Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

O nové byty pro seniory je zájem. V Praze se ale téměř nestaví

Útulný byt a nabídka sociálních a zdravotních služeb za rozumnou cenu – to je to, co senioři očekávají od bydlení určeného právě pro ně. A není to vůbec nereálné. Najdou se takové projekty, i když zatím jich není mnoho. Nicméně každý rok nějaký přibude.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

wandering star

Proč je to všechno s nábytkem?

Každý senior nábytek má a naopak ocení, když si jím může garsonku zařídit, aby si připadal jako doma.

0/0
9.9.2009 7:23

vymrzovac

většina seniorů na to prostě nemá....

....protože kdyby na to měla, tak by většina lidí nepronajímala svoje byty študákům, ale důchodcům, protože ti tolik nepařej a nedemolujou zařízení.........;-)

0/0
3.9.2009 7:40

_m-

Re: většina seniorů na to prostě nemá....

Ale houby - kdyby malé byty (garsonky a dvougarsonky) pro seniory  vlastnilo město nebo městská část a pronajímalo je za slušné nájemné - tedy náklady, fond oprav a minimální nebo žádný zisk - tak by se o ně důchodci prali. 

Ale soukromník bývá leckdy nenasyta (na to důchodcer nemá), většina pronajímaných bytů je i s nábytkem (důchodce má vlastní)  a hlavně - není jistota, že nechá důchodce dožít v bytě dalších 5-20 let. A v 70 se málokdo chce stěhovat dál.

Myslím, že tady Praha šeredně zaspala.  

0/0
3.9.2009 9:56

Vipeeer

Re: většina seniorů na to prostě nemá....

Aha, takže by jsi chtěl, aby to soukromník zainvestoval, vystavěl a potom pronajímal bez zisku,jinak je to nenasyta......hmmmm

0/0
3.9.2009 10:11

_m-

Re: většina seniorů na to prostě nemá....

On je rozdíl mezi ziskem přiměřeným a nepřiměřeným, to jednak. A druhak - kolik znáte soukromníků, kteří zainvestovali,  vystavěli  a pronajímají?  Většinou se pronajímají staré poděděné (často obecní) byty, zděděné po babičce, zařízené veteší, která se už nikam nvešla a přece ji nebudeme vyhazovat. Za nepřiměřený zisk.

0/0
3.9.2009 10:26

kossacek

Re: většina seniorů na to prostě nemá....

Jde vidět, že se na realitním trhu vůbec neorientujete. Dnešní klienti chtějí byty zrekonstruované, s novým vybavením. Jinak jde cena samozřejmě dolu. A co je podle Vás nepřiměřený zisk? Vždyť nájemce vstupuje do vztahu dobrovolně. Myslíte si asi, že jste chytřejší než trh a měl byste diktovat kolik má co stát. Trh s realitami se ale blíží dokonalé konkurenci a můžu Vás ujistit, že žádné "nepřiměřené zisky" se zde nerealizují. Pokud si však myslíte že ano, nic Vám nebrání koupit byt a pronajímat..

0/0
3.9.2009 10:35

_m-

Re: většina seniorů na to prostě nemá....

Asi nemluvíme o tomtéž. Na trhu s realitami se opravdu neorientuju. Kdybyste si dal tu práci a přečetl si celé vlákno, tak byste pochopil, že mluvím o  možnosti nájemních bytů pro seniory. Starý člověk, který opouští svůj (ať už vlastní, nebo obecní) byt  protože  ho nechává dětem a odchází do něčeho menšího asi netouží po tom, koupit si nový, ale najít kvalitní nájem na dožití těch pár let, kdy ještě bude soběstačný. 

Jinak buďte v klidu, vím co obnáší pronájem,  už několik let pronajímám byt  (vlastní, ne obecní) studentům  - za maximálně 1/2 toho, co uvadí realitní kanceláře. Nedělám to pro zisk, ale proto, že je znám, ale mohu vás ujistit, že cena plně pokryje náklady včetně různých oprav, a ještě mi něco málo zbude.

0/0
3.9.2009 10:46

Autobus s tykadlama

Re: většina seniorů na to prostě nemá....

Tak jestli jsou ti studenti takový, s jakými jsem v brně chvilku bydlel, tak se byt podobá ukrajinské ubytovně, protože alespoń základní úklid studentíkům nic neříká, zajímaj je jen pařby, rychlost internetu a trocha toho učení před zkouškovým[;-

Byt bych studentům nikdy nepronajímal, maximálně těm z posledních 2 ročníků, ti už většinou zároveň chodí do práce a vytíraj po sobě v koupelně....

0/0
3.9.2009 11:16

Autobus s tykadlama

Re: většina seniorů na to prostě nemá....

A mimochodem, děláte pro charitu?. Že jako pronajímáte byt za polovinu obvyklé ceny... To jste asi první, který se dobrovolně připravuje o peníze.;-D;-D. Já vždycky myslsl, že svůj majetek pronajímám za účelem zisku. 8-o

Pokud už ten byt máte splacený, tak vám možná i něco málo zbude

0/0
3.9.2009 11:25

_m-

Re: většina seniorů na to prostě nemá....

Pronajímám jim to za náklady - už jsem řekla, že je znám, a vím co jsou zač. A skutečné náklady činí opravdu míň než 1/2 ceny, kterou vídám na portálu reality.  Při ročním vyúčtování vesměs něco zbude, ovšem není to moc.  Pronajímám jim to proto, aby měli kde bydlet, ne za účelem zisku. Dlouho jsem se bránila i tomu slovu pronájem - prostě kluci u mně bydlí - ale kvůli nějaké právní úpravě jsme museli volit tuhle formu.  Ale letos už budou končit, tak si musím promyslet co dál, cizí se mi tam brát nechce......

0/0
3.9.2009 11:36

eizoeizo

Re: většina seniorů na to prostě nemá....

Nojo, ale spousta lidí nemá důvod dělat tuhle charitu - nepronajímá to známým a také by ráda, kdyby se z nájmu splácela částka zaplacená za ten byt, ne pouze provozní náklady.

A i když pronajímáš bez zisku z dobrého srdce, až tam bude potřeba kupovat novou vanu, okna nebo střechu celého domu, možná budeš té charity opravdu litovat.

0/0
3.9.2009 11:40

_m-

Re: většina seniorů na to prostě nemá....

Ale já přece nikoho nenutím, aby to dělal. Jen jsem odpovídala na dotaz, jestli vím, co nájem bytu obnáší. Vím. Jinak je mi úplně jedno kdo za kolik pronajímá a kdo za kolik najímá - když na to má. Tenhle článek je o možnostech seniorů - jeden z důvodů, proč senioři nevolí nájemní byty od soukromníků je i tento. Proto by nájemní byty pro seniory měla stavět obec, která by ukočírovala jak výši nájemného tak, aby nebylo ztrátové a současně přemrštěné. Toť vše co jsem svým prvním příspěvkem  chtěla říct.

0/0
3.9.2009 11:47

IfčaX

Re: většina seniorů na to prostě nemá....

Vždycky to není za účelem zisku... :-)

Taky máme v rodině momentálně zbytečný domek, který pronajímáme kdoví jestli za polovinu tržní ceny. Máme s bráchou v součtu pět dětí, že ho některé z nich bude dřív nebo později potřebovat, je pravděpodobné - a je fajn, že v něm zatím je někdo, koho dobře známe, kdo o něj pečuje, že se v něm topí... a dokonce ještě z toho jsou nějaké penízky.

Ale jasně - kdyby byl za účelem pronájmu stavěný, tak při tom nasazeném nájemném by nebyla šance, že by se za našeho života vůbec vrátila pořizovací cena...natož, aby něco zbylo...

0/0
3.9.2009 11:39

_m-

Re: většina seniorů na to prostě nemá....

asi tak :-)

0/0
3.9.2009 11:47

eizoeizo

Re: většina seniorů na to prostě nemá....

Jestli Ti zbyde tolik, aby sis z toho za 20-30 let mohla koupit nový byt, pak je vše v pořádku. Jinak realita je dnes taková, že zvlášť u větších bytů se vyplácí si je pronajímat, ne kupovat, když si vynásobíš měsíční nájemné (ačkoliv je ta cifra zdánlivě obrovská) těmihle roky.

0/0
3.9.2009 11:37

_m-

Re: většina seniorů na to prostě nemá....

Proč bych si za 30 let měla kupovat nový byt? Jednak tu už nebudu a druhak syn, který ho zdědí si snad dokáže byt renovovat za své a podle svého. Nebo že bych postupně koupila celý barák, celé sídliště........

Budu o tom přemýšlet.

0/0
3.9.2009 11:50

IfčaX

Re: většina seniorů na to prostě nemá....

To bylo, myslím, míněno tak, že těch třicet let je nejzazší možná jakž takž rentabilní doba, do které by se ten pronajímaný byt měl zaplatit. Jinak je to opravdu charita.

Což chápu, už jsem psala, že máme v rodině ten samý případ. Pokud jde člověku jen o to, ten byt či dům podržet pro budoucí potřebu, tak stačí, když vydělá na náklady - ale cíleně takto byty stavět nikdo nebude. A popravdě řečeno, ani ty obce by podle mého soudu neměly takhle marnotratně hospodařit.

0/0
3.9.2009 12:20

vymrzovac

Re: většina seniorů na to prostě nemá....

hele, pokud to máš v Praze, tak hoď link. Dcera platí cca 5litrů za pokoj ve třípokojáku.   Jednoduché počty:  3 x 5 = 15 měsíčně ;-)   minus náklady

0/0
3.9.2009 14:21

Jannynov

ale mají děti

avšak většina seniorů má děti. A když si je dobře vychovala , neměl by být problé, aby se děti složily a každoměsíčně přispěly.....no ne ?

0/0
3.9.2009 18:29

IfčaX

Re: ale mají děti

No... ony ty "děti" jsou většinou ve věku, kdy mají potomky na studiích a obracejí každou kačku aby vyšly... (Teda jasně že ne každý, ale spousta lidí ano...)

0/0
3.9.2009 19:10Najdete na iDNES.cz