Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Návštěva v Baťově domku, kde mají navíc půjčovnu lodí a galerii

Za první republiky nechal Tomáš Baťa postavit několik malých domků i u Baťova kanálu. Bydlela v nich obsluha plavebních komor. Ten, který stojí asi dva kilometry od Vnorov, je zvláštní tím, že ho voda obtéká ze dvou stran. Z jedné řeka Morava a z druhé Baťův kanál. Dokonce se tady tyto dva toky křižují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Paxa

Zajímavé téma, ale proč tak málo fotek?

0/0
6.6.2009 15:49

dedko

Stále žasnu nad podnikatelskými

aktivitami rodiny Baťů, nad tím co v té a poměrně krátké době vybudovali, jak byli pokrokoví !

0/0
6.6.2009 10:54

mh07

Baťa nebyl zdaleka první!!

Příklad za všechny - v Poštorné, kde Lichtejnštejnové měli keramičku (dnešní PKZ), vystavěli zaměstnancům také celou kolonii domků pro zaměstnance - a to již za C.K. monarchie - a nutno říci, že tyto domky jsou daleko kvalitnější než domky v Otrokovicích či Zlíně. Neubírám Baťům jejich péči o zaměstnace, ale nedělal bych z nich stále filantropy a podnikatelské bohy.

0/0
6.6.2009 10:18

GUHU

Re: Baťa nebyl zdaleka první!!

tys asi upadl na hlavu, chceš porovnávat pár domků pro řemeslníky někde v horní dolní s moderními čtvrtěmi pro tisíce lidí ve Zlíně?

0/0
7.6.2009 0:52

Pražák

Trochu objektivity be neškodilo

K těm Baťovým domkům: Vypadají snad zajímavě, ale nikde se neřekne, že se stavěli neomítnuté, ze třicítek zdí, které promrzaly, s jednoduchými okny a bez kanalizace (jen se septiky), nájemníci měli zakázáno přistavit si i králíkárnu natož chovat pár slepic (parcely byly příliš malé) - prostě tak, aby Baťa ušetřil,  či lépe - i na bydlení zaměstnanců aby vydělal. Ale pokrok to byl, už proto, že nechtěl-li být nájemník z domku vyhozen, nikdy nestávkoval, potraviny i ošacení nakupoval výhradně v baťových obchodech a peníze, které momentálně do příští výplaty neutratil nebo si je ukládall na stáří, měl povinně uložené v Baťově záložně. Tam mu ostatně chodily i výplaty.

0/0
6.6.2009 1:51

Pražák

Re: Trochu objektivity be neškodilo

Trochu objektivity by neškodilo - Oprava: ... ale nikdy se neřekne, že se stavělY...

0/0
6.6.2009 1:54

Honza423

Re: Trochu objektivity be neškodilo

Díky za zajímavé info.

0/0
6.6.2009 8:41

Soami

Re: Trochu objektivity be neškodilo

Když jste u té objektivity: domky se stavěly ve 30. letech, kdy ve městě byl etalonem pavlačový byt a na vesnici stavení z vepřovic. Baťa nabídnul lidem moderní domek z kvalitního materiálu. Okna jsou špaletová, čili kvalitní standard, a každý dům má koupelnu se záchodem a vanou!!! Opět porovnávám se společným haj5likem na konci pavlače. Ten zákaz zvířat byl preventivní a logický-malé parcely a mnohdy přistěhovaní méně bystří lidé z vesnice...

0/0
6.6.2009 9:19

jellyfish

Re: Trochu objektivity be neškodilo

I ve 30. letech se stavěly solidní domy, 45cm obvodove zdi, betonové stropy, stačí se podívat na centrum Zlína, který vypadá přece jen líp. O té provizornosti docela pochybuju, spíš si myslím, že byla na 1. místě úspora nákladů, a k nějakému přebudování již zastavěného území by jentak nedošlo.

0/0
6.6.2009 12:12

dedko

Re: Trochu objektivity be neškodilo

Tyto domky byly postaveny jako provizorium, které mělo být později nahrazeno kvalitnějšími domy. To už ale byla válka a pak komunisté.

0/0
6.6.2009 10:56

Hrochomut

Re: Trochu objektivity be neškodilo

obvodové zdi mají zvláštní vazbu, mají tloušťku 37,5cm.. a jak tu už bylo psáno někým jiným, byly stavěny na dobu zhruba deseti let (původní plán, který zmařila válka a pak komunisti), takže šlo o to, aby to stálo v solidní kvalitě, ovšem za dostupnou cenu a hlavně rychle (výstavba každého domu trvala cca 14 dnů!).. že nebyly povoleny králíkárny a kurníky byl záměr a rozhodně nevyplýval z toho, že by pozemky kolem domků byly malé. Baťa chtěl, aby doma lidi hlavně odpočívali a pracovali hlavně v práci a vajíčka a maso si koupili za peníze tam vydělané.. dokonce jezdila pravidelně služba, která lidem zdarma stříhala živé ploty.. a pokud jde o vyhození z domu nebo dokonce z práce, kdyby ti lidi nenakupovali u Bati, to je pěkný blud, to snad ani nebudu podrobněj komentovat.. :-)

0/0
6.6.2009 15:33

Pikot

Re: Trochu objektivity be neškodilo

Plánovaná životnost první serie Baťových domku byla určena na 20 let.  Další serie výstavby, po té co se posbíraly zkušenosti se stavbou a případnými sousedskými vztahy...(začátek sociologie...) se stavěly domky s vyšším komfortem. Nesmí se zapomenout, že každý domek měl vlastní koupelnu a splachovací záchod! Kuchyně byly malé - český otoman - tam neměl místo.  Zákaz stavby králíkáren byl zrušen v roce 1946! Jak to tam potom vypadalo, nechci psát. Asi zárodek pro později vzniklá cikánská gheta. V článku chybí výše nájmu a srovnání s tehdejším platem třeba soustružníka u Batě.

V Baťových domcích bydleli například také lékaři a inženýři, zaměstnaní u Batě.

Čili, dost velký socialismus. Jako obrana proti darebákům typu Gottwalda.

0/0
6.6.2009 16:52

GUHU

Re: Trochu objektivity be neškodilo

až na to, že pokud vím, ve Zlíně skoro žádní cikáni nejsou, natožpak ghetto

0/0
7.6.2009 0:56

Pikot

Re: Trochu objektivity be neškodilo

Cikáni ve Zlíně nebyli. Ale uvolnění přísného řádu k dodržovaní pořádku vedlo po roce 1947 k neblahým jevům. Nesmí se zapomenout, že obyvatelé domků stále nezapomenuli na jejich rodná stavení - se slepicemi v kuchyni.

To je ¨jen poznámka k objektivitě.

0/0
7.6.2009 16:55Najdete na iDNES.cz