Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Kotle na dřevo umějí víc, než si o nich často myslíme

Moderní generace kotlů na dřevo triumfuje. Dřevní hmota se svými 75 až 85 % plynných látek uvolňovaných pyrolýzou totiž jednoznačně vede nad ostatními tuhými palivy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

c.arol

Panstvo

cena, cena, cena, pokaváď to nebude stát do padesáti tisíc tak se radeji ani neozývejte. To už je fakt nuda.

0/0
20.8.2009 9:25

Náhodně procházející

Dřív se na venkově dřevem topilo běžně

Často lidi kupovali nastojato, hajný prodal jednotlivé stromy, dotyčný si objednal dřevorubce, který to porazil, pak si to kupující odvezl na valníku domů, sám nařezal na pile. Fůra za totality přišla velmi levně, nějaké 200Kčs. Dnes sice dražší, ale funguje dál podobně.

Problém je, když se z toho udělá ekobyznys, hodně reklamy a přižijují se různí ekoparaziti. Předraženými výrobky leda způsobují, že lidi topí jinak, nebo mají stará kamna, než modernější technologii.

Ty kecy o pyrolýze, to je typické ohlupování. Něco jako když prodejci herbalifu mluví o buněčené výživě (každá výživa jde k buňkám těla, obyčejná strava, nezdravé jídlo atd). Navíc nejdřív by měl člověk zvážit zateplení, výměnu oken atd., pak měnit topnou soustavu. V dobře zateplených budovách se leckde musí topit jen cca 20 dní v roce, jinak stačí různé odpadní teplo.

0/0
19.8.2009 22:47

Naleštěné kanady

Dotaz laika

Umí to stejně jako klasická kamna zužitkovat kromě dřeva i PET lahve a různý víceméně hořlavý odpad? ?

0/0
19.8.2009 14:30

jdts

Re: Dotaz laika

Za spalování pet lahví a jinýho svinstva by se měly sekat hlavy !!!! Nepodmíněně !!Z komínu ti leze půlka periodický tabulky v těch nejjedovatějších sloučeninách a otravuješ ovzduší nejenom sobě, ale i dalším stovkám či tisícům lidí v okolí ;-O;-€

0/0
19.8.2009 16:35

opas

Re: Dotaz laika

Nemáte pravdu. Polyetylen a polypropylen se spalují beze zbytky na h2o a co2, žádné toxické látky nevznikají.

To by musel pán pálit PVC, teflon a podobné druhy plastů, u nich je spalování opravdu hnus největší.

0/0
19.8.2009 17:07

jdts

Re: Dotaz laika

Za a/ PET lahev není polyethylen

za b/ je rozdíl mezi spalováním v kamnech a ve spalovně při ideální teplotě. Když budeš pálit polyethylen v kamnech vznikají nedokonalým spalováním mimo jiné oxidy dusíku, oxid uhelnatý, akrylaldehyd a rakovinotvorné saze !!!!!!

Laskavě přestaň šířit bludy !!

0/0
19.8.2009 17:29

opas

Re: Dotaz laika

Ne, PET je polyethylentetraftalát a stejně jako polyethylen obsahuje v molekule pouze uhlík, vodík a kyslík a pokud už něco vzniká, tak v podstatně totéž, co při nedokonalém spalování např. dřeva.

Z toho polovinu periodické tabulky neuděláte ani vy (viz váš první příspěvek), takže být vámi sem přestanu tlačit červené vykřičníky a sekání hlav.

Měl byste se stydět pane, chováte se jako Bursík.

0/0
19.8.2009 17:39

jdts

Re: Dotaz laika

Stydět by ses měl ty, chováš se jako podprůměrný čech, nevíš která bije, zamořuješ ostatním lidem životní prostředí blábolíc cosi o ekoteroristech RvRv

Studuj, co píše pan docent: http://www.ekolist.cz/dotaz.shtml?x=88520 !!!!

0/0
19.8.2009 17:49

opas

Re: Dotaz laika

Ano, hledat umíte, ale zkuste si text přečít pěkně pomalu. Z větší části se zabývá PVC, o kterém už jsem se zmínil, že vskutku není ok. O PET se v podstatě nezmiňuje.

A speciálně pro Vás jsem našel toto: http://www.ekolist.cz/dotaz.shtml?x=149411

Najděte si: Za zmínku stojí srovnání spalování plastů a dřeva...

Takže když do kamen dáte PET lahve a nebudete je škrtit, tak se toho zase tolik neděje. Dobré je dát je na hromadu žhavého dřeva, aby k nim mohl vzduch i odspoda a snadno probíhala pyrolýza a v podstatě nemáte problém. Je to rozhodně lepší než žlutý kouř co se line z přiškrceného kotle na uhlí.

Zkuste radši místo výkřiků a urážek vysvětlit "polovinu periodické tabulky v těch nejjedovatějších sloučeninách" ;-D

0/0
19.8.2009 18:03

Jan Venkovan

Re: Dotaz laika

Co ty jsi za ingoranta? Rv

"PE, PP, PET, PS - Při spalování v domácích kamnech na uhlí a/nebo dřevo však nedochází k dokonalému spalování a emise jsou toxičtější než ty z hnědého uhlí. V poslední době se toto domácí spalování odpadu stalo významnou příčinou lokálního znečištění ovzduší, což si může každý ověřit při procházce po českém venkově v podzimních dnech, zvláště pak za inverse. K toxicitě přispívá oxid uhelnatý, akrolein, oxidy dusíku a další produkty nedokonalého spalování. Komparativní studie ukázaly, že akutně nejtoxičtější spaliny z jmenovaných polymerů poskytuje PE, nejvíce sazí pak PS (to je vzhledem ke karcinogenitě PAH významnější než akutní toxicita)."

0/0
19.8.2009 18:58

vymrzovac

Re: Dotaz laika

chca,nechca je nutno si položit otázku, co je tedy ekologičtější? Výroba popelnice + odvoz náklaďákem do 100km vzdálené spalovny(spaliny z výfuku atd.), a ve spalovně se to nakonec spálí společně s jiným sajrajtem s podobnou účinností, jako by to ten venkovan spálil v kamnech? Samozřejmě chceme mít "čistý venkov", tak je "ekologičtější" to odvézt pražákům do malešické spalovny(nebo do jiné). Z globálního hlediska vznikne míň škodlivin, když to dotyčný spálí na místě:-/

0/0
20.8.2009 7:32

opas

Re: Dotaz laika

Přesně tak, nevím co má kdo za problém.

Krom toho naložit kamna PETkama a pak zavřít přívod vzduchu je kravina.

Správný je necpat toho tam moc najednou, dát je na žhavý podklad, nechat přívod vzduchu otevřený naplno a zvlášť u systémů s dvojím spalováním to pak pěkně duní a komín se žhaví do červena (jako benefit vyhoří i saze v rouře do komína). Flašky zmizí pěhem chvilky beze zbytků.

Tomu se jinak než čistý spalování říkat nedá. Z komína pak nejde žádný viditelný kouř, jen vodní pára a CO2.

A nic nesmrdí, to jsou blbosti.

0/0
20.8.2009 15:33

igor_vovchanchin

Re: Dotaz laika

Co ty si za debila, kde jsi na takové názory přišel?? To ti namluvila nějaká tvoje babička která ty PET lahve ještě teďka plní cernouhelným prachem a háže do kotle. Pokud je v kotli dosažena optimální teplota( u plastů cca kolem 1400 a více) tak opravdu při spalování nevznikají vice méně škodlivé látky, jenže takovou teplotu dosáhneš bohužel jenom ve spalovnách, cementárnách atd. V obyčejném kotli je teplota daleko nižší, takže vzniká nedokonalé spalování(jestli ti to něco říká), takže vzníká tak neuveřitelné množství karcinogenů, mutagenů že kdyby sis toho jenom jednou potáhnul tak je po tobě. Tak se laskavě zpamatuj a nevymýšlej absolutně nepravdivé kecy.

0/0
20.8.2009 10:16

opas

Re: Dotaz laika

Vážně? A jaká teplota je v mých kamnech?

0/0
20.8.2009 15:40

Xi Xao

Re: Dotaz laika

Dobytku jeden, mít tě za sousede tvojí kolegialitu ty vracím v radiových vlnách vyzářeným směrem k tvému domu. ;-O

0/0
19.8.2009 21:51

Naleštěné kanady

Re: Dotaz laika

Tak to se sejdeme v holicích, já posílám sousedům 4kW ERP ;-)

0/0
20.8.2009 12:32

paskundilek

???

Prosimvás, nevíte náhodou, co je to ta biomasa?

0/0
19.8.2009 11:51

Monstrum Anonymič Anonymov

Re: ???

Zeptej se Kačeny

0/0
20.8.2009 18:50

brebtta

a co když

třeba když vypnou proud tak na 3 dny??? sem tam bouřka ,námraza přetrhá vedení co pak??? neběži ventilátor a ani čerpadlo.co potom .Každý kdo nemá hlavu v prd.eli ví že je třeba mít 2 zdroje .klasická kachlová kamna s pecí je věc i tolika letech. no jo ale k těm už nejezdí servis na seřizování a jiné a nekoukají z toho prachy co? ubohá reklama ,příšte označujte jako komerční članek u nebulváru to bývá zvykem

0/0
19.8.2009 10:09

vymrzovac

Re: a co když

pokud máš krb s vložkou napojen na ústřední topení s nuceným oběhem, tak tě ohrozí i pětiminutový výpadek proudu(čerpadlo nemá napájení), protože hrozí přetopení výměníku. Pokud vypnou proud, tak ti netopí ani plynový kotel. Pro tyto případy mám pro oba tyto zdroje společný záložní akumulátor z auta + frekvenční měnič;-)

0/0
19.8.2009 10:15

individual

Re: a co když

Ano, ony třídenní výpadky elektriky jsou v ČR na denním pořádku...

0/0
19.8.2009 10:30

Shumway

Re: a co když

přesně tak. kdo chce mít sichr, koupí si za pár korun generátorek

0/0
19.8.2009 10:35

Náhodně procházející

Reklama a vymývání mozků

V kotlích sice probíhá pyrolýza, ale článek se tváří, jak kdyby tyto kotle pyrolýzu zavedly. Pyrolýza nastává fakticky při každém spalování dřeva, např. v nejobyčejnějších kamnech. Dřevo se nejdřív rozloží, dlouhým plamenem pak hoří plynná složka i složka, která by byla na normální teploty kapalná, tj. něco jako dehet. Krátký plamen ale obrovskou výhřevnost má dřevěné uhlí, taky známe. Většina lidí taky ví, že po pyrolýze je třeba dosti vzduchu, aby její zplodiny mohly hořet. Jinak se dehet nespálí, plynná složka shoří jen zčásti.

Pro dobré spalování je tedy dobré neškrtit v kamnech vzduch a topit "naplno". Takto shoří dřevo nejlépe, ovšem zas stoupá komínová ztráta, jsou horké spaliny, někdy je plamen až v komínu. V praxi se uvedený princip dobře využije např. tak, že se v kotli topí naplno (dřevo či hnědé uhlí), natopí se akumulační nádrže, které pak hřejí třeba 2 dny. Omezovat výkon u dřeva či hnědého uhlí je dosti problém.

0/0
19.8.2009 9:46

Náhodně procházející

Re: Reklama a vymývání mozků

Nové kotle mají skutečně lepší parametry, účinnost bude místo 75% nějakých 85%. A bude umožněná i lepší regulalce. Ovšem pyrolýza jako taková vyžaduje určitou teplotu, podobně i dehet, aby netekl, nečoudil, ale hořel. Nové kotle zlepší bilanci, ale úplný zázrak nejsou.

U kotlu doporučuji porovat výkony. To nejsou výkony na topení domku či bytu, tam by stačil výkon nějakých 10-15 kW (využitý za největších mrazů). V menším kotli bude účinnost menší, účinný kotel nemůže být zřejmě malý, jak by bylo třeba (např. topit na výkon 4 kW v listopadu).

Další věc je životnost těchto kotlů a jejich cena. Kotel vyjde na 60 tis. nejlevnější, ovšem nutná automatika, další dovybavení atd. A člověk zjistí, že k ceně dřeva musí přidat amortizaci kotle, která je vyšší jak cena paliva. A že vyjde výrazně levněji topit plynem, než takovýmto superkotlem.

Nejčastěji se vyplatí obyčejný kotel či krbová kamna, méně účinné, ale za čtvrtinovou cenu.

0/0
19.8.2009 9:53

lolek77

Re: Reklama a vymývání mozků

Základem je ovšem dostatek suchého palivového dřeva nebo peletek.

Pokud by jen desetina národa zblbla a zakoupili tyto kotle, určitě by cena paliva řádně stoupla. Kdo je bohatý může si dovolit dvoupalivový systém tj. plynový kotel za cca 25 tis. a peletkový za 100 tis. To vše doplnit slunečními vakuovými panely pro TUV tak za 200 tis., případně fotovoltaikou (buďme skromní - za 1/2 MIO). A pak může pozvat své bionávštěvy a předvést se.:-P

0/0
19.8.2009 15:59

Náhodně procházející

Re: Reklama a vymývání mozků

Suché dřevo, to je problém, kde ho skladovat, dřevo je objemově dosti náročné. A tradiční mít ho venku srovnané, tak to zcela suché není. Pelety jsou dobré, zužitkuje se tím odpad. Ale jsou dosti drahé, takže provoz je srovnatelný s topení plynem. Navíc tu musí být skladovací místnost a hlavně celé zařízení, kotel a zásobník. Při životnosti kotle 10-15 let vychází daleko levněji topit plynem.

Topit dřevem jde i v obyčejných kotlích za 20 tisíc. V kombinaci s aku nádrží se takto může natopit několik dní. Nebo topit takto část seznony a část plyn. Případně mít jako doplněk krbová kamna, s vložkou či bez ní. Přinese to určitou úsporu dosti lidí rádo občas vidí, jak to hoří.

Nové kotle, ty technologie nejsou hloupé, ale za ty ceny se to nevyplatí. Ceny kotlů jsou předražené, jde o módní věc, navíc zneužívané dotace atd zkrátka ekobyznys. Dva dosti podobné kotle, jeden je ovšem na dřevo, druhý na uhlí, dřevo, vše - tak ten na dřevo je za 60tisíc (žádná automatika), ten obyčejný za 15-20 t.

0/0
19.8.2009 22:35

Náhodně procházející

Re: Reklama a vymývání mozků

Já to sledoval, uvažoval jsem koupi. A ten obrovský rozdíl v ceně, to je dané v podstatě jen tou módností. To se jednalo o českého výrobce, zahr. jsou dražší.

0/0
19.8.2009 22:38

opas

Re: Reklama a vymývání mozků

Proto mají třeba krbová kamna tzv dvojí spalování, kdy škrtíte vzduch proudící na dřevo, ale spaliny dohořívají o něco výš, kam je přívod sekundárního vzduchu.

0/0
19.8.2009 17:10

azrael

vyhodnost ?

nehovoriac o tom, ze aby sa drevo dalo splynovat, musi mat velmi nizku realtivnu vlhkost okolo 15 %...co je celkom problem, pretoze take hodnoty dosahuje cca 2 roky susene drevo...a samozrejme drevo musi byt tvrde..

a to s cenou prace, cenou drevnej hmotu, cenou skladovania, cenou kotla, vydrzou kotla, nekonfortom, nutnostou prikladat  sa dostava na uroven, ked uz nie je cenouvou konkurenciou plynovemu kotlu, ale skor alternativou tam, kde plyn  nie je..s rovnakymi priemernymi rocnymi nakladmi

0/0
19.8.2009 8:59

stjan

Další

reklamní článek*Nebude nakonec iděs rozdávána zadara v průchodech_?

0/0
19.8.2009 8:52

vymrzovac

ještě napište o tom,.....

....že to "DŘEVO" musíte někde vzít. Není to tak dávno, co jsem sousedovi rozmlouval koupi zamluveného kotle na dřevo, v 10večer den před montáží. Měl od prodejce vypočítáno, že mu stačí JEN 15 kubíků dřeva ročně! Když jsem mu vysvětlil, že to dřevo musí být proschlé, a tedy bude muset mít kolem baráku neustále 45 kubíků dřeva, a vzhledem k jeho zdravotnímu stavu na tom už "líp nebude", udělal nakonec plyn.  Dnes je po smrti, a sousedka(vdova) mi blahořečí, že má plyn a nemusí sama lítat celej rok s motorovkou kolem barákuR^

0/0
19.8.2009 8:21

bendží

Re: ještě napište o tom,.....

Tak už je topná sezona a všichni se pídí jak levně topit.Souhlasím s těmi názory,že jeden zdroj je málo,je potřeba mít nejméně dva.Plyn+kotel na tuhá paliva starý dakon+kombinaci slunečních kolektorů pro ořev TUV.Tuto kombinaci,máme již  20 let ,funguje pro mě optimálně na podzim a na jaře topíme dřevem jenom večer,v zimě na plyn,uhlí vůbec nemáme,bojlery dva po 200 litrech,(máme rod.domek dvou bytovku)jsou nastaveny na el.ohřev max.45 stupňů.Pokud svítí slunce cca.2hod mám bojlery nahřáté na cca 50 stupňů a to i v zimě.V létě je teplota cca.70-80 stupňů a bojlery el,.vůbec nezapínají.Voda pro bojlery má samostatný topný okruh na zpátečce jsou osazeny radiátory 4 v každém patře,tím je zaručena priorita ořevu TUV a zbytkové teplo zavlaží nevytápěné místnosti.Tak úsporám zdar,ale fyzikální zákony se nedají oblafnout!! a dobrá termoska je termoska.

0/0
1.11.2009 13:18

ibid

Ubohá reklama

Ale to je tady na denním pořádku...

0/0
19.8.2009 8:20Najdete na iDNES.cz