Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Razantní proměna řadového domku z první republiky

Čtenářka si neví rady s rekonstrukcí řadového dělnického domku z první republiky. Především by chtěla modernizovat nevyhovující koupelnu v patře. Zároveň uvažuje o změně dispozice přízemí, kde je kuchyně s jídelnou a toaleta.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kulus

nelibi

chtelo by to poradnyho architekta.

0/0
21.2.2009 9:09

leather-man

Re: nelibi

Bacha, bytového designéra!!!!  ;-D

0/0
21.2.2009 10:17

TKC

Jako vždy srší návrh vtipem!

Posezení na té levé barové židličce u desky cca 30 cm široké čelem přímo do zdi musí být opravdový požitek!

Podle všeho je domek úzký a je třeba šetřit místem, což je demonstrováno obrovskou a nesmyslně umístěnou rohovou vanou pod oknem, díky čemuž se v ní nelze sprchovat....

0/0
20.2.2009 22:40

tom206

Re: Jako vždy srší návrh vtipem!

Navíc vana není ani rohová, je tam jen na šikmo postavená....  existuje fanklub kateřiny mlejnkový?  by si ho katka za ty svoje perly zasloužila....

0/0
23.2.2009 11:40

tridvaraz

Navázala bych na ANAVI

a její "Do stávajícího obývacího pokoje přemístit kuchyň s jídelním koutem".

Vzhledem k tomu, že téměř VEDLE obýváku je teď  WC, je tam i voda a odpad relativně snadno k "protáhnutí" do současného obýváku, takže si myslím, že by to mělo jít a stojí za úvahu, spojení obýváku se zahradou je zejména v létě moc fajn.

Rozhodně bych majitelce doporučila zamyslet se nad celkovým prostorem bez stávajích příček - všech. A s tou nosnou zdí ... vybourat se nechá leccos, když si k tomu vezmete statika, který to umí spočítat a říct co a jak.

V patře rozhodně dveře na balkonek z ložnice - budou se dobře větrat peřiny, v koupelně je okno velké až až, tam dveře být nemusí, naopak se tím koupelna vpodstatě trochu zvětší. Rohovou vanu když chcete tak mějte, ale ne tu hrůzu co je na návrhu. 2 umyvadla považujete za zbytečnost teď, protože nemáte děti a neznáte ranní fronty a čištění zubů do vany ;-D.

0/0
20.2.2009 15:39

klarkap

Re: Navázala bych na ANAVI

Ad umyvadla - děti sice nemám, ale sama jsem byla dítě, navíc v tomto prostoru, takže mám přesnou představu, co mi tam vyhovuje a nevyhovuje ;-D Bohužel už nemám představu, jak by to šlo řešit. V kuchyni potřebuju světlo a ne aby mi oknem pod ruce koukali z ulice kolemjdoucí. Ad příčky - jaké myslíte? Příčky jsou pouze u spíže, celá středová zeď i spojnice mezi velkými pokoji jsou nosné.

0/0
20.2.2009 15:58

Anavi

Re: Navázala bych na ANAVI

Aby vám kolemjdoucí nekoukali v kuchyni pod ruce lze řešit zrcadlovým sklem v okně - ven je vidět, dovnitř ne, ale do pokoje dopadá méně světla. Naše babičky řešily tento problém záclonkami pouze v dolní polovině oken.

Tady je zase třeba vědět - jak je ulice rušná, kolik lidí chodí okolo, máte úroveň podlahy v domku v úrovni ulice nebo o kolik centimetrů výše či níže. Další - chcete mít jídelní stůl v kuchyni či v obýváku? K jakým činnostem budete používat obývací pokoj a k jakým kuchyni kromě vaření?

0/0
20.2.2009 16:33

Jannynov

Re: Navázala bych na ANAVI

Klarkop nebo si do okna necháte vsadit matové sklo -- nějakou pěknou strukturu.

I je to příjemné na pohled a kolemjdoucí vám do kuchyně koukat nebudou. :-)

0/0
22.2.2009 7:34

kami_cze

je to...

je tohle ještě sranda anebo už výsměch? obdivuju výborné a pohodlné židle pro nedělní oběd a širokou paletu všech možných odstínů šedé a hnědé. wow!

0/0
20.2.2009 15:26

svarak z krabicoveho vina

Deja vu?

To už tady bylo, ne?

0/0
20.2.2009 11:20

Hugo58

Navrhuju soutěž...

Škoda té nosné zdi. Protože jinak mi ten spodek (až na detaily jako barpult, který asi není třeba), přijde tentokrát opravdu dobrý. Ale i ta zeď by snad nějak šla vyřešit, ne? Průvlakem? Vybouráním většího otvoru místo dveří? Kuchyň je docela chytře řešená, s tou sestavou za zády.

Navrhuju soutěž: původní rozměry máte, tak to zkuste dle požadavků čtenářky vymyslet a nakreslit líp. Stačí náčrtek. Kdo to dokáže, dostane lízátko;-D

0/0
20.2.2009 11:06

klarkap

Re: Navrhuju soutěž...

Přesně! A nemusí dostat lízátko, za funkční a realizovatelné řešení jsem ochotna poskytnout normální honorář :-) Mail vidíte u příspěvku.

0/0
20.2.2009 11:49

Sallmi

Re: Navrhuju soutěž...

Tohle je otázka pro diskutéra na těchto stránkách jedině v tom případě, že se jedná o stavaře-statika. Co jsem kdy viděl v různých pořadech tak to řešit jde třeba servírovacím oknem (jen dát pod něj nějaký stolek, abyste nedopadli jako Mr. Bean) nebo nějakou nosnou konstrukcí. Možná jsou i jiné zůsoby, ale každopádně všechny by měly být realizovány na základě posouzení od statika. Jinak se tak každý návrhář dopouští stejného amaterismu a diletantství, jako námi všemi oblíbená autorka tohoto pátečního seriálu. Podle mne bylo vaší základní chybou, že jste oslovila tuto "návrhářku", která je fakt dobrá akorát na nakreslení půdorysu a šoupání s kostičkama bez ohledu na nějaké normy a zákonitosti. Vždyť je to jen obyčejná návrhářka nábytku, tedy úplně jiný obor než jsou přestavby bytů.

Proč vůbec uveřejňuje návrhy, které jsou nerealizovatelné? A proč jim dává takové stupidní nadpisy?

0/0
20.2.2009 12:30

leather-man

Ty woe Kachno, už se na to fakt vyper.

:-©

0/0
20.2.2009 10:24

chrobaktruhlik

Re: Ty woe Kachno, už se na to fakt vyper.

10:24 je 24 min. po 10 !!! příště prosím o dochvilnost ! ď.

0/0
20.2.2009 10:40

Sallmi

Re: Ty woe Kachno, už se na to fakt vyper.

Přesně tak! je po desáté, takže černý puntík!;-D

0/0
20.2.2009 10:47

leather-man

Re: Ty woe Kachno, už se na to fakt vyper.

Sakra, už druhej. ;-D

0/0
20.2.2009 11:14

svarak z krabicoveho vina

Re: Ty woe Kachno, už se na to fakt vyper.

R^ Příště zkus 11:11. ;-D

0/0
20.2.2009 11:21

leather-man

Re: Ty woe Kachno, už se na to fakt vyper.

A dostanu další černej puntík, že jo. ;-D

0/0
20.2.2009 12:07

Sallmi

Re: Ty woe Kachno, už se na to fakt vyper.

Buď rád, že to nejsou žluté karty ;-)

0/0
20.2.2009 12:31

Cip

Re: Ty woe Kachno, už se na to fakt vyper.

no nejen že přijde pozdě, ale dokonce celou hlášku narval do nadpisu, když z historie a také již tradice je snad jasné CO je nadpis a co je až v samotném těle příspěvku!

Dnes je málo i černý puntík, je to celé takové odfláknuté, už ani ta radost a nadšení z toho tolik není cítit;-(. Tak to je černý puntík s výstrahou;-€

0/0
20.2.2009 13:03

leather-man

Re: Ty woe Kachno, už se na to fakt vyper.

No jo vlastně. ;-D Takže to máme za poslední tejden 3 černý puntíky a 1 výstraha. ;-€

0/0
20.2.2009 15:27

svarak z krabicoveho vina

Re: Ty woe Kachno, už se na to fakt vyper.

To je vlastně fakt, chybí mi tam ty křížky... Vypadá to, že Kachna nás nakonec udělá všechny - šefredaktora s3x3m, nás svou tupou vytrvalostí.

Nedejme se! XXXX:-P

0/0
20.2.2009 15:42

leather-man

Re: Ty woe Kachno, už se na to fakt vyper.

Křížky do slova vyer místo s nepíšu, jednou mi to smázli, tak píšu vyper. :-)

0/0
20.2.2009 17:01

klarkap

Realizace

ad Sallmi: čtenářka je (minimálně tentokrát) reálná ;-)

K dotazům: rohovou vanu chci a vejde se tam bez problémů. Naopak nechci zbytečnosti typu dvě umyvadla. Je fakt, že pod "zvětšit kuchyň" jsem si taky představovala něco jiného. Malinký problém je v tom, že ten zbouraný kus zdi je pochopitelně nosný :-( Bohužel je to tak blbě řešené, že tady je každá rada drahá Rv

0/0
20.2.2009 9:51

Sallmi

Re: Realizace

Nic proti rohové vaně i já se rád máchám, ale pod tím pojmem si opravdu představuji něco úplně jiného, pohodlnějšího a hlavně rohového. Co se týká té zdi, tak ano, je problém, když je zeď nosná, ale to si snad návrhář před realizací návrhu zjistí, a pak z toho vychází. Takhle je to jen diletantství a šoupání kostiček v prostoru, které zvládne i cvičená opice. Jinak pokud vy jste ta čtenářka, tak jsem rád, že se tu někdo ze zadavatelů objevil a pevně doufám, že byl tento paskvil zpracován zdarma v rámci Kachniny PR kampaně na tomto webu.

0/0
20.2.2009 10:04

Anavi

Re: Realizace

existují i jiná řešení, ale je k dispozici málo údajů o vaší rodině, chybí počet a stáří dětí, velikost a využitelnost sklepa.

Přístup na zahradu ze stávající kuchyně bych přesunula do stávající jídelny - musí se vyměnit dveře za tepelně izolující. Tím se i lépe zpřístupní zahrádka. Bylo by dobré zrušit i spíž.

1) přistavět dostatečně velkou verandu před vchod, do které se vejdou kola. Pak je zbytečné hýbat se záchodem, špinavá zóna bude na verandě. Kuchyň bez dveří ven jde perfektně zařídit, je dobré přidat podávací okénko do jídelny.

2) Do stávajícího obývacího pokoje přemístit kuchyň s jídelním koutem, z jídelny udělat útulný obývací pokoj. Do stávající kuchyně zabudovat WC, zůstane i dost prostoru pro odložení kol.

0/0
20.2.2009 12:40

Sallmi

Re: Realizace

Spíž v návrhu zrušená je a vstup není z kuchyně, ale z původního zádveří, které bylo mimo kuchyni.

Ad1) Podívej se pořádně na původní půdorys. U vchodu je napsáno ulice, takže asi těžko půjde něco přistavovat, nehledě na to, že finančně by to bylo dost náročné. Nehledě na potřebu stavebního povolení (přece jen je to už vidět)

Ad2) Tak tohle mi připomíná Kachnovinu. Řešení je to zajímavé, ale značně náročné, jak stavebně tak finančně - voda a odpady!

0/0
20.2.2009 13:00

Anavi

Re: Realizace

ale vstup do zádveří je z kuchyně, další takovéhle dveře v rohu silně znesnadňují zařizování

ad 1) u takovýchto dělnických řadovek jsem vždy viděla před vstupem malou předzahrádku; pokud tam není, tak se omlouvám

ad 2) dle stavu domku usuzuji, že ho čtenářka buďto zdědila nebo koupila v horším stavu, v tom případě bude potřeba zrekonstuovat nejen vodu, odpady, ale i elektřinu

Prostě jak píši výše, ke zhodnocení situace je známo málo okolností - nahoře jsem vyjmenovala pouze dvě, tady se objevily další, dále není známo, kolik prostředků může čtenářka věnovat na rekonstrukci, zda ji bude provádět firma nebo svépomocí, jestli v domku musí bydlet i při rekonstrukci, jak využívá zahrádku, a tak dále a tak dále.

0/0
20.2.2009 13:23

klarkap

Re: Realizace

Děti jsou zatím v nedohlednu, nicméně v plánu ;-) Sklep je jen pod chodbičkou a kuchyní. Vstup je ze severu z ulice (nelze nic přistavovat). Na jihu je přesunutí vchodu na zahradu sice technicky možné místo okna v jídelně, ale bohužel nepraktické (vchod v tom "zubu", navíc jsme druhý vchod v ulici, takže by ty dveře byly na ráně pro případné zloděje - jednou už nás touto cestou také vykradli). Přesunout kuchyň do obýváku by znamenalo tahat všechny odpady a vodu přes celý barák - nesmysl, tak v balíku nejsem 8-o

0/0
20.2.2009 13:23

klarkap

Re: Realizace

Pardon, obráceně samozřejmě - vchod z ulice na jihu, zahrádka na severu.. Jak to je v nákresu. Předzahrádka žádná není. Finance nejsou, počítám s hypotékou. V každém případě to vyjde levněji, než pořízení nového bytu.. Tedy doufám ;-D

0/0
20.2.2009 13:28

Anavi

Re: Realizace

Myslím, že pro vás by bylo nejlepší

1) vzít si zkušeného stavaře, který řekne, co se musí rekonstruovat hned a co počká (ad moje oblíbené ;-) vodoinstalace a odpady - lépe udělat hned, pak vydržet s ošklivou koupelnou, protože za chodu domácnosti se daleko snadněji předělává koupelna nebo pokud je potřeba udělat střechu tak nečekat až déšt proteče na krásně vymalovanou ložnici.

2) do plánku si domalovat alespoň přibližně všechny instalace - pokud není známo, kudy vedou, pomoci si drátohledačkou, vyústěním. Pokud je nechci přebudovávat, stejně potřebuji vědět, kde je mám. Není nic trapnějšího než při přidělávání poličky navrtat dráty či potrubí. Pak i budete vědět kam je možné a nemožné šoupnout kuchyň.

3) Nespoléhat se na někoho jako je Kachna, nebrat architekta, ale někoho, kdo už má s rekonstrukcemi nějaké zkušenosti.

4) sepsat si, co všechno chci a nechci, co musí být určitě a co oželím

0/0
20.2.2009 14:29

Anavi

Re: Realizace

5) počítat s tím, že obvykle je rozsah rekonstrukce větší a finančně náročnější než to původně vypadala

6) pokud máte domeček se zahrádkou v klidném prostředí s dosahem všeho dostupného, tak je to dle mého po rekonstrukci mnohem příjemnější bydlení než v novostavbě v polích

6) hodně štěstí a příjemné bydlení, doufám, že jsem to vše popsala srozumitelně

0/0
20.2.2009 14:34

Anavi

Re: Realizace

Ještě jedna otázka - v jakém stavu máte instalace momentálně? Připravte se na to, jestli jsou původní, tak zasahovat do nich by mohlo být rizikové.

0/0
20.2.2009 13:34

Sallmi

Re: Realizace

No pokud je to původní, tak to chce každopádně udělat novou elektroinstalaci. On ten hliník je děsná sv*ně ;-)

0/0
20.2.2009 14:22

chrobaktruhlik

Re: Realizace

jasně v Humpolci už to ví ...

0/0
20.2.2009 14:30

Anavi

Re: Realizace

V patře při přemístění balkónových dveří z koupelny do ložnice, se do koupelny vejde i WC.

Zkuste ještě jednou zvážit požadavek na rohovou vanu, ze zkušeností vím, že lidé s ní nejsou úplně spokojeni - složitější úklid, žádné velké výhody kromě toho, že vypadá hezky.

0/0
20.2.2009 12:40

Kecaj

Re: Realizace

A hlavně zabírá místo.

0/0
20.2.2009 13:45

Aorticka

Realizace...

...já teda musím poprvé dnes říct, že kdybych si měla představit realizaci, že by nemusela být špatná... až teda na pár detailů, jako je barový stůl ehm tedy kus desky, který zbyl z výroby ostatního nábytku ;-D a na to, že kdyz chci rohovou vanu, tak chci rohovou vanu a ne klasickou, jen vraženou v rohu ;-D

0/0
20.2.2009 9:38

ntk_

pěkný návrh,,,

nechápu reakce níže...

0/0
20.2.2009 9:13

eizoeizo

Re: pěkný návrh,,,

když se ti tak líbí, v archivu máš za každý pátek už asi rok spoustu skoro identických.V

0/0
20.2.2009 9:23

oId fashioned Vince III..

razantní, nadčasové, vtipné

a chytré řešení...jako vždy, Kachno;-D;-D

0/0
20.2.2009 8:56

ibid

Proč to vůbec řešíte?

Copak jste už někdy viděli tyhle návthy po "přestavbě"? Všechno jsou to jenom těžce zaplacený PR články o něčem, co se nikdy neuskutečnilo. A pár pitomů o tom ještě diskutuje....;-D

0/0
20.2.2009 8:13

eizoeizo

Re: Proč to vůbec řešíte?

ale jo, kdysi tu byla přestavěná koupelna. Sice se tomu obrázku moc nepodobala (kdo má taky shánět ty Kachniny "dezény" a vůbec všechny ty věci, co nejspíš existujou jen v tom jejím programu), ale existuje to! (teda aspoň na fotce :-))

0/0
20.2.2009 8:43

leather-man

Re: Proč to vůbec řešíte?

Že se to nikdy neuskutečnilo, bych pochyboval, viz Kachnin web a její realizace:

http://www.interierykm.cz/real/byt1.htm

0/0
20.2.2009 10:26

Sallmi

Re: Proč to vůbec řešíte?

Úžasné a alegantní. Přesně takhle si představuji krematorium R^;-D

0/0
20.2.2009 10:49

Sallmi

Re: Proč to vůbec řešíte?

oprava...elegantní ;-)

0/0
20.2.2009 10:56

leather-man

Re: Proč to vůbec řešíte?

Tak to máme černej puntík. ;-D;-D;-D

0/0
20.2.2009 17:02

vymrzovac

sním,či bdím?

kam zmizely schody do podkroví? To jako zrušila podkroví ???8-o8-o

0/0
20.2.2009 7:54

linda

Re: sním,či bdím?

Schodiště je stále na svém místě, je to na plánku to černé místo nebo ta plocha, kde nic není. Podívejte se na to ještě jednou.

Stěna mezi kuchyní a jídelnou tedy vybourat nejde, proto bych očekávala další návrh. Jeden známý měl třeba mezi kuchyní a jídelnou okénko, aby se nemuselo s jídlem obcházet. Když to jinak nejde, tak je to dobré řešení. Hlavně si lidi uvědomte, že ne každý má miliony a ne vše lze předělat tak, jak chci, takže se hledá nejlepší řešení.

Např. nechápu, proč by se měla špatně obsluhovat pračka. Místa kolem ní je dost.

Jediné, co vidím jako problém, jsou ta kola, do toho úzkého prostoru se asi fakt nevejdou. Taky máme čtyři v bytě 65 m2 a dobře o ně zakopáváme. Do předsíně se nevejdou a věšet je jako dekoraci do obýváku se nám nechce.

0/0
20.2.2009 10:18Najdete na iDNES.cz