se vždy všechno povede a bude životaschopné. Ale vyzkoušet se to musí. Kdyby Leonarda da Vinciho nepodporovali mecenáši - jak by dopadl? Ani na Monu Lízu by nekoupil barvičky. Vy a Vám podobní byste ve středověku Galilea rovnou šoupli na rošt.

Ve světě jsou prostě blbí (a kdopak to vynalezl žárovku, alternátor, výbojky, radio, TV, počítače, telefon, mobily, GPS, parní stroj, fonograf a gramofon, spalovací motor, elektrický článek, elektronky a tranzistory, fotografii, knihtisk, rentgen ...) Jen pár Čechů, kteří se tu projevili, je nejchytřejších a vědí všechno. Položil jsem jim proto pár otázek a zadal úkoly, Jsem na ně zvědav.

0/0
15.12.2009 14:42

IfčaX

Re: Nestačím se divit,

Co to člověče melete? Vámi zmíněné věci se prosadily nějakými podporamí? Houby - byly prostě lepší a pohodlnější. Jak to souvisí s dáváním Galilea na rošt, to nechápu... Výpady proti lidem jiného smýšlení ("pochybovačům") tu provádíte jen vy. Mně osobně je úplně jedno, co si kdo pořídí, je to jen na něm. Ale pokud něco potřebuje podporovat, aby si to vůbec někdo pořídit chtěl - asi těžko to bude dobré, ne?

Všechny ty vámi uváděné úžasné příklady se prosadily a nebylo potřeba aby "se" podporovaly - a to je to, oč tu běží.

0/0
15.12.2009 14:54

Pavel_D

Re: Nestačím se divit,

Už jste slyšel o zaváděcích cenách? Aby se nějaký nový výrobek zavedl, prodává se zpočátku se slevou, aby se prodal. Což je jistý způsob dotace. Že neznáte Galileův osud, a osud jemu podobných, kteří tvrdili nebo dělali něco, co se zabedněncům nelíbilo, se nedivím. Vy prostě máte vztek, že někdo jiný je schopný a chytrý a podnikavý a že umí využít momentálních výhod. A že se snaží něco dělat, že je to průkopník. Tady nejde o to, zda se to podaří, když ne tohle, tak něco jiného, ale jde o ten nápad, o chuť něco nového zkoušet. Vy a vám podobní jen umíte sedět, koukat v TV na přiblblé seriály a posmívat se každému, kdo je ve všech směrech lepší než vy.

0/0
16.12.2009 12:28

IfčaX

Re: Nestačím se divit,

Teda takový guláš, jako je ve vašem příspěvku, hned tak nenajít.

Za á. Zaváděcí ceny. Ano, bývají levnější, to každý pochopí. Jenže jestli jste nepostřehl, tady celou tu dobu hovoříme, že v tomto případě jsou naopak dražší! (Jo, kdyby si někdo postavil foto-elektrárnu a aby se prosadil, tak by prodával energii za polovic proti ČEZu - tohle by byla tržní zaváděcí cena. Ne naopak!)

Za bé - Vaše paralely s Galileem, seriály, posmívání se nepobírám vůbec. Jediný, kdo tu kope kolem sebe a na všechny útočí jste vy. Nikdo jiný.

Za cé: Já vůbec nemám vztek, když je někdo schopný, podnikavý, zkouší něco jiného. Jen si myslím, že pokud někdo zkouší něco nového za moje peníze (pochopitelně nejen moje, ale všech daňových poplatníků), tak ho prostě za schopného a podnikavého nepovažuji. Resp. ho považuji asi tak za stejně schopného, jako když se podnikavě rozvede, aby mamina jako samoživtelka mohla brát přídavky. Tj. ano, určitý druh schopnosti to vyžaduje - ale přirovnání ke Galileovi??? Vtipálku!

0/0
16.12.2009 13:35

Pavel_D

Re: Nestačím se divit,

Zaváděcí cena je tu přece proto, aby si daný výrobek (zde fotopanel) někdo koupil, totéž dotace na TČ a zateplování. Jsou to dlouhodobé investice s nepatrnou návratností, a většina lidí by nedokázala pochopit, proč se o to snažit. Tak se na to jde takhle. ČEZ nemusíme podporovat, ten nás odírá všechny. A pěkně. To, co mne vedlo k pořízení TČ, nebyla úspora (v nedohlednu), ale hlavně to, že budu vydřiduchovi platit méně, a ty prachy za mašinku dostanou lidi, co to udělali. Tedy technici, jako já. Pokud se technika na prostředky na úsporu energie dostatečně prosadí, vznikne tím další výrobní sféra, a tudíž další pracovní příležitosti. A to je, oč tu běží. Výroba ve velkém znamená nižší cenu a nebude se muset dále dotovat. Ekonomika s trochou výhledu dopředu. Vás zajímá, jen co je teď. Primitivní. Odbočím: v zahraničí je sběr a recyklace odpadu výnosným podnikáním, kdežto u nás to pěkně platíme. Nevadí vám to?

0/0
16.12.2009 14:36Najdete na iDNES.cz