Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Pasivní dům, kde se šetří na vytápění, ale nikoliv na pohodlí

Nová čtvrť na okraji malého města v Posázaví kousek od Prahy nabízí krásné prostředí s romantickou atmosférou. Novostavba využívající nejmodernější stavební technologie má však daleko do honosnosti prvorepublikových vil či zdobnosti podnikatelského baroka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

vymrzovac

než novinář napíše někomu prezentaci.....

:-/.....měl by se seznámit s problematikou, aby nedělal chyby. Dle vyhl. 148/2007 §5 odst.4 se energetická náročnost udává  v kWh/m2...........

0/0
30.4.2009 8:16

tmf

tak co to je?

Projekt nebyl úmyslně zcela absolutně podřízen kriteriím na pasivní dům

tak proč se to jmenuje pasivní dům když to nesplňuje?

Plus je to, že zvenku je ten barák docela pěkný, to už jsem dlouho tady neviděl.

0/0
29.4.2009 23:14

vymrzovac

Re: tak co to je?

R^stejná otázka napadla i mě. Proč to nazývají pasivním domem, když to má TČ, resp. zásuvky pro přímotopy na elektriku zvenku

0/0
30.4.2009 8:05

mhplus

Re: tak co to je?

EPD je dům, u kterého je (mj.) minimalizována spotřeba energie na topení - neznamená to ale, že by se dům obešel zcela bez topení! Jenom topná sezóna je místo obvyklých 200-250 dní v roce třeba 30. Je samozřejmě otázkou, jestli má smysl pořizovat na pár dní provozu v roce TČ, ale jak už tu někdo vysvětloval, pro "papír" je TČ lepší variantou než přímotop, i když je čistě ekonomicky nesmyslem.

Podobně je to s oním slavným průkazem ENB, který v důsledku zvýhodňuje velké (a tím pádem logicky i energeticky náročnější) stavby před malými úspornějšími.

0/0
30.4.2009 9:00

dívenka prostá ta cencorova milá

tepelné čerpadlo

ha.............ha..................ha

0/0
29.4.2009 20:53

strowfan

Vyborny

takhle by to melo vypadat. R^

0/0
29.4.2009 20:34

pája_

Re: Vyborny

pro vynesení tak jednoznačného hodnocení chybí jeden základní parametr: cena

0/0
30.4.2009 8:49

Petr VR.

Líbí se mi ale pokračovaní

Otázkou je jak pan investor ohřívá vodu, což bude největší náklad v tomto domě. Proč pořizuje TČ vzduch / vzduch když ho vlastně nepotřebuje, ale líbí se mu, že investice byla nízká ? Proč má řipravené rozvody na přímotopy, když investoval do super oken s koeficientem celého okna z říše snů a 40 cm izolace do stěn ? I do podlahy v přízemí čemuž nerozumím nebo jsem nepochopil určitou pasáž článku správně.

 

 Nepochopil jsem větu "Jedna z podmínek pasivního domu je akumulace zdiva, proto byl zvolen systém betonového stěnového skeletu se ztraceným bedněním." Mohl by mi někdo vysvětlit proč je akumulace moderním zaklínadlem příznivců cihel, betonu a jiných masivních materiálů v souvisloti s EPD pozbývá smyslu.

 

Jinak se mi dům líbí, ale není dotažený do finále. Nicméně prori gustu....

0/0
29.4.2009 20:31

mhplus

Re: Líbí se mi ale pokračovaní

Z čeho soudíte, že akumulace v EPD pozbývá smyslu? S vyváženou mírou akumulace musíte počítat i v pasivním domě, třeba pro vstřebání slunečních nebo jiných pasivních zisků - dokážete si představit, co by jste způsobil v domě s hypoteticky nulovou akumulací ohřátím ranní kávy?;-D

0/0
30.4.2009 10:02

Petr VR.

Re: Líbí se mi ale pokračovaní

V domě který je izolován vhodným způsobem pro dosažení situace, kdy jsou pro tepelnou pohodu rozhodující tepelné zisky prosklením a např. solárními kolektory pro přechodná období je zamyšlení nad požadavkem dobré teplené akumulace do konstrukce domu zvláštní (spíše ukazuje jak jsou vzorce myšlení podporované cihelnou a betonovou lobby dobře zavedené). Teplo se přeci lépe akumuluje např. do vody (jestli se nepletu tak 5x lépe ve srovnání s akumulací do masivního zdiva) a také se využití tohoto teplo lépe reguluje...je dostupné když potřebuje uživatel domu "přitopit". Pokud tedy izoluje 40 cm vrstvou izolace pak Vám může být parametr akumulace úplně volný   ale samozřejmě jak uvádíte každý materiál disponuje určitou akumulací tepla a proto o ni nikdy nepřijdete, tedy záleží jen na míre důležitosti jakou jí přidáváte

0/0
3.5.2009 16:04

Petr VR.

Re: Líbí se mi ale pokračovaní

.....ale nikdy neříkej nikdy...existuji např. stavební systémy s izolací na vnitřní stěně domu a tam o akumulaci ve smyslu obvodových stěn opravdu přijdete, ale můžete počítat alespoň s podlahami pokud jsou provedeny v masivním materiálu. Je také důležitý fakt, že cím větší akumulace do zdiva tak tím je delší čas na dosažení požadované teploty takže záleží na investorově preferencích…já osobně považuji zaštiťování masivních materiálů heslem dobré tepelné akumulace za úspěšný marketingový tah ale v dnešní době kdy většinou nevytápíme rodinné domy kachlovými pecemi, za parametr okrajový. Nicméně akumulace bohudík existuje, ale investor by měl rozumět co nabízí …nic není černobíle.    

0/0
3.5.2009 16:05

Petr VR.

Líbí se mi ale

Dobrý den,

po přečtení článku jsem se zamyslel nad náklady a použitými materiály. Investor říká, že se delší dobu zabývá stavbou NED a v případě jeho domu chtěl dosáhnout EPD standardu. Podle mě nedosáhl. Nehodnotím vypočtenou spotřebu energie, je jedno jestli vyjde 15 nebo 17 nebo 20 kW/m² (metoda výpočtu je dost přizpůsobivá) závažnější se mi zdají nadhodnocené proporce a použité materiály, což dnes nespadá dle mnohých do kategorie hodnocení EPD. Polystyren je energeticky velmi "vhodný" materiál..... 

Zdá se, že plocha domu je více než velkorysá což už samo o sobě napovídá o postoji k investici. Také nerozumím počtu koupelen.

Pkracuji v dalsim prispevku

0/0
29.4.2009 20:30

fr-mottl

tepelne cerpadlo vzduch/vzduch je ok

i kdyz v zime je vnejsi teplota nizka, tak alespon na strane kondenzatoru se vystaci s 30 ° C. Co by me zajimalo, jak to maji resene, ze to pouzivaji (event.) i v lete ke klimatizaci - jestli pak honi vzduch pres vyparnik (komplikovanejsi klima-jednotka) a nebo jestli funguje v lete kondenzator jako vyparnik - to se sice da udelat, (nejakym ctyrcestnym ventilem) ale jeste jsem to nikde u podobnych aplikaci nevidel.

Jinak znami prespavali na Morave v tom znamem pasivnim dome ve Slunakove a ta vzduchotechnika je skutecne slyset!

0/0
29.4.2009 16:05

f0rr35t

Re: tepelne cerpadlo vzduch/vzduch je ok

Ta hlučnost domů se vzduchotechnikou mi vždycky vrtala hlavou. Já osobně bych se jí dost bál, protože hluk doma opravdu nesnesu. Já jsem věnoval spoustu peněz a času i do odhlučnění stolního PC. A proč nesnesu hluk? Pamatuju si, že jsem normálně pracoval na stolním PC a potom jsem ho vypnul. Najednou mě napadlo "co to je za divný zvuk"? Nebyl to žádný divný zvuk, bylo to divné TICHO. Ačkoli si to neuvědomujete, ten hluk vás obtěžuje. A rozhodně se nespokojím s řešením "pusť si TV jako zvukovou kulisu" (:-©). V pasivních domech se má vyměnit vzduch v místnosti za X minut (teď nevím kolik to je, kdyžtak mě doplňte), je vůbec možné ten vzduch vyměnit bezhlučně?

0/0
29.4.2009 19:35

mhplus

Re: tepelne cerpadlo vzduch/vzduch je ok

V rodinných (natož pasivních) domech není stanovena žádná závazná hodnota výměny vzduchu. Při použití strojového větrání jsou běžné objemy kolem 100-150m3/h na celý dům, což se dá bez problémů bezhlučně zvládnout. Pokud má někdo opačnou zkušenost, bude to s největší pravděpodobností způsobeno nesprávným návrhem nebo realizací VZT.

0/0
30.4.2009 9:09

Howard

3 koupelny na 2 loznice?

No zvenku opravdu hezke, nizkoenergeticnost chvalim, co ale nechapu jsou dispozice - v prizemi malo technickych mistnosti a nahore 3 koupelny na 2 loznice? To bude mit rodina asi dva cleny, kteri trpi chronickou srackou nebo jsou to vsichni vodnici??? ;o)

0/0
29.4.2009 15:03

paskundilek

Re: 3 koupelny na 2 loznice?

V patře jsou 2 koupelny, to vpravo nahoře je technická místnost :-P

0/0
29.4.2009 18:04

BrumlajiciCmelak

Mě se nelíbí

vypadá to jako vršek výtahové šachty nad nějakou podzemní továrnou. Vnitřní dispozici taky nechápu, a co auti?

0/0
29.4.2009 13:58

f0rr35t

Re: Mě se nelíbí

Garáž je buržoazní přežitek, stejně jako sklep ;-D 

0/0
29.4.2009 19:25

midži

Efektní

Dům je podle mého názoru jen efektní, splňuje max. standard výborného nízkoenergetického domu, ale již ne pasivního. Při tloušťce zdí 60 cm a 40 cm izolací je potřeba tepla na vytápění 17 kWh/m2 příliš vysoká, zřejmě se z toho dá usuzovat, že se nepodařilo optimalizovat tepelné mosty, ale především se nepodařila optimalizace velikosti. I pro 6-ti členou rodinu je o cca 80 m2 větší. Vnitřní tepelné zisku jsou při této velikosti nepoměrné. Použití tepelného čerpadla vzduch/vzduch je diskutabilní, protože u pasivního domu je potřeba dodatečného tepla pouze při špičkách, tedy při mrazech, kdy takovéto tepelné čerpadlo přestává pracovat resp. jeho účinnost jde k nule.

0/0
29.4.2009 13:46

lks0079

A co energie na chlazení

Docela se dneska zapomíná mluvit o tom, jak se dneska v těch nízkoenergetickejch domech co maj tuny izolací, tak jak je v nich příjemně přes léto ? A hlavně kolik se utratí peněz za chlazení, pokud nejsem ochoten akceptovat teploty v místnosti přesahující 30°C. Asi nebudeme naivní, že v tomhle pasivním domě bude celoročně 22°C za mizivé náklady. Sám bydlím v novostavbě, velká okna a orientace na jih, na účet za vytápění si nestěžuju, ale v létě mi to moc nevyhovuje. ;-(

0/0
29.4.2009 12:10

martek01

Re: A co energie na chlazení

nas chladici sezona stoji skoro stejne jak topna sezona :-/

0/0
29.4.2009 12:33

mhplus

Re: A co energie na chlazení

Budete se divit, ale EPD žádnou klimatizaci nepotřebují - tyto domy se vyznačují tím, že mají promyšlené hospodaření se sluneční energií, dopadající přes okenní otvory - v zimě Slunce topí, v létě je odstíněno - jsou na to i poměrně sofistikované výpočetní metody, vycházející ze zeměpisných souřadnic, nadmořské výšky, orientace atd.

0/0
29.4.2009 14:37

lks0079

Re: A co energie na chlazení

No nemohu si pomoci, ale tohle je podle mně ryzí teorie, která se pak v praxi ukáže jako nedotažená. Možná je to tím, že každý má jiné nároky na komfort. Já bydlím v domě postaveném dle norem v roce 2007, takže izolací se nešetřilo, architekti "promyšleně :-(" orientovali okna přesně tak jak se píše v článku, mám nainstalované předokenní rolety ve všech místnostech, ale prostě to funguje asi tak 4dny. Poté se i ta masivní konstrukce (44cm porotherm Si) rozpálí a po zbytek léta mám konstantní teplotu 30°C kterou nevyvětrám ani v noci. Vidím to tedy tak, že pokud bych měl klimatizaci, tak bych přes léto utratil víc peněz za chlazení než v zimě uspořil za topení. Klimatizaci ale nemám, tak jsem jenom rozmrzelej z vedra. Co se ale musí uznat je to, že díky masivní konstrukci ta teplota moc nekolísá - takže bohužel ani v noci neklesá 8-o

0/0
29.4.2009 15:21

individual

Re: A co energie na chlazení

Ja se obavam, ze 'dum postaveny dle norem v r. 2007' a EPD jsou celkem odlisne veci. Nejsem stavar, ale laicky rozum mi rika, ze pokud mas dum z cihel bez vrstvy izolace (jak tvuj text chapu), tak me neprekvapuje, ze se cihly rozpali sluncem a pak pekne 'vytapeji' dum. Asi bych volil kombinaci cihel a tepelne izolace, ktera by zabranila slunci cihly rozpalit.

0/0
29.4.2009 15:29

mhplus

Re: A co energie na chlazení

Ryzí praxe...

- Předokenní žaluzie nejsou nejlepší variantou, lepší je fixní zastínění, konstrukčně zapracované do obálky domu.

- Oddělením nosné a izolační vrstvy je radikálně zmenšen přenos tepla vedením, takže jedinou možností je přenos tepla vzduchem a vnitřní zisky. Těžko se "běžnému" uživateli vysvětluje, že pokud je uvnitř domu 26stC a venku 30stC, je chyba otevírat okna. Systém řízeného větrání dokáže v tomto případě přes den rekuperátorem "vracet" při větrání chlad, během noci pak intenzivním větráním odvést přebytečné teplo a snížit vnitřní teplotu. Proto je důležité (jak se v článku uvádí) hledat kompromis i v akumulačních schopnostech domu.

- Normy 2007  jsou asi na 1/3 požadavků na izolace EPD.

0/0
29.4.2009 16:33

petrxxxx

Re: A co energie na chlazení

dobrý den,

1/ proč myslíte, že je lepší fixní zastínění než předokenní rolety? Můžete poslat odkaz na př. fixího zastínění?

2/"vracení chladu přes den" - máte na mysli rekuperátor s aktivním chlazením?

3/ pokud bude dům dobře zaizolován (+akumulační materiál stěn), nebudou se otvírat přes den okna a bude nějaké nějaké vnější stínění oken, pak by dalo bez aktivního chlazení obejít. Jaký je Váš názor?

0/0
29.4.2009 17:04

chytry chlap

Re: A co energie na chlazení

Zdravím.

Chlazení v létě řeší rekuperace se zemním výměníkem - pro toho kdo o tom nic neví, když je venku 30, tak neotvíráte okna a rekuperace větrá za vás. Vzduch však prochází skrze zemní výměník, kde je stabilní teplota a z +30 se ochladí na požadovanou teplotu. Tento systém funguje bravurně a není třeba aktivně chladit (tedy klimatizaci). Malé problémy nastávají, když je po dobu několika měsíců stabilně více než 30 stupňů (například balkán), neboť se zemní výměník trochu zahřeje. Co však to v praxi znamená, jest že místo chtěných 21st C máte třeba 22 st. C. nebo i časem 23 st.C. Což je však luxusní teplota ;-)

Této technologie se nebojte a hlavně, nepovažujte nízkoenergetické domy jako něco co může konkurovat dobře provedeným EPD vybavenou rekuperací se zemním výměníkem! Je to stejné jako srovnávat starou Škodu Favorit s novým Superbem ;-))

0/0
29.4.2009 19:43

pepe1

Re: A co energie na chlazení

Byl jste rychlejší o pár minut. Gratuluji. R^

0/0
29.4.2009 19:56

pepe1

Re: A co energie na chlazení

Jen navážu na Vaši diskuzi s letním chlazením PD. Na to slouží zemní registr, kterým prochází vzduch zvenčí a ochlazuje se v např. 30 metrové rouře dva metry pod povrchem země na teplotu pod dvacet stupňů. Stejným zemním registrem v zimě velmi chladný vzduch např. minus deset předehříváme na teplotu vyšší min. nad nulou.

0/0
29.4.2009 19:51

elrik

Re: A co energie na chlazení

ad vytapeni - vypoctova normova hodnota pro teplotu ve dvou metrech pod zemi je 0 stupnu C. pokud jimi jeste proteka vzduch o -12C, chcete mi rict ze ze zemniho vymeniku dostanu predehraty vzduch na plusove teplote??? resp. i kdybych ji tam teoreticky dosahl, dokazete rict jak dlouho bude takovy vymenik fungovat nez vymrzne puda v okoli registru?

0/0
30.4.2009 8:38

mhplus

Re: A co energie na chlazení

1) I když to není zcela přesně to, co jsem měl na mysli, třeba z tohoto odkazu http://bydleni.idnes.cz/foto.asp?r=architektura&c=A081105_1079604_architektura_web je vidět, jak se dá pracovat se zastíněním - vhodný přesah střechy v patře a pergola v přízemí. Výhoda je jasná - stínění funguje trvale, ne jen když jsou žaluzie zatažené.

2) Nikoliv, u nás se zdůrazňují výhody rekuperace v topném období, ale v teplejších krajích je používána i inverzně - nasávaný teplejší vzduch z vnějšku je ochlazován chladnějším odpadním vzduchem z vnitřních prostor, samozřejmě pokud je uvnitř teplota nižší - zvyšuje se tím především energetická účinnost klimatizací, ale je to samozřejmě princip obecný.

3) Já si myslím, že ano. Důležité je i zbytečně nezvyšovat vnitřní tepelné zisky -> preferovat spotřebiče s malými ztrátami (ledničky, televize, indukční varné desky, úsporné žárovky atd.).

0/0
30.4.2009 8:47

petrxxxx

Re: A co energie na chlazení

zastínění:

1/ nad vnějšími žaluziemi uvažuji, ale podle prvních informací to není levné řešení. (navíc motory, mechanismy = poruchy).

2/ Na fixním zastínění mi vadí, že snižuje množství světla dopadajícího oknem (když je slunce málo). Žaluzii si vytáhnu, s přesahem střechy nic neudělám. Nebo snad použít pokovení oken místo ext. žaluzií?

3/ S plochami oken to nechci přehánět (celoročně prý vychází jejich přínos záporně (víc energie jimi unikne než se dostane sluncem dovnitř).

4/ Klimatizování prostor se chci vyhnout: přiměřená okna, zastínění. Vyšší investice, další energie.

0/0
30.4.2009 10:31

elrik

Re: A co energie na chlazení

ad 3/ ona vyvstava otazka jak kvalitni okno je vhodne do pasivniho objektu. vsichni se zenou za co nejkvalitnejsim U oken, ale pak zapominaji, ze vnejsi stineni da daleko vice nez superkvalitni reflexni okno. v nemecku toto resi s podivem prave naopak. pro NE stavby pouzivaji skoro obycejna dvojskla a resi kvalitnejsi vnejsi stineni. v lete, kdy jde slunce vysoko je slunecni zareni z vetsi casti odstineno a stim spojene tepelne zisky radiaci zmenseny, v zime, kdy se slunce pohybuje nad horizontem prochazi pres toto stineni a okno do mistnosti kde castecne vytapi..

0/0
30.4.2009 11:11

mhplus

Re: A co energie na chlazení

2) Myslíte? Stínění zabraňuje přímém dopadu světla vysoko se pohybujícího slunce, což má na světelnou pohodu spíše kladný vliv (mizí kontrastní rozhraní světlo - stín), v zimě a ráno či večer by správné stínění oslunění nemělo vadit. Pokud je zamračeno, přímé paprsky stejně do okna stejně nedopadají a šíří se pouze světlo rozptýlené, kterému zábrana nijak nevadí. 

3) Aktivní nebo pasivní bilance je záležitost výpočtu s mnoha proměnnými - když se ale podíváte na EPD třeba v Německu, hodně jich má prosklenné celé jižní fasády, což bych při případné záporné bilanci nečekal.

0/0
30.4.2009 11:46

petrxxxx

Re: A co energie na chlazení

1/ optimální přesah stínění - bude asi vždy kompromisní záležitost. Rodiče mají byt orientovaný na západ, přesah balkonu bude cca 1 m, ale stejně tam v létě odpoledne dovnitř slunce dost pálí. Taky je otázka, kolik projektantů to umí navrhnout se znalostí věci (výpočtů) místo střelby "od oka".

2/ prosklené fasády v DE - otázkou kde v DE. Vždyť i u nás se intenzita slunečného záření dost liší dle oblastí (vysoká je např. na jižní Moravě) a v Rakousku je ještě vyšší.

0/0
30.4.2009 12:21

petrxxxx

Re: A co energie na chlazení

1/ tepelné zisky x ztráty - viz http://www.iepd.sk/?a=7, tabulka vpravo: bilance tepelných ztrát a zisků v pasivním RD. Z ní mi plyne, že tepelné zisky a ztráty jsou zhruba podobné, tzn. zvětším si okno a tím i solární zisky, ale současně si zhruba stejně zvýším ztráty unikem tepla.

0/0
30.4.2009 12:54

mhplus

Re: A co energie na chlazení

Nemůžeme usuzovat z jednoho orientačního obrázku - je to vždy individuální záležitost a bez detailní znalosti místních podmínek nemůžeme dopředu říci, jestli je pravděpodobná bilance zisků a ztrát okny v plusu, mínusu nebo nulová.  

Co se týká výpočtu oslunění, je možné použít např. kalkulačku http://vytapeni.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=54&h=38&obor=5 .

0/0
30.4.2009 14:42

pája_

Cena?

0/0
29.4.2009 11:00

vegab

?

Nevím, jestli si někdo uvědomuje, že u čistě pasivního domu vůbec neotevíráte okna a dýcháte jen vzduch upravený vzduchotechnikou. Tohle je spíš energeticky úsporný dům...

0/0
29.4.2009 9:35

mhplus

Re: ?

Tato tvrzení mne vždy rozesmějí, protože

 - strojní větrání s rekuperací zajišťuje u EPD výměnu vzduchu zejména v topné sezóně. Mimo topnou sezónu si s okny můžete dělat co chcete, což koneckonců můžete dělat i v topné sezóně, ale za cenu zbytečných vícenákladů na topení,

- větrací jednotky v EPD vzduch zpravidla nijak neupravují, maximálně temperují a odfiltrují hrubší nečistoty.

0/0
29.4.2009 14:23

elrik

Re: ?

pisatel nad vami ma pravdu, EPD jsou navrhovana s okny, ktera by mela byt absolutne tesna, proto jsou do techto domu instalovany rekuperacni vzduchotechnicke jednotky pro privod cerstveho vzduchu. pokud ji chcete vyuzivat pouze v topne sezone, pri otevreni okna v letni resp. prechodnem obdobi pro vas pasivni dum jaksi pozbyva smyslu. protoze majorita tep.zisku/ztrat jde v teto chvili otevrenymi okny...

druha vec- vetraci jednotky, pokud jsou vybaveny rekuperaci jak sam pisete, privadeny vzduch doupravi. bud rekuperace+dohrev na 20C pro rezim vytapeni, resp. rekuperace pro chlazeni. je jasne ze tam nedosahnete v lete 22C, ale take tam nebude venkovnich 32C...

0/0
30.4.2009 8:56

mhplus

Re: ?

Nesmysl - pokud by EPD měly fungovat podle Vašeho tvrzení, byla by v nich instalovávána pouze fixní okna, protože ta mají nejmenší TZ a největší těsnost. Hermeticky uzavřený dům s čistě nuceným větráním má ale smysl jen pokud venkovní teplota klesne pod hranici, kdy je bilance vnitřních zisků - TZ < 0 nebo pokud venkovní i interiérová teplota stoupne nad požadovanou interiérovou teplotu . V dlouhém mezidobí mezi těmito extremalitami je možné větrání vypnout nebo provozovat jen v nárazovém režimu a pasivní dům provozovat jako každý jiný, tedy klidně s otevřenými okny. Srdce ekologa by naopak mělo zaplesat, protože se v tu dobu sníží energetické nároky na provoz větrání :-).

0/0
30.4.2009 9:38

elrik

Re: ?

hermeticky uzavreny dum ma smysl jak pri vytapeni v zimnim obdobi, tak i v letnich mesicich. ano, u prechodneho obdobi jsem to mozna prehnal, tam to lze resit otevrenym oknem a ekologove mohou jasat, ale toto obdobi vam nevyjde vice jak 4-5 mesicu v roce.

v pripade EPD jsou tep ztraty prostupem minimalni a mit okna s prumernou infiltraci na takovem dome je mrhanim penez za stavbu takoveho pasivniho domu. pomer ztrat pres sparovou pruvzdusnot totiz pak rapidne roste a to je to oc tu bezi s tesnymi/netesnymi okny.

0/0
30.4.2009 11:05

mhplus

Re: ?

Rozumný projektant toto dilema řeší kombinací fixních a otvíravých oken.

0/0
30.4.2009 11:55

elrik

Re: ?

a kombinuje jak dlouho? do doby nez mu na zdech zacnou rust mechy a lisejniky z duvodu male vymeny vzduchu v zime a lete? :-)nebo je vhodnejsi instalace rekuperacni jednotky a vedomi ze mam dostatecne provetrane vsechny mistnosti cerstvym vzduchem i odtazenou koupelnu, kde se kazdy den sprchuji.. ?

0/0
30.4.2009 22:59

mhplus

Re: ?

To měla být reakce jenom aby byla? Strojové větrání přece vůbec nezpochybňuji, zpochybňuji démonizaci použití otviravých oken v EPD. Jenom hodně "odvázaný" projektant vyplní v RD všechny okenní otvory fixními okny, aby eliminoval spárovou průvzdušnost s přesvědčením, že se přece o všechno postará větrací jednotka. Ne, nepostará - jsou situace, kdy je alespoň jedno otevíratelné okno v místnosti potřeba.

0/0
1.5.2009 12:20

naivka111

Tak nevim,

dům je skutečně velkorysý, pokud jde o prostor, ale málo praktický.

Například umístění záchodu v přízemí mi přijde dost nešťastné. Představte si, že vaříte nebo sedíte u televize a chce se vám na záchod. Musíte projít celkem 4 dveřmi (!!!), abyste se tam dostali. A nahoře jsou pouze dvě ložnice, ale zato tři koupelny. Pro koho?

0/0
29.4.2009 9:31

Kecaj

Moderní

ale neobyvatelný.:-(

0/0
29.4.2009 9:16

darmozrout

Re: Moderní

proč neobyvatelný?

0/0
29.4.2009 9:18Najdete na iDNES.cz