Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

David Vávra: Chobotnice že naruší panorama? Nesmysl

Populární pražský herec a architekt David Vávra, autor seriálu Šumná města, v rozhovoru o pražské architektuře mimo jiné hájí plánovanou kontroverzní pražskou Národní knihovnu. "Doufám, že se za svého života dočkám, že bude podobná stavba stát na třetím hradním nádvoří," říká.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

_Eva_

Citát ze Stavebního programu NK

Národní konzervační fondy představují sbírky publikací vydaných na území ČR nebo Československa od roku 1801 do současnosti. Jedná se o archivní exempláře, které jsou určeny pro uchování budoucím generacím a tvoří tak „srdce“ Národní knihovny...Ztráty z těchto sbírek většinou nelze plně nahradit – jde o nenávratnou ztrátu národního kulturního dědictví. Vstup do této zóny i výstup z ní podléhají mimořádným kontrolám a bezpečnostním opatřením. Skladiště národních konzervačních fondů musí být umístěna v nadzemních podlažích s přímou vazbou na studovnu a další pracoviště národních konzervačních fondů tak, aby zde vznikla uzavřená zóna.I když do této zóny většina návštěvníků nové knihovny patrně nikdy nevstoupí, je její význam pro celkovou atmosféru budovy mimořádný. Vědomí, že právě zde je uložena a pro budoucí generace uchovávána podstatná část národního kulturního dědictví, propůjčuje celé budově jedinečnou dimenzi.

Porovnejte s vítězným projektem.Soutěž byla neregulérní

0/0
28.6.2007 12:49

_Eva_

...a citát ze Soutěžních podmínek

„Porota vyloučí z posuzování všechny návrhy, které nesplňují obsahové požadavky vypsaných soutěžních podmínek a stavebního programu“ a „Soutěžící berou na vědomí, že všechny soutěžní návrhy, které nesplní předepsané závazné podmínky obsažené v těchto vypsaných soutěžních podmínkách, je soutěžní porota povinna vyloučit z řádného posuzování.“

Celý text o tom jak se NK snaží manipulacemi vlastních dokumentů vykroutit ze zodpovědnosti:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/praha-narodni-knihovna-odpovida-dezinformuje-fok-/p_kultura.asp?c=A070626_183256_p_kultura_wag

0/0
28.6.2007 12:52

me2di

Re: ...a citát ze Soutěžních podmínek

Jested taky nesplnil pozadavky souteze a vyhral..ted je to nase jedina moderni arch.pamatka

0/0
28.6.2007 14:29

belgian chocolate

požár restaurace není tragédie

požár národní knihovny ano

0/0
28.6.2007 14:54

_Eva_

oni zase bijí černochy

tedy obhajovat porušení pravidel jiným porušením pravidel - obzvlášť soutěží z totality - je poněkud pokleslé.

soutěž ovšem má mnohem víc podezřelých okolností - sestavení poroty, bleskové hodnocení, účast zahy hadid  - měla dodat soutěži váhu - tedy spíš neúčast je taky za hranicí soutěžního řádu - měla být nahrazena náhradníkem.

ale to je těžké, obecný vkus je šílený a tak populistické knihovno vzalo za srdíčko a obhajuje se čímkoli. hlavně že v parteru budou potůčky s barevnou a  nemrznoucí (sic!) vodou jak slibuje Jan Kaplický. tak go, jendo, go!

0/0
28.6.2007 15:42

paskudilek

prosím už dost

:-©:-©

0/0
28.6.2007 12:23

_Eva_

vávru mám ráda, ale

ale jaho vlastní tvorba je průměrná. jfrustrovaný je i Kaplický, který rozhodně není hvězda - jedinou větší realizací je budka na kriketovém hřišti a supermarket v birminghamu (mimochodem konstrukce tohoto blobu je fiasko - taky měla být geniální, ale je z toho těžkopádný betonový nosný plášť - podobně to dopadne s lanovou konstrukcí knihovny).

tedy: vysledovala jsem toto pravidlo: neúspěšným architektům se knihovno "líbí" a o Kaplickým mluví jako o guru ne pro její hodnoty, ale proto, že i za ně dal na p*del těm úspěšným. a neplatí to jen ppro architekty, ale obecně kohokoli, kdo se cítí nedoceněný.

0/0
28.6.2007 12:21

belgian chocolate

Re: vávru mám ráda, ale

nevíš náhadou, které to knihovny odmítly ten systém automatického vyhledávání? našla jsem zajímavou kritiku na stránkách American Librarians Association, ale asi před měsícem jsem měla i link na seznam univerzitních knihoven, které usoudily, že je to příliš nákladné a nepraktické. teď se mě na to někdo níže ptal...

0/0
28.6.2007 12:30

_Eva_

Re: Re: vávru mám ráda, ale

vím jen o Rouenu - konkrétně šlo o soutěžní návrh JK.

sobně si myslím, že systém nemusí být špatný, ale zřejmě ne pro každou knihovnu. v případě naší mi přijde divné, aby byly vzácné tisky promíchány v bednách s nějakým shitem od petra novotného třeba.

Problém ale je, že ho zadavatel ve Stavebním programu vpodstatě vyločili závaznou podmínkou o umístění třetiny skladů (vzácné tisky) nad zem. tázka je požární bezpečnost - v prostoru nesjou příčky, takže se požár nedá po lokalizaci uzavřít.

0/0
28.6.2007 12:38

belgian chocolate

Re: Re: Re: vávru mám ráda, ale

našla jsem tohle

http://www.pla.org/ala/pla/plapubs/technotes/asrsystems.cfm

jako nevýhody systému se citují vysoké pořizovací náklady, krátká životnost (20 let), ztráta možnosti projít se mezi regály a vybrat si knihu, nepřístupnost fondu během poruch a oprav systému, nemožnost najít knihu, která byla špatně zařazena....

0/0
28.6.2007 12:51

_Eva_

Re: Re: Re: Re: vávru mám ráda, ale

zajímavý a vlastně logické.

navíc na NK je šílený to, že podzemí je obsazeno  robotickým systémem, ale parking je v parteru.

0/0
28.6.2007 13:00

Howard

Re: vávru mám ráda, ale

Hmmm, tak debilni nazor uz jsem dlouho necetl...

0/0
28.6.2007 12:31

metafrik

Re: Re: vávru mám ráda, ale

souhlas.

0/0
28.6.2007 15:51

_Eva_

Re: Re: Re: vávru mám ráda, ale

souhlas? a informovaný? ke špičce patří MVRDV, Southo de Moura, David Chipperfield, Toyo Ito, Rem Koolhaas, John Pawson, Herzog a de Meuron... zagoogli a porovnej jejich práce s realizacemi Kaplického studia  www.future-system.com

Kaplický je výborný designer, ale není architekt, v architektuře zvládá malá a jednoduchá zadání, neumí koncept. bohužel aby tuto skutečnost vyvrátil, je ochoten vítězit unfair.

ostatně kdysi sám v jednom rozhovoru překvapivě přiznal. navzdory tomu, že sám svou legendu neuvěřitelnou frekvencí sebeadorací (přednášky, knihy) živí. že mu na to naběhnou líní novináři a ředitel nk ježek je věc jiná.

0/0
28.6.2007 16:13

_Eva_

Re: Re: Re: Re: vávru mám ráda, ale

omluva za vypadnutý text: ostatně kdysi sám v jednom rozhovoru překvapivě odmítl označení hvězda.

0/0
28.6.2007 16:16

old fashioned Vince III....

Kaplický

není významný světový architekt...

0/0
28.6.2007 10:36

spartaman

Re: Kaplický

Mám naprosto srovnatelný pocit.

0/0
28.6.2007 11:10

Howard

Re: Kaplický

A to mas odkud? Pan je broukem Pytlikem jako sasek prezident, co?

0/0
28.6.2007 15:31

belgian chocolate

pokud pro jsoucnost něčeho neexistují důkazy

to něco neexistuje

0/0
28.6.2007 16:46

Howard

Re: pokud pro jsoucnost něčeho neexistují důkazy

Pokud tobe dukazy nejsou znamy, pak to neznamena, ze neexistuji.

Ovsem i tak je tva myslenka spatna - pouze pokud existuji dukazy, ze neco neexistuje, pak to neexistuje. V opacnem pripade nelze o existenci rozhotnout, mily smoulo - matematicka logika, latka stredni skoly...

0/0
28.6.2007 17:14

belgian chocolate

máš to marný

to z matly Kaplického světového architekta stejně neudělá

0/0
28.6.2007 17:40

NCS

Knihovna

Ačkoliv si pana Vávry hodně považuji zejména pokud jde o Šumná města a jeho pohledů vůbec tak pokud jde o jeho názory na budovu brambory-knihovny a její umístění a hlavně na jeho srovnání s kosmopolitní Amerikou...tak to souhlasit nemohu , my jsme Evropa a Česko máme svou vlstní historii a kulturu a ta nemůže být ani zlehčována s porovnáváním jak je to v Americe a myslím že Amerika je Amerika a ať jí zůstane klidně i nadále, ale takové srovnávání je zmatečné[>-]R^

0/0
28.6.2007 10:34

Kanálka

Re: Knihovna

Souhlas. Navíc jelikož sleduji Šumná města, nemohlo mi uniknout Vávrovo zaujetí pro moderní architekturu. Historické stavby většinou vezme šmahem, pokud vůbec, a pak se dlouze rozplývá nad funkcionalistickými krabicemi (když to zjednoduším). Věřím, že se mu návrh knihovny opravdu líbí, ale stejně tak se obávám, že mu chybí nadhled pro objektivní posouzení. Podle mě by takový typ stavby na takovém místě neměl být tak extrémně kontroverzní. Jen doufám, že se nějaké té brambory na třetím nádvoří nedočkáme my, ani naši potomci.

0/0
28.6.2007 11:58

spartaman

Panorama

Na úvod: Pana Vávry si vážím a jeho cyklus Šumná města patří k mým oblíbeným pořadům (dokonce mám obě knihy).

Ale: S výstavbou tohohle zeleného výblitku nesouhlasím. Objasním proč. Jsem občan Prahy 7 a příčí se mi představa, že letenská pláň bude zastavena těmito nesmyslnými projekty. Místo, ideálně stvořené k odpočinku a procházkám Pražanů nejen ze sedmé městské části (spousta lidí tam jezdí bruslit přes půl města) je najednou vybráno jako největší staveniště. Nezapomeňte, že zde bude vyústění vnitřního okruhu (jediná užitečná stavba, která má ve zmíněné lokalitě mou podporu) a to ještě nějaký mamlas zde chce stavět knihovnu a nedejbože národní stadion. Kam potom budou lidé chodit na procházky a sportovat, když místo dětských hřišť a sadů zde budou stát tato monstra? Navíc, když brzy bude většina knih v NK již digitalizována a co pak s hnusným barákem? Národní stadion je pak úplný nesmysl. Když už, tak aspoň pro 60.000 diváků a někde jinde (např. Strahov, že?).

0/0
28.6.2007 9:49

lindiště

Otazka

Jak ma podle vas vypadat moderni architektura?

0/0
28.6.2007 9:26

Zelenej Raul

Chrchel

Pokud by se jednalo o budovu herny, kasína někde v supermoderní čtvrti vělkoměsta, tak proč ne...

Ale národní knihovna a ještě v této lokalitě? Rv

0/0
28.6.2007 8:54

Pepajet

Hmmm, zase další článek o tom,

že Kaplický je významný světový architekt (zde dokonce "guru" ;-D) a že Praha potřebuje moderní architekturu a že zaprdění čecháčci nejsou připraveni na Kaplického genialitu. Kecy.

Co takhle zmínit kvality/nekvality návrhu samotného, špatné začlenění do kontextu a podvody při soutěži? To se nehodí, že...

0/0
28.6.2007 8:16

jarslav

vávra

jeho poradu o sumných mestech si nesmírne vázím.

Tady mi pripadá, ze se dostal do úlitby nekterých mocných. Jsem laik ze Spejcharu celý zivot, a rád bych tam videl bud park nebo neco né tak dominantního. Vsichni cizinci obdivují Prahu práve proto, ze se ochránila v centru od idiotských staveb (výjimka DP na I.P. Pavlova), tak proc má nový rezim komunisty porazit ne nevkusem (mne se ta stavba líbí), ale umístením.

Pane Vávra, dávám vám mínus a muzete mi klidne oponovat (pokud tedy v tom nejedou jiné zájmy)Rv

0/0
28.6.2007 0:44

bagr

Re: vávra

Vyjimka DP? A co Marks & Sparks na Prikopech?!

0/0
28.6.2007 9:17

loren

organické tvary v Mnichově

Mně knihovna dost připomíná 35 let staré olympijské stavby v Mnichově. Jsou to taky zaoblené, zavěšené organické stavby, je jich hned několik vedle sebe, celý areál  -dnes areál s kulturně-rekreační funkcí.  Strávil jsem v něm dost času (i třeba jen projížděním na kole skrz ve všední dny) a vždycky to pro mne bylo příjemné místo a za dlouhá léta se mi to neokoukalo.

Ve své době to muselo takdy dost provokovat - a je to na relativně  exponovaném místě.

0/0
28.6.2007 0:33

loren

Re: organické tvary v Mnichově

Odkaz na olympijské stavby Mnichov:

http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Olympiapark-bjs-02.jpg

http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Olympiahalle.jpg

0/0
28.6.2007 0:43

Zoro.Vomáčka

Re: organické tvary v Mnichově

Srovnávat prostorné, vzdušné, lehké PRŮHLEDNÉ zastřešení mnichovského stadionu od G. Behnische, které se vznáší nad obrovským k tomu určeném areálu , odlehčeným jezery, kopci a travnatou plochou ve velkém k tomu koncipovaném prostoru s přičápnutou těžkou malou slupkou, meduzovitou masou, která se táhne až na zem a odlehčuje jen několika málo oválnými výřezy v malém prostoru je fascinující, jak může někdo vyvinout tolik fantazie a srovnat tyto dva extrémní protiklady v jedno adekvátní měřítko.

0/0
28.6.2007 7:45

old fashioned Vince III....

Re: Re: organické tvary v Mnichově

správně, ZoroR^:-)

0/0
28.6.2007 10:35

loren

Re: Re: organické tvary v Mnichově

Já jsem nemyslel stadion, ten je moc velký, ale menší Olympijskou halu a Plavací halu - z těch je nad zemí vidět míň, z úrovně pěšího náměstí. To bych klidně srovnal. Z centrálního prostoru mezi oběma halami není moc vidět ani kopec, ani jezero, jen poměrně nízké zavěšené střechy, táhoucí se leckde skoro k zemi. Rozhodně nižší, než by byla ta "chovotnice" nad zemí. Zoro Vomáčka asi myslí pohledy z letadla nebo z druhé strany jezera - a nebo myslí jen fotbalový stadión. Ale o ten nejde.

0/0
28.6.2007 17:41

loren

Re: Re: Re: organické tvary v Mnichově

A není to v Mnichově průhledné. Jsou tam podvěšené neprůhledné "podhledy".

0/0
28.6.2007 17:44

belgian chocolate

a hlavně to není hned vedle Nymphenburgu

0/0
28.6.2007 18:43

Zoro.Vomáčka

Re: Re: Re: Re: organické tvary v Mnichově

Ty nepůhledné podhledy jsou z nouze cnost. Myslím, že už po 2 letech se původní průhledné kosočverce začaly neočekávaně vysokými teplotami zahřívat a zabarvovat do tmava, ztrácet průhlednost a bylo nutno celý areál draze sanírovat, což byla tehdá velká a nákladná ostuda. Suma sumárum, Behnisch chtěl průhlednost a lehkost, technicky se mu to nepodařilo zcela.. Přesto - srovnávat München Olympiagelände s návrhem J.K. je absolutní nesmysl. Nedej bohu a postaví se to skutečně jako ten těžce, amatérsky a přízemně působící model - pak to bude in natura ale již pozdě na srovnání...

0/0
28.6.2007 22:33

k@rm

Můj názor...

Nemůžu říct,že by se mi ta stavba hnusila-je to zkrátka něco jiného než jsme zvyklí.Ale každá doba má svá specifika a lidé si zkrátka horko těžko zvykají na něco nového.Pokud to nebudou stavět na Staroměstkém náměstí nebo Zlaté uličce

tak mi ten vzhled nevadí.Ovšem co mi moc není po chuti,že se nehrálo moc fair play.Papaláši by se měli rozmyslet,co vlastně chtějí?Když zadám nějaké podmínky,měl bych vybírat stavby podle toho,jeslti jim vyhovují.Ne že zadám podmínku a pak vyberu dílo,které ji nesplnilo(viz knížky pod zemí).

Buďto stavbu vyřadím nebo vypíšu nové řízení,a ať každý předloží nový návrh.

0/0
27.6.2007 23:21

HolmesS

Bléé

Knížákovi se to určitě líbí... :-©:-©:-©:-©:-©:-©:-©:-©:-©

0/0
27.6.2007 23:15

R-e-a-l

Re: Bléé

Knížáka nemusím, ale tady s ním souhlasím. On totiž nesouhlasí. Astalavistabejby, více čti.

0/0
27.6.2007 23:36

jdobry

podminky souteze

A zajima tu vubec nekoho ze chobotnice nesplnuje podminky souteze ze ktere vysla? Ze i ostatni se mohly odvazat kdyby nebyli tak najivni, ze se podminkam snazily vyhovet?

 Napriklad podminky souteze vylucovaly umisteni repositare pod zem. S nadzemnim pak stavby byly vetsi nez tato co podminku nedodrzela. To jesli je to krasa nebo ne je irelevantni.

0/0
27.6.2007 23:14

LukasDost

Re: podminky souteze

Mezinárodní sdružení architektů uznalo soutěž za spravedlivou...

0/0
27.6.2007 23:22

praptak

Re: Re: podminky souteze

Myslíte si , že je Mezinárodní sdružení architektů nezávislé a nezaujaté?!8-o

0/0
28.6.2007 9:05

chia

Plivanec

by měl jedinou přednost, že už by tam komouši nemohli dělat ty svoje slety.Jinak blbější misto si vybrat nemohli.

0/0
27.6.2007 21:13

chia

Plivanec

0/0
27.6.2007 21:11

Zuzana.

?:-(

Tak Vávra mě tedy zklamal... Myslela jsem, že má lepší vkus.

0/0
27.6.2007 21:05

dual_tip2

Re: ?:-(

Aspon takovy vkus jako mate vy, ze jo, v to jste doufala :)

0/0
27.6.2007 21:22

R-e-a-l

Re: Re: ?:-(

Zuzka má pravdu, ten zelený hlen, spíše vychrchlaný plivanec z pravé paty architekta je příšerný.

0/0
27.6.2007 23:37

Howard

Re: Re: Re: ?:-(

No jo, sraz ignorantu. Nejdriv si o architekture neco prectete a pak placejte ty vase nesmysly.

Ale ono je jednodussi kecat o necem, o cem nemam ani paru, ze...

0/0
28.6.2007 12:37

belgian chocolate

jelikož na to všichni budeme ještě léta platit daně

máme právo se k tomu vyjádřit. za svoje peníze ať si každý estét staví co libo.

0/0
28.6.2007 14:57Najdete na iDNES.cz