Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Na návštěvě v pražské vile od Jana Kaplického

Jediným, kdo se v Česku může pochlubit tím, že bydlí ve vile od Jana Kaplického, je Ludmila Dvořáková. Vilku na pražské Dobešce navrhl architekt Kaplický dávno předtím, než se proslavil futuristickými organickými tvary. Z jeho prvotiny je podle odborníků znát spíše vliv meziválečného funkcionalismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Ing.Rudolf Kitler-prezident ČSSR

Hezká budka

v tom sedí vyhybkář ? :-)

0/0
10.2.2009 9:53

sdsa

hmmm

Tohle je akorat tak bouda. Priserny. Zly sen.

0/0
9.2.2009 1:57

opportunity

Re: hmmm

Já treba funkcionalismus miluju.

0/0
6.3.2009 17:01

Robin Ood

taky bych chtěl bydlet

v řopíku

0/0
9.2.2009 0:09

losdedkos

emigrant

co je to za hruzu moje deti by to udelali lip pan Kaplicky byl nula ale mel jmeno

0/0
8.2.2009 23:07

hnusil

na tom domku ...

Na tom domku je opravdu maximalne zajimave opravdu jen to, ze ho kdysi nakreslil Kaplicky, jinak absolutne nic jineho.

0/0
8.2.2009 19:57

panchami

je to hrozny

:-(Rv

0/0
8.2.2009 12:18

Rubik1

Re: je to hrozny

Nejspis o tyhle reakce iRedakce prave stala.

0/0
8.2.2009 18:48

Andee

Hnus

Je to hnusný, ale na Kaplickýho bych to tak úplně neházel. Socialistický provedení je holt socialistický provedení. Od materiálů po jejich životnost :-(

0/0
7.2.2009 21:19

jaKub31

pěkná

Mě se hodně líbí. Hodně povedená. V jednoduchosti je krása. Dipozice je fajna. Škoda, že je takhle zanedbaná.

0/0
7.2.2009 20:53

Stíhací bombardér Havel 4

to je kůlna na dříví

nebo co? 8-o

0/0
7.2.2009 20:32

leather-man

Už nééééééééééééééééééééééééééé

:-©

0/0
7.2.2009 19:21

zabam

Trochu to tam znám

Protože to místo trochu znám tak si dovolím několik poznámek:

Předpokládám, že dům byl vyprojektován podle zakázky "na míru" tak bych kritikou nemířil na projektanta, ale na stavebníky od kterých to byl ovšem dost odvážný čin stavět v šedesátých letech dům v Praze bez jakéhokoliv "zázemí," tedy zaměstnání ve stavebnictví. To je ovšem znát i na tom, jak na té stavbě zahlodal zub času. Vím o čem píši, protože nedaleko vlstní moje rodina vilu z roku 1935 která dosud nepotřebovala opravu omítky. Co mně osobně ale na tom rodinném domku vadí je rouhání, kterého se stavebníci dopustili tím, že místo panoramatického okna kterým by bylo vidět panorama Hradčan a Vyšehradu, o Vltavě nemluvě, umístili na severní straně jenom větrák z koupelny. A vlastní článek popisuje zřejmě něco jiného než co je na infografice.  Předpokládám, že v nedaleké budoucnosti někdo onen pozemek o výměře téměř 1000 m2 koupí jako stavební, "Kaplického vilu" zbourá a postaví tam nové sídlo.

0/0
7.2.2009 17:27

zabam

Re: Trochu to tam znám

Pokračování:

Na druhou stranu je pravda, že v blízkosti popisované stavby jsou

daleko větší hrůznosti, ze kterách naopak čiší velké peníze, které do

nich byly vloženy. Jednou z nich je i to modré silo architekta Prágla,

které mu asi zbylo při rekonstrukci "Stalingradu" na Václavském náměstí.

0/0
7.2.2009 17:27

Rubik1

Jde o zkoušku, zda čtenáři už přišli vlastní úsudek

Dlouhodobým masírováním, že co má kvádrový tvar a tedy i plochou střechu, je funkcionalismus, mnozí lidé přestávají používat vlastní rozum. Tenhle článek je testem, kolik lidí si ještě vlastní rozum zachovalo a kolik o něj přišlo. Člověk s nickem ntk_ patří evidentně do té druhé skupiny (jeho poznámky najdete v odpovědích na poslední stránce diskuse). 

0/0
7.2.2009 17:27

Zoro.Vomáčka

Malá pomoc pro břídily, co pojmem "Vila" je každý domek...

Vila podle definice a vila v praxi:::::

Už zase úplně vážně a bez nadsázek: Vily bývají definovány jako výstavné objekty v zahradách. Podvědomě cítíme, že to není docela přesné, ale v praxi onen rozdíl mezi rodinným domem a vilou vnímáme zřetelněji.

Architekti vzpomínaný rozdíl vidí zase ze svého pohledu. Zatímco klasický rodinný dům by měl jednoznačně splňovat nároky ekonomie prostoru a logické požadavky, aby vlastní pokoj každého člena rodiny odpovídal nejen potřebám odpočinku a relaxace, ale plnil i funkce obytné, pracovní a studijní, historický vývoj vilové formy domu stanovil nezbytnosti poněkud odlišně. V tomto případě jde zejména o otevřené možnosti vazby a kontaktu s terasou, atriem či zahradou, přičemž se vychází z docela jiných předpokladů. Objekt mívá několik vstupů, stíněný interiér, většinou centrální dispozice vylučuje přímé vazby na hospodářské funkce domu....

0/0
7.2.2009 13:12

Zoro.Vomáčka

Re: Malá pomoc pro břídily, co pojmem "Vila" je každý domek.

...Rozdíl mezi běžným rodinným domem a vilou lze věrně ilustrovat i praktickými přístupy k některým konstrukčním a dispozičním detailům. Například schodišti se v rodinném domě nejednou dostane doslova okrajové polohy a minimálního prostoru, takže dokonce také svou prvotní funkci - tedy možnost pohodlné chůze mezi podlažími - plní jen komplikovaně. To schodiště ve vile je pojato mnohem velkoryseji. Bývá umístěno ve vstupní hale, která je sama o sobě impozantní svou rozlohou přes dvě podlaží a schodiště v ní plní rovněž určitou dekorativní roli.

0/0
7.2.2009 13:13

Zoro.Vomáčka

Re: Malá pomoc pro břídily, co pojmem "Vila" je každý domek.

Klid a řád proti dynamice a pohybu

Historicky na člověka kladně působí geometrické tvary, inklinuje k symetrii, pravidelnosti, rytmu, gradaci a kontrastu. Snaha po klasické formě vždy vyjadřuje klid a řád, asymetrie zase dynamiku a pohyb. Dlouhodobý vývoj podoby a dispozičního řešení rodinného domu nám ukazuje, že se pravidelně střídají ambice inovační až futurologické s retropřístupy stavějícími na osvědčených formách a postupech. Venkovský typ domu například časem přišel o jeden z příjemných a užitečných obytných prvků - zápraží. Naopak zbytečně tvrdošíjně například setrváváme na dnes už většinou nepotřebných podsklepeních. Moci si trochu zaprorokovat, konstatujme, že je zřejmě jen otázkou času, kdy se jakási novodobá forma zápraží v určitých souvislostech a v korespondenci s okolím zase u rodinných domů začne objevovat a stejně tak lze očekávat, i u staveb bez viditelného důrazu na jejich obytný komfort, další rozšiřování prostorů a prostředků relaxace právě na vrub...

0/0
7.2.2009 13:16

Zoro.Vomáčka

Re: Malá pomoc pro břídily, co pojmem "Vila" je každý domek.

... právě na vrub překonaných prádelen, sušáren a sklepů na ovoce či topivo.

Vila - a jak ji poznamenal čas? Ve dvacátých a třicátých letech vycházel výraz domu z účelu stavby a jeho konstrukce, v dispozičním řešení docházelo k zónování dvoutraktového objektu s obytnými místnostmi orientovanými do zahrady a s obslužnými prostory orientovanými nejčastěji na sever. Mnozí tvrdí, že předválečná vila ve své kategorii u nás znamená stále nepřekonaný vrchol.

Jozef Rašek - Dům a Zahrada

0/0
7.2.2009 13:18

Zoro.Vomáčka

Re: Malá pomoc pro břídily, co pojmem "Vila" je každý domek.

Facit?

Redakce Bydlení místo aby byla na prvním místě v odbornosti, příkladem v obektivitě a informovanosti -je pravým opakem...desorientuje čtenáře a již dlouhou dobu presentuje guláš dle chvilkových nálad v redakci a sebjektivních náhledů redaktorů, kteří, zdá se, možná byli vyučeni v řepném JZD nebo pekárně ale s architekturou se dostali do styku, když nevěděli, kam s nima v redakci a na Bydlení bylo právě jedno volné místo.

0/0
7.2.2009 13:25

petyo

Až na fasádu...

....to vypadá jak Baťovský dělnický domek.

0/0
7.2.2009 13:09

MH4

Re: Až na fasádu...

Vygoogli si, jaké pojmy mezi architekty pracovali pro Baťu. Že tě huba nepálí, tuto boudu přirovnávat k baťovým domkům

0/0
7.2.2009 13:23

petyo

Re: Až na fasádu...

No mě nemusíš poučovat. Ovšem všichni ti architekti co dělali pro Baťu byli funkcionalisté a když si vygooglíš jak takový baťovský domek vypadá, tak mi dáš za pravdu. A nesrovnávám architekty, ale domek v článku s domkem Baťovským.

0/0
7.2.2009 13:37

vagin

Nic proti jednoduchosti a funkcionalismu,

ale toto...?

0/0
7.2.2009 13:04

LoginPoze

Musíte se na to dívat z hlediska doby...

dům byl také postaven zřejmě svépomocí, provedení tomu zřejmě také odpovídá. Za bolševika se dal sehnat slušný stavební materiál pouze z bouraček, ostatní byl rozpadavý kšunt... :-/

0/0
7.2.2009 13:09

hnusil

Re: Musíte se na to dívat z hlediska doby...

jestli byl za totace rozpadavy ksunt, tak fakt nevim, jak nazvat dnesni humus

0/0
8.2.2009 19:55

sdsa

Re: Musíte se na to dívat z hlediska doby...

jednoduse humus. Nesmite kupovat smejd v Horbachu, ale trosku priplatit za kvalitni material.

0/0
9.2.2009 2:00

chytrejkluk

hm

...dát tam fotku  trafostanice je ubohost ! ten redaktor by měl letět !

0/0
7.2.2009 13:00

Zoro.Vomáčka

Tragedie v mnoha směrech...............

Tento článek odhaluje nemohoucnost a tragedii bydlení v CR. 1. "Bydlení" se devotně vecpalo do zadku Kapickomanii -jak tady již mnozí píší- nekriticky a v rozporu s tím, co prezentují a zesměšňuje se tím-jak s mlejnkovou a pod.- samo...2. Komunizmus a další režim degeneroval zabezpečení důchodců, kteří často nemají peníze na základní investice do údržby a žíjí v devastované boudě...3.Přesto však i demostruje známý český bordel kolem domků, dnes a denně viděn, neb i při nedostatu důchodu lze o zahradu a dům pečovat...4. Dále řastý rozpor architektury a těch, kdo v ní bydlí-silonové květinové záclonky ve formalistickém domě, buď je majitelům naprosto ukradené, co si to postavili anebo je jim v domě trvale špatně, neb by to měl být hrádeček s záclonkami a věžičkami...5. Kaplického prvotina vypadá jak každá prvotina studenta a nebýt prodloužených oken, byla by to jen ostuda...6. Paneláková de-generace závidí každý domek na vlastním pozemku a proto i bouda pro psa je hned povýšena na Vilu!

0/0
7.2.2009 12:46

malej pipík

Pěkný bungalov

jako ten na staveništi...;-DRv

0/0
7.2.2009 12:42

kverulant

Vila???

Takhle hnusné nejsou ani garáže. Fakt umělec...

0/0
7.2.2009 12:42

Ledovec

hmm

"Naposledy se Kaplický přišel na své dílo podívat v roce 1968, těsně před svou emigrací"

K: "no sice tomu chybí střecha, na to ale nemám čas, musim letět";-D

0/0
7.2.2009 12:42

kunta_kinte

No

Me to pripomina ty obytne bunky pro ukrajinske delniky na stavbach...

0/0
7.2.2009 12:39

ntk_

co se tak každý divý, když si Elvis sundal bundu a daroval

a podepsal a ten co jí dostal dnes jí vydražil za několik desítek tisíc dolarů, to neznamená, že každý kdo má vlastní podobnou bundu i sebelepší tak mu za něj dají tisíce... nejde o to jak vypadá ten dům, jde o to jaký měl Kaplický začátky a kam to dopracoval... takže se kroťte vy rození architekti co umíte kreslit podobné plány už ve 3 letech a jediné co jste viděli od Kaplického byl návrh na knihovnu! Mj. který se mi taky nelíbí! Ale jen proto, že se do plánovaného místa nehodí. Tak se ukažte kam jste to dopracovali jako architekti, co jste postavili, nebo se vraťte za 50 let a ukažte co umíte a jaké, že jste postavili staby po celém světě!! A raději se dívejte na stránky Kaplického Future Systems: http://www.future-systems.com/architecture/architecture_list.html

0/0
7.2.2009 12:17

darkhalf

Re: co se tak každý divý, když si Elvis sundal bundu a daroval

Vzpamatuj se...právě že tady jde o to, jak ten dům vypadá...;-D

0/0
7.2.2009 12:22

ntk_

Re: co se tak každý divý, když si Elvis sundal bundu a daroval

a co je na tom domě špatně?, napište to to!  To že je schátralé je věc jedna, kdyby to někdo dal dopořádku tak tady budete nevěřícně dívat, že to je ten dům!! A to myslím, tím především interier, protože je to pravidelný dům s dobře řešitelným interierem, dle nákresů...a zevnku to bude stejné jen se provede orpava fasády, výměna oken, oprava střechy, možná bych radikálněji navrhl jiný schodiště ale z venku dům byl zůstal zachován... a jistě zahrada bude taky skvost... a budete slinat jak pes, jenže Babka co tam bydlí na to nemá... a tak, slintání se nekoná...

0/0
7.2.2009 12:32

darkhalf

Re: co se tak každý divý, když si Elvis sundal bundu a daroval

A co je na tom domě dobré a výjimečné? Mě se prostě nelíbí, to mi stačí...

I jiné domy jsou zchátralé, ale vypadají aspoň zajímavě...tohle je prostě příšernost.

Aspoň na tom schodišti se shodneme...

0/0
7.2.2009 12:38

chorchloj

Re: co se tak každý divý, když si Elvis sundal bundu a daroval

Presne i stary opryskany dum ukazuje svou krasu, pokud ji ma. Pak je radost ho videt zase opraveny.  Ale tohle ...

0/0
7.2.2009 12:45

chorchloj

Re: co se tak každý divý, když si Elvis sundal bundu a daroval

Po oprave to bude opet stejna tuctova skareda krabice, pouze s opravenou fasadou

0/0
7.2.2009 12:40

MH4

Re: co se tak každý divý, když si Elvis sundal bundu a daroval

Snad ti otevřou oči následující odkazy >>

http://images.google.com/images?q=funkcionalistick%C3%A1+vila&btnG=Hledat+obr%C3%A1zky&um=1&hl=cs&client=opera&rls=cs&sa=2

http://images.google.com/images?um=1&hl=cs&client=opera&rls=cs&q=trafostanice&start=20&sa=N&ndsp=20

0/0
7.2.2009 12:59

maddok

Mazec..

Nevim cim to ale hned jak jsem videl ty fotky tak jsem si vzpomnel na film Kostka ;-D

0/0
7.2.2009 12:06

darkhalf

Re: Mazec..

;-D

0/0
7.2.2009 12:09

x.time

snad se nic z jeho veci nepostavi

tak takovych baraku se za komunistu stavelo hodne stavely tisice staci abych se podival z okna a vidim jich hned nekolik ale proslavi se jenomten ktery postavi architekt ktery potom navrhne dalsi hnusne stavby ....

0/0
7.2.2009 12:05

darkhalf

Re: snad se nic z jeho veci nepostavi

A pak si umře v den narození potomka...čímž se stal nesmrtelným a uznávaným...:-P

0/0
7.2.2009 12:08

MH4

Re: snad se nic z jeho veci nepostavi

Za tuhle exkluzivní vilu 6x6x6m bych dal tak 300.000 Kč maximálně. Ale určitě by se našel nějaký moula, co by mě přeplatil s 320.000 Kč, jelikož je to od Kaplického

0/0
7.2.2009 12:09

kejklíř

Na Letné by měli postavit

celou čtrvť těchto uměleckýách skvostů stylu funkcionalismus. A doprostřed by mohli dát chobotnici. A estetika by byla dokonalá. Bobek s Kocábem by se slatí počůrávali každou noc :-©:-©

0/0
7.2.2009 12:01

darkhalf

.

Nepopletly se vám v redakci fotky?8-o;-DVypadá to jako tranformátorovna nebo výměník....;-D

0/0
7.2.2009 12:01

kejklíř

Re: .

Když to navrhl Kaplický,je to bezchybná a dokonale krásná transformátorovna

0/0
7.2.2009 12:02

darkhalf

Re: .

Nicméně, i unimobuňka je architektonicky hodnotnější....

0/0
7.2.2009 12:06

chorchloj

Co to je ? :-)))

To je nejakej sklad nebo pechotni srub ?

S timhle bych se za strizliva opravdu nechlubil ;-D

0/0
7.2.2009 11:58Najdete na iDNES.cz