Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Chcete zámek v jižních Čechách? Připravte si miliony

Realitní kanceláře jich v současné době na svých webových stránkách nabízejí desítky. Od zámečků přes tvrze až po šlechtické vilky. Zájem kupců je ale malý. Budovy často vyžadují vysoké investice. Cizince nejvíce zajímají venkovské statky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

joensfredriksson

jiný pohled

mě by se třeba nejvíc líbilo to nerekonstruovat, nechat postupné degradaci a vevnitř postavit moderí obytné buňky...

0/0
2.9.2009 9:58

Willy321

Problémem je využití

Zámky byly postaveny ve zcela odlišné době. Poddaní udělali na panství většinu práce zdarma a ještě se večer namazali pánovým nekřesťanským pivem. Ceny obilí a potravin obecně byly vysoké, takže odbyt z panského hospodaření vysoký. Jo to se to stavělo!  Navíc zámky nikdy nesloužily výhradně jako rodinné domy pro majitele. Plnily řadu dalších funkcí: pře rokem 1848 byly jakýmisi  okresními úřady (panství bylo samosprávnou jednotkou), soudy nejnižší instance,  ředitelstvími podniků (panství) a ubytovnou se závodní jídelnou pro jeho zaměstnance. Šlechticova rodina obývala vždy pouze  malou část budovy, zbytek sloužil uvedeným funkcím. Navíc byly zámky většinou obývány pouze v létě a v době honů. Přes zimu, kdy byla plesová a divadelní sezóna, bydleli feudálové v Praze nebo ve Vídni ve svých domech a palácích.

0/0
2.9.2009 8:24

Willy321

Re: Problémem je využití

Z uvedených funkcí vyplývá i značná rozlehlost zámků, která způsobuje problémy s jejich využitím. Na rodinné sídlo se nehodí vůbec - kdo využije 60 místností? Kongresové centrum nebo hotel, případně obojí dohromady? Zámek obvykle nemá pro tento účel výhodnou dispozici, tzn. hlavní chodbu, na kterou navazují menší místnosti coby pokoje, ale je shlukem různě velkých sálů. Takže bourat a příčkovat, což přináší další náklady a navíc hysterii památkářů. A kolik takových kongresových center uživíme, když je to pražské pořád ve ztrátě? Jaká je návratnost hotelu v České Kanadě, kde je sice krásně, ale sezóna je tam od června do září?  Luxusní penzion pro seniory - další oblíbená varianta v  inzerátech -   je totéž, navíc s čistě hypotetickou klientelou. Takže zbývá zámek veřejně zpřístupnit. Jenže příjmy ze vstupného nejsou u nezavedených objektů nic moc, navíc nemůžete ukazovat jen holé zdi. Čili problémů víc než dost!

0/0
2.9.2009 8:35

iuos

hmm

takže zbývá poslední možnost - luxusní bordel. A i to je dneska risk ;-D

0/0
2.9.2009 9:21

chytrejkluk

Re: Problémem je využití

...hm je zajímavý, že v Holandsku to jde....hostely StayOK jsou např. starý vodní hrady....a budete se divit  -rozpříčkovaný a nebouraný.... a sezoně nemluvim, jedou pořád .

0/0
2.9.2009 22:02

Ultra Daddy

Re: Problémem je využití

Tak kterej hrad u nás zachráníte?:-)

0/0
4.9.2009 18:05Najdete na iDNES.cz