Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Jak dobře a pohodlně bydlet

Jak bydlet dobře, pohodlně a krásně v prostředí odpovídajícím stále rostoucím požadavkům dnešní doby, zároveň vyhovět potřebám a možnostem člověka a měřítkům tradice kvalitní architektury? Lze s nadsázkou říci, že je to otázka až hamletovská: "Být, či nebýt, to je, oč tu běží." Na ni nehamletovsky, tedy ne pro divadlo, ale pro život, pro lidi, odpovídali dobří architekti mnohdy celý život.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ing. Franta Vidlák

1. 11. 2003 21:14
Seznamte se
Tohle je Annie a Debbie z Ameriky a tohle je Emil a Debil z ČR.
0 0
možnosti

King

19. 11. 2003 17:12
Re:
seš yelito! vubec neviš o kom mluviš!!
0 0
možnosti

Ondra

1. 11. 2003 12:05
slib
TAhle cela debata mi pripada docela legracni. Asi by bylo lepsi se spise bavit o tom, zda na bedrech architekta nelezi problem citu a vkusu. Satelity vetsich mest jsou naplneny nesmyslnym stylem podnikatelskeho baroka (jsem z Brna a tak si pamatuju, ze casti Sobesice a Utechov byla napriklad docela pekna mista), coz svedci spise o jinem pochybeni architekta. Lekari skladaji slib, architekti by meli delat to stejne. Proc se mam divat na ty odporne panelaky na lezato?
0 0
možnosti

King

19. 11. 2003 17:14
Re:
Níkoliv,
 odpovědnost za ten hnus v Soběšicích nenese architekt, ale INVESTOR! Ten své peníze dal do rukou architekta (dal-li), ten si jej vybral a ten schvalil že ten dum tak chce! Daný architekt, či projektant jen plnil nesmyslne požadavky klienta. Čili, PRASATA JSOU TI LIDÉ, KTEŘÍ SI TO NECHAJÍ TAKHLE POSTAVIT
0 0
možnosti

Nebydlící

1. 11. 2003 10:14
www.narovnani-najmu.cz
Dvě třetiny lidí platí plné náklady bydlení,žijí totiž ve vlastním.Další čtvrtina, ti, kdo před rokem 1989 bydleli ve státních či obecních bytech, platí jen zlomek této sumy. Na tuto čtvrtinu musí přispívat majitelé domů: soukromníci i obce. A úplně stranou stojí další skupina lidí, kteří musí platit několikanásobně vyšší tržní nájemné, jehož ceny žene vzhůru právě regulace. Tak se bydlí v Česku 13 let po pádu totality.
V CIVILISOVANÝCH ZEMÍCH:sociální aspekt soukromého nájemního bydlení, je poskytování příspěvků na bydlení potřebným domácnostem .V ČECHÁCH :Socialne potrebni bez dekretu at chcipnou v kanale. Milionari s dekrety necht plati par supu nadale. Čeho je vskutku nedostatek? Bytů? NE!!! Věčný nedostatek je nájemního bydlení "skoro zadarmo", tuto poptávku po bydlení "skoro zadarmo" je však ze zřejmého ekonomického hlediska nemožné nasytit v žádné zemi.
Studie přitom řikaji, ze regulace najmů je ve svem důsledku pro společnost mnohem drazsi, nez kdyby se najemne uvolnilo. Brněnsky Institut regionalnich informaci upozorňuje, ze obce přichazeji kvůli přezivajici regulaci o 20 miliard korun ročně. Socialni přispěvek na bydleni pro chude by podle institutu přisel stat na necelych 5 miliard korun. "Navic by přestal chatrat bytovy fond, protoze nyni majitele nemaji motivaci byty opravovat," dodava sociolog Martin Lux.
Zapojte se a podepište na http://www.narovnani-najmu.cz
0 0
možnosti

Ida Čapounová, studentka arch.

31. 10. 2003 22:45
profese architekta
poměrně mě překvapilo, že z výše uvedených příspěvků je profese architekta vnímána vesměs negativně. Architekt je tu stavěn do pozice "toho co tahá z investora peníze". Lidé by měli pochopit, že profese architekta je jako každá jiná . Existují architekti dobří , ale (jako tomu je i v jiných profesích) i ti špatní.
Proces arch.návrhu a realizace stavebního díla vypáda takto:
- příprava zakázky *kam patří analýza staveniště, specifikace potřebných prací, materiálů a profesí
-návrh zakázky ,která zahrnuje i *předběžný odhad stavebních nákladů
-vypracování dokumentace k územnímu řízení
-vypracování projektu pro stavební povolení
-projekt pro provedení stavby
následuje fáze realizace stavby,spolupráce arch.při provádějí stavby,arch. autorský dozor...á fáze dokončení stavby.  
Domnívám se, že práce architekta je krom výše uvedeného především v komunikaci s investorem. Nejedná se o zvrhlíka, který investorovi vnutí svou architektonickou vizi, nýbrž o kvalifikovanou profesi člověka, ktarý by měl nabídnout především funkční a zároveň estetické řešení, které pasuje právě na konkrétního investora a konkrétní jeho problémy,potřeby..
základem dobrého projektu je dialog a pochopení potřeb investora
Fófie z rovných střech mě jako studentku architektury děsí...ovšem nepřekvapuje..
0 0
možnosti

Pasťa

3. 11. 2003 9:10
Re: ----
Promiň ale prováděčku od architekta jsem ještě neviděl. Abych byl přesný, dobrou a úplnou prováděčku. Kolik máš na škole semestrů betonu? Co dřevěné nebo ocelové konstrukce? Statika, pružnost a plasticita, zakládání staveb. Chceš snad říct, že budeš mít stejné vzdělání jako ing stavař a ještě navíc nějaky ty ateliery? Proč stavební inženýr čeká na autorizaci šest let a architekt jenom tři?
 Ovšem jestli jsi studovala průmyslovku a pak teprve architekturu, tak výše uvedené pro tebe neplatí.
0 0
možnosti

john_book

31. 10. 2003 16:27
To už se nedá číst
Bože můj, tady je nesmyslů.......  Byl jste někdo v zahraničí i jinde než u moře nebo na horách? Viděli jste vesnice? Kolik tam je kde plochých střech v našich zeměpisných šířkách? A myslíte, že jsou ty vesnice ošklivé?
0 0
možnosti

ynternetova fany

3. 11. 2003 9:19
Re:
bydlim v zahranici . na vesnici. ploche strechy tu jsou. jsou opovrhovane a spousta lidi si to zveda (v mem okoli letos tri z peti). ploche strechy se delaly v 70. letech, byla to moda, ukazalo se, ze je to neprijemne protoze to nema ulozne prostory (puda) a tece do toho.
0 0
možnosti

Jindra

31. 10. 2003 13:54
Prováděcí projekt
To je ten problém. Musíte si uvědomit, že architekt vám prováděcí projekt neudělá. A prováděcí projekt vám umožní nejen kontrolu nad prováděním stavby ale i nad penězma. Tak jak má projektant spolupracovat s architektem, tak má spolupracovat architekt s projektantem. Architekt vám při svém návrhu může způsobit spoustu konstrukčních problémů a je lepší když je řeší projektant "konstruktér" v prováděcím projektu než když jsou řešeny během stavby.
0 0
možnosti

dan

31. 10. 2003 11:47
Clovek se uci nejvic chybama
Jak bych rekl (dle osobni zkusenosti), ze clovek se pouci ze vseho. Zkusili jsme s architektem, hadali se, rozesli se. Ztracena dvacka za studii a par mesicu casu. Asi jsme ziskali presnejsi predstavu, co chceme, kterou ted uz zrealizujeme i upravou typovky.
Preju kazdymu pekny bydleni.
0 0
možnosti

kámoš

31. 10. 2003 11:10
Určitě s architektem
Krompáči nemáš pravdu, projekt na míru jsem sehnal daleko levněji než uvádíš ty. Je potřeba si dát trošku práci a vyhledat toho "správného" architekta.Setkal jsem se i s mistry světa, ale nakonec jsem měl štěstí a spolupráce je perfektní. Neni ani pravda,že se nedá vymyslet něco jiného, od typizovaných,  na "levnější" domeček. To bys asi čučel...a pak už tady někdo zmiňoval kontrolu nad výdaji,který ti umožní prováděcí projekt,kde máš vše naceněno a to sakra při stavbě oceníš!
0 0
možnosti

krompáč

31. 10. 2003 11:36
Re:
Projekt, který se staví poprvé má tolik kixů, to si neumíš představit co všechno se musí ubourávat a dorepasovávat, měnit za pochodu, prodlužovat termín a cenu.  Proč si myslíš, že typový projekt je naceněný? Ta cena uvedená v katalogu je pouze informativní!!! Použiješ pouze výkaz výměr a ty sám si necháž předložit nabídky za kolik ten dům bude stát. Máš ale jistotu, že tam nejsou kixy a je tam skutečně vše! Za to cena architekta se odvíjí od % z ceny domu. Až naletíš, budeš mluvit jinak.
0 0
možnosti

Honza 8

31. 10. 2003 10:00
Mně se to líbí
Mně se dům na obrázku hrozně líbí, už mně všechny ty variace na "Domek ala CentralGroup" lezou krkem (taky jsem si jednu takovou  postavil).
Samozřejmě většina Čechů řekne něco jako "Renda" o pár řádek níž: " Dům na obrázku rozhodně nepatří na vesnici, možná do města, a to ještě ..."
Nevím - "Baba" u Prahy , to byla taky kdysi jen louka u vesnice u Prahy 6. A teď je to vnímáno jako ukázková architektura, ta čtvrť s rovnými střechami z první republiky.
Proč se bojíme u Prahy stavět pěkné domky ? Je snad lepší zahumusit si krajinu samými Centralgroupy ?
I před 5 lety, když jsem vymýšlel náš domek a koukal, ze kterých vzorů co vykrást, by se mi takový domek s rovnou střechou líbil daleko líp - ale nikdo nic takového nenabízel ani jako typový projekt, ani jako individuální návrh.
K presentovanému domku mám jednu výhradu. Píšou tam : "Ložnice jsou v intimním přízemí, obytná část se vznáší v korunách stromů".
To je blbost. My žijeme celý den v přízemí a na dvorku, v zahradě, zvířata i lidi chodí pořád dovnitř-ven a zpět. Nahoru, do ložnic, se jdeme jen vyspat. Byl bych nešťastný, kdyby to bylo naopak a byl-li bych tím patrem v obývací části odtržen od vnějšku a pořád při vchodu do domu by se mi vnucovaly ložnice. To je blbost, pane architekte. To je něco jako typ "Vaněk-Šumperák", kde se život musel odehrávat v patře, to je špatně.
 
0 0
možnosti

architekt

31. 10. 2003 18:45
Re: Mě se líbí
Jako spoluautorka se musím znovu ozvat: dům z obrázku má svoje rozvržení (v patře obývací část) z více důvodů: 1) Pozemek je extrémně úzký (a taky extrémně dlouhý). 2) Z poloviny podélce je rovný a z poloviny je svah 45°. Takze nelze jednoduše vycházet na terén. 3) Před domem (kde leží pes) je prostor pro průjezdnou garáž a na prostoru se budou s autem otáčet. 4) Za domem je stín. Z těchto všech důvodu je v patře obytná kuchyně s jídelnou, krbem a k tomu veliká, na jih otočená a celý den osluněná terasa. Po ročním užívání domu jsme se majitelů ptali, jak jsou s dispozicí spokojení? Byli nadšení.
0 0
možnosti

krompáč

31. 10. 2003 9:54
Odpadlické Loby už zase pracuje
Vidím, že psát donekonečna o úloze architektů, bláboly jak se vyplatí vzít si architekta, který jediný tomu rozumí, hanobit vše, u čeho architekt nebyl přináší své ovoce a část populace toto masírování nevydrží a vyhodí z okna architektům nějakou tu kačku. Jenomže, vzpamatujte se, realita je jiná. O nějakém individualismu může mluvit tak 0,01% populace, co má na účtě 10 mil.  Kdo patří příjmově mezi první desetinu populace, platí pro něj omezení do cca 3-4 mil. Kč, i s pozemkem. Projekt je v tomto případě to jediné, na čem mám možnost, smysl a důvod šetřit. Žádný architekt vám za garantovanou cenu domu 2,5 mega nevymyslí nic lepšího než to, co se nabízí v typových projektech, které dělali profíci, co se na trhu chytili. Nehledě na to, že i ty typovky si můžete přispůsobit, hýbat příčkami, stačí si o tom něco přečíst.  A dávat místo 20 tis. za typovku  300 tis architektovi? Nejsem blázen, individuální projekt nic neušetří, naopak prodraží - nemá vychytané mouchy a není ověřený párkrát v praxi. Kdo naletí na kecy architektů a vezme si na barák za 2,5 mil architekta, toho upřímě lituji.
0 0
možnosti

Honza 8

31. 10. 2003 10:11
Re:
To máte pravdu, i když já jsem o pár řádek výše ten presentovaný domek chválil. .  Píšete : "místo 20 tis. za typovku  300 tis "  To jste měl sakra levnou typovku. Já bych spíš řekl: dát 80 tis. za mírně předělanou typovku nebo 500 tis za něco opravdu dobrého ...
Problém je v tom, že na začátku stavby člověk ještě věří, že má náklady pod kontrolou a šetří. Až Vás ta stavební firma při stavbě ale začne brát na hůl a lítají statisíce a firma se vykrucuje, že tato fáze byla komplikovanější a to a to nadstandard a že chce tu 120 tis. navíc za střechu, tu 90 tis. o údajné zvýšení zdí o 30 cm, tu dalších 100 tis. za zemní vícepráce, že nečekali, že ta díra musí být tak hluboká, tu dalších 80 tis. za skutečné izolace místo těch šuntů .... Tak najednou to stojí o milion víc a z toho hlediska si říkáte "KDYŽ UŽ TO STÁLO O MILION VÍC, NEŽ JSEM ČEKAL, MĚL JSEM SI NA ZAČÁTKU PŘIPLATIT TĚCH BLBÝCH 300 tis. NA ARCHITEKTA, ABY TO ASPOŇ K NĚČEMU VYPADALO, KDYŽ UŽ MĚ TO ZRUINOVALO."
To je hluboká pravda, kterou zjistíte, až když postavíte.
 
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....