Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Japonská zahrada Miroslava Pacnera: kámen, voda a česká zeleň

Zahrady plné kamení a vodopádů. Takové vytváří výtvarník Miroslav Pacner. Jeho japonská zahrada v Řeporyjích u Prahy nabízí v hojném množství obojí, k tomu samozřejmě nezbytnou pohodu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

belgian chocolate

proč importovat cizorodé prvky vytržené z kontextu?

japonská zahrada patří do Čech asi tak jako ledovec na Saharu. klimaticky, kulturně i krajinotvorně je to nesmysl. zrovna tak si ten pán mohl postavit alpskou salaš, africkou chýši z trávy nebo španělskou haciendu

0/0
6.11.2008 16:01

iuosovo nevlastní druhé já

hmm

proč by si nemohl člověk udalět zahradu tak, jak se mu líbí?  btw patří belgická čokoláda do čech?;-)

0/0
6.11.2008 16:57

belgian chocolate

Re: hmm

pokud nekradete materiál jako majitel prezentované zahrady, postavte si, co je libo. jsou ovšem věci, které do české krajiny zapadnou, a další, které sem nepatří. a pokud vám čokoláda připadá cizorodá, nikdo vás nenutí ji jíst.

0/0
6.11.2008 17:53

iuosovo nevlastní druhé já

hmm

přečti si dole, co pan Pacner psal...

o tom, co sem zapadne a co ne, by se dalo diskutovat...

jen jsem si rejpnul ;-)

si najednou vykáme?8-o8-o

0/0
7.11.2008 6:16

xs123

Japonská zahrada je smutná a ponurá

a vození šutrů do zahrady zvěrstvo - pokud tedy najde o zahradu v horách. Módní výstřelek. Lepší je klasická zahrada evropská : růže, rododendrony, trávník a spousta dalších kytek, na jaře narcisy a tulipány. Stromy.Naše zahrada je v novější zástavbě jediná, která kvete.V květnu a červnu je celá obsypaná květy všeho druhu. Ale je s tím dost práce - odkvetlé růže se musí ostříhat atd.

0/0
5.11.2008 11:51

svarak z krabicoveho vina

Re: Japonská zahrada je smutná a ponurá

Šutry v zahradě nejsou žádné zvěrstvo, jde prostě o jinou koncepci uspořádání venkovního prostoru. Proč Češi musí hned všechno urážet, kam zmizela všechna tolerance???

0/0
5.11.2008 14:31

xs123

Re: Japonská zahrada je smutná a ponurá

Tolerance je všude až moc. Výsledkem je chaos a ošklivost.  Nebo jak si vysvětlíte, že českou vesnici hyzdí fialové, inkoustové a rudé novostavby, které vznikly až v dnešní "tolerantní" době? Vozit šutry od horských řek a potoků do satelitů a na rovné zemi z nich hromadit hromady a aranžmíčka je škodlivé a ošklivé. Nejvíce mě "pobavil" jeden "umělec" v Podlahově pořadu, který "budoval" zahradu ( ne pěstoval nebo zakládal) a měl tam všechno "japonské". Podlaha mu povídá: ale ta vážka, která přiletěla k rybníčku, je česká. A budovatel odpověděl: Bohužel, vážka je česká.

0/0
6.11.2008 8:24

belgian chocolate

Re: Japonská zahrada je smutná a ponurá

krást je zvěrstvo

0/0
6.11.2008 17:53

Zoro.Vomáčka

Jak je to s odběrem materiálu volně z přírody?

Právní dotaz: Jak je to s volným odběrem kamenů, kamínků v přírodě (louky, strže, lesy), říčního štěru z koryt řek, oblázků od břehu nebo z naplavených zátok atd? V článku je zmíněno, že p. Pacner jezdí s jeřábem po celé republice a odebírá z přírody vhodné velké kameny a skály. Může to jako on každý z nás? Zakládám si zahradu podobného stylu a mám vyhlédnuté podobné obrovské kameny u cest, u lesa nebo u polí. Mohu si je jako on nechat volně naložit, odvést a přivlastnit? V naši horské říčce je na jednom místě nádherné koryto s oblázky. Mohu si několik metráků volně vzít? Či jako on jen občas nějaké kolečko po dobu více let? Kdo se právně vyzná s odběrem? Kde lze najít relevantní a platné informace? Na jaké práva či zákony se lze odvolat?

0/0
5.11.2008 10:31

Zoro.Vomáčka

Re: Jak je to s odběrem materiálu volně z přírody?

PS. Mohla by se eventuelně vyjádřit k mému dotazu redakce? Děkuji.

0/0
5.11.2008 10:33

vazne.jo

Re: Jak je to s odběrem materiálu volně z přírody?

Samozřejmě není jakýkoliv odběr materiálu volně z přírody možný. Ba je naopk trestný. Stačí si představit, jak by se třeba ríční koryto změnilo, kdyby si každý volně obebral kolečkem kameny z řečiště. Odběr je možný jen z kamenolomu - ovšem to nejsou přírodní balvany nebo z placených těžišt. Je podivné, že se v článku zmiňuje odběr kamenů jeřábem po celé republice navíc k účelům komerčním. Buď se to děje načerno, což znamená podvod na zákazníky, kteří mohou mít při kontrole Inspekce životního prostředí velké potíže, značné pokuty a navrácení kamenů anebo má podnikatel na každý kámen zvláštní povolení a úřední dodklad inspekce, která však odběr uděluje jen v opravdu ojedinělých případech. Tento obchod s kameny odebraný přírodě je pravděpodovně nelegální a obchodování s ním trestní činnost.

0/0
5.11.2008 11:23

autorigie

Re: Jak je to s odběrem materiálu volně z přírody?

My jsme si chtěli pořídit na zahradu velký žulový kámen jako stůl a přišel by na 20 tisíc. Tak to nějak utichlo. Možná přes nějaké známé...

0/0
5.11.2008 11:31

vazne.jo

Re: Jak je to s odběrem materiálu volně z přírody?

Jistě byl žulový kámen oficiálně s lomu a ne z volné přírody. tak je to správné. Pan Pacner ale popisuje, že jezdil s kolečkem víc než 50x do Prokopského údolí pro kameny. Velice se tomu divím, že profesionál takto plundruje přírodu a dává nepřímo vzor lidem, jak si mohou z Prokopského údolí a vůbec z přírody odvážet libovolně materiál pro své zahrádky. Je to nepochopitelné (za komunizmu snad více) ale ještě více se divím, že se to tu publikuje na idnes....Je to více méně pokyn - lidi, udělejte si pěknou privátní zahradu s trakařem s kameny z volné přírody. Bylo by zajímavé vidět stovky zahradníků jako pan Pacner, jak jezdí s kolečky pěkně za sebou v řadě a vybírají všechny kameny z Prokopského údolí a nejen tam....

0/0
5.11.2008 11:47

iuosovo nevlastní druhé já

hmm

já bych řekl, že mluví o době před několika desetiletími, kdy tu zahradu začal budovat...

0/0
5.11.2008 16:14

Pacner

Re: odpověď výtvarníka M.Pacnera všem příznivcům i odpůrcům

Vytvářím na zahradách kamenné kompozice, jezírka s vodopády. Neplundruji přírodu protože jí mám rád. Vozím kameny nejraději z blízkého okolí kde tvořím. Do veřejného parku v Podvinní v Praze 9 jsme vozili desítky Tater z lomu v Řeporyjích. Na amfiteátr kolem hotelu v Beskydech jsme navezli vybrané kameny z nejbližšího lomu u Hnojníku. Tam jsem letos kupoval i kameny pro exteriér GŘ Bochemie v Bohumíně. Za Tatru platíme 3000 Kč. I když se snažím vybírat kameny, které by už nikdo nepoužil protože jsou porostlé mecham a lovíme je složitě zapadlé v křoví. Začátkem 70-tých let kdy jsem tvořil moji zahradu jsem jezdil s malým 2kolovým vozíčkem na který se vešly 2-3 malé kameny z bývalého vápencového lomu na okraji Prokopského údolí, který tehdy byl již zavřený. Velké kameny které jsem ukládal jeřábem jsem koupil v lomu u Chýnic. Dnes je lom také již zavřený a stovky tun krásných vápenců tam zase zarůstají křovím. Závěrem - obdivuji přírodu, jsem pokorným dělníkem, který by jí nikdy neškodil.

0/0
6.11.2008 13:14

Rickr

Re: Jak je to s odběrem materiálu volně z přírody?

Tak v Prokopáku už kameny ani nejsou, pokud je neodvozil p.Pacner, tak někdo po něm. Já objíždím hlavně lomy, nejlépe opuštěné, nebo aspoň po pracovní době:-).Ale zase to jsou kameny velikosti které unesu a odvezu autem;-(

0/0
6.11.2008 10:50

belgian chocolate

Re: Jak je to s odběrem materiálu volně z přírody?

nemluvě o tom, že to krade z chráněných území (Vydra).

0/0
6.11.2008 16:05

Shumway

Re: Jak je to s odběrem materiálu volně z přírody?

nežbrblej čokoládo, kamení je všude dost

0/0
18.11.2008 8:39Najdete na iDNES.cz