Mládež obsadila dětské hřiště. Hlučné dovádění je velký problém.

Mládež obsadila dětské hřiště. Hlučné dovádění je velký problém. | foto: Profimedia.cz

Starosta nám u domu postavil dětské hřiště. Mládež se má konečně kde opít

  • 98
Jednoho dne u naší branky zazvonil starosta a oznámil, že vedle náš postaví dětské hřiště. S tím jsem nesouhlasil a vše úředně ohlásil. Marně. Hřiště stojí a my máme po klidu. Místo si oblíbila mládež, která ráda kouří, pije a užívá si i jinak, píše Miroslav v příspěvku do seriálu Sousedské války.

V roce 2013 jsem se přestěhoval do baráčku po rodičích. Začali jsme s úpravami a zvelebování a těšili jsme se na odpočinek a příjemnou relaxaci na naší zahrádce.

Jednoho dne u branky zazvonil starosta a oznámil mi, že vedle mého pozemku hodlá zbudovat dětské hřiště, bylo před volbami. S tím jsem však nesouhlasil a své vyjádření jsem v dostatečném předstihu zaslal na stavební a městský úřad.

Pozemek pro vybudování dětského hřiště je dostatečně velký. Prolézačky, skluzavky, houpačky, kolotoče a pískoviště mohly stát na jiném místě a hlavně dál od našeho plotu.

Hřiště je vzdálené pouhé tři metry a my máme po klidu. Zábavné herní prvky si oblíbily nejen malé děti, pro které jsou určeny, ale především místní omladina a také dospělí. Z hřiště je venkovní „hospůdka“, kam se chodí popíjet alkohol, kouřit a provádí se i jiné věci, o čemž svědčí použité kondomy. Hřiště se už nezbavíme, s tím jsme se smířili. Chceme se ale zbavit nevychované mládeže. Existuje nějaké řešení našeho problému?

Na dotaz čtenáře odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Ivan Koblása, realitní makléř RE/MAX Synergy Teplice

Rušení vašeho klidu je jistě nepříjemné. Ale každé dětské hřiště má svůj provozní řád a „otevírací dobu“. Pokud je tento provozní řád narušen, máte pak právo zavolat městskou policii a nechat případ řešit příslušné orgány. Dětské hřiště je určené pro děti a případně jejich rodiče. Pokud se v místě zdržují náctiletí nebo dospělé osoby, které popíjejí alkohol, pak nemají v tomto prostoru co dělat. To samozřejmě platí i pro dobu, kdy má být hřiště uzavřeno.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

V případě, že neexistuje provozní řád a není určena otevírací doba hřiště, požádal bych příslušný místní úřad k zavedení těchto pravidel. Běžnou zvyklostí bývá například uzavření hřiště večer po 20. hodině.

Další možností je případně využití takzvané sousedské žaloby, která vychází z občanského zákoníku. S jeho pomocí můžete napadnou hlukovou zátěž, která je nepřiměřená danému místu a provozu. Nicméně je otázkou, jak k takové žalobě přistoupí soud.

Protistranou bude totiž samotná obec, jakožto provozovatel hřiště. Tíha důkazů ale bude na vaší straně a vy budete muset prokázat, že míra hluku je skutečně nadlimitní a neoprávněná. Proto bych se zaměřil na řešení jednotlivých situací prostřednictvím přivolání policie. Věřím, že mladiství nebudou mít zájem své večírky v daném místě opakovat.

Michal Klusák, partner Klusák Advokátní Kancelář - Law Firm

Předně je třeba zmínit, že se nejedná o situaci, kde by právní cesta byla tou nejsnazší. Protistranou sporu totiž bude státní, resp. obecní samospráva.

Osobně bych doporučil s tímto řešením počkat, až pokud selžou možnosti jako kupříkladu vytýkací korespondence se samosprávou. Už jen samotné prokazování obtěžujícího stavu bude na straně tazatele. Každopádně platí, že ochrany práv se lze domáhat jednak v rovině tzv. sousedských sporů a pak také dle zákona o přestupcích.

  • Sousedské spory

Dle občanského zákoníku se vlastník pozemku zdrží všeho, co působí, že hluk (tedy v našem případě hluk od dětí a jiných návštěvníků dětského hřiště) vniká na pozemek jiného vlastníka v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezuje obvyklé užívání pozemku.

Ochrany proti obtěžování se lze dovolat jen tehdy, jde-li o vnikání hluku nad míru přiměřenou místním poměrům. Termín místní poměr nemá v žádném právním předpisu přesné určení, soud tedy bude posuzovat situaci ve vazbě na situaci v konkrétním místě.

Ochraně proti obtěžování hlukem nad míru přiměřenou se tedy tazatel může domáhat tzv. negatorní žalobou. Je pak na obci, jaké opatření zvolí k tomu, aby splnila povinnost uloženou soudním rozhodnutím. Nelze se ale domáhat toho, aby obci bylo uloženo konkrétně něco vykonat, zrušit nebo přesunout.

V případném soudním sporu bude při stanovení toho, zda jde o obtěžování nad míru přiměřenou poměrům, vždy hrát významnou roli uvážení soudu. Soud musí v první řadě zjistit, jaký je v dané lokalitě přiměřený hluk a následně rozhodnout, zda intenzita hluku v daném případě tuto hranici překračuje či nikoli. Výsledek soudního řízení proto nelze předvídat, neboť vždy záleží na konkrétní situaci a místních poměrech. K řízení je příslušný okresní soud, v jehož obvodu se nachází předmětný pozemek.

  • Přestupek

Dle zákona o přestupcích se jej dopustí ten, kdo ruší noční klid, kterým se rozumí doba od 22:00 do 6:00.

Přestupku se také dopustí ten, kdo vzbudí veřejné pohoršení (viz v dotazu zmiňované popíjení alkoholu a s tím spojené jiné nepřístojnosti na veřejných místech). Za oba přestupky lze uložit pokutu až do výše 10 tisíc korun. K projednání přestupku je příslušný obecní úřad.

Tazatel tedy může situaci řešit také tak, že na osoby dopouštějící se přestupku podá oznámení na místní obecní úřad, který by měl zahájit řízení. Bude ale záležet na tom, jak se podaří páchání přestupků prokázat a především prošetřit.

Z opakované praxe je známo, že v prošetření a zaprotokolování osob, které se přestupku dopouští, mají příslušné orgány významné rezervy. Lze doporučit zvukové nahrávky, výpovědi ostatních sousedů apod. Je možné přitom bohužel pouze odhadovat, zda i důsledné podávání oznámení o přestupcích přinese požadovaný výsledek, tedy celkové „zklidnění“ návštěvníků hřiště.

Křišťálová Lupa 2016

Sousedské války