Hernu rozděluje na klidovou a hrací část knihovna s hnízdem, za kterou je...

Hernu rozděluje na klidovou a hrací část knihovna s hnízdem, za kterou je matrace na válení a u stěny pak úložné prostory na hračky. | foto: Adéla Leinweberová

Místo dvou malých dětských pokojů mají pro syny ložnici a hernu

Rodiče dvou malých chlapců potřebovali synům zabydlit dva nevelké pokoje se zkosenými stropy v nové dřevostavbě. Oslovili proto interiérové studio s tím, že chtějí zařídit hernu a klučičí ložnici.

Maminka chlapců sice nejprve uvažovala o vlastním pokoji pro každého, ale pak se rozhodla pro společnou ložnici a hernu. „Původně chtěli rodiče v ložnici zachovat novou postel s úlož­ným prostorem a s tím jsme také začaly o celkovém pojetí přemýšlet,“ vzpomíná Lucie Barešová ze Studia IN2, která na návrhu spolupracovala.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Propojit ji ale s druhým zvýšeným lůžkem nešlo, proto­že dvě samostatné postele by se do pokoje prostě nevešly,“ dodává. Majitelka se smířila s tím, že postel se využít nedá, a nakonec ji bez problémů prodala.

Na přání majitelů není spuštěná diskuse.

Nábytek na zakázku

Většina nábytku (postele, skříně, stoly a knihovna s hnízdy) v pokojích je atypická. A protože leží dům na jihozápadě Plzeňského kraje a studio IN2 sídlí v Pra­ze, vyráběl tentokrát nábytek mi­mo­praž­ský místní truhlář. „Komuni­ka­ce byla složitější a některé prvky, jako zábradlí u pos­tele a žebřík, dopadly trochu jinak. Na­konec jsme se ale do­mluvili na změně a výsledek je dobrý,“ vysvětluje Lucie.

Může se hodit

Prosek Park: Bydlení v projektu Prosek Park od FINEP má již svou desátou etapu....

Prosek Park - pohodlný a klidný život v novostavbě na Praze 9.

Další byty k prodeji nebo pronájmu na Reality.iDNES.cz.

Zakázkový nábytek pak doplňují nástěn­né poličky z KIKA a několik skříňkových modulů z IKEA, které jsou se­shora a zboku zakryté svět­lým laminem v de­koru interiérových dve­ří tak, aby do­šlo k ucelení ploch.

V herně pod oknem slouží dlouhý pracovní stůl, který pře­chá­zí v úložné prostory na hrač­ky a uče­ní. Také tu najdete velikou matraci na vá­lení i pro příležitostné spaní kamarádů.

Hra s barvami

„Vycházela jsem ze stávající výrazně tma­vé podlahy a naopak velmi světlých dveří. Chtěla jsem, aby celková barevná koncep­ce tento ne úplně šťastně zvolený kon­trastní výběr dřev podpořila a pomohla mu,“ vysvětluje Halka Freidingerová ze studia IN2 důvod, proč zvolila za hlavní barvu tyrkysovou.

„Je to úžasně šikovná barva hodící se jak ke tmavému, tak svět­lému dřevu,“ doplňuje. Pro zútulnění a detaily pak vybrala zelenkavou. Jde o je­jí oblíbenou a často používanou ba­revnost, kterou vnímá jako neutrální (nejen klučičí) a která ji stále moc baví.

Pro nábytek v ložnici zvolila stejný světlý dekor a barvu lamina, jako mají interiérové dveře, a to v kombinaci s bílou. Pouze zábradlí a žebřík jsou z masivu namořeného do barvy podlahy, stejně tak úchytky jsou dřevěné.

Číslice i písmena

Stropní světlo v ložnici je stávající, byla to jediná věc, kterou chtěla klientka zachovat. Halku to navedlo k vý­běru barevného akcentu pro hernu: plechových potištěných hodin, které jsou monumentálního rozměru, a tak trochu jako od kolotočů. Pak pokra­čo­vala v ty­pografii na stěně se skříň­ka­mi.

„Ná­pad vznikl tak, že jsem v levných lát­kách obje­vila jemný zelen­kavý a bleděmodrý fla­nel s typickým písmem klasických psacích strojů. Až při schůzce nad ná­vrhem jsem se od klientky dozvěděla, jak moc rádi oba s manželem-učitelem čtou a že jsem se nemohla trefit lépe,“ uzavírá Halka.

Dvě postele v různých úrovních spojuje žebřík. Vrchní lůžko leží jednou stranou na skříni. Obojí navrhlo studio IN2, které letos slaví 10 let existence.

„Celý dům je vkusně a pečlivě zařízený a cítíte z něj, že majitelka má výtvarné nadání a cit. Přesto nám dala volnou ruku v navrhování prostoru pro děti. Vzhledem k větší vzdálenosti od nás si majitelka veškerou realizaci kromě výmalby a našeho autorského textilu zařídila sama. S truhlářem jsme vše probrali, než začal vyrábět, a spolehly se, že vše dobře dopadne. A dopadlo.“

Studio IN2

Studio založily v r. 2007 Lucie Barešová a Halka Freidingerová, později se připojila Irma Konečná. Studio se věnuje dispozičnímu řešení interiérů, vybavení nábytkem, světly a dekoracemi různého druhu včetně autorských. Výrazně pracuje s celkovou barevností i s dekorem.

Lucie Barešová
Absolventka Stavební fakulty ČVUT v Praze, od roku 1995 se zabývá návrhy interiérů. Zaměřuje se na řešení dispozic a všeho "trojrozměrného" v projektech.

Halka Freidingerová (roz. Maršáková)

Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu, obor malba, a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor textil. Absolvovala stáže ve Finsku, Dánsku a rezidenční pobyt v Mnichově. Za svou diplomovou práci dostala v roce 2004 Cenu rektora.

Od téhož roku se pravidelně prezentuje na pražském Designbloku, od roku 2007 už v rámci Studia IN2, kde se soustředí na barevnost interiérů a dekorace. Její specialitou jsou autorské nástěnné malby a tapety.

Halka Freidingerová (vpředu) a Lucie Barešová, studio IN2

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.