Pokojík pro panenku Barbie, firma Welle navrhla tento systém k 50.  narozeninám panenky.

Pokojík pro panenku Barbie, firma Welle navrhla tento systém k 50. narozeninám panenky. | foto: Ludvika Kanická

Co kazí dětské pokoje? Špatné televizní pořady a ambice rodičů

  • 11
Dětský pokoj je dobrou ukázkou toho, jak se mění vztah Čechů k bydlení. Názor, že děti z nábytku brzy "vyrostou" a nemá smysl do vybavení výrazně investovat, se konečně začal měnit. Někdy však příliš velké nadšení a peníze i škodí.

Děti dříve dostávaly nejmenší pokoj, často s nevyhovující orientací, většinu zařízení tvořil starý nábytek nebo vlastnoručně zhotovený, který ergonomicky ani funkčně nevyhovoval. Ústav nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity v Brně provedl v rámci bakalářské práce průzkum informovanosti a vzdělanosti rodičů v otázce zařizování dětského interiéru.

Průzkum dokázal, že rodiče už věnují zařizování dětského pokoje velkou pozornost. Považují za důležité, aby dítě mělo vlastní prostor, kde se může realizovat. Velkým omezením většiny rodičů jsou však při zařizování v současné době finanční možnosti rodiny. I když se rodiče o trendy a novinky zajímají, často si je nemohou dovolit.

Negativní roli v ovlivňování rodičů hrají některé komerční televizní pořady, v nichž nemají architekti a designéři žádné finanční omezení. Představují divákům v dětských interiérech i zcela zbytečně drahé designové předměty.

Plastová židle "pantonka" je sice designová ikona, ale jako pracovní židle vhodná není.

Správně zařízený a vybavený dětský pokoj má velký vliv na psychický i fyzický rozvoj dítěte, proto by odborné konzultace měly být dostupné každému, zrovna tak jako kvalitní dětský nábytek.

Jaká je realita

Výzkum potvrdil, že dětské pokoje jsou ve většině případů zařizovány s ohledem na ergonomii, funkčnost i hygienu a vybavovány nábytkem bezpečným a kvalitním. Roste dokonce i zájem o trendy v oblasti dětského nábytku a interiérů.
Jako zdroj informací využívají rodiče časopisy o bydlení, internet a pořady v televizi, ale také návštěvy u přátel, propagaci prodejců a výstavy.

Rodičů, kteří dětský pokoj jednoduše zařídí starým nábytkem, který se nikde jinde v bytě nehodí, je minimum. Přibývá naopak těch, kteří ho vybavují nábytkem zcela novým, často vyrobeným na míru.

Větší částku jsou ochotni do dětského interiéru investovat mladší rodiče . Většina z nich odmítá služby bytového poradce s odůvodněním, že mají dostatek informací a inspirací, aby byli schopni zařídit pokoj sami. Jenže si neuvědomují, že i v médiích se často objevují nesprávné informace a špatné příklady, proto je vhodná konzultace s odborníkem.

Pirátský pokoj se může poměrně brzy okoukat.

Kam pro radu

Možnou variantou, jak zvýšit úroveň vzdělávání rodičů v otázce zařizování domova, by mohly být například vzdělávací kurzy a projekty na podporu správného vývoje dítěte, pořádané a dotované ministerstvy školství a zdravotnictví, nebo přednášky odborníků v mateřských a základních školách. Kvalitnější vybavení pokojů by mohl podpořit stát poskytováním zvýhodněných půjček na nákup dětského nábytku apod.

Z průzkumu dále vyplynulo, že zařizování pokoje konzultovalo s dětmi  78 % rodičů. Jen málo z nich uvedlo, že jejich dítě bylo při zařizování příliš malé. Při zařizování není vhodné dát dítěti absolutní volnost, ale jakmile je schopné vyjádřit svá přání a představy, mělo by mít možnost svoje bytové prostředí ovlivnit.

Častým problémem při zařizování dětského pokoje jsou skryté touhy a ambice rodičů, kteří chtějí realizovat své dětské sny, ale představy jejich potomků mohou být odlišné. Dalším problémem může být přehnaný perfekcionismus rodičů, kteří si neuvědomí, že jejich dítě neocení drahou designovou lampu tak jako oni.

Na druhou stranu dětskou fantazii a kreativitu je třeba podporovat a dobrý design může skvěle pomoci. Bude-li dítě odmalička v kontaktu s "designem", dá se předpokládat, že k němu bude mít kladný vztah i v dospělosti.

Rodiče se při zařizování dětského pokoje zaměřují hlavně na kvalitní lůžko, psací stůl, židli a osvětlení. Za důležité považují, aby byl pokoj účelný, funkční, bezpečný a aby se v něm dítě cítilo dobře.

Nábytek, který si navrhly děti ve Francii samy.

Přebalovaní pult se svým výškovým nastavením přizpůsobí svému uživateli.

Co je na trhu

Nabídka dětského nábytku na českém trhu je poměrně uspokojivá. Výrobci kladně reagují na zvýšenou poptávku a nabízí zákazníkovi většinou kvalitní zboží, přičemž platí, že s kvalitou roste cena. Bohužel, nabídka zahraničních výrobců je v současnosti větší a pestřejší než tuzemské možnosti. Stále víc firem nabízí bezpečný a zdravotně nezávadný certifikovaný nábytek z ekologických materiálů a neopomíjí ani stránku designovou.

Zatímco škála luxusního nábytku zahraničních renomovaných firem je poměrně veliká, zastoupení kvalitního, avšak finančně dostupnějšího nábytku je mizivé. Zřejmě právě proto rodiče často při zařizování kombinují nábytek starý a nový, většinou zakoupený v některém z obchodních řetězců.

Tip z Francie

Ve Francii byl už v roce 2002 odstartován z iniciativy Ministerstva mládeže, národní výchovy a výzkumu v jedné pařížské škole projekt Mobi découverte – Les enfants designers. Ambicí zakladatelů bylo sdružit v základních školách žáky se sklonem k designu a kreativitě. Talentované děti navštívily výrobní podniky, kde se seznámily s nábytkářskými technologiemi. Pak se zapojily do kreativních kurzů vedených profesionálními designéry a začaly vymýšlet "svůj nábytek".

Ten pak vyrobili jen o pár let starší učni a nejlepší prototypy byly předvedeny veřejnosti. Kolekce prvních 20 exponátů byla následně předvedena v galerii pařížské instituce VIA. Do projektu se postupně začaly zapojovat i další školy. Kolekce nábytku vymyšlená dětmi pro děti je od té doby převážně na cestách po velkých evropských městech s ambicí zapálit pro tyto myšlenku co nejvíce dětí i průmyslníků. Koncem roku 2010 se aktuální podoba projektu předvedla opět v Paříži.

Běžným vybavením dětských pokojů se stává "rostoucí nábytek", zejména židle a stoly. Z hlediska dlouhodobého a kvalitního zařízení pokoje představuje vhodné řešení. Méně vhodná jsou ovšem "rostoucí lůžka", která lze nastavovat pouze na délku, nikoli na šířku.

Hlavní chybou jsou matrace vyskládaná z více kusů. Nábytek bývá doplněný o prvky podporující fyzickou aktivitu (prolézačky, lana, skluzavky). Při pořizování nábytku nelze zapomenout na kvalitní osvětlení.

Zatímco se evropští výrobci dětského nábytku nechávají inspirovat nápady samotných dětí, čeští se touto cestou zatím nevydali. Přitom právě názor dětí jako spotřebitelů je velmi důležitý. Také rodiče by měli dát svým dětem větší prostor. Je proto nutné zdůraznit potřebu osvěty v této oblasti a problematika tvorby bytového prostředí by měla být zařazena do osnov základních, popřípadě i mateřských škol.