Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Novinka realitních kanceláří: makléř s certifikátem ISO

Jak poznat dobrého makléře? Zárukou kvality by mělo být označení Certifikovaný realitní makléř ISO. Tedy odborník, který složil náročnou zkoušku před nezávislou komisí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Nedá se již mazat jednotlivě

ISO certifikace

jo a čárový kód má na krku....:-P

0/0
4.10.2009 10:00

wandering star

Dokud nebudou zkoušky povinné

a realitní agenti nebudou muset dodržovat určitá pravidla, jinak přijdou o licenci, bude v tom džungle a klient nebude mít dovolání.

0/0
2.10.2009 19:23

Andee

Byznys ISO

A opět je magické slůvko ISO v akci. Dřív ho v podobě 9000 a 14000 používala státní správa a spřátelené firmy k eliminaci nepohodlné konkurence při veřejných soutěžích, dnes si ho přivlastnila další skupina podvodníků a začínají ze sebe dělat něco víc... na tohle jim může skočit jen úplnej blbec :-PRv

0/0
2.10.2009 18:40

naroznej

Dobrá myšlenka

Akorát bych to řešil trochu jinak. Dle mého názoru by měl existovat zákon o realitních kancelářích , který by zcela jasně stanovoval podmínky odborné způsobilosti pro realitní makléře. Podle mého názoru by realitní makléř měl mít minimálně střední školu a odborné zkoušky.  Na rozdíl od současného stavu , kdy jako realitní makléř se může živit jako dělník od pásu bez jakýchkoliv odborných znalostí.

Realitní kancelář by měla být povinně pojištěna pro případné chyby jejich zaměstnanců.

Tady jde hlavně o ochranu klientů realitních kanceláří. Realitním kancelářím protečóu na účtech miliony a pokud ten realitní makléř udělá chybu , může to znamenat , že běžný člověk , který si kupuje byt za 3 mil. tím stylem , že má 500 tis úspor a na zbytek si vezme hypotéku  2,5 mil , může o tyto peníze přijít a být v pozici , že nebude mít ani peníze , ani byt.... pouze dluhy a celoživotní splácení.

0/0
1.10.2009 17:58

skrbling

Re: Dobrá myšlenka

V tom s Vámi nesouhlasím. Regulace nic neřeší, jenom se realitkám dá další argument pro jejich nehorázné ceny (povinné pojištění a "cechovní" ochrana). Tohle vyřeší trh.

0/0
1.10.2009 18:25

naroznej

Re: Dobrá myšlenka

Pojištění by nemělo být tak drahé a jde hlavně o jistotu a čistotu trhu. Cílem by mělo být , aby takové Proluxy a ostatní , kteří kradou peníze a mají na krku x žalob , aby z trhu zmizeli. Bohužel ,moje zkušenosti s realitkami jsou spíše negativní a kdybych realitku skutečně potřeboval , nevím kam bych šel. Kdyby byla garantováno , že makléř bude skutečně pojištěný odborník , mohl bych alespoň klidně spát.

S těmi cenami. Hold v našich končinách ještě nenastal konkurenční řežba , známá ze západní Evropy. Kdy na trhu je spousta firem a ty firmy po sobě skutečně jdou. To má za následek vyšší kvalitu a nižší cenu. Tady  podnikatelé spolu spíše spolupracují a rozdělují si trh . Každý tady chce vydělat balík .... a za pokud možno minimální snahu a úsilí . Tak trh v civilizoavných zemích  nefunguje. Balík se dá vydělat pouze za tvrdou "rachotu".

0/0
1.10.2009 19:03

skrbling

Re: Dobrá myšlenka

Žádná regulace na světě ještě nikdy nic dobrého nepřinesla. Když jde o to dostat bumážku, štempl vždycky seženete, když budete chtít. A to si pište, že zavedení šíbři si všechna razítka zajistí. Zato to bude méně či více bránit vstupu nových, potenciálně nadějných subjektů, kteří jediní mohou se stávajícím marasmem hnout. Proto se s Vámi také vsadím, že když řeknete "regulovat realitky", většina z nich bude nadšeně pro. Zcela jistě i ty největší. Omezí jim to totiž konkurenci.

I u nás se trh vyčistí, jenom to člověk nemůže chtít hned. Podívejte, jak dlouho lidé nadávali na bankovní poplatky a dnes už máte hned tři peněžní ústavy, u kterých můžete mít účet bez poplatků a to bez regulace. Trh má dlouhodobou dynamiku. Dnes vidím jako nadějné projekty typu Bezrealitky a těch několik jejich napodobitelů. To jsou vlastně také úplně normální realitky, akorát jejich ceny jsou na poněkud racionálnějších úrovních. Časem se na tu západní úroveň dohrabeme, jenom to chce trpělivost.

0/0
1.10.2009 19:47

Diskuse50

Re: Dobrá myšlenka

Ale povinné pojištění přece není žádná regulace. Byl by to krok k ochraně klienta, protože tady jde opravdu o hodně peněz.

0/0
2.10.2009 12:11

Andee

Re: Dobrá myšlenka

A proč myslíš, že například v USA funguje systém, který realitní makléře reguluje? A funguje právě tím výše popsaným způsobem státem kontrolovaných zkoušek, které obnáší například i základní znalosti v oblasti odhadování ceny nemovitosti apod.

0/0
2.10.2009 18:42

skrbling

Kde je přidaná hodnota realitní kanceláře?

Rád bych se zeptal zde přítomných realitních agentů, v čem spatřují svoji přidanou hodnotu? Co mohou nabídnout navíc či lépe, než si kdokoliv může zařídit sám? Inzerce? V Annonci a ani na milionu dalších serverů můžu inzerovat zadarmo nebo za pár šupů. V organizování prohlídek? Stejně tam většinou jako prodávající musím být. V sepsání smlouvy? Na internetu je vzorů mraky a když to chci mít jó sichr, zajdu k právníkovi, který mi běžnou kupní smlouvu vyjede z ASPI tak za 3000 Kč. V zajištění hypotéky pro kupujícího? Bank a nezávislých hypotečních makléřů je spousta a provizi jim nedám (alespoň přímo) žádnou. V zápisu do katastru? Vyřídí výše uvedený právník a jinak je to otázka dvou hodin. Čili suma sumárum, když si to pořeším sám, vyjde mě to dejme tomu na 5000 Kč a rozhodně mě to nebude stát ani signifikantně víc času. Tak za co, sakra, chcete ty desítky až stovky tisíc?

0/0
1.10.2009 16:32

eizoeizo

Re: Kde je přidaná hodnota realitní kanceláře?

Za iluzi, že obchod uzavře někdo, kdo tomu rozumí a kdo za tvé peníze udělá pro tebe maximum. A kdyby náhodou něco šlo špatným směrem, tak on to vyřeší a ty tak nevyhodíš celoživotní úspory do luftu. (blbej vtip, já vím)

0/0
1.10.2009 17:17

naroznej

Re: Kde je přidaná hodnota realitní kanceláře?

Pokud bude trh deformován tak jako ve velkých městech v minulých letech , kdy byla obrovská poptávka  a malá nabídka , tak si prodávající může najít kupce poměrně jednoduše. Dnes už to tak moc neplatí  a dobře prodat nějakou nemovitost může být i umění , na které prodávající sám o sobě nemusí stačit.

 Pokud jsem pilně pracujícím člověkem , nemám čas lítat , hledat vzory smluv na internetu a navštěvovat právníky. Když každý úřad či právník pracuje pouze v době , kdy jsem v práci.  Chci práci zadat někomu , kdo se postará o všechno a mít klid. Samozřejmě ty provize jsou diskutabilní. Něco jiného bude velká provize z obchodu ,který se realizuje v pár hodinách a něco jiného u některé těžko prodejné nemovitosti , kde se třeba ten makléř "zapotí" . 

0/0
1.10.2009 17:46

skrbling

Re: Kde je přidaná hodnota realitní kanceláře?

Ty provize jsou ale zásadní věc. Beru, že realitní agent mi může ušetřit pár hodin (ne zas tolik, aby to bylo i pro zaměstnaného člověka nemožné, ale něco jistě). Taky může realizovat úspory z rozsahu, protože třeba tu kupní smlouvu si nemusí nechat vypracovat, ale má ji v počítači a měl by být alespoň natolik fundovaný, aby v ní na přání klienta dokázal udělat běžné změny. Férová provize za prodej bytu či domu je dejme tomu kolem 5000,- nebo 10000,- ať tedy "nežeru". Ale kdyby mi nějaký agent tak jako mému známému řekl, že za prodej bytu ani ne za dva miliony chce skoro 200 tis. (ano, za panelákový byt, ne za komplex průmyslových výrobních hal!), dostal by ode mě leda tak pár facek. To se na mě zase nezlobte, vydělávám slušně, ale kvůli takovéhle dardě si tedy ty dva tři dny dovolené klidně vyberu.

0/0
1.10.2009 18:01

naroznej

Re: Kde je přidaná hodnota realitní kanceláře?

Souhlasím. 200000 provize za panelákový byt je nekřes'ťansky moc.

Jednou jsem četl článek o některých realitních kancelářích v Anglii. V tom článku bylo , že RK se postarají o převedení plateb za byt (nájem , elektřina , plyn) a přestěhování. To už je jiný servis. A provize menší než v Čechách.

0/0
1.10.2009 18:08

opportunity

Re: Kde je přidaná hodnota realitní kanceláře?

Já dělám v realitce a tohle všechno je u nás součástí služeb.

0/0
4.10.2009 22:31

individual

Re: Kde je přidaná hodnota realitní kanceláře?

Ptáš se správně. Pokud člověk nemá v hlavě úplné prázdno, pak je schopen si věci zařídit a ohlídat sám. Ty dva dny dovolené na vyřízení formalit podle mne za ušetřených pěkných pár desítek tisíc stojí...

0/0
2.10.2009 10:42

IfčaX

Provize

Mohl by mi někdo z přítomných znalých osvětlit nejasnost, která mi už dávno vrtá v hlavě? Je běžné, že provizi realitce platí kupující. A přitom je zrovna tak běžné, že se provize platí procenty z prodejní ceny. Dělají to tak snad všechny realitky, tak to asi nějaký logický důvod má - ale zaboha na něj nemohu přijít...

Zájmem prodávajícího je prodat co nejdráž, zájmem kupujícího je koupit co nejlevněji... Tak proč kupující vlastně platí proti svým zájmům? Tj. čím dráž mu realitka nemovitost prodá, tím víc jí za její služby zaplatí... 8-o

0/0
1.10.2009 15:42

kozak52

je to blbost na entou,,,,

;-D

0/0
1.10.2009 13:07

mnbmnbmnb

malý dodatek

škoda, že v článku nezaznělo, že veškerá certifikace ISO řeší procesy a postupy, v žádném případě ne kvalitu výsledku! Certifikát ISO může získat i páté kolo k vozu, když bude vyráběno stále stejným postupem a dokumentace o tom vedená bude ukládána na stále stejné místo!

0/0
1.10.2009 12:53

naroznej

Re: malý dodatek

Tady to bylo myšleno spíše jako odborné zkoušky , nemající s klasickým ISO takřka nic společného. Tady jde spíše o to , aby to byly skutečně odborné zkoušky.

Aby to nefungovalo jako u klasického ISO 9001 , kdy si certifikát prakticky koupíte.

Před týdnem jsem byl zděšen , když jsem se dozvěděl, jak fuguje svářecí kurz v jednom městě ve východních Čechách , který je podporován jako rekvalifikace státem. Tam to funguje tak , že přijdete , zaplatíte a máte způsobilost. Bez školení bez přípravy , bez ničeho. Děs a běs.

0/0
1.10.2009 19:19

Festík

ISO

v článku se ovšem nehovoří o ISO 9001 apod. jak většině čtenářům z textu mylně vyplynulo, ale pouze o něčem co se označuje CRMISO, to s kvalitou nijak nesouvisí, pouze to má prověřit znalosti makléře

0/0
1.10.2009 11:08

frank82

Re: ISO

jj přesně tak, to je certifikát kvality, který nastaví REMAX :-) takže všichni hurá do REMAXu

0/0
1.10.2009 11:15

frank82

skrytá reklama

By mě zajímalo, kolik tento článek stál firmu REMAX. Viděl bych to tak, že v době krize se snaží tato společnost vydělat peníze. Chtěl bych vidět toho hlupáka, který zaplatí 30k za takový kurz!!! Ale za půl roku vyjde další článek "dotovaný" firmou REMAX a bude se v něm tvrdit, že certifikát ISO mají všichni její makléři a tudíž sou nejlepší. Je to opravdu směšné!!! Přitom si osobně myslím, že velké firmy nemají zrovna nejkvalitnější makléře! Vím jedno, kdybych prodával nemovitost, určitě nejdu do REMAXu!!!!!!!!!

0/0
1.10.2009 10:32

ameliemontova

Re: skrytá reklama

Nevím, jaký je Remax. Spíše si myslím, že velké realitky bývají problematičtější než ty menší, hlavně u nich makléře může dělat vpodstatě kdokoliv i bezdomovec. U menších RK se mi zdá, že makléři problematice více rozumnějí, protože musí mít širší záběr. Jaké máte právě s Remaxem zkušenosti by mě zajímalo.

0/0
1.10.2009 11:31

Radek0075

Re: skrytá reklama

Realitka jako realitka. Jde jim jen o zisk a přitom neprodukují absolutně žádnou přidanou hodnotu. Osobně když něco kupuju, nebo prodávám, tak to za mě vyřídí právník a za protistranu zase jejich právník. Už jen ta představa že jeden právník je tady pro obě strany je směšná. Dopadne to tak, že právník nepracuje ani pro kupujícího, ani pro prodávajícího, ale jen a jen pro realitku.

0/0
1.10.2009 12:21

ameliemontova

Re: skrytá reklama

Rozhodně právník vám ale kupce na vaši nemovitost hledat nebude, toho si musíte najít sám a to bude asi ten největší oříšek. Právník Vám pak prodej jen smluvně ošetří nic víc nic míň.

0/0
1.10.2009 13:09

Radek0075

Re: skrytá reklama

To si snad děláte srandu. Realitka kupce nehledá. Pouze mojí nemovitost nabídne na netu, případně na nástěnce u své provozovny nebo v časopise. A vzledem k tomu že věišina kupců stejně nemovitost najde na netu, není problém abych si tam tu nabídku šoupnul sám.

0/0
1.10.2009 13:28

eizoeizo

Re: skrytá reklama

Ale hledá... Taky jsem se jako zájemce o koupi reality přihlásila realitce, já naivka. Celkem jasné zadání - asi 100 m2, ne přízemí, orientace převážně na jih, prosvětlené, lokalita vhodná pro děti, severní část Prahy....

Výsledek: Tahali mě pak na prohlídky všeho, co našli na netu - od rozbořené pastoušky ve Zdibech až po vilu na Hanspaulce. Tuhle chybu už nikdy opakovat nebudu.

0/0
1.10.2009 13:36

ameliemontova

Re: skrytá reklama

A jakým způsobem si myslíte, že se potencionální kupec najde? Samozřejmě také osloví poptávající klienty. Když na to máte čas a vyplatí se vám zaplatit nejnavštěvovanější servery, tak proč ne. Ale zuby si asi taky netrháte sám nebo ano?

0/0
1.10.2009 13:56

Radek0075

Re: skrytá reklama

Ne. Zuby si sám netrhám. Ale záchod si sám čistim. Na to uklízečku nepotřebuju. Ono je vhodné rozlišit kde je nezbytné najmout "odborníka" a kde ne. Koupil jsem i prodal několik nemovitostí bez nejmenšího problému.

0/0
1.10.2009 14:13

skrbling

Re: skrytá reklama

V tom je dost velký rozdíl. Zubař má jasnou kvalifikaci, ale realitního agenta může dělat (a často dělá) úplně kdokoliv.

0/0
1.10.2009 16:28

naroznej

Re: skrytá reklama

Pokud si člověk hledá realitku , měl by být hodně ostražitý. Existuje i jejich asociace , která je tak trochu i zárukou. Jinak to chce uměmí rozlišit poctivce od zmetka , jako ostatně i v ostatním životě.

Pokud třeba realitní makléř jako první možnost , kam zaslat peníze za nemovitost nabídne účet RK , je to pro mě výstraha , abych si dával hodně velký pozor nebo radši změnil lokál. Pokud realitní makléř neví , zda je pojištěn na své chyby , je to taktéž výstraha.

0/0
1.10.2009 18:04

ibid

A k čemu je makléřům asi tak ISO?

ISO dostanou za to, že správně poskládají těch pár úkonů, který mají udělat, ale pro klienta je hlavní, aby ho nenapálili, čemuž ovšem žádný ISO nezabrání. Jinak je to samozřejmě PR Remaxu, kterej na dnešek zaútočil na několika severech... Jinak, přesně to je firma, která nezaručuje už vůbec nic...

0/0
1.10.2009 8:36

eizoeizo

Re: A k čemu je makléřům asi tak ISO?

SPRÁVNĚ poskládají? Pkud si to pamatuj dobře (je to už pár let), postupy při přípravě na ISO jsme si ve firmě tvořili sami....:-)

0/0
1.10.2009 8:43

ibid

Re: A k čemu je makléřům asi tak ISO?

Nám do toho akorát kecaly nějaký 2 krávy, co zrovna prodělaly kurs a byly děsně chytrý a vozily se po hovadinách...Rv

0/0
1.10.2009 8:46

eizoeizo

Re: A k čemu je makléřům asi tak ISO?

Jo, nějaké formality nám opravovali, ale v zásadě jsme to vymýšleli sami. Takže jestli to nebylo správné...:-)

0/0
1.10.2009 8:49

dedko

Certifikátům ISO a co z toho má plynout nevěřím!

Nechal jsem si postavit od firmy, která se pyšní certifikátem ISO dům k podnikání. Jen hrubá stavba stála 15 milionů. Zkazili kde co. Nejhůře dopadlo schodiště a komín, tam dokonce hrozilo, že komín nebude zkolaudován. Nevěřím proto, že tento certifikát má nějakou váhu v kvalitě poskytnutých služeb.:-)

0/0
1.10.2009 8:32

IfčaX

Re: Certifikátům ISO a co z toho má plynout nevěřím!

No, ale určitě mají na každého zákazníka založený "spis", srovnané všechny materiály, pravidelně vedený stavební deník a přehledné tabulky všeho, čeho si lze představit. Tohle je fakticky náplní ISO. Toho, jestli ten barák vůbec umíte postavit, se to netýká ani z rychlíku...

0/0
1.10.2009 9:24

petrph

Re: Certifikátům ISO a co z toho má plynout nevěřím!

Ale jistě Vám, přesně podle normy ISO dokázali, že se tak nestalo jejich chybou, že nezanedbali žádné úkony, a že Vám tedy nemusejí nic vracet nebo opravovat..:-(

0/0
1.10.2009 10:36

HaZ

makléři

Kvalita makléřů je naposto úděsná. Nejhorší zušnosti mám právě s těmi z "velkých kanceláří, v době boomu nabrali spoustu lidí, neví o tom vůbec nic a řeší to rychlokurzy. Jsem právník a dělám v oboru hodně let, ale denně řeším problémy, které  nejsou jednoduché. To, že u nás může dělat makléře i absolvent zvláštní škoy je úděsné. Strkají Vám k podpisu smlouvy, kterým nerozumí, změnit tam nemůžete vůbec nic. Problém je ale v tom, že ji to lidé žerou a sami jim cpou peníze. Realitní bublinu v ČR mají z velké části na svědomí právě makléři REMAXu či MM, kteří obvolávají majitele inzerovných nemovitostí,slibují, že tyto prodají za nejlepší cenu, lidé uvěří marktingu a výsledkem je 90% předražených nabídek.           

0/0
1.10.2009 7:41

naroznej

Re: makléři

Já mám zkušenost , kupoval jsem byt přes realitku. Když jsem viděl návrhy smluv , které mi předložil makléř k podpisu , byl jsem zděšen. Tyto návrhy připomínaly spíše školní cvičení studentů střední školy , než profesionální právní práci.

Realitním makléřem byl člověk , který tuto práci dělal (jak se pochlubil) 2 týdny. Před třemi týdny působil ještě jako psycholog zabývající se léčbou alkoholiků.

0/0
1.10.2009 19:13

petrph

Kdo tuhle hovadinu vymyslel

Cerifikát ISO přece není o znalostech či nějaké zkoušce. Alébrž o definovaných procesech v rámci firmy pro dosažení kvalitního výsledku .

Tedy kupříkladu, že je přesně stanoven a dodržován výrobní postup, v rámci něj dodržovány předepsané zákony a předpisy,  kontrolována výstupní kvalita, jsou stanoveny zopovědnosti jednotlivých pracovníků, jsou stanoveny postupy pro případy řešení reklamací, nečekaných událostí. a podobně.

Jistěže součastí celého procesu jsou i předepsané kvalifikace a školení pracovníků, ty ale nemohou celý proces certifikace ISO nahradit, nebo nedej bože aby byl vystaven certifikát ISO na samostatného makléře. Ten se pak může navrčet na zkoušku, a pak s certifikátem oblbovat klienty jak se mu zachce....

0/0
1.10.2009 6:17

jacobsen

Re: Kdo tuhle hovadinu vymyslel

kvalita a ISO nemají nic společného. ISO pouze sleduje procesy, kvalitu si musí firma zajistit sama. ISO je úřednický výmysl, naprosto k ničemu, pouze máme v EU další pravidla k dodržování

0/0
1.10.2009 6:41

bambus_trambus

Re: Kdo tuhle hovadinu vymyslel

No nevím, mám pocit, že ondobu dnešního ISO používali už u Forda na začátku minulého století.

0/0
1.10.2009 7:27

petrph

Re: Kdo tuhle hovadinu vymyslel

Máte naprostou pravdu. Ford nejen že začal s pásovou výrobou, ale ještě předtím, i když se u něj montovaly   první fordky v dílně ručně partou dělníků, tak rozdělil celkovou montáž na jednotlivé operace, a každému mu dělníkovi přidělil ty operace, které má provádět a v jaké návaznosti na ostatní.  Výsledkem bylo zefektivnění a zrychlení výroby - mohl začít masivně a lacino vyrábět fordky, a zároveň míť přehled o efektivitě a kvalitě každé pracovní činnnosti, a každého pracovníka, a průběžně je kontrolovat a optimalizovat.    ISO jako vyšité:-) Akorát na to nepotřeboval certifikát. Ford jako značka auta  byla garancí kvality   sama o sobě...

0/0
1.10.2009 7:48

arnost-ek

Re: Kdo tuhle hovadinu vymyslel

Kdyby měl tehdy Ford dodržovat ISO, tak bychom se o něm dneska nebavili.

0/0
1.10.2009 7:54

Radek0075

Re: Kdo tuhle hovadinu vymyslel

U výrobních podniků bych i certifikát ISO chápal.  Ale u makléřů, kde to co oni udělají nemá v podstatě nic společného s tím proč já k nim jdu? U nich se může hodnotit pouze chování a vypracování smlouvy která není v rozporu se zákonem. Jenže s kvalitou nabízené nemovitosti to absolutně nesouvisí. A tady je kámen úrazu. Realitní makléř o dené nemovitosti netuší absolutně nic, hlavně pravej důvod proč jí někdo prodává. To by si tam musel zkusit minimálně měsíc žít aby jí doopravdy poznal. A i to je málo.

0/0
1.10.2009 8:15

petrph

Re: Kdo tuhle hovadinu vymyslel

Opět se vracíme k matení pojmů. Certifikát ISO by měl smysl pro makléřskou firmu jako takovou. Výroba nebo prodej, je v tom spousta jednotlivých činností, rozdělení odpovědností, pravidel, předpisů, a podobně. S kvalitou prodávaného domu to opravdu nesouvisí.

Jenže uváděná zkouška hovoří o kontrole znalostí konkrétního makléře, a ten by na základě získaných znalostí a předepsaných postupů, které se naučí , a ze kterých skládá zkoušku, nějak nemovitost, na základě požadavků kupujícího nějak zhodnotit umět měl. Ale to zase nemá nic společného s ISO...

0/0
1.10.2009 10:25

petrph

Re: Kdo tuhle hovadinu vymyslel

Trochu ano. ISO přorozeně není kontrola - pouze při certifikaci sleduje, zda jsou (i) procesy hlídání kvality ve firmě definovány a popsány. O tom, zda se pak dodržují se už certifikace ISO přímo nestará - ono by to mělo být zase součástí procesů na vyšší úrovni - tedy například zda jsou jednou či vícekrát za rok kontrolovány vyšší složkou zápisy o prováděných kontrolách, vyhodnocovány zápisy o reklamacích a stížnostech, a podobně. Pokud ne, slušně řečeno, ryba smrdí od hlavy...

0/0
1.10.2009 8:15

skrbling

K čemu jsou realitní makléři?

Když realitní makléř, tak žádný. Nikdy jsem nepochopil, k čemu jsou třeba. Ve většině případů se na ty prohlídky stejně musí dostavit prodávající i kupující, sestavit kupní smlouvu umí každý (a když ne, sestaví mu ji za pár tisíc právník), makléři komplikují situaci různými zástavními smlouvami, kaucemi a nakonec jim člověk za nic vyplázne několik procent, tj. desítky ba i stovky tisíc. Ještě bych pochopil jejich roli, pokud prodávám nemovitost, kterou mám na druhé straně republiky, ale i tak by jim mělo stačit tak 5000 Kč za všechno, protože - nemohu si pomoci - větší hodnotu ty jejich služby prostě nemají. V uplynulých 5 letech jsem prodával dům a kupoval pozemek, obojí šlo mimo realitku a proběhlo naprosto hladce.

0/0
1.10.2009 3:22Najdete na iDNES.cz