Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Život v paneláku aneb bydlení mezi betonem a odpadky

Přestože všudypřítomná šeď pražských sídlišť postupně mizí pod barevnými nátěry, stále nejsou sídliště místem s prestižní adresou. Mezi paneláky lze najít rezivějící klepadla na koberce či sušáky na prádlo, které dávno nikdo nevyužívá či rozpadající se betonové zídky, jejichž význam zůstává současným obyvatelům záhadou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Ferdada

Jak jsem stavěl dům - velká anabáze

Jak to začínalo na: www.bydlim.blogspot.com

0/0
14.3.2007 10:35

The Black One

Odhustit

Raději bych tvořil volnější prostranství, než zahušťoval....

0/0
26.2.2007 20:00

Kosice

Nestrefujte se do panelákových sídlišť!

Číst se dá všechno možné a dokonce i slátaniny, jako je úvodní článek k této diskusi. Pan redaktor se neomaleně dopouští urážky nejen občanů Jižního města, ale i těch, kteří se tam ať už z vlastní iniciativy nebo jako firmy starají o úklid nebo o zeleň. Pane redaktore, dejte si tu práci a věnujte svůj čas a vyražte se podívat na Jižní město II. Pro ty méně chápavé je to tam, kde stojí nové obchodní centrum Chodov. * Jsou tam nejen čisté chodníky a ulice, ale i stále udržovaná zeleň s keři a květinami, které si nezadají s botanickou zahradou. Jen tak se zdejší prostředí stalo domovem i množství ptáků, zajíců a bažantů. Kontejnerová stání jsou čistá a udržovaná. * Až budete mít na výhledu z okna  8 dětských pískovišť, 4 dětská hřiště,  1 velký a moderně vybavený areál taky pro děti a to všechno ve velkém parku, můžete si pískat.* Jižní město není dávno už jen noclehárna Prahy. *Kosice

0/0
24.2.2007 20:22

Anna Rakouská

Re: Nestrefujte se do panelákových sídlišť!

Toto jsem již naznačovala včera při charakteristice Horních Roztyl, které do JM II také patří. Ono je totiž již jiné z hlediska architektonického pojetí-již i alespoň kratší ulice a dokonce náměstí. Pro tyto čtvrti bych navrhovala se držet názvů Horní Kunratice a Horní Roztyly (tato část vůbec nepatřila do Chodova, je součástí Prahy od 20. let 20. století). Nesmíme v charakteristice zapomenout na 2 stanice metra a Michelský a Kunratický les, do kterých jsou Roztyly doslova vklíněny. Poptávka po bytech je od počátku v této lokalitě veliká, Kolem Hájů je to slabší, ale i zde ceny bytů stouply značně. Autoři článku  buď vůbec nesledují realitu nebo je to schválně. 

0/0
24.2.2007 22:44

Dr. Fe1

Re: Re: Nestrefujte se do panelákových sídlišť!

Autoři těchto článku jenom papouškují 15 let stará kliše, aniž by to jakkoliv konfrontovali se současnou realitou ......

0/0
26.2.2007 10:44

Zuzanka25

sidliste

Ja teda nevim, ale ty novodobe sidliste plne novostaveb, mi prijdou  mnohem horsi nez sidliste vystavena za socializmu. Treba  v Zelenem udoli vedle Kunratickeho lesa to tam vypada priserne, barak vedle baraku, porad se tam stavi. Kdyz tam zacala vystavba tak to bylo hezke par domku hned u lesa, ale ted jak se to rozsiruje tak lidi co si koupili byt s vyhledem do lesa ted koukaj do oken dalsiho domu.... Tak nevim v cem je to dnes lepsi....

0/0
24.2.2007 20:21

Tobinka

zase PR článek...

Já chápu, že PR články musí sem tam vyjít, ale tohle je vrchol trapnosti. Už několik let kontinuálně rostou ceny bytů i v panelu. Mohl by mi prosím někdo přepustit 3+1 na to proklínaném Proseku. A ani to nemusí být úplně u metra, stačí v docházkové vzdálenosti ;-)  Když je to tam tak špatné.

Chápu, že když experti z Holandska porovnávají se svou vlastí (sídliště postavená několik kilometrů od  měst, osídlená přistěhovalci), musí nutně dojít k takovým závěrům.

0/0
23.2.2007 18:36

Anna Rakouská

Re: zase PR článek...

Já vůbec nejsem zastánce architektury sídlišť (schválně nepíši panelových, protože na té stěně nemusí záviset pohoda bydlení), ta je převážně ne příliš povedená, ale co je vždy, je naopak ke článku zeleň. A ta se musí udržovat ať je kde chce. Zase je vše o pořádku a lidech. A co z.nám lidi z Proseka-buď tam zůstávají a když odešli, tak obvykle byt nechali některému z potomků.

0/0
23.2.2007 20:20

kenx

jak kde

Bydlím v Modřanech na sídlišti. Zeleně je tu dostatek, domy jsou od sebe dostatečně vzdálené. Mám to štěstí že je blízko Sofijské náměstí kde je V PĚŠÍ DOSTUPNOSTI nákupní centrum, pošta,několik poboček bank a poliklinika. Panelákový byt jsem kompletně rekonstruoval, zevnitř nemáte šanci poznat že jde o byt v paneláku. Kupodivu máme nějakou dobrou zvukovou izolaci, u známých co bydlí v novém jsem si připadal jak někde na hotelu. Lidi v baráku bezproblémoví. Hlavní problémy jsou kde bezpečně zaparkovat (hlídané parkoviště pár stovek metrů od domu je téměř nutnost) a že tu chybí metro. Odpadky se tu vyřešily tím způsobem že si tu několik baráků najalo firmu co uklízí chodníky, zeleň i bordel kolem kontejnerů. Myslím si že to chce jen dobře vybírat při nákupu. Nevěřím že z Modřan bude jednou gheto.

0/0
23.2.2007 17:10

Anna Rakouská

Re: jak kde

Tak s tímto lze pouze souhlasit. Právě jsem u kamarádky v Roztylech a cestou od metra Chodov jsem se pečlivě rozhlížela. Všechny předzahrádky jsou upravené a na dotaz jak se to řeší, bylo to něco jako u Vás. Byty jsou buď v soukromém nebo družstevním vlastnictví a úpravu okolí si lidé platí v rámci poplatků. Byty si hromadně upravují. Kamarádka mě přesvědčuje, abychom se tam vrátili (tu možnost v rámci obměn v širší rodině máme-slušný byt nadstandardně upravený). Silně o tom uvažuji. Les, metro a veškerá vybavenost.

Mám silný dojem, že člának je tam proto, protože o byty v panelu začal být velký zájem (o čem vím, žádná nižší sorta-vysokoškoláci, vůbec ne skromných příjmů,), a kdo pak půjde do novostaveb. 

0/0
23.2.2007 17:45

Lanta2004

Tak to by mě tedy zajímalo.....

Proč by měli obyvatelé paneláků sami uklízet veřejné prostory na sídlištích?Myslím,že hromadné akce Z(nebo jak se ty kolektivistický hrůzy jmenovaly)už naštěstí nikdo pořádat nechce.Od toho jsou snad firmy,které by si měl na takové práce vlastník(tedy většinou obec) pronajímat.....JENOMŽE obcím se do toho dvakrát nechce a tak by to nejraději hodily na nájemníky.Trochu zvrácená představa,ne?My si například v našem domě(nebydlím ovšem v paneláku)najímáme firmu,která se nám stará o společné prostory a o nejbližší okolí domu;-)

0/0
23.2.2007 14:57

ja_je_nekdo_jiny

Re: Tak to by mě tedy zajímalo.....

V článku se nepíše, že by obyvatelé měli uklízet, píšou jen, že se to tak dělávalo...

Možná tě to překvapí, ale většina společenství vlastníků to s úklidem domu a okolí dělá zrovna tak mazaně jako vy...

0/0
23.2.2007 16:32

blastula

Re: Tak to by mě tedy zajímalo.....

Myslím, že máš ve většině pravdu, ale přesto si myslím, že by občas lidi potřebovali nějakou tu brigádu absolvovat.Rozhodně by si pak víc hlídali, aby nikdo nic neničil a nedělal nepořádek. Bydlím na malém sídlišti  a na údržby jsou najaté firmy, ale přesto, když někde něco není v pořádku, lidi bez říkání  vezmou koště, hrábě, šroubovák a drobnosti dají do pořádku.

Věř nebo nevěř, společné úpravy okolí domů jsem k obrovskému překvapení viděla nedávno v západní Evropě, a bylo to bráno skoro jako společenská zábava i samozřejmost.

0/0
23.2.2007 23:36

Hello Newspapers

Barbůdo, kde jsi ty zavilý paneláčníku ????

To si necháš líbit, když je tvá postbolševická panelově-jezedácká kůča přirovnávána ke hnojišti ??;-D;-D;-DR^

0/0
23.2.2007 14:45

Anna Rakouská

a co jinde?

Tak já nevím, jak to s tou Prahou vlastně je. Jdu-li ke kamarádce na návštěvu na sídliště v Horních Roztylech, tak se mi zde zdá velmi příjemně. Jdu od kamarádky na klasických Vinohradech - puch, počmárané domy, herny, krámy skoro nic...Vše je o lidech. Jábych Prosek např. vůbec neodpisovala, bude tam metro, velká část lidí tam přišla z okolí Tylova náměstí. Nevím proč by na tom např. Stodůlky měly být lépe. Je to ještě roztahanější než Jižní Město(myslím to klasické ze 70. let-tzv. Jižní Město II, viz výše zmiňované Roztyly je o něčem jiném, stáří přibližně jako Barrandov) a nová zástavba se od revitalizovaného domu moc neliší.

0/0
23.2.2007 14:40

doubrawka

Panelák je pohoda - když se povede

Bydlíme v paneláku a nemůžu si vynachválit. Jsme na malém sídlišti které není příliš zahuštěné, domy maji čtyři patra a mezi nimi jsou stromy. Domy jsou projektované tak, že byty mají minimum společných zdí (sousedíme z velké části s chodbou), lodžie 2,5 x 3,5 metru je skvělá na letní lenošení. Pěstovali jsme na lodžii ve velkých květináčích rajčata i cukety, všechno se vešlo. Když se vyzdí bytové jádro, tak je bydlení v paneláku pohoda. Všude blízko - do obchodu, do školy, do práce. Težko bychom zaplatili domek půl hodiny pěšky od centra. Je pravda - nebydlíme v Praze na Jižním městě.

0/0
23.2.2007 14:24

venda111

Architekt

Architekt by chtel "zahustovat" sidliste, zvlastni nazor. Uz ted se tam casto neda hnout ani zaparkovat, tak tam chce aspon postavit kostel. Velice uzitecna investice pro 5% lidi, i kdyz v Praze jich bude jiste jeste mene nez na vesnici. Ostatni oceni, kdyz misto zelene nebo mista na zaparkovani budou moci aspon zajit do kostela a pomodlit se, treba aby se nejake misto na zaparkovani uvolnilo, nebo aby vyhrali ve sportce a mohli se prestehovat ze zahusteneho sidliste do prostornejsi ctvrti s trochou prostoru a soukromi.

0/0
23.2.2007 14:20

Lanta2004

Panelák už nikdy více

Bydlel (no hmm, no bydlel - spíš přežíval:-/) v paneláku cca 25 let svýho života a zodpovědně říkám"už nikdy více".Dnes mám svůj byt v nové zástavbě na pražským Barrandově a nedá se to vůbec srovnávat.V paneláku mě tížila hlavně malá a mnohdy plesnivá koupelna(nedalo se větrat),WC,slabé příčky mezi jednotlivými byty,takže bylo slyšet vše,co si sousedi říkají mezi sebou.Strašná byla úroven používaných materiálů.Žádná poctivá dlažba,žádné dřevo,ale jen papundekl a náhražky.Chyběla mi taky možnost sednout si v létě někam ven na terasu,dát si kafe a nebýt přitom na očích všem okolo(dnes mám takovou malou terásku,na kterou není odnikud z okolí vidět a máme tedy naprosté soukromí)... dnes jsem spokojen

0/0
23.2.2007 13:48

mattiCZ

Re: Panelák už nikdy více

Kaskády I, II nebo III?:-)

0/0
24.2.2007 0:23

paskudilek

Vy jste zase trochu naivní

někteří chlapi nikdy nepůjdou zametat, nebo dělat ven, je to pod jejich úroveň, nedělají nic ani doma. A některé ženy s namalovanýma nehtama a v podpadkách nepůjdou sbírat papírky. Když nechtějí, tak ať zaplatí a je to. A ti, co to udělají můžou jít za peníze pak třeba na pivo. U našich se měnily okna, měly se staré snášet dolů, protože nemám sílu, tak jsem jednomu dala flašku slivovice a jak to rád snesl.;-)

0/0
23.2.2007 12:25

zory

Re: Vy jste zase trochu naivní

Firma která měnila okna si nechala zaplatit za výměnu a stará okna odnesla až po úplatku slivovicí? Kolik si za to proboha řekli?

0/0
23.2.2007 12:33

paskudilek

Re: Re: Vy jste zase trochu naivní

Ne, oni měli byt ve spol.vlastníků, kde bylo 12 bytů. Zjistili, že za likvidaci a snesení oken si účtovali firma za celý dům asi 30tis, proto se na schůzi dohodli, že si nechají přistavět vlečku a každý si tam okna sám snese, já jsem neměla sílu, tak jsem sousedovi dala flašku a on mi to snesl, nechtěla jsem to zadarmo.Prostě skoro sami důchodci, spočítali si to tak,aby jim to vyšlo nejlevněji.

0/0
23.2.2007 13:32

Shara

Re: Vy jste zase trochu naivní

nenosím podpatky (leda někdy do práce) jinak i do práce chodím v džínách a teniskách nechty nelakuji  - ostatně jsem žena "ajťák" papírky po sockách a čuňatech neuklízím protože na to nemám čas. A nevím proč!!! Zato uklízím po svém psovi protože nejsem prase!!!!

0/0
23.2.2007 12:34

votomtoje

Re: Re: Vy jste zase trochu naivní

Ty budeš dobrá divoženka;-D. Ženo-ajťáku naznač prosím svůj software produkt, abych věděl, co si určitě nekoupím, neboť nechci podporovat hloupé lidi.

0/0
23.2.2007 13:05

paskudilek

Re: Re: Vy jste zase trochu naivní

já píšu o lidech, kteří např.neumyjí ani schody a pro takové je lepší, aby zaplatili za úklid a je klid.

0/0
23.2.2007 13:37

belgian chocolate

odpusťte nevědomé

ale když někdo platí nájem, proč by měl mýt schody?

0/0
23.2.2007 15:02

paskudilek

Re: odpusťte nevědomé

To bylo myšleno v družstevním domě, nebo s byty v osobním vlastnictví, nebo v domě se společenstvím vlastníků. Tam se na chodbě schody většinou myjí, podle rozpisu a bytu. Na patře jsou např 2byty a tak každý druhý týden zajišťuje majitel úklid schodů na patře.V domě bývá rozpis na úklid před a okolo domu.Taky po bytech na celý dům.My jsme to měli ale tak,že byla domovnice, té se platilo za úklid spol.prostor a okolí domu každá rodina 100kč.

0/0
23.2.2007 15:18

paskudilek

Re: Re: odpusťte nevědomé

100kč měsíčně a schody si lidi myli sami.V nájemních bytech to záleží na nájemní smlouvě, v reg.nájmu nevím jak to funguje. My protože platíme tržní nájem v RD, tak máme domácí a ta schody uklízí a sníh odhrnuje. Nemusíme nic dělat, ale platíme to v nájmu.;-)Kdysi jsem bydlela v domě, tam byla paní a schody myla všem za poplatek.

0/0
23.2.2007 15:24

Anna Rakouská

Re: Re: odpusťte nevědomé

No to už snad také přešlo. V životě jsem na schody nesáhla, mí následovnící také ne a známí v různých typech vlastnictví také ne. Všude se objedná firma (v reálu třeba dvojice, která má živnosťák) , a když není spokojenost tak se vyhodí. Ve většině případů to funguje a těch 50 Kč za to stojí.Před těmi 20 lety tedy nějaké brigády byly, ale to už je vlastně dávno....

0/0
23.2.2007 22:20

paskudilek

Re: Re: Re: odpusťte nevědomé

a proč jsou kolem domů v Praze odpadky, když píšete, jak je to jednoduché.;-)

0/0
24.2.2007 10:24

fiffan

Re: odpusťte nevědomé

Protože nájem se platí  za vnitřní prostory (byt), kdežto schodečky jsou tzv,prostory společné. Navíc- samy se umýt neumí.!!....;-D

0/0
23.2.2007 21:13

chrobaktruhlik

Re: Vy jste zase trochu naivní

láhev slivovice bych na to aby mi někdo odnes starou dal rád...;-)

0/0
23.2.2007 12:46

paskudilek

Re: Re: Vy jste zase trochu naivní

;-)

0/0
23.2.2007 13:38

mattiCZ

Re: Re: Vy jste zase trochu naivní

Nemáš sílu, nebo co? ;-D

0/0
24.2.2007 0:22

Shara

To je mi novinka

Tohle jsem říkala už před patnácti lety. Jižňák je mrtvé město - nedá se kde parkovat - domy můžou nabarvit na zeleno nebo růžovo, ale jediná možnost je zbourat a využít pozemků, které mají nějakou cenu - domy nikoli.

0/0
23.2.2007 12:01

jarwampaa

Re: To je mi novinka

A kam das ty lidi? A bourani panelaku taky neni zrovna jednoducha vec, a je opravdu hodne draha ;-)

0/0
23.2.2007 15:05

Shara

ale to je novinka

Že jižňák je budoucí ghetto už jsem říkala před patnácti lety, kolem na mě koukali jak na blbce. Jediná možnost je zbourat a rozebrat a později využít pozemky, ktweré mají cenu -  domy nemají cenu žádnou. je tam hodně lidí na malém prostoru, nedá se kde parkovat a to je hlavní problém. S tím neudělají nic - postavit garáže? To jako si nakoupím s vozíkem dojedu až do a uta a pak to budu tahat v rukou????8-o 

0/0
23.2.2007 11:58

zory

Re: ale to je novinka

Nemám auto, tedy ani problém s parkováním. Nákupy nosím v tašce a mám svalnaté ruce. ;-) Jo, všechna sídliště zbouráme! Jen se nabízí otázka, kde budou proboha všichni ty lidé bydlet?

0/0
23.2.2007 12:36

eBalkan

Re: Re: ale to je novinka

Zpatky na Morave? ;-);-D

0/0
23.2.2007 12:41

Shara

Re: Re: Re: ale to je novinka

R^R^R^

0/0
23.2.2007 14:31

fiffan

Re: Re: Re: ale to je novinka

ty seš hňup...8-o8-o

0/0
23.2.2007 21:16

mysak_25

Praha

No ,to byla moje noční můra,hlavně nebydlet s neskončit ve "voňávé" Praze.Raději budu poslouchat tady kidy jako vydláku apod...Umírám smíchy,když jdu na procházku a vidím,jak pražaci cca 770 m n.m. sazejí u svých chalup rajčata...Ale takových věcí je mnohem víc...;-D

0/0
23.2.2007 10:24

sappho21

Re: Praha

I když si podle svých slov vydlák, tak bys měl vědět že se to píše vidlák;-D

0/0
23.2.2007 11:11

chrobaktruhlik

Re: Re: Praha

jsou i vydláci - SPZ = VY..... 

0/0
23.2.2007 12:00

vesela_zabicka

Re: Praha

...kydy ty vidlaku...alespon jednotridku jsi mohl vychodit a rajcata kupujes stejne v lidlu:-)

0/0
23.2.2007 11:19

mysak_25

Re: Re: Praha

umím psát neboj,to byl ctrl+ c - ctrl+v ;-D

0/0
23.2.2007 11:33

mysak_25

Re: Re: Praha

Navíc v Praze jsem žil 7 let,když jsem studoval..

0/0
23.2.2007 11:34

Chytrosaurus

Re: Re: Re: Praha

Ty jsi dva ročníky opakoval?

0/0
23.2.2007 11:37

mysak_25

Re: Re: Re: Re: Praha

ne,postgraduál...

0/0
23.2.2007 12:01

Willy321

Re: Re: Re: Re: Re: Praha

A kydy jsou, pane doktore, naopak s ypsilonem. A za tečkou a čárkou se dělá mezera. Jste nejspíš RSDr., že?

0/0
23.2.2007 12:12Najdete na iDNES.cz