Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Stavební povolení: běh na dlouhou trať

Chystáte se stavět rodinný dům? Předtím byste měli vědět, kde a jak musíte požádat o stavební povolení, abyste je získali co nejdříve a neměli při tom na úřadě problémy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Bochi1

Jen opatrně
Jen opatrně s tou kritikou, před pár dny jsme se tu opřeli do jednoho PR článku, vychvalujícího jeden otřesný dům a plného laických hodnocení a s neodpovídajícími obrázky... a diskuse byla ještě ted den místním cenzorem kompletně smazána. Takže bacha ;-))
0/0
27.3.2006 4:41

809.KocuR

Uroven
Je dobře že se paní architekta pokouší živit psaním do novin (neříkám novinařinou) neboť ve stavební praxi by neobstála jako architekt - ve smyslu osoby zastřešující projekt a stavbu.
Domovní ČOV nemusí být vodním dílem, pokud se nejedná o nakládání s vodami. Tedy při povrchové likvidaci vod vsakováním, je li zaručen požadovyný stupeň vyčištění. Taktéž není vodním dílem žumpa.
 
0/0
24.3.2006 16:51

Stefan

stavebné povolenie??
preboha co to je, u nas na Slovensku nic take nepotrebujete, to u Vas fakt treba??!!
0/0
22.3.2006 19:43

Heřman

..pravda je trochu jinde..
Je mi líto, ale text je v některých částech pravdivý jen částečně (např. podle nové stavebního zákona bude možné stavbu rodinného domu skutečně možné provést na základě ohlášení stavebnímu úřadu,nicméně tomuto kroku bude vždy předcházet územní řízení), v některých částech je článek zavádějící (sloučení územního a stavebního řízení je možné pouze v případech stanovených zákonem,v místě kde je schválený územní plán a pokud stavba RD neobsahuje speciální stavební objekty (např. vodní dílo - tj. čistírnu odpadních vod)..stavebníkům bych doporučil sjednat si schůzku na stavebním úřadě, který bude stavbu povolovat a v klidu bych si nechal jejich postup vysvětlit, při čemž v současné době má občan práno požádat úřad dle nového správního řádu o výpis dokladů, který je povinen k dané ždosti doložit... that's all
0/0
22.3.2006 13:18

jura-jx2

Nevim jak kdo jste zběhlý,
ale autor článku nebyl daleko od věci. Pokud má někdo jiný názor, jeho věc. Vím o čem mluvím.
0/0
22.3.2006 13:10

bambus_trambus

Re: Nevim jak kdo jste zběhlý,
Nevím jak jste zběhlý Vy, když tvrdíte že víte o čem mluvíte, ale nakupit tolik chyb a formálních nedostatků v článku který se má tvářit jako seriozní rada je přinejmenším trestuhodné. Stavebník který si uvedené informace přečte může mít následně nemalé problémy. Ne každý stavební úřad je takový jako ten Váš - když víte o čem mluvíte.
0/0
22.3.2006 13:43

Jicinak

Re: Re: Nevim jak kdo jste zběhlý,
Máte naprostou pravdu - "návod" je téměř nepoužitelný a procedura získání SP může pak přinést nemalé problémy. Mohu to sám potvrdit. Každopádně každému, kdo nechce trávit víc času se stavbou RD, než je zdrávo, bych doporučil někoho jako nabuildings.com - odborníci, co to bezproblémově vyřídí za vás jsou jistě k nezaplacení!
0/0
22.3.2006 14:06

jura-jx2

Re: Re: Re: Nevim jak kdo jste zběhlý,
Stavebko si vyřídí každý, kdo má jen trochu času lítat po úřadech. Stačí dojít na stavební úřad, vysvětlit, co vlastně chcete a pokud je úředník jen trochu slušný, řekne vám přesně co chce a jak to udělat co nejrychleji. Autor článku evidentně nepracuje na stavebním úřadě,  ale naprostému laikovi sdělil, co se po něm asi chce. Kdyby měli takové znalosti poslanci,  zákony by se nemusely tolikrát novelizovat. Na závěr uvádím, že nový stavení zákon mnoho věcí zjednoduší, přesto to nebude tak jednoduché, jak se prezentuje. CO je jasné, hodně sáhne staveníkům do kapes.  
0/0
22.3.2006 15:04

frankdrebin

Re: Re: Re: Re: Nevim jak kdo jste zběhlý,
Přesně tak. Prošel jsem celou kalvarií stavebního řízení, ještě okořeněného demoličním výměrem - koupil jsem starý dům, boural a stavěl nový, a musím říct, že je všechno o lidech a jejich přístupu. Není nad to, v klidu navštívit stav. úřad, věc projednat a  nechytračit. Osobně mám se stav. úřadem nejlepší zkušenosti , i když jsem slyšel o tom stejném úřadu od jiných ty nejhorší věci. K tomu novému zákonu. Od úředníka stavebního úřadu mám informace, že pro stavebníky (soukromé jednotlivce) to bude velké zklamání - vice vyjadřovaček, průběžné kontroly, větší náklady atd.
0/0
22.3.2006 16:03

RoninW

Re: Re: Re: Re: Re: Nevim jak kdo jste zběhlý,
Add nový zákon), je to tak, bude to zklamání.
0/0
22.3.2006 17:07

Kamila

Kolik za to?
Kolik platí redakce za takové nesmyslné a matoucí  články?
0/0
22.3.2006 13:01

80e

Re: Kolik za to?
tak odhadem 10 000 dukatu
0/0
22.3.2006 13:37

Karel

levné bydlení
Našel jsem zajímavý článek o tom, jak lze i dnes svépomocí opravdu levně postavit dům.
Otázkou je, jestli vyběháváním razítek neztratíme tolik času, že nám na svépomoc nezbyde čas. ...haha
0/0
22.3.2006 11:18

hadid

kdo umí, umí, kdo neumí, učí!
Petra Hadravová není autorizovanou architektkou, nemá tedy oprávnění zpracovávat projekty pro stavební povolení a je s podivem, že radí na téma stavební povolení. Na př. není nutné nikam dávat "kopie autorizace projektanta" (co to je??). Tak tedy: Kopii osvědčení o autorizaci nemusí nikam dávat, pouze svým autorizačním razítkem orazítkuje předepsanou projektovou dokumentaci v případě projektanta, nebo úvodní stránku stavebního deníku v případě stavbyvedoucího nebo výkonu odborného dozoru u stavby svépomocí.
0/0
22.3.2006 10:57

kuk

Re: kdo umí, umí, kdo neumí, učí!
To sis teda Hadide zapomněl ruku v nočníku
0/0
22.3.2006 14:34

ss

uplacet....?
no uplacet, uplacet, uplacet je sice taky reseni a i v nasem pripade to bylo vobcas nutny ale nakonec sme stejne zjistili ze je nejjednodussi si zaplatit nekoho, kdo vsechno vyridi a neni nutne nikam behat, vsechno shanet a neni nutne uplacet. nakonec to i vyjde daleko levnejc nez naky uplatky ktery se napr. me prici neb nikdy nevim jak je podstrcit aby z toho nebyl trapas.........ja nevim, zkuste www.nabuildings.com, byli v pohode a hlavne sme nehli prstem, takze uz bychom asi priste nechteli jinak.........
0/0
22.3.2006 10:33

hadid

Nový stavební zákon
Kdejaký novinář dokáže napsat toto :"Smyslem nového zákona, o němž se diskutuje, by mělo být zejména odstranění přebytečné administrativy. Pro stavebníka by to například znamenalo, že rodinný dům o ploše do 150 metrů čtverečních a tří nadzemních podlaží by postavil jen na ohlášení. " Nikdo už nesdělí, co skutečně v onom §111 návrhu zákona je napsáno, totiž :"... je v souladu s..., s územně plánovací informací (§22), poskytnutou úřadem územního plánování, a které...., postačí ohlášení ...."Takže v praxi . po staru stačilo podat žádost o stavební povolení a ve sloučeném územním a stavebním řízení bylo po (dost dlouhé) ale konkrétní době vydáno stavební povolení. Po novu musí stavební zajít na často jiný než stavební úřad (na př. krajský) se  žádostí o územně plánovací informaci. Asi tak v 1 % případů bude mít štěstí a na jeho pozemek bude zpracován regulační plán. Pak to bude formalita. V ostatních 99 % bude čekat, až někdo ten regulační plán zpracuje, případně ho nec
0/0
22.3.2006 10:05

hadid

Re: Nový stavební zákon
pokračování : případně ho nechá zpracovat na své náklady sám, případně si samostatně zajistí územní rozhodnutí. Podrobnosti ještě dnes nikdo nezná, protože §22, odst. 3 zní : "Obsahové náležitosti žádosti o územně plánovací informaci stanoví prováděcí právní předpis". Zkuste se zeptat na svém stavebním úřadě, jak si myslí, že to vše bude fungovat. Pohádce o odstranění přebytečné administrativy může věřit jen novinář. Nový stavební zákon má 205 §, starý jich měl 143! A nejvíc nabobtnala část o územním plánování!. Co znamená nový pojem "územně plánovací informace", který každý novinář velkoryse přehlédne, v praxi, to dnes ještě nikdo neví!
0/0
22.3.2006 10:16

cb

Jak ryche ziskat stavebni povoleni
uplacejte, uplacejte a jeste jednou uplacejte. Prachy, flasky, bomboniery, vsechno berou. Jenom si zjistete, kdo kolik bere, abyste nekoho neurazili malou castkou.
0/0
22.3.2006 9:49

VitaminS

Re: Jak ryche ziskat stavebni povoleni
Nebo nepřeplatili :)
0/0
22.3.2006 10:55

RoninW

Re: Jak ryche ziskat stavebni povoleni
Takoví jako vy jsou nejhorší. Dvakrát jim to někdo vecpe, potřetí si už sami řeknou. Co mají dělat ti chudáci co přijdou povás?. Nehledě na to že nabádáte k trestnému činu.
0/0
22.3.2006 17:11

Tomáš Nemravný

Re: Re: Jak ryche ziskat stavebni povoleni
Hmmm, tak to budu asi ten třetí... Před drahným časem jsme požádali Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových o odprodej zahrady, kterou přes 20 let užívváme... Nic se neděje, když se tam občas zajdu optat, jak to vypadá, úřednice prohlásí, že má moc práce a zvědavě kouká, jestli z tašky nevytáhnu obálku, flašku, nebo aspoň králíka...
0/0
24.3.2006 20:21

Tomáš

nečtěte to!
kvalitní snůžka žvástů, jsou zde uváděny zavádějící údaje, které se při seznámení se stavebním zákonem zdají úsměvné. prosím pisatele aby toho zanechali.
0/0
22.3.2006 9:45

RoninW

Nevěřím svým očím
Každý kdo chcete stavět a čtete tento článek, najděte si schopného projektanta, který vše vyřídí. Rozhodně to nedělejte sami.
Chtěl jsem dál hledat pitomosti zde napsané, ale ostatní už to udělali tak jen jednu.
"Měl by  (projekt) kromě domu obsahovat i doprovodné objekty, jako je oplocení a přípojky"
měl by? dát do jedné věty přípojky a oplocení a napsat :měl by, to snad může jen architekt, který nikdy nic nevyřídil a zákon ani nečetl. Přípojky jsou nutnost (ne všude jsou nachystány) včetně napojení domu na komunikaci, zatímco oplocení některé stavební úředy doslova nechtějí, a odkazují na obce, které oplocení řeší v rámci ohlášení. V zákoně ji dlouho není povinost oplotit pozemek. Samotný dům navrhne kdejaký b*b s razitkem, ale dotáhnout to dokonce, napojit na všechny sítě, cestu  atd. to umí jen málokdo a o autorce pochybuji.
0/0
22.3.2006 9:11

had

nesmysly (viz níže)
A co ta blbost o dokládání kupní smlouvy na pozemek ... Už si konečně jednou něco přečtěte, než zblnete lidi - paní "architektko".
0/0
22.3.2006 8:48

RoninW

Re: nesmysly (viz níže)
Není to pravidlo, ale jednou se mi stalo, že investor koupil pozek, dokumentaci jsme měli nachystanou, ale na katastru ještě nebyl zapsán, potom si stavební úřad vyžádal kupní  smlouvu a nečekal na zápis do KN. Myslím že nám tehdy vyšli vstříc. Je to hodně o lidech a zavedenýchnepsaných pravidlech. Vyřizuji SP na RD po celé moravě a popkaždé to je jiné, někdy se nestačím divit, jak je možné jeden zákon vykládat 10x jinak.
0/0
22.3.2006 9:17

Corsini

Lži a dezinformace
Ani jsem to nedočetl do konce. Jedna blbost za druhou. Nejlepší by bylo ten článek kompletně předělat a nebo smazat.
Jenom co mi padlo do oka:
Oprávněná osoba má kulaté razítko se státním znakem a nemusí dokládat žádí kopie autorizace.
Existence územního plánu nemá nic společného s nutností územního řízení.
Hygiena či hasiči nejsou účastníky řízení.
0/0
22.3.2006 7:59

Oxley13

Re: Lži a dezinformace
No tady bych se zrovna asi hadal. Ucastniky rizeni jsou nekdy i takove instituce, ktere bych vubec necekal. A to treba i drazni urad, povodi Labe, ale i hasici a hygiena.... A to prosim nemam pozemek vubec u vody a trat vlaku je ode me minimalne 15km. Takze bych se nedivil. BTW, take je mam na seznamu.
0/0
28.4.2006 9:59

Jirka

zvasty
1.Kazda stavba vyzaduje územní rozhodnutí vyjma staveb uvedených v § 32 odst.2 stavebního zákona! Bez ohledu na to jestli je pro danou lokalitu schválen územní plán či nikoliv.
2.Sloučit územní řízení se stavebním lze jen za podmínek uvedených v § 32 odst.3 stavebního zákona. Navíc stavební úřad sloučit řízení může, ale nemusí proto je nutné tuto otázku projednat se SÚ předem. Od toho se bude odvíjet rozsah projektové dokumentace i požadovaná stanoviska a vyjádření správců sítí a dotčených orgánů státní správy.
 
 
0/0
22.3.2006 7:42Najdete na iDNES.cz