Rezidenční území Šárecké údolí bude mít vlastní vjezd s recepcí a uprostřed...

Rezidenční území Šárecké údolí bude mít vlastní vjezd s recepcí a uprostřed bude klubovna a dětské hřiště pro obyvatele domů. | foto: PSJ Invest

Známe budoucnost Prahy. V jakých čtvrtích vyrostou dobré adresy

  • 24
Na Pankráci vyroste mrakodrap Véčko a bytový komplex s pětistovkou bytů od Josefa Pleskota. Kromě pláně si developeři oblíbili také břehy Vltavy. Nejvíc se staví na Holešovickém ostrově a na libeňském pobřeží u slepého ramene řeky. Zjistěte, kde budou nové dobré adresy.

Již brzy se na horizontu Prahy začne rýsovat nová dominanta. Na pankrácké pláni totiž v současnosti vyrůstá druhé nadzemní patro budoucího mrakodrapu V Tower. Jak název napovídá, budou se dvě věže ve směru od základny rozevírat a tvořit tak siluetu písmena V.

Může se hodit

DOCK Rezidence

DOCK Rezidence - luxusní novostavba u břehu Vltavy.

Další novostavby k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Véčko má po dokončení v říjnu příštího roku dosáhnout výšky 104 metrů a stát se tak nejvyšší čistě rezidenční stavbou v Česku. A také jednou z těch opravdu nejluxusnějších.

Horní patra budovy díky své poloze i samotné výšce konstrukce nabídnou výhled, kterému může konkurovat jen málokterá stavba. Aby byla vyhlídka co nejméně rušena, bude plášť věží tvořen zespodu až nahoru ze skla. Právě od exkluzivity výhledu bude odvozena i cena. Tu ale nenajdete na webu, jako tomu je u běžných developerských projektů.

„Prodej je postaven na osobním přístupu. Otevřeli jsme proto v těsné blízkosti stavby showroom, kde se zájemci mohou seznámit s architekturou budovy, interiérem a vybavením jednotlivých bytů,“ popisuje ředitel developerské společnosti PSJ Invest Martin Jaroš s tím, že koupě bytu v takovéto nemovitosti rozhodně nebývá záležitostí jedné schůzky, ale čtyř nebo pěti. „Máme za sebou necelý půlrok prodeje a zatím jsme nadmíru spokojeni,“ dodává Jaroš.

I když se investoři nemají k tomu, aby řekli, kolik budou přesně byty stát, realitní odborníci odhadují cenu penthousů, tedy nejluxusnějších rozlehlých bytů zabírajících celé nejvyšší poschodí nebo alespoň jeho většinu, až na sto dvacet milionů korun. Tím by se „Véčko“ zařadilo k nejdražším nemovitostem, které jsou v Praze k mání. Mezi většími developerskými projekty, kam se svými 130 byty patří, je to úplně výjimečné.

V nejvyšším, třicátém patře budou tři nejluxusnější penthousy. Každý s pěti či šesti pokoji a o rozloze okolo 450 čtverečních metrů. Výsadou jejich majitelů bude i samostatný střešní bazén. Pokud ale budou chtít, mohou stejně jako zbytek obyvatel navštěvovat celé jedno patro s privátním fitness centrem, lázněmi, saunou a bazénem.

Vše je již zahrnuto v ceně bytu. „Vedle toho dostanou concierge servis ve standardu New York, který budeme sami zajišťovat,“ odkazuje ředitel Jaroš na službu známou spíše z luxusních hotelů. Concierge je laicky řečeno individuálnější recepční, který klientům plní přání jako rezervace stolů v restauraci, limuzínový servis, letenky nebo prázdninové pobyty.

Luxusních bytů je v Praze dost

Vladan Hájek, spolumajitel realitní kanceláře Asten Property, která se zaměřuje právě na luxusní byty a domy, odhaduje, že momentálně je v Praze k prodeji více než 300 bytů s cenou nad 20 milionů korun. „Ale i nabídka bytů s cenou nad 50 milionů je poměrně široká,“ říká.

„Většinu kupujících trvale tvoří Češi, kteří v Česku i žijí. Významnou skupinou jsou ale i čeští emigranti, kteří se chtějí vrátit zpět do vlasti, nejčastěji z USA,“ vypočítává. Luxusní byty se také prodávají i přímo cizincům.

Zahraniční klienti podle Hájka nakupují na základě určitých impulzů a dochází tak například k prolínání ruských, čínských či japonských nákupních vln. Tento typ lidí mívá navíc často po světě více podobných nemovitostí, a tak ve svém pražském luxusu tráví asi měsíc až dva do roka.

Podle dosavadních zkušeností Jaroše s prodejem luxusu na „Pankráckém Pentagonu“, byty ve V Tower lákají hlavně českou klientelu. „Jsme rádi, že se naplňuje naše očekávání a o projekt se zajímají zákazníci žijící v Praze, kteří si ho skutečně budou užívat,“ dodává.

Více než stometrové Véčko není jediným architektonicky zajímavým bytovým projektem, který má na pláni v příštích letech vyrůst. Největší český developer Central Group totiž připravuje stavbu komplexu s více než pětistovkou bytů. Autorem návrhu je AP Atelier uznávaného architekta Josefa Pleskota, který v posledních letech zaujal například znovuoživením ostravské technické památky Dolní Vítkovice.

A i když nabídne projekt více bytů, žádná z jeho pěti věží nebude dosahovat výšky Véčka. Všechny budou mít od 11 do 22 pater. „Rozhodli jsme se v tomto respektovat doporučení UNESCO a nepřekročíme sedmdesátimetrovou výšku,“ přiblížil ředitel Central Group Dušan Kunovský. I v porovnání s Véčkem je ale nyní Rezidence Park Kavčí Hory, jak zní název projektu, hudbou vzdálenější budoucnosti.

Zatím je pouze požádáno o změnu územního plánu, tudíž je před developery ještě hodně času a práce předtím, než se do bytů nastěhují první obyvatelé.
Mnohem dříve se nastěhují noví obyvatelé do jiného, shodou okolností také pětivěžového, projektu Central Group.

Právě tento developer se totiž může pochlubit největším bytovým projektem, jenž se má letos v Česku otevírat. Je jím žižkovská Residence Garden Towers, jež už vyrůstá v sousedství Olšanských hřbitovů, Nákladového nádraží Žižkov a přímo vedle takzvané „Mordorské věže“, jak se podle Tolkienovy ságy Pán prstenů přezdívá sídlu telekomunikační firmy Cetin.

V komplexu, který má být zkolaudován v květnu, celkem vznikne sedm stovek bytů. Část z nich už se prodává, ty nejluxusnější, umístěné opět v nejvyšších patrech jednotlivých věží, ale na uvedení do prodeje teprve čekají.

Ačkoli dosud byla řeč jen o Pankráci či Žižkově, nelze říci, že by právě tyto části Prahy překypovaly luxusními novostavbami. Taková čtvrť by se totiž podle odborníků v Praze hledala těžko. Samozřejmě: jakákoli cenová mapa ukazuje, že zdaleka nejdražší byty jsou na Starém Městě nebo Malé Straně, tedy v historickém centru Prahy.

V těchto lokalitách se však vyskytují developerské projekty velmi zřídka. „Jde totiž převážně o rekonstrukce starých historických bytových domů pod přísným dohledem památkářů, což je pro investory složité,“ vysvětluje Hájek z Asten Property. Proto tak v žádné části Prahy vyloženě neexistuje větší nabídka luxusních bytů v novostavbách. Najde se spíš více rozptýlených etapových projektů.

„Developeři pružně reagují na potřeby movité klientely a vytvářejí projekty s velkorysými rozměry, promyšlenými dispozicemi, kvalitními stavebními materiály, pěknou architekturou či návrhem interiéru a dalšími službami s akcentem na bezpečí a komfort majitelů,“ hodnotí Hájek momentální nabídku v segmentu vznikajícího luxusního bydlení s tím, že už dávno neplatí, že co je drahé, je luxusní. „Luxusní je až propracovaný celek s vysokou vnitřní hodnotou a unikátností,“ dodává.

Projekt Marina Island developerů Lighthouse Group a Daramis na Holešovickém ostrově má sestávat celkem z pěti domů s devíti až dvanácti patry.

Stavební boom u řeky

Jednou z lokalit, kde se nyní schází hned několik rozestavěných luxusních projektů, je břeh Vltavy na sever od Libeňského mostu. Názvy, které u Čechů nejčastěji evokují přímořskou atmosféru, tam dali svým etapovým projektům developeři Crestyl, Daramis a Lighthouse Group.

Na libeňském břehu tak už několik let vyrůstá Dock, odkazující jménem na části přístavů, kde se vyrábějí či opravují lodě. Právě dok se totiž v místech dnešních rezidencí dříve nacházel. Na druhé, holešovické straně řeky roste „marína“ (projekt Marina Island, který navazuje na starší Prague Marinu), nesoucí jméno přístavu pro jachty.

Oba projekty sázejí na přítomnost vodního živlu. Aby se to náhodou nepletlo, láká budoucí obyvatele libeňský Dock například právě na marinu, tedy ve skutečnosti jakési druhé parkoviště hned za domem. Jen s tím rozdílem, že na něm - tedy přesněji ve slepém rameni Vltavy - můžete nikoli zaparkovat, ale zakotvit menší loď. V tomto říčním rezidencím sebeluxusnější věžáky konkurovat nemohou.

Dock se skládá z kancelářské a rezidenční části, jež by měly postupně zaplnit zpustlé či už rozestavěné prostranství na libeňském břehu řeky včetně části poloostrovního výběžku známého jako Libeňský ostrov. Projekt sousedí z jedné strany s parkem, cyklostezkou a pobřežní pěšinou směřující do Troje. Na druhé straně potom s jedním z nejsvébytnějších a nejoriginálnějších pražských koutů - zahrádkářskou kolonií známou například z Hřebejkova filmu U mě dobrý, kterou doplňuje kotviště člunů.

Přes řeku od takzvaného Libeňského ostrova se nachází dlouhý Holešovický poloostrov. A právě na něm, v místech někdejšího nákladního přístavu, se odehrává volné pokračování pobřežního projektu Prague Marina, pro který se developer Lighthouse Group spojil se skupinou Daramis Group.

Vyrůst má na poloostrově celkem pět devíti-, resp. dvanáctipatrových budov, z nichž u dvou jsou již hotové hrubé stavby. Zajímavostí je rozdělení bytů nabízených v Marina Island do tří kategorií. Vezmeme-li to zdola, začíná se takzvaným townhousem, tedy pokusem o zatraktivnění přízemí.

V Marina Island se to developer snaží vyřešit tak, že přízemní patra nechává pouze prostorným, více než stometrovým bytům, které mají k dispozici terasu s přípravou na vlastní bazén či vířivku vystupující do prostoru nad řeku nebo soukromou garáž s přímým vstupem do bytu. Tedy příslušenství, které imituje bydlení ve vile.

Od druhého do jedenáctého podlaží jsou potom klasické byty, v předposledním patře bývají „menší penthousy“ a těsně pod střechou mají své místo ty opravdové penthousy - mnohdy několikasetmetrové byty s pět a půl metru vysokými stropy a prosklenými stěnami s výhledem na řeku či město.

Oba současné povltavské projekty jsou i podobně naceněny. Menší byty začínají na ceně okolo sto tisíc korun za metr čtvereční (tedy o více než polovinu dráže, než je aktuální průměr prodávaných pražských novostaveb) a se stoupající výměrou a exkluzivitou rostou. Zatímco garsonka se tak dá pořídit za cenu okolo čtyř milionů korun, na penthousy je potřeba i více než třicet milionů.

V Tower

  • Poloha: U křižovatky ulic Milevská a Pujmanové na Praze 4

Třicetipodlažní 104 metrů vysoký mrakodrap ve tvaru písmena V staví na pankrácké pláni PSJ Invest a lucemburská skupina Aceur Investment. Všech 130 bytů by mělo být k nastěhování v říjnu roku 2017.

Třicetipodlažní 104 metrů vysoký mrakodrap V Tower ve tvaru písmena V staví na pankrácké pláni PSJ Invest a lucemburská skupina Aceur Investment.

Všichni obyvatelé nejvyššího českého čistě rezidenčního domu budou mít k dispozici například služby consierge nebo celé jedno patro vyhrazené pro fitness centrum, lázně, saunu a bazén. Tento bazén ale nebude jediný v domě.

V nejvyšších patrech věží budou celkem tři rozlehlé luxusní byty o rozloze tři sta až čtyři sta metrů čtverečních s vlastními střešními bazény. Obyvatelé všech bytů, tedy od 5. do 29. podlaží, budou mít většinou maximálně jednoho souseda na patře.

V této části domu se počítá s byty od 50 do 280 čtverečních metrů. Investor ceny bytů zveřejňuje pouze na základě osobního kontaktu. Předpokládá se, že ty nejlevnější začínají na 100 tisících korun za čtvereční metr a nejluxusnější penthousy v nejvyšším patře rozeklaného véčka budou stát vyšší desítky milionů korun.

Top rezidence Šárecké údolí

  • Poloha: U křižovatky ulic V Šáreckém údolí a Horoměřická v Praze 6

Developerská firma KKCG Real Estate má v následujícím roce a půl dokončit projekt padesátky nízkoenergetických řadových rodinných domů. Ty budou v lokalitě obklopené zeleným Šáreckým údolím situovány v komplexech po dvou až devíti domech.

Rezidenční území bude mít vlastní vjezd s recepcí a uprostřed se bude nacházet klubovna a dětské hřiště pro obyvatele domů. První polovina projektu má být podle harmonogramu dokončena letos v létě. V únoru se začne stavět druhá etapa, která má být hotova v létě 2017.

„Prodáno je nyní patnáct domů a další z nich jsou rezervovány. Momentálně je tak v nabídce patnáct volných domů,“ popisuje mluvčí KKCG Dana Dvořáková. Jednotlivé domy jsou naceněny od 13,3 do 17,2 milionu korun.

Rezidence Park Nikolajka

  • Poloha: Na konci ulice U Nikolajky v Praze 5

Projekt developera Central Group čítající dva domy s celkem 105 byty se nachází ve vilové čtvrti pod stejnojmennou usedlostí, kterou na konci 17. století nechal na Smíchově na místě bývalé vinice postavit advokát Antonín František Nikolai.

Oba domy byly po dlouholetých průtazích dokončeny loni. První z nich, který dal developer do prodeje v říjnu, zahrnuje celkem 68 bytů, z nichž 43 je ještě volných. Druhá budova (označovaná písmenem B) je již také dokončena a do prodeje půjde letos na jaře. K dispozici v ní bude 37 bytů.

Ceny v první budově se nyní pohybují od 4 milionů korun za garsonku až po více než dvaatřicet milionů za pětipokojové penthousy s klimatizací, hydromasážní vanou a střešními terasami.

Bezpečnostním prvkem, který by měl střežit obyvatele i jejich majetek, jsou pohybová čidla. Ta se nacházejí ve všech bytech i garážích. Všechny byty jsou zároveň vybaveny pancéřovanými vstupními dveřmi.

Marina Island

  • Poloha: Ulice Bubenské nábřeží v Praze 7 severně od Libeňského mostu

Projekt developerů Lighthouse Group a Daramis na Holešovickém ostrově má sestávat celkem z pěti domů s devíti až dvanácti patry. V aktuální první vznikající etapě vyroste 202 bytů a dalších 144 je má následovat. První byty budou dokončeny na jaře příštího roku.

V nabídce jsou tři typy bytů. V přízemí se bude nacházet celkem dvacítka rozlehlých townhousů s cenou od 12,5 milionu korun. Většina bytů, tedy ty v druhém až jedenáctém patře, nese označení Comfort.

Je jich v projektu celkem 316 a cenově se pohybují od 3,5 milionu korun za čtyřicetimetrové studio až po 10,5 milionu korun za téměř stočtyřicetimetrové čtyřpokojové byty. V každém domě jsou potom i dva penthousy v nejvyšších patrech, které stojí od 15 až po 34 milionů korun. Výměrou se pohybují od 160 do 330 čtverečních metrů (bez započtení plochy terasy).

Dock

  • Poloha: okolí ulic Voctářova a Menclova v Praze 8

Na libeňském pobřeží v okolí slepého ramene Vltavy, v místě, kde dříve stávaly doky, nyní na etapy roste projekt developera Crestyl s názvem Dock. Celkem by měl projekt po dokončení nabídnout 300 bytů s úhrnnou plochou 40 tisíc čtverečních metrů. Součástí areálu jsou i kancelářské a obchodní budovy o dvojnásobné podlahové výměře.

Z rezidenční části byl zatím dokončen pilotní projekt Marina View a první etapa projektu návazného River Watch. Ta čítá pětašedesát bytů, z nichž zhruba třetina je nyní stále v prodeji.

„Aktuální nabídku potom doplňuje ještě třiasedmdesát bytů z druhé etapy, která bude dokončena letos v létě,“ dodává mluvčí skupiny Crestyl Ondřej Micka. V současné nabídce jsou tak jak jednopokojové byty o čtyřiceti metrech čtverečních s terasou, které startují na necelých čtyřech milionech korun, tak i luxusní penthousy za bezmála dvaatřicet milionů.

Waltrovka

  • Poloha: Mezi ulicemi Peroutkova, Klikatá a Radlická v Praze 5

Už letošní Vánoce budou moci v nových bytech a rodinných domech strávit rezidenti, kteří si pořídí bydlení v projektu Waltrovka. Ten staví v Jinonicích na místě někdejší továrny na letecké motory developer Penta Investments.

Letos má být hotová první etapa, která zahrnuje 257 bytů a 34 rodinných domů. Ty už jsou nyní v nabídce a přibližně 60 procent jednotek je už prodáno.

Celkem v lokalitě blízko zastávky metra má během následujících pěti let vyrůst 650 bytů v pěti- až sedmipodlažních budovách a k tomu padesátka řadových rodinných domů.

Ceny se mají pohybovat od 2,5 milionu korun za jednopokojový byt levnější kategorie modern až po 11 milionů za rozměrný čtyřpokojový střešní byt kategorie Elegance. Rodinné domy jsou zařazeny do samostatné kategorie premium a stojí od patnácti do devatenácti milionů korun.

La Crone

  • Poloha: V okolí ulic Nad Tejnkou, Loutkařská a Kopeckého v Praze 6

Luxusní projekt od BM Develop vzniká v lokalitě mezi Strahovem a parkem Ladronka. Do země se tu poprvé koplo loni v prosinci, celý projekt má být dokončen najednou v létě příštího roku.

Uzavřený rezidenční areál s recepcí má čítat celkem jedenáct tří- až čtyřpodlažních viladomů, ve kterých se budou nacházet tři až patnáct bytů. Ke všem bytům patří společný parkový prostor, o který se bude starat zahradník, k bytům v přízemí pak budou náležet i privátní předzahrádky.

Byty nejen v nejvyšších patrech zase disponují prostornými terasami s výhledem na velkou část Prahy včetně katedrály svatého Víta, za dobrého počasí pak bude vidět i Říp nebo Ještěd. Prodáno je zatím přibližně čtyřicet procent ze šestasedmdesáti bytů. Cena jednotlivých bytů je k dispozici na vyžádání.

Residence Garden Towers

  • Poloha: Olšanská ulice na Praze 3

V červnu letošního roku má být dostavěn největší bytový projekt za hodně dlouhou dobu. V rámci jedné etapy bude zkolaudováno sedm stovek bytů nacházejících se v komplexu s pěti tyčícími se věžemi o osmnácti nadzemními podlažími, z nichž je výhled jak na střechy žižkovských domů, tak na panorama Pražského hradu.

V nabídce se už objevilo prvních 629 bytů, z nichž se podle mluvčí developera Central Group Marcely Fialkové dosud prodalo 370. Projekt je již tedy z více než poloviny vyprodán. Většina bytů není naceněna tak vysoko jako například projekt na Nikolajce od stejného developera.

Garsonka začíná na 2,2 milionu korun a podle ceníku i byty o větších výměrách se čtyřmi pokoji startují na 6,2 milionu korun. Do prodeje ale ještě nebyla dána přibližně sedmdesátka bytů včetně těch nejluxusnějších, umístěných v nejvyšších patrech, tedy od šestnáctého do osmnáctého podlaží.